Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 114065 пута)

Ван мреже diplomata

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #400 послато: Фебруар 16, 2020, 06:13:55 пре подне »
Pozdrav Diplomata,

Čestitam na rezultatima.
Saudijac me za sad nije udostojio odgovora. Probaću još jednom ovih dana. Voleo bih da saznam otkud mi tamo.
Ako dobro razumem, privatne varijacije su mutacije ispod PH220 koje ne delimo među sobom?
Nema mi druge nego BigY  :)

VI- VII vek, i dalje je nejasno gde bi mogao nastanak PH220
Zamolio bih stručnije ako imaju neki komentar na rezultat.

Hvala Prikola! I moje razumljevanje je isto sto se tice privatne varijacije. Nadat se da ce se i Saudijac javiti.

Ван мреже diplomata

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #401 послато: Фебруар 16, 2020, 06:28:01 пре подне »
Лоше су вас информисали ти “експерти”, јер је управо Big Y Block Tree заостао наспрам YFull-овог алгоритма, алатки и могућности да упоредите своје резултате са тестиранима из осталих лабораторија које имају углавном већу покривеност.

Прочитајте овај текст па ће вам бити јасно колико су ти који су вас саветовали заправо “експерти” и колико им је стало да вам помогну.

Hvala na informativnom sajtu Atlantische! Razumijem ideju iza YFull-a, koja u sustini bi trebala da funkcionise bolje nego samo ftdna , jer tu bi trebali biti rezultati sa svih platformi (poput GEDMatch.com). Medjutim, na YFull za sada se nalazi samo Bugarin, dok na ftdna block tree imamo nas cetvoricu. Drugim rjecima, ne dobijam neke narocito korisne, nove informacije ako dodam na YFull, a ipak kosta $150 da bih to postigao. Zato kazem "za sada" ne planiram dodati tamo.

Ван мреже diplomata

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #402 послато: Фебруар 16, 2020, 07:12:00 пре подне »
Дипломат можеш ли ми рећи ако би добили бар још један Биг Yрезултат,такође Ph220,дали би онда рачуница коју си навео била другачија.Можда тих што си навео 10приватних подграна између четворице са Биг Yрезултатом,буде мање,или више,ако би Вас било петорица.Можда би то ипак утицало на оцену старости Ph220 јер није нимало исто 6.век или 8.,то су већ потпуно друкчији историјски периоди на Балкану.Ако можеш одговори.

Saponjicu, naravno, sto vise Big Y rezultata to bi blize trebali biti osnivanju podgrana Ph220, ali nema garancije da ce jos jedan rezultat to postici.   :(

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #403 послато: Фебруар 16, 2020, 02:00:19 поподне »
Незнам за овог Арапина,могуће су разне теорије,мислим да нам је тренутно јако битан резултат Матковића из Богодола код Мостара,који се такође пореклом везује за Попово поље.Могли бисмо ипак овај простор одредити као могући матични за нашу хаплогрупу,собзиром да сад већ доста тестираних повезује са Поповим пољем,Захумљем.Још неки резултат из Поповог већ би могли бити и потпуно сигурни.

Ван мреже Милишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #404 послато: Фебруар 16, 2020, 05:27:50 поподне »
Поздрав за Дипломату и све честитке за уложени труд и допринос у одгонетању наше генетике.Изгледало ми је невјероватно да за 850 година од једног претка може настрати толико презимена и породица док 6. вјек изгледа реално.
Можда нема везе али морам поменути да Љетис попа Дукљанина почиње доселјавањем Гота у ове крајеве а вријеме доста добро поклапа са појавом нашег заједничког претка.Поред тога помиње се и Готско разарање Епидаура (Цавтата) у 7. вјеку.
Морам мало да исправим господина Шапоњића, није у питању Попово Поље,колико сам упознат само у Седларима има породица са овим геном. Површ Требињска ( десетак села која заузимају велику површину) је насељна породицама које имају ову генетику.Мислим да буквално нема села у ком нема барем једно презиме које припада овој хаплогрупи, већина села има само ову хаплогрупу.Село Љекова се отприлике налази у центру Површи,поред села је гробље које народ назива грчко,не зна се чије је, ако некад буде прилике да се истражи .......... ко зна ?!



Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #405 послато: Фебруар 16, 2020, 06:17:52 поподне »
Ocigledno je da ce biti jako tesko odrediti plemensku ili narodnu pripadnost naseg zajednickog pretka, pre svega jer je rec o pojedincu, koji je na ove prostore dosao otprilike u vreme seobe naroda. Svakako da se one formule za izracunavanje godine zivljenja zajednickog pretke ne treba slepo drzati, pre svega jer je uopstena i uzima 144 godine kao godine mutacije ako sam dobro razumeo. Svakako da se tako sta ne moze generalizovati i da je kod svakog pojedinca to individualna stvar. Ono sto je cudno je da mi nemamo nikakvih srodnika na ovim prostorima. Dakle ne postoji neka sira grana iz koje je proistekla nasa grana. Ne znam koliko je to cesto, ali eto kod nas je tako. To bi moglo da znaci da je predak bio samo u proputovanju ili da je zaostao, usled bolesti, ranjavanja ili neceg treceg, iza svojih saplemenikika. Ono sto sa sigurnscu mozemo znati je da nije rec o Sasima, Langobardima i ne znam ti cemu. Jos ranije smo imali teze, ljudi koji se u genetiku ocigledno dobro razumeju, da je rec najverovatnije o ranom srednjem veku i to je u dobroj meri sada i potvrdjeno.
Plasim se da je ovo neki maksimum koji smo u ovom trenutku mogli dobiti i da ce nam za vise biti potrebno da se pojave nalazi van prostora Balkana, sa genima koji su predhodili nasoj Balkanskoj grupi. Tada bismo mogli dobiti smer migracije, pa samim tim i plemensku pripadnost svesti na razumnu hipotezu.
Sto se tice nalaza u SA. I dalje verujem da je rec o skorasnjoj migraciji sa ovih prostora, Tu bi nam vec samo ime mnogo pomoglo. Ako je Arapsko onda ta teza otpada. Mislim da bi i u tom slucaju na pojavu nase grupe u tom delu sveta trebalo gledati samo kao na izolovani incident.  Realan zakljucak u tom slucaju bi mi bio danak u krvi. Ja nisam strucan za ove genetske analize, ali bilo bi mi zanimljivo da u tom slucaju neko pojasni da li nam je generacijski blizi taj iz SA ili Bugarin. Takodje se izvinjavam, ali bih bio zahvalan ako bi mi neko izneo neke pojedinosti o Stanichu. Odakle je poreklom. Ocigledno da nije iz nasim krajeva, vec ako sam dobro razumeo iz Hrvatske, ako ne i Slavonije.
Takodje me zanima da li Diplomatin nalaz ima istu generacijsku odstupnicu i sa Stanichem i sa Bugarinom i sa covekom iz SA. Prosto mi je neverovatno da je generacijska razlika podjednaka. Verujem da bar dvojica imaju kasnije srodstvo od zajednickog.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #406 послато: Фебруар 16, 2020, 07:28:37 поподне »
Мислим да имамо и неких засада нејавних резултата који се могу повезати са Поповим пољем и Захумљем,па и родови који се повезују са Тврдошем и Гацком,Невесињем.Немојмо повезивати нашу подграну са само једним уским простором или једним селом.За сада ,,наших,,резултата,,има широм Херцеговине,што опет треба дати мишљење о неком ширем простору који је тај род I1Z63-Ph220,насељавао,можда и ,,племе,,које је дочекало Словене.Резултат који сам поменуо,презиме,повезују са братством Вујковић у Пјешивцима,Дејани,које у Пјешивцима зову Матаруге.Нетврдим ништа,али би требали мало проучити податке о могућем пореклу Матаруга,њихове територије и потенцијалним хаплогрупама,јер је познато да су живели у широј околини Требиња,Корјенића,Бањана,.Нашао сам податак даих сматрају ,,романизовани Готима,,део племена је отишаопрема Пљевљима и Пријепољу.Немислим дасмо ми неки велики изузетак од других родова у Херцеговини,само дасу се братства сувише разделила и раселила.Сваки податак и нови резултат из Херцеговине треба да ,,проанализирамо,,и пручимо.Свако ново сазнање је важно.Велики поздрав,рођаци.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #407 послато: Фебруар 16, 2020, 10:49:54 поподне »
Takodje se izvinjavam, ali bih bio zahvalan ako bi mi neko izneo neke pojedinosti o Stanichu. Odakle je poreklom

U stvari imaju 2 Stanića, žive u Australiji. Jedan ima predanje da je poreklom iz Istre, a drugi malo preciznije, iz Rijeke, pretpostavljam da imaju zajedničko poreklo. Nisu se poznavali pre nego što su uradili analizu.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #408 послато: Фебруар 16, 2020, 11:23:46 поподне »
Sto se tice nalaza u SA. I dalje verujem da je rec o skorasnjoj migraciji sa ovih prostora, Tu bi nam vec samo ime mnogo pomoglo. Ako je Arapsko onda ta teza otpada.
Barem po slici, rođak iz SA izgleda kao originalni beduin, po mom doživljaju.
Moj utisak je da je naš rod dosta brojan. Nadam se da će u doglednom roku, i nejavni testirani postati javni. Po mojoj evidenciji, ima nas već više od 50 testiranih, većinom sa Balkana. Ako bih sada morao da izaberem,  rekao bih da je oblast oko Trebinja, Površ ili Popovo polje, svakako Hercegovina,  izvorište. Raspršeni smo širom štokavskog prostora, ima nas i Bugarskoj, severnoj Albaniji. Ne treba zaboraviti ni Kosovce sa testiranja. Najveća koncentracija je koliko vidim, u Hercegovini.
Pritom, barem meni je kao srodnik prikazan i neki Bodin, iz Švedske, sa poklapanjem  2/25 markera, što me dodatno zbunjuje.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #409 послато: Фебруар 17, 2020, 12:15:46 пре подне »
Barem po slici, rođak iz SA izgleda kao originalni beduin, po mom doživljaju.
Moj utisak je da je naš rod dosta brojan. Nadam se da će u doglednom roku, i nejavni testirani postati javni. Po mojoj evidenciji, ima nas već više od 50 testiranih, većinom sa Balkana. Ako bih sada morao da izaberem,  rekao bih da je oblast oko Trebinja, Površ ili Popovo polje, svakako Hercegovina,  izvorište. Raspršeni smo širom štokavskog prostora, ima nas i Bugarskoj, severnoj Albaniji. Ne treba zaboraviti ni Kosovce sa testiranja. Najveća koncentracija je koliko vidim, u Hercegovini.
Pritom, barem meni je kao srodnik prikazan i neki Bodin, iz Švedske, sa poklapanjem  2/25 markera, što me dodatno zbunjuje.
Vrlo zanimljivo. Gledajuci teritorijalno rasprostranjenost nase grane gotska osvajanja mi se namecu kao logicna. Prelaz preko Bugarske, zatim spustanje ka Grckoj i onda preko Albanije i Hercegovina na Istru. Ranije je na ovoj temi pisao i Sima, koji je ocito bio vrsan poznavalac i jos davno je kao tezu postavio rani srednji vek i tada je izneo ocekivanja da bio predak mogao biti pripadnik Istocno  germanskih plemena. Nisam siguran da li je Gote tada iskljucio zbog toga sto je verovao da je loza na Balkan dosla pre 1000-1200 godina ili na osnovu nekih genetskih rezultata, ali bi mi bilo jako interesantno da sada proanalizira nase rezultate. Da li bi se slozio da se sa ovim pomeranjem u sesti vek plus minus par stotina godina moze govoriti o Gotima.

Ван мреже diplomata

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #410 послато: Фебруар 17, 2020, 05:47:35 пре подне »
Поздрав за Дипломату и све честитке за уложени труд и допринос у одгонетању наше генетике.Изгледало ми је невјероватно да за 850 година од једног претка може настрати толико презимена и породица док 6. вјек изгледа реално.
Можда нема везе али морам поменути да Љетис попа Дукљанина почиње доселјавањем Гота у ове крајеве а вријеме доста добро поклапа са појавом нашег заједничког претка.Поред тога помиње се и Готско разарање Епидаура (Цавтата) у 7. вјеку.
Морам мало да исправим господина Шапоњића, није у питању Попово Поље,колико сам упознат само у Седларима има породица са овим геном. Површ Требињска ( десетак села која заузимају велику површину) је насељна породицама које имају ову генетику.Мислим да буквално нема села у ком нема барем једно презиме које припада овој хаплогрупи, већина села има само ову хаплогрупу.Село Љекова се отприлике налази у центру Површи,поред села је гробље које народ назива грчко,не зна се чије је, ако некад буде прилике да се истражи .......... ко зна ?!


Hvala Milisicu! Po nekim svojim pretragama ja mislim da je ovo Gotska linija, i specificno tezim prema Vizigotima.

Ван мреже diplomata

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #411 послато: Фебруар 17, 2020, 06:20:12 пре подне »
Sto se tice nalaza u SA. I dalje verujem da je rec o skorasnjoj migraciji sa ovih prostora, Tu bi nam vec samo ime mnogo pomoglo. Ako je Arapsko onda ta teza otpada. Mislim da bi i u tom slucaju na pojavu nase grupe u tom delu sveta trebalo gledati samo kao na izolovani incident.  Realan zakljucak u tom slucaju bi mi bio danak u krvi. Ja nisam strucan za ove genetske analize, ali bilo bi mi zanimljivo da u tom slucaju neko pojasni da li nam je generacijski blizi taj iz SA ili Bugarin. Takodje se izvinjavam, ali bih bio zahvalan ako bi mi neko izneo neke pojedinosti o Stanichu. Odakle je poreklom. Ocigledno da nije iz nasim krajeva, vec ako sam dobro razumeo iz Hrvatske, ako ne i Slavonije.
Takodje me zanima da li Diplomatin nalaz ima istu generacijsku odstupnicu i sa Stanichem i sa Bugarinom i sa covekom iz SA. Prosto mi je neverovatno da je generacijska razlika podjednaka. Verujem da bar dvojica imaju kasnije srodstvo od zajednickog.

Zoranns, I ja pretpostavljam da je SA covjek pojedinac. Ime je arapsko, ali to ne mora znaciti da njegov predak nije dosao tu prije 100 godina...a opet mozda i prije 1000. Koliko ja razumijem ove rezultate, sa Arapom dijelim 681790 SNPs, a sa Bugarinom 489801 SNPs. Stanichevi rezultati se ne pokazuju zbog nekog razloga (mozda su mu rezultati privatni). Stanich je izgleda iz Istre oko Rijeke. Ne mogu priloziti mapu, ali zamisli tri tacke oko Sofije, Mostara, i Rijeke.

Ван мреже diplomata

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #412 послато: Фебруар 17, 2020, 06:36:11 пре подне »
Barem po slici, rođak iz SA izgleda kao originalni beduin, po mom doživljaju.
Moj utisak je da je naš rod dosta brojan. Nadam se da će u doglednom roku, i nejavni testirani postati javni. Po mojoj evidenciji, ima nas već više od 50 testiranih, većinom sa Balkana. Ako bih sada morao da izaberem,  rekao bih da je oblast oko Trebinja, Površ ili Popovo polje, svakako Hercegovina,  izvorište. Raspršeni smo širom štokavskog prostora, ima nas i Bugarskoj, severnoj Albaniji. Ne treba zaboraviti ni Kosovce sa testiranja. Najveća koncentracija je koliko vidim, u Hercegovini.
Pritom, barem meni je kao srodnik prikazan i neki Bodin, iz Švedske, sa poklapanjem  2/25 markera, što me dodatno zbunjuje.

Prikola, brzi si od mene, nisam vidio da si ti odgovorio o Stanichu.
Ja bih upozorio da ovi ostali srodnici koje Prikola i ja dijelimo na ftdna, ne moraju biti pripadnici I-PH220 grane. Vecina ih nije radila Big Y, a koliko razumijem STR markeri nisu pouzdani mjeraci srodnosti, posebno sa manjim brojem markera. Kao primjer, ja imam samo jednu osobu sa kojom dijelim na vise markera od 25, i to nije ni jedan od ovih za koje znamo da su I-PH220. Ni jedan od njih se ne pojavljuje poslje 25 markera, a znamo da pripadamo istoj podgrani.  :D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #413 послато: Фебруар 17, 2020, 07:01:27 пре подне »
Pozdrav svima. Evo konacno je stigao moj Big Y rezultat. Kao sto je pretpostavljano, moj (za sada) terminal SNP je PH220. Znaci isti kao i za Bugarina i Stanicha. Ima jos jedna osoba koja pripada PH220, po svemu sudeci Saudijac. Ja mislim da je Prikola pokusao stupiti u kontakt sa njim, ali ne znam da li je uspio.
U medjuvremenu sam saznao od nekih Big Y eksperata da je YFull "zaostao" naspram ftdna-ovog "Big Y Block Tree," tako da za sada ne planiram dodavati svoj rezultat tamo jer informacije koje pokusavamo saznati, ustvari vec imam na ftdna sada.
Znaci pokusavamo saznati kada je nastala ova grana PH220, i da bi dosli do odgovora koristi se formula:   
144 x "number of private variants" = TMRCA. Ovu formulu sam dobio u facebook grupi "FTDNA - Big Y Facebook Group."
Pokusat cu objasniti...
SNPs se formiraju od prilike svakih 144 godina. Prije nego SNPs dobiju ime (npr. I-PH220) one su bezimene "privatne variante." Ispod nase I-PH220 grupe pise da ima prosjecno 10 privatnih varijanata izmedju nas 4 Big Y ucesnika.
Znaci 144 x 10 = 1440.
Nas I-PH220 nastaje prije ~1440 godine, ili od prilike oko 580te godine nove ere.
Nazalost, koliko ja razumijem, to je sve sto mozemo za sada saznati. Nisam upucen da se moze saznati tok migracije, ili koja linija od nas cetvorice je starija na osnovou ovih informacija.

Дипломата, честитам на резултату.

Што се тиче процјене старости, ствари ту нису тако једноставне. 144 година се користило као омјер за покривеност BigY500, код BigY700 тај омјер је око 80-90 година по новелу. С обзиром да у групи има и оних који су BigY500 и BigY700, можда је 100 најприближније процјени.

Овај рачун је у складу и са процјеном на основу 111 маркерних резултата ова четири тестирана, која узима у обзир различите степене мутација на појединим маркерима, што износи око 1000 година.

Наравно ово су оквирне процјене, али све оне старост овог рода стављају у рани средњи вијек (око 11. вијека),а не у период сеобе народа у 6 вијек.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #414 послато: Фебруар 17, 2020, 07:54:52 пре подне »
Ja bih upozorio da ovi ostali srodnici koje Prikola i ja dijelimo na ftdna, ne moraju biti pripadnici I-PH220 grane. Vecina ih nije radila Big Y, a koliko razumijem STR markeri nisu pouzdani mjeraci srodnosti, posebno sa manjim brojem markera

Slažem se Diplomata. STR-ove za poređenje koristim u nedostatku preciznijeg načina. Sa Saudijcem se poklapam samo na 12 markera, već na 25 ga nema. Ne bih ga ni primetio da nije PH220. Takođe najbliže poklapanje imam sa dvojicom koji uopšte nisu PH220.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #415 послато: Фебруар 17, 2020, 07:55:20 пре подне »
Хвала много за овако важне информације и овакво мишљење.Шести,седми век,и једанести век ту су драстичне разлике историјских прилика на Балкану,Старој Херцеговини,па наше анализе и трагања могу ићи у неком сасвим другом правцу,неке друге теорије осим ,,доласка са Словенима у Травунију,,.С обзиром да сте навели 11.век,то је и период доласка Нормана,али и Варјага,АнглоВарјага,у Византију и на Балкан,а знамо да су Варјази ишли и у Арабију,ишли у Багдад,борили се за Византинце иу Сирији.Варјази и Нормани су само пример наше потраге за доносиоцима I1Ph220,у средњем веку.Англо-Саксоне у различитим варијантама требамо узети у разматрање ако је старост око 1000год.Хвала Драјвер.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #416 послато: Фебруар 17, 2020, 10:48:59 поподне »
https://postimg.cc/hX7gTBvp
Ovako to na osnovu informacija koje ja imam izgleda za sada. Ne bi bilo lose da Prikola ili Diplomata dodaju lokacije potvrdjenih srodnika, jer izgleda da imate pristup podacima koji mi nemamo. Recimo ja na ftdna ne mogu da vidim rezultate o kojima vi pricate. Pretpostavljam da bih trebao biti registrovan.
Prikola je spominjao Kosovare i Albance.
Mislim da nam mapa moze mnogo reci, mozda i vise od procenjene starosti grane, jer je starost grane potpuno nedefinisana stvar, jer se za njeno utvrdjivanje koristi uopstena metoda.
« Последња измена: Фебруар 17, 2020, 10:50:35 поподне zoranns »

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #417 послато: Фебруар 18, 2020, 07:00:03 пре подне »
Ne bi bilo lose da Prikola ili Diplomata dodaju lokacije potvrdjenih srodnika, jer izgleda da imate pristup podacima koji mi nemamo.

Što se tiče potvrđenih PH220, to je otprilike to, samo da dodaš Arapina (koga smo odokativno ocenili da je iz SA, obzirom da sam nije naveo  :).

Ja sam govorio o srodnicima na osnovu STR-ova, a kao što rekoh, pitanje je da li su oni ujedno i PH220. Ali, u nedostatku boljeg načina... Pominjao sam one koji su svrstani u 13946, a testirani su preko akcija testiranja ovde u Društvu, a za sada još nisu uvedeni u tabelu iz poznatih razloga zaštite intelektualne svojine do izdavanja odgovarajućih radova...

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #418 послато: Фебруар 18, 2020, 08:49:28 пре подне »
Što se tiče potvrđenih PH220, to je otprilike to, samo da dodaš Arapina (koga smo odokativno ocenili da je iz SA, obzirom da sam nije naveo  :).
Nisam znao da je odokativno ocenjeno, mislio sam da je navedeno. Ima li sanse da je mozda sa severa Afrike. Sever Afrike bi bilo sasvim moguce kretanje gotskih plemena i mogao bi se taj nalaz uklopiti u tu pricu, U tom slucaju taj nalaz nikako ne bi bio izolovani incident, vec samo putanja kretanja.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #419 послато: Фебруар 18, 2020, 10:09:40 пре подне »
Господин Драјвер је у свом одговору нама конкретно навео његову процену старости подгране I1-Ph220 око 1000год.односно од 10до12века.Ту се и са овом његовом проценом потврђују они први одговори у вези Бодиновог времена и Нормана,мишљења које мије дао госп.Никола Вук.Даље потраге требамо наставити у оквиру тог истор.периода,као што је рекао Госп.Драјвер Ph220је много млађа у односу на Готе,и уопште Словенске сеобе и 5,6век.Мислим да је предак Арапина вероватно био Византијски војник плаћеник,пореклом Северњак,Варјаг,који су ратовали у Арапским земљама.Нормани и Варјази генерално имају врло сличнопорекло.