Анкета

Која сте крвна група?

0+
25 (31.6%)
0-
6 (7.6%)
A+
21 (26.6%)
A-
6 (7.6%)
B+
10 (12.7%)
B-
2 (2.5%)
AB+
6 (7.6%)
AB-
3 (3.8%)

Укупно гласова: 78

Аутор Тема: Крвне групе и Rh фактор  (Прочитано 56391 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #40 послато: Децембар 28, 2016, 12:14:10 пре подне »
А+

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #41 послато: Децембар 28, 2016, 12:20:03 пре подне »
 A+

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #42 послато: Децембар 28, 2016, 12:21:31 пре подне »
Ја сам од ових што за њих иду три кесице. ;D

Није баш увек тако.  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #43 послато: Децембар 28, 2016, 12:31:42 пре подне »
Није баш увек тако.  ;D

Не смем да напишем одговор на јавном делу форума. ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #44 послато: Децембар 28, 2016, 12:39:51 пре подне »
Не смем да напишем одговор на јавном делу форума. ;D

Правила, правила...

;D

<a href="https://www.youtube.com/v/4RLNM3vd1vI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/4RLNM3vd1vI</a>

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #45 послато: Децембар 28, 2016, 01:05:47 пре подне »
B-, 'оће ме те ретке групе.  ;D

 ;D

Шалимо се мало. Знам да ово не утиче баш толико на особине човека, као и да се не преноси по мушкој линији. :)

 ;D

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #46 послато: Децембар 28, 2016, 01:26:24 пре подне »

Занимљиво.
Амерички домороци имају скоро искључиво крвну групу О, уз неких 5% А, док њихови ''даљи'' рођаци из Азије имају такође доминантну О, али уз много већи проценат А и B.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #47 послато: Децембар 28, 2016, 09:50:23 пре подне »
Нажалост не знам.  :-\ Почео сам да се интересујем за хаплогрупе тек ове године. Моје знање у овој области је још увек дебело испод просека. Ја чак још увек не знам сопствену хаплогрупу.

И мене интересује процентуални удео крвних група у оквиру одређених хаплогрупа. Надам се да ће неко у будућности спровести ово истраживање код нас. Број људи у нашој земљи који са сигурношћу знају своју крву групу није баш велик, а још мањи број је оних који знају своју Y-DNA/mtDNA хаплогрупу.

Нашао сам некако. То је изгледа текст М. Богдановића, који је све то још повезао и са расним типовима. Слично нешто је радио и Б. Лундман (The living races and peoples of Europe).

Иако вероватно не може да се направи оваква паралела, било би занимљиво видети који је извор у питању (крвне групе, Стари Рас, итд.). Иначе, ту B пронађену у скелетима из Раса, повезао је са Аварима, тј. сматра да је то последица измешаности Словена и Авара. На основу Y-днк видимо да и нису превише били измешани. Једно по жеској линији, на шта би евентуално mtDNA могла дати одговор. У сваком случају, вероватно је крвна група B била присутна овде и пре Авара. :)

"Kako je A krvna grupa izvorna, ona je odlika naroda različitog porekla, pa je imaju Eskimi, Ugrofinci, pripadnici nordijskog rasnog tipa u koje spadaju izvorni Sloveni, Germani i Kelti i razni drugi narodi. B krvna grupa se prvi put pojavila kod jednog Mongola, pa je danas odlika mongolske populacije. Nulta krvna grupa je najzastupljenija na Zemljinoj kugli, ali je recesivna u svom ispoljavanju, pa mnoge osobe koje imaju A ili B grupu, takođe imaju i gen za nultu krvnu grupu nasleđen od jednog roditelja, ali se on ne primećuje u serumskoj, već samo u genetskoj analizi. Nulta krvna grupa je najzastupljenija kod američkih Indijanaca, a takođe i kod afričkih naroda, dok je u Evropi odlika pet starosedelačkih populacija, koje su između sebe antropološki slične, a to su: kromanjonci, dinarci, i mediteranci koji se dele na istočne, zapadne i atlantske mediterance. U skeletima srpske srednjovekovne prestonice Ras nulta krvna grupa je zastupljena svega kod 13,9 odsto skeleta, dok je danas, na primer, u populaciji Kosova (Албанци?) ima čak 42 procenta. To znači da su u devetom i desetom veku Srbi bili veoma malo izmešani sa dinarcima i mediterancima koje odlikuje nulta krvna grupa, dok su bili veoma izmešani sa Avarima. Naime, skoro svaki drugi skelet nađen u Rasu, imao je gen za B krvnu grupu, nasleđen bilo samo od jednog, bilo od oba roditelja."

