Аутор Тема: Грб Бање Луке  (Прочитано 25215 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5315
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #80 послато: Јул 21, 2017, 12:22:59 поподне »
Свему једном дође крај. Честитке Бањалучанима на новом грбу!

http://www.atvbl.com/banjaluka-konacno-dobila-grb/
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #81 послато: Јул 21, 2017, 01:03:44 поподне »
Свему једном дође крај. Честитке Бањалучанима на новом грбу!

http://www.atvbl.com/banjaluka-konacno-dobila-grb/

Коначно! Честитам свим Бањалучанима!
Најбитније је да се њима допада грб, а након ових најновијих измена, морам рећи да визуелно није лош.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #82 послато: Јул 21, 2017, 01:54:33 поподне »
...а након ових најновијих измена, морам рећи да визуелно није лош.  :)

"Како сам се надала, добро сам се удала."  :P

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #83 послато: Јул 21, 2017, 02:00:41 поподне »
"Како сам се надала, добро сам се удала."  :P

Хех, тако нешто.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #84 послато: Јул 21, 2017, 09:05:27 поподне »
Хајде, нека је са срећом!

Могли су добити и бољи, али њима се више свиђао овај, победио је (српски) просек!



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #85 послато: Јул 21, 2017, 09:45:07 поподне »
...победио је (српски) просек!

Тако некако.  :P

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #86 послато: Јул 21, 2017, 09:54:44 поподне »
Наравно, једина Википедија која не жели да прихвати нов грб, него сваки пут враћа на стари, је баш српска Википедија.

Мислим да наш народ у целини неће бити срећан док сваки грб не добије једну огромну црвену петокраку, зупчаник и фабрику.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #87 послато: Јул 21, 2017, 10:20:30 поподне »
Наравно, једина Википедија која не жели да прихвати нов грб, него сваки пут враћа на стари, је баш српска Википедија.

Мислим да наш народ у целини неће бити срећан док сваки грб не добије једну огромну црвену петокраку, зупчаник и фабрику.

Тешко се некима одвојити од социјалистичке традиције. ;)




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #88 послато: Јул 22, 2017, 01:23:32 поподне »
Изгледа је, Бакс, још једном потврђена она народна пословица, јутро је паметније од вечери! ;)

Данас, кад погледам на тај чланак, имам утисак да је у датим околностима ипак извучен максимум, и да је Бања Лука коначно управила свој компас ка нечему, што ипак више вуче Западу него Оријенту, више предосманским него османским традицијама, без обзира што бисмо сви ми волели да је то грб у духу најбоље европске хералдике



Сетимо ли се свих покушаја, од времена Краљевине Југославије, до данас... морамо рећи да је ово ипак успех.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #89 послато: Јул 22, 2017, 01:50:59 поподне »
Сетимо ли се свих покушаја, од времена Краљевине Југославије, до данас... морамо рећи да је ово ипак успех.

Одлично је то што су, колико се мени чини, грб подржале све странке у градској скупштини. То значи да са неком потенцијалном сменом градске власти неће долазити и до промене грба. Да не набрајамо такве случајеве којих се сви добро сећамо.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #90 послато: Јул 24, 2017, 10:55:03 пре подне »
Моје искрене честитке Бањој Луци и ауторима новог градског грба  :)

Уз жеље да је усвојени грб прати у срећну будућност, мир и благостање.

На многаја љета!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #91 послато: Октобар 24, 2017, 07:43:30 поподне »
Повремено бацим поглед на последње вести из Бање Луке, али још не запажам већу примену грба Бање Луке, још увек доминирају стари симболи. Ипак, у главној или једној од сала, нисам ту упознат, нови грб града је истакнут заједно са амблемом Републике Српске.





Ова сликана верзија изгледа ми веома лепо. Требали би тај грб сад више да популаришу. Као и да стари амблем коначно избаце из употребе. А још га користе на заставама, иако је град добио са грбом и хералдички стег.

Ако има неко из Бање Луке, па запази да је негде још истакнут нови симбол града, нека нам јави. :)



Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • I-A1328
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #92 послато: Октобар 25, 2017, 03:45:38 пре подне »
Јесам ли једини који мисли да је Србска достојна лепшега грба? Осећам да садашњи грб нема никакве везе нити с Крајишницима, нити с Херцеговцима нити с босанским Србима.
Створимо ради забаве конкурс за нови грб, та да видимо колико су нам чланови Порекла креативни!


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #93 послато: Октобар 25, 2017, 01:40:57 поподне »
Јесам ли једини који мисли да је Србска достојна лепшега грба? Осећам да садашњи грб нема никакве везе нити с Крајишницима, нити с Херцеговцима нити с босанским Србима.
Створимо ради забаве конкурс за нови грб, та да видимо колико су нам чланови Порекла креативни!

Било је раније много предлога, од којих су неки били изузетни. Али, тзв. Уставни суд БиХ је све то одбио.
Једва је Српска успела да сачува и заставу, и то правдајући се да су у питању пан-словенске боје.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • I-A1328
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #94 послато: Октобар 25, 2017, 02:07:24 поподне »
Било је раније много предлога, од којих су неки били изузетни. Али, тзв. Уставни суд БиХ је све то одбио.
Једва је Српска успела да сачува и заставу, и то правдајући се да су у питању пан-словенске боје.

Колико ми је додејало све то правдање и уступци на циничне захтеве, наводно ради мира и добре воље. Једна Немачка, Британија или Французска никада се не би толико унизиле ни пред ким, а када се пред њима унизиш и уступаш само јоште више нагазе на те. А када су, примера ради, Пољаци храбро се супротставили одређеним захтевима "ЕУ" свуда у свету задобили су поштовање. Наш грб, наша химна су у нашим рукама и не треба нам одобрење никога за то да своју судбу сами кројимо.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #95 послато: Октобар 25, 2017, 02:08:26 поподне »
Колико ми је додејало све то правдање и уступци на циничне захтеве, наводно ради мира и добре воље. Једна Немачка, Британија или Французска никада се не би толико унизиле ни пред ким, а када се пред њима унизиш и уступаш само јоште више нагазе на те. А када су, примера ради, Пољаци храбро се супротставили одређеним захтевима "ЕУ" свуда у свету задобили су поштовање. Наш грб, наша химна су у нашим рукама и не треба нам одобрење никога за то да своју судбу сами кројимо.

Да, када бисмо живели у неком савршеном свету...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #96 послато: Октобар 25, 2017, 03:28:58 поподне »
Јесам ли једини који мисли да је Србска достојна лепшега грба? Осећам да садашњи грб нема никакве везе нити с Крајишницима, нити с Херцеговцима нити с босанским Србима.
Створимо ