Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2602828 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1860 послато: Април 15, 2016, 10:46:33 поподне »
Радуловић, Хан Пијесак, Република срспка, раније поријекло Кривошије, Јовањдан, Ј2а М92, Пјешивачки род

Ако ови Радуловићи потичу од истоименог братства из Кривошија (?):
У Кривошијама Радуловићи су из Цуца (Накићеновић). Имали смо и оног Перовића исте хаплогрупе, за којег нисмо могли поуздано закључити да ли је од Орловића или Пјешиваца. Изгледа да су и једни и други сродни пјешивачким Потолићима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1861 послато: Април 15, 2016, 11:22:57 поподне »
Ако ови Радуловићи потичу од истоименог братства из Кривошија (?):
У Кривошијама Радуловићи су из Цуца (Накићеновић). Имали смо и оног Перовића исте хаплогрупе, за којег нисмо могли поуздано закључити да ли је од Орловића или Пјешиваца. Изгледа да су и једни и други сродни пјешивачким Потолићима.

Надам се да ће се Радуловић јавити па да ће разјаснити.

Знам само да је тај други Кривошија по предању Орловић, али је по генетици Пјешивац. Слажем се, очигледно је било неког суживота и стапања Пјешиваца и Орловића.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1862 послато: Април 15, 2016, 11:39:13 поподне »
Ко о чему, ја о Арбанасима. Замолио бих познаваоце  генетичке генеалогије, да ли на албанском пројекту има тестиран  неки Лелчај, по нама Лелчанин. И то су потомци Вука Љевака. По једнима од Јосифа сина Вука Љевака, а по другима од његова унука. Послије једне борбе, Вук Љевак је узео за снаху заробљену лијепу Латинку. Наиме, након  смрти мужа снаха Латинка ( Албанка) одвела је дијете у род у Клименте - Барјак Селце, Врмоша -Сјеверна Албанија. Данас су то Албанци. Наши стари су се у балканским ратовима и Првом свјетском рату... гледали кроз нишан.  Од њих су Лелчаји у Штоју код Улциња.  Да не ширим причу. Интересују  ме евентуални резултати  ДНК тестирања.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1863 послато: Април 15, 2016, 11:43:33 поподне »
Да ли је овај Радовић из Стрмца - Прибој на Лиму, који слави Ђурђевдан, можда из рода Браниловића - Пива?
Видео сам, чини ми се да је један од Руђића - Пива у ХГ N. Da li sam u pravu?

Небојша, све нас је Танасије Пејатовић сврстао у исте Радовиће и да смо сви дошли из Завршја, а у ствари то је велика његова грешка, ето то и сада видимо по овим резултатима.
Ускоро сам ангажовао још Радовића да се тестирају, баш из овог прибојског - пљеваљског краја, јер сви славе Ђурђевдан, сем пар породица које славе Јовањдан и Лучиндан, и сви смо малтене комшије, а никоме се од нас ХГ не поклапају.
Ја мислим да је овај Радовић Пивљанин, мада је мени причао да су његови дошли из Мораче са већ формираним презименом Радовић у Стрмац.
Видјећемо ускоро како ће се ствари одвијати са преосталим Радовићима тога краја, јер сам их ангажовао за тестирање.

Veliki pozdrav za sve
Vito Radović
iz Beograda

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1864 послато: Април 15, 2016, 11:45:24 поподне »
Ко о чему, ја о Арбанасима. Замолио бих познаваоце  генетичке генеалогије, да ли на албанском пројекту има тестиран  неки Лелчај, по нама Лелчанин. И то су потомци Вука Љевака. По једнима од Јосифа сина Вука Љевака, а по другима од његова унука. Послије једне борбе, Вук Љевак је узео за снаху заробљену лијепу Латинку. Наиме, након  смрти мужа снаха Латинка ( Албанка) одвела је дијете у род у Клименте - Барјак Селце, Врмоша -Сјеверна Албанија. Данас су то Албанци. Наши стари су се у балканским ратовима и Првом свјетском рату... гледали кроз нишан.  Од њих су Лелчаји у Штоју код Улциња.  Да не ширим причу. Интересују  ме евентуални резултати  ДНК тестирања.

Видоје, не видјех Лелчаје. На сљедећем линку су најпотпунији резулатати за Албанце

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1865 послато: Април 15, 2016, 11:48:22 поподне »
Небојша, све нас је Танасије Пејатовић сврстао у исте Радовиће и да смо сви дошли из Завршја, а у ствари то је велика његова грешка, ето то и сада видимо по овим резултатима.
Ускоро сам ангажовао још Радовића да се тестирају, баш из овог прибојског - пљеваљског краја, јер сви славе Ђурђевдан, сем пар породица које славе Јовањдан и Лучиндан, и сви смо малтене комшије, а никоме се од нас ХГ не поклапају.
Ја мислим да је овај Радовић Пивљанин, мада је мени причао да су његови дошли из Мораче са већ формираним презименом Радовић у Стрмац.
Видјећемо ускоро како ће се ствари одвијати са преосталим Радовићима тога краја, јер сам их ангажовао за тестирање.

Veliki pozdrav za sve
Vito Radović
iz Beograda


Вито, хвала на одговору и на твом ангажовању око тестирања Радовића! Изгледа да је то ипак пречесто презиме (а и слава) за те крајеве, па је дошло до забуне код каснијих истраживача.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1866 послато: Април 15, 2016, 11:48:35 поподне »
Синиша,
шта ти мислиш о овоме Радовићу из Стрмца - Прибој на Лиму који слави Ђурђевдан, да ли би могао бити Браниловић -. Пива?

Велики поздрав

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1867 послато: Април 15, 2016, 11:54:33 поподне »
Синиша ми је одговорио на Новој Теми коју сам насловио БРАНИЛОВИЋИ  -  ПИВА, гдје мисли да би овај Радовић из Стрмца - прибој, могао бити Браниловић - Пива, јер већ има тестираних Пивљана са исто ХГ.
Синиша велико хвала и поздрав

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1868 послато: Април 15, 2016, 11:55:36 поподне »
Синиша,
шта ти мислиш о овоме Радовићу из Стрмца - Прибој на Лиму који слави Ђурђевдан, да ли би могао бити Браниловић -. Пива?

Велики поздрав


Вито, мислим да нису, прије свега због славе. Ја бих и прије повезао са крајишким Штрпцима који су исте хаплогрупе, славе Ђурђевдан. Поготово што топоним Штрпци постоји код Прибоја, а постоји и у Бањанима код старе цркве св.Ђорђа. вјероватно су повезани са херцеговачким Ашкрабама који су N1a и такође славе Ђурђевдан.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1869 послато: Април 15, 2016, 11:57:59 поподне »
Синиша, он је из СТРМЦА, не из Штрбаца.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1870 послато: Април 16, 2016, 12:01:49 пре подне »
Синиша, он је из СТРМЦА, не из Штрбаца.

Знам, Вито. Ја ти говорим да је можда повезан са крајишким родом Штрбаца(који су исто n1a)због славе Ђурђевдана.Као и због појаве топонима Штрпци у близини Прибоја и у Бањанима.

Без обзира што Радовића има у Пиви, они као и остали Браниловићи славе Јовањдан. Радовићи у Стрмцу славе Ђурђевдан, зато мислим да се не ради о истим Радовићима. Али можда гријешим, не знам...

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1871 послато: Април 16, 2016, 12:07:19 пре подне »
Синиша, у сваком случају хвала, видјећемо шта ће се даље дешавати, али ја мислим да су из Пиве, по говору, пјесмама које пјевају и ношњи коју су имали, али сачекаћемо још мало.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1872 послато: Април 16, 2016, 12:13:12 пре подне »
Миленко С. Филиповић помиње заселак Штрпце у Бањанима, као и насеље Штрпци недалеко од Рудог. Ту је још и топоним Штрбачка ријека у Бјелушинама (Рудо).

Данас видимо да у овим крајевима постоји хаплогрупа N1a, тако да се сасвим сигурно може успоставити веза са крајишким Штрбцима.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1873 послато: Април 16, 2016, 12:18:20 пре подне »
У реду, али одакле су онда крајишки Штрпци?
Да ли су из Штрбаца код Рудог?
А одакле су ту дошли, по ХГ?
Да, у околини Рудог има село Штрпци, у Штрпцима никад није било нити сада има Радовића.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1874 послато: Април 16, 2016, 01:12:41 пре подне »
Слажем се, очигледно је било неког суживота и стапања Пјешиваца и Орловића.

Пјешивци су гранично племе између Катуњана (који су већином староседеоци или досељеници из Херцеговине) и Брђана (где већина становништва потиче са југоистока и има битне везе са северном Албанијом).

И у Његушима видимо тешко разјашњиве везе између Његуша и Пјешиваца:

„Пјешивци“ у Малом Залазу су потомци четири брата које је мајка – удова довела из Пјешиваца у 16. столећу. Одрастали су уз Горевуке, а кад су Горевуци напустили Његуше, запосели су цело село. Деле се на родове: Перићи (од којих се неки пишу и као Дудић), Пејановиће, Матковиће и Ивановиће. Славе Светог Јована „пјешивачког“ (Зачеће 6. окт / 23. септ).
Кустудије су братство у Мајсторима. И они су из Пјешиваца, потомци чувеног војводе Марка Петрова Бритвића (17. столеће). Војводин унук, Вукац Страхињин је, због сукоба између Бритвића и Бјелопавлића („Разура Бритвића“), добегао у Његуше. У 18. столећу овај род се свео на само једну мушку главу – Вучића Кустудију. Од његовог сина Сава су Кустудије у Мајсторима, а од другог сина Божа, који се одселио у Хераковиће, тамошњи Божовићи. Славе Ђурђев-дан.
Вујковићи „Дејани“ у Врби су од Вујка, који је од гатачког братства Дејани, који се у Његуше доселио у првој половини 17. столећа. Једна кућа Вујковића се иселила у Пјешивце и тамо добила презиме Матковић. Занимљиво је да ове Матковиће Пјешивци зову Матаругама. Сами Вујковићи, пак, тврде да ови Матковићи нису од њих већ од пјешивачких Матковића из Малог Залаза.
(из текста о Његушима на порталу)

ДНК резултати наведених родова би много тога одгонетнули.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1875 послато: Април 16, 2016, 01:56:43 пре подне »
Надам се да ће се Радуловић јавити па да ће разјаснити.

Знам само да је тај други Кривошија по предању Орловић, али је по генетици Пјешивац. Слажем се, очигледно је било неког суживота и стапања Пјешиваца и Орловића.

Ми, Радуловићи из Кривошија поријеклом смо из Башина Села, данас је то засеок Чева. То је неких 7км јужно од Пјешиваца.

Када је сеоба из БШ започета 1758. године у Пјешивце су отишли поп Рајич Радуловић и још три његова брата, те и најмлађи син харамбаше Сима Радуловића, Дамјан. Гавриловићи из Пјешивца су такође Радуловићи, потичу од предака Гаврила Кнежевића Радуловића који је био кнез у Чевском Заљућу до новембра 1700. године.

Други Радуловићи из Башина Села отишли су у следећим правцима: Тодор Радуловић и његови синови у Заврх; Матко у Никшић од њега су чиними се Буторовићи. Од Радуловића у Заврху има одсељених у Горње Поље код Никшића. 

Раде и Перо Радуловић 1758. године одлазе у Бајице код Цетиња и од њих потичу тамошњи Радовићи и Перовићи. Тада се из Кути на Чеву (или Царевског дола) Озриниће код Никшића одселио Косо Радуловић од кога потичу Косовићи.

Чалије у Невесињу су такође Радуловићи, они су презиме промјенили у 19. вијеку.

Велик поздрав од тестираног Радуловића.   ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1876 послато: Април 16, 2016, 09:30:58 пре подне »
Свака част, Радуле, ето, разрешио си нам и Перовићев резултат. Плус, знамо сад и остале огранке вашег братства.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1877 послато: Април 16, 2016, 11:26:50 пре подне »
У реду, али одакле су онда крајишки Штрпци?
Да ли су из Штрбаца код Рудог?
А одакле су ту дошли, по ХГ?
Да, у околини Рудог има село Штрпци, у Штрпцима никад није било нити сада има Радовића.


Вито, као што и Синиша рече, хаплогрупа N1a постоји у крајевима где се појављују топоними са називом "Штрбац". Да ли су крајишки Штрбци пореклом конкретно из Бањана, или су проселили кроз Полимље на свом путу, остаје да се види. Оно што се може закључити већ сада је то да су дефинитивно пореклом са тог потеза Бањани - Пива - Доње Полимље.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1878 послато: Април 16, 2016, 01:06:39 поподне »
У књизи  од попа Стјепе Трифковића – Вишеградски Стари Влах из 1902 ( https://docs.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEZXJOR1hBNnFkT0U/edit) међу презименима тог краја се нигде не спомињу Радовићи.
Док опет се на попису из 1882 спомињу Радовићи у том крају. http://www.scribd.com/doc/26855498/%D0%82%D0%BE%D1%80%D1%92%D0%B5-%D0%88%D0%B0%D1%9A%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B
Е сад, остаје мистерија зашто у књизи од Стјепе Трифковића која је изашла 30. година касније од пописа  нису записана још нека презимена која нећу да наводим, али ћу навести моје Бојаниће из Трнаваца код Рудог, који су 1882 припадали парохији у Штрпцима и нашли су се записани на том попису из 1882, али у књизи код Стјепе Трифковића их НЕМА.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1879 послато: Април 16, 2016, 07:44:04 поподне »
Алшић,муслиман,Дубраве,општина Градишка,Република Српска,хаплогрупа I2а динарик

13 24 14 11 14 15 11 13 14 13 11 30 18

Упоређујући маркере, чини ми се да ми је овај близак...да ли сам у праву?
А и Дубраве су веома близу Лилића одакле су моји