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #48 послато: Децембар 28, 2016, 10:00:06 пре подне »
Седамдесетих година прошлог вијека, доктор Џелалудин Кантараџић провео је медицинска истраживања на селу Банчићима код Љубиња, због велике учесталости стогодишњака у том селу. Медицински је обрадио 103 становника и установио следеће проценте крвних група:
0-42%
А-36%
АБ-14%
Б-8%
Род Михића је био најбројнији на Банчићима. Њихова хаплогрупа је И2А ДН

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #49 послато: Децембар 28, 2016, 10:36:11 пре подне »
Ко је овај други А негативац? Чисто да знам, злу не требало.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #50 послато: Децембар 28, 2016, 10:39:23 пре подне »
Ко је овај други А негативац? Чисто да знам, злу не требало.

И мене занима одакле оволико B позитиваца. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #51 послато: Децембар 28, 2016, 10:40:56 пре подне »
"Kako je A krvna grupa izvorna, ona je odlika naroda različitog porekla, pa je imaju Eskimi, Ugrofinci, pripadnici nordijskog rasnog tipa u koje spadaju izvorni Sloveni, Germani i Kelti i razni drugi narodi. B krvna grupa se prvi put pojavila kod jednog Mongola, pa je danas odlika mongolske populacije. Nulta krvna grupa je najzastupljenija na Zemljinoj kugli, ali je recesivna u svom ispoljavanju, pa mnoge osobe koje imaju A ili B grupu, takođe imaju i gen za nultu krvnu grupu nasleđen od jednog roditelja, ali se on ne primećuje u serumskoj, već samo u genetskoj analizi. Nulta krvna grupa je najzastupljenija kod američkih Indijanaca, a takođe i kod afričkih naroda, dok je u Evropi odlika pet starosedelačkih populacija, koje su između sebe antropološki slične, a to su: kromanjonci, dinarci, i mediteranci koji se dele na istočne, zapadne i atlantske mediterance. U skeletima srpske srednjovekovne prestonice Ras nulta krvna grupa je zastupljena svega kod 13,9 odsto skeleta, dok je danas, na primer, u populaciji Kosova (Албанци?) ima čak 42 procenta. To znači da su u devetom i desetom veku Srbi bili veoma malo izmešani sa dinarcima i mediterancima koje odlikuje nulta krvna grupa, dok su bili veoma izmešani sa Avarima. Naime, skoro svaki drugi skelet nađen u Rasu, imao je gen za B krvnu grupu, nasleđen bilo samo od jednog, bilo od oba roditelja."

Раније сам читао да је 0 крвна група прва настала, па су се тек онда појавиле А, затим Б и АБ. У последње време налазим текстове из различитих извора где се тврди да је уствари А група изворна, али је 0 више преовладала јер је отпорнија на маларију. Стварно не знам шта је ту конача истина.
Из текста сам закључио да Богдановић не сматра динарце делом словенског корпуса, већ их сматра староседеоцима Балкана који су управо на овим просторима словенизирани. Претпостављам да за праве Србе сматра само тзв. дођоше (носиоце R1a?). Тако сам бар ја схватио текст.  :)

Седамдесетих година прошлог вијека, доктор Џелалудин Кантараџић провео је медицинска истраживања на селу Банчићима код Љубиња, због велике учесталости стогодишњака у том селу. Медицински је обрадио 103 становника и установио следеће проценте крвних група:
0-42%
А-36%
АБ-14%
Б-8%
Род Михића је био најбројнији на Банчићима. Њихова хаплогрупа је И2А ДН

Процентуална устаљеност одређених крвних група у оквиру једне Y-ДНК хаплогрупе је веома дискутабилана јер се крвна група може наследити од оба родитеља, тако да морамо рачунати и на женски фактор.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #52 послато: Децембар 28, 2016, 10:48:36 пре подне »
Шта кажете на идеју да у будућој, освеженој табели Српског ДНК пројекта оставимо колону и за крвну групу?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #53 послато: Децембар 28, 2016, 10:52:02 пре подне »
Шта кажете на идеју да у будућој, освеженој табели Српског ДНК пројекта оставимо колону и за крвну групу?

Ја подржавам.  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #54 послато: Децембар 28, 2016, 11:09:18 пре подне »
Раније сам читао да је 0 крвна група прва настала, па су се тек онда појавиле А, затим Б и АБ. У последње време налазим текстове из различитих извора где се тврди да је уствари А група изворна, али је 0 више преовладала јер је отпорнија на маларију. Стварно не знам шта је ту конача истина.
Из текста сам закључио да Богдановић не сматра динарце делом словенског корпуса, већ их сматра староседеоцима Балкана који су управо на овим просторима словенизирани. Претпостављам да за праве Србе сматра само тзв. дођоше (носиоце R1a?). Тако сам бар ја схватио текст.  :)

Процентуална устаљеност одређених крвних група у оквиру једне Y-ДНК хаплогрупе је веома дискутабилана јер се крвна група може наследити од оба родитеља, тако да морамо рачунати и на женски фактор.

Прекомпликовано је. :) Мада сасвим извесно не постоји директна веза крвне групе и расног типа, хаплогрупе, итд. Динарски тип и јесте одлика Јужних Словена и има дужу историју на овим просторима (много пре доласка Словена у 6., тј. 7. веку), док је у изворно словенским областима на северу незнатно присутан.

Што се тиче овог предлога Броја 1, управо због релативно безначајне улоге када су у питању миграције и сл., крвна група не треба да предтавља неки битан фактор приликом истраживања корена. У табели днк пројекта би нпр. mtDNA у том смислу имала предност. Али није наодмет имати што више података. ;)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #55 послато: Децембар 28, 2016, 11:30:21 пре подне »
Али није наодмет имати што више података. ;)

И ја сам за то да постоји та колона, па ко хоће, може дати тај податак. Што би народ рек'о: "Нек' стоји, не иште 'леба".  :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #56 послато: Децембар 28, 2016, 11:32:33 пре подне »
Од родитеља добијамо по један алел за крвну групу, тако да постоји 6 могућих комбинација:

0 и 0 (онда смо 0 крвна група)
А и 0 (онда смо А крвна група)
А и А (онда смо А крвна група)
А и Б (онда смо АБ крвна група)
Б и Б (онда смо Б крвна група)
Б и 0 (онда смо Б крвна група)

Ја сам 0 крвна група, дакле имам алеле 0+0. Отац и мајка су ми А крвна група, а пошто сам ја 0, њих двоје су онда свакако А+0 комбинација, а не могу бити А+А. Ово даље говори да ми је било који пар баба+деда морао бити (0+0 и А+0) или (0+А и 0+А) или (0+0 и А+А) или (0+А и А+А) или (0+Б и А+0) или (0+Б и А+А) или (0+Б и А+Б) или (А+Б и 0+А) или (А+Б и 0+0), дакле 9 могућих комбинација по пару, па још пута два ако је битно који сет је имала баба, а који деда, па опет пута два, за све могућности са другим паром баба и деда.

Хоћу рећи, два алела која свако од нас има говоре о наша два пра-претка по две линији (исто као ипсилон хромозом и мтДНК који се наслеђују по једној линији). Међутим, ипсилон хромозом иде по чисто мушкој линији и тај податак нам је од реалног значаја. мтДНК по женској линији нам није тако значајна за генетичку генеалогију нашег патријархалног света, али има извесни значај. Али две линије којима смо наследили два алела за АБ0 систем крвних група потпуно су насумичне. Као такве, мислим да нам нису уопште од значаја и да нема потребе да стоје у Табели, а могле би код неких људи да изазову подозрење према СДП.  ;) Оне су значајне евентуално за неке велике статистике на нивоу континената и регија, где се примећују трендови у заступљености, па се наслућују неке давне миграције и сличне ствари.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #57 послато: Децембар 28, 2016, 11:37:55 пре подне »
Крвна скупина може бити различита од пойединца до пойединца унутар исте породице, те не зависи од презимена.
Што би ни значило да у решетци пише рецимо "Петровић, св. Никола, Х1а  АБ+"? Ништа, йер већ његов брат може припадати другой крвной скупини. Према томе, податак крвне скупине йе неповезан са подацима презимена (односно рода) и хаплоскупине. Односно, повезан йе колико и маст очийу или спрат на койем живи.

Не заборавимо да и жене имайу припадност крвним скупинам иако немайу Ы хромозом. Према томе, мало йе вѣроватно да икакав ген са Ы хромозома има утицая на крвну скупину. Због тога сумњам да се може успоставити икаква веза између хаплоскупине и крвне скупине. Крвна найвѣроватнийе зависи само од опште генетике на 22 двойца бесполних хромозома. Узгред, я сам 0+. А отац ми йе А+, како ми се чини.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #58 послато: Децембар 28, 2016, 11:50:29 пре подне »
У суштини већина сматра да крвна група није од неког значаја и да само може да изазове контра ефекат и подозрење. Иначе отац ми је АБ+, мајка О+, њихова деца А+.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Крвне групе и Rh фактор
« Одговор #59 послато: Децембар 28, 2016, 11:57:45 пре подне »
Крвна скупина може бити различита од пойединца до пойединца унутар исте породице, те не зависи од презимена.
Што би ни значило да у решетци пише рецимо "Петровић, св. Никола, Х1а  АБ+"? Ништа, йер већ његов брат може припадати другой крвной скупини. Према томе, податак крвне скупине йе неповезан са подацима презимена (односно рода) и хаплоскупине. Односно, повезан йе колико и маст очийу или спрат на койем живи.

слажем се у потпуности са Невским