Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2600497 пута)

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1980 послато: Мај 04, 2016, 07:58:21 поподне »
Hoćemo li dobiti pojašnjenje,  koja je haplogrupa u pitanju?

Мислим да је E1b1b V13.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1981 послато: Мај 04, 2016, 08:03:49 поподне »
Hoćemo li dobiti pojašnjenje,  koja je haplogrupa u pitanju?
Заборавио сам да напишем, е-В13 јел ти оно исто беше Аџић из Пиве?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1982 послато: Мај 04, 2016, 08:10:22 поподне »
Аџић на ових 12 маркера има највише поклапања са породицама из рода "А" (СДП), па вероватно ту и припада. Оваквих 12 маркера поседује велики број E1b са Балкана.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1983 послато: Мај 04, 2016, 08:14:59 поподне »
Аџићи (Мала Госпођа) у Ђиновићима у Косијерима су досељени из Зете у време кад је Иван Црнојевић пренео престоницу на Цетиње.
Почетком 18. столећа цело братство се иселило у Далмацију, у околину Книна, где су били велико братство. После неког времена, четворица браће Аџића реше да се врате ближе Црној Гори, те се населе у Пиву. Од тројице су пивски Аџићи (славе Светог Јована), док се четврти, Вукосав, врати у Ђиновиће, и од њега су сви косијерски Аџићи.

Тако пише код Јовићевића у "Ријечкој нахији". Дакле, Зећани из времена Ивана Црнојевића (друга половина 15. века).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1984 послато: Мај 04, 2016, 08:15:49 поподне »
Jeste li razmišljali da je to ipak skraćeno prezime od Đereković ili Đerekić?Za ranije razdoblje naravno

Петар Шимуновић (Наша презимена) не помиње презиме Ђерек. У ист. Херцеговини (Гацко) постоји презиме Ђерић, али не верујем да постоји веза.

Иначе, сеоба Ђерека из Ракитна у Имотски је по свему судећи повратна. У Ракитно су дошли из Мрњаваца (Имотски). У питању је веома стара породица.




Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1985 послато: Мај 04, 2016, 08:21:10 поподне »
Аџић на ових 12 маркера има највише поклапања са породицама из рода "А" (СДП), па вероватно ту и припада. Оваквих 12 маркера поседује велики број E1b са Балкана.

12 маркера је премало за неке конкретне акључке. Ако прихватимо предање о пореклу, Аџићи би могли бити братство из групе племена Доње и Горње Зете из времена средине 15. века, где су и Кучи, Пипери, Братоножићи, Васојевићи, и још, вероватно, нека друга племена, катуни и ратничке дружине.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1986 послато: Мај 04, 2016, 08:31:07 поподне »
Петар Шимуновић (Наша презимена) не помиње презиме Ђерек. У ист. Херцеговини (Гацко) постоји презиме Ђерић, али не верујем да постоји веза.

Иначе, сеоба Ђерека из Ракитна у Имотски је по свему судећи повратна. У Ракитно су дошли из Мрњаваца (Имотски). У питању је веома стара породица.





Ja sam slučajno,rekao Đereković...a sad si me naveo da provjerim među svim šta imam knjigama

Popis fratra Pava (Pavla) Dragićevića 1742.

« Последња измена: Мај 04, 2016, 08:47:26 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1987 послато: Мај 04, 2016, 08:34:39 поподне »
Заборавио сам да напишем, е-В13 јел ти оно исто беше Аџић из Пиве?

Jeste,  baš iz Lisine. Molim te napiši mi na pp ime rođaka koji se testirao.
Inače,  izgleda da naše predanje da vodimo poreklo od Zečevića iz Banjana ne pije vodu jer su oni testirani kao R1a čini mi se?

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1988 послато: Мај 04, 2016, 08:36:12 поподне »
Izvinjavam se na velikim slikam,zaboravio sam da nema edit :(

Za svako čudnovato prezime,ja uzimam u obzir da je imalo nastavak ić,ević,ović.I uglavnom je uvijek tako.
Skraćivana su radi društva,lakseg izgovora,sredine,pa i vjere.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1989 послато: Мај 04, 2016, 08:55:26 поподне »
Izvinjavam se na velikim slikam,zaboravio sam da nema edit :(

Смањио сам слике. Слике се иначе веома лако могу смањивати. Потребно је само у прву заграду послије img убацити height=600 width=800 и величина ће се промијенити. Може се ставити било која вриједност за висину и ширину слике.

Овако изгледа у загради [img height=300 width=400]

Што се тиче едита, мислим да се могу мијењати поруке пола сата након постављања. Тако је подешено.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1990 послато: Мај 04, 2016, 09:01:38 поподне »
Hoćemo li dobiti pojašnjenje,  koja je haplogrupa u pitanju?

Ради се о прилично честом хаплотипу унутар хаплогрупе E-V13. Има га доста код Гега (некидан сам гледао њихове хаплотипове, управо овај хаплотип доминира), Срба, хрвата, Бугара, Италијана. 12 маркера је минимум маркера, ап и не може много шта одређеније да се каже.


Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1991 послато: Мај 04, 2016, 09:07:47 поподне »
12 маркера је премало за неке конкретне акључке. Ако прихватимо предање о пореклу, Аџићи би могли бити братство из групе племена Доње и Горње Зете из времена средине 15. века, где су и Кучи, Пипери, Братоножићи, Васојевићи, и још, вероватно, нека друга племена, катуни и ратничке дружине.

Gatački Adžići 1796

http://s32.postimg.org/pxt2k0kbp/erek.jpg
http://s32.postimg.org/b413depd1/image.jpg

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1992 послато: Мај 04, 2016, 09:16:38 поподне »
Ради се о прилично честом хаплотипу унутар хаплогрупе E-V13. Има га доста код Гега (некидан сам гледао њихове хаплотипове, управо овај хаплотип доминира), Срба, хрвата, Бугара, Италијана. 12 маркера је минимум маркера, ап и не може много шта одређеније да се каже.
на 12 маркера има поклапања широм Европе, ово су поклапања у ближој околини:

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1993 послато: Мај 04, 2016, 09:17:56 поподне »
Gatački Adžići 1796

http://s32.postimg.org/pxt2k0kbp/erek.jpg
http://s32.postimg.org/b413depd1/image.jpg

Jeste,  Gatački Adžići su poreklom iz Lisine,  od Adžića iz Kokorine je general Blagoje Adžić.
Ako dobro shvatam za više informacija o našem poreklu moraće da se radi proširenje na 37 markera?
Da li je to moguće uraditi u Srbiji ili?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1994 послато: Мај 04, 2016, 09:32:18 поподне »
Jeste,  Gatački Adžići su poreklom iz Lisine,  od Adžića iz Kokorine je general Blagoje Adžić.
Ako dobro shvatam za više informacija o našem poreklu moraće da se radi proširenje na 37 markera?
Da li je to moguće uraditi u Srbiji ili?
Проширење теста није могуће овде, могуће је само да се поново да брис и уради тест на 23 маркера. Уколико је тест на 12 маркера рађен код ФТДНА онда је код њих могуће проширење на 37 маркера.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1995 послато: Мај 04, 2016, 09:39:29 поподне »
на 12 маркера има поклапања широм Европе, ово су поклапања у ближој околини:


Занумљиво је да има поклапање са Жумберчанима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1996 послато: Мај 04, 2016, 11:03:28 поподне »
"Од ових који су се кретали ка западу неки су после етапнога задржавања у Зети и Далмацији (Аџићи, Љешевићи, Гаговићи) доспели у Пиву и ту се настанили.

Староседеоци су били многобројнији, богатији и етнички јачи од досељеника и ове су у се претопили и наметнули им своје обичаје и славу (Аџићи нпр. напуштају своју славу Велику Госпођу и узимају општу, Св. Јована)...

Аџићи (20 к., св. Јован). Аџићи су стара породица. Старином су из Метохије или са Косова, па се после пропасти, негде крајем XIV или око почетка XV века, отселили у Зету; из Зете се отселили у Косијере у Катунској нахији (окр. цетињски). Ту један део остане где их има и данас, а други оду у Далмацију и живели су у Книну. У Книну им није било добро и крену се на југ да траже боље место. Дођу у Бањане и настане се под Тупан (село у Бањанима). Одатле су издизали на Недајно у Пивској Планини. Звали су се Зечевићи и сви су славили прво Вел. Госпођу, а затим Малу Госпођу, што и данас славе сви Косијери. На Недајном, у катуну, остали су да. зимују и стално да живе два брата Зечевића: Бора, који је био добар човек, и Кривача, који је био зао и рђав човек. Народ је хтео да убије Кривачу, који је био као неки старешина у катуну. Овај потури брата Бору и народ га стави под гомилу. Тада се Мара, Борина удовица, са децом и Кривача отселе са Недајнога у Жупу и Кривача добије за насеље Лисину, а Мара заселак Коваче код Стабна. Од овога Криваче су, по предању, сви Аџићи, тако прозвани по неком претку аџији; а од Борине удовице Маре су: Радојичићи, Тијанићи, Туфегџићи и Кандићи. Сви су стару славу напустили и примили општу пивску славу св. Јована. Њихово досељење у Пиву могло је бити пре једно 230 до 260 година. Једни Аџићи су се отселили у Србију и од њих су Демировићи."

("Пива и Пивљани", Светозар Томић)

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1997 послато: Мај 04, 2016, 11:09:19 поподне »
Код Обрена Благојевића прича је мало замршенија...

Иначе, од Аџића су и пивљански Мазићи, Моћевићи, Томчићи и Ушћумлићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1998 послато: Мај 04, 2016, 11:43:15 поподне »
Код Обрена Благојевића прича је мало замршенија...

Иначе, од Аџића су и пивљански Мазићи, Моћевићи, Томчићи и Ушћумлићи.

Osim pomenutih svojatamo se i sa Tijanićima i Dakićima. Moćevići inače ne žive u Pivi,  oni su Adžići odseljeni u Sarajevsko polje pre nekih 150-200 godina. Prošle godine na skupu Adžića imali smo čast ugostiti jednog Moćevića što znači da pamte poreklo i da znaju odakle su.
Očigledno je reč o grupi porodica ili bratstvu koje je došlo u Pivu pre recimo 250-300 godina i razrodilo se u više porodica. Mi smo bili ubeđeni da smo došli iz Banjana međutim ovaj rezultata dovodi to predanje u sumnju. Potrudićemo se da daljim testiranjima dođemo do saznanja odakle smo došli u Pivu i da li su nam ove porodice zaista srodne.

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1999 послато: Мај 05, 2016, 07:18:30 поподне »
"Од ових који су се кретали ка западу неки су после етапнога задржавања у Зети и Далмацији (Аџићи, Љешевићи, Гаговићи) доспели у Пиву и ту се настанили.

Староседеоци су били многобројнији, богатији и етнички јачи од досељеника и ове су у се претопили и наметнули им своје обичаје и славу (Аџићи нпр. напуштају своју славу Велику Госпођу и узимају општу, Св. Јована)...

Аџићи (20 к., св. Јован). Аџићи су стара породица. Старином су из Метохије или са Косова, па се после пропасти, негде крајем XIV или око почетка XV века, отселили у Зету; из Зете се отселили у Косијере у Катунској нахији (окр. цетињски). Ту један део остане где их има и данас, а други оду у Далмацију и живели су у Книну. У Книну им није било добро и крену се на југ да траже боље место. Дођу у Бањане и настане се под Тупан (село у Бањанима). Одатле су издизали на Недајно у Пивској Планини. Звали су се Зечевићи и сви су славили прво Вел. Госпођу, а затим Малу Госпођу, што и данас славе сви Косијери. На Недајном, у катуну, остали су да. зимују и стално да живе два брата Зечевића: Бора, који је био добар човек, и Кривача, који је био зао и рђав човек. Народ је хтео да убије Кривачу, који је био као неки старешина у катуну. Овај потури брата Бору и народ га стави под гомилу. Тада се Мара, Борина удовица, са децом и Кривача отселе са Недајнога у Жупу и Кривача добије за насеље Лисину, а Мара заселак Коваче код Стабна. Од овога Криваче су, по предању, сви Аџићи, тако прозвани по неком претку аџији; а од Борине удовице Маре су: Радојичићи, Тијанићи, Туфегџићи и Кандићи. Сви су стару славу напустили и примили општу пивску славу св. Јована. Њихово досељење у Пиву могло је бити пре једно 230 до 260 година. Једни Аџићи су се отселили у Србију и од њих су Демировићи."

("Пива и Пивљани", Светозар Томић)

Сећам се као клинац , отац ми је био добар пријатељ са једним Аџићем из Пиве, причао ми је да су они пореклом из Косјера, и да је било сукоба са Бјелицама у давној прошлости, те да су се његови преци  одселили у Пиву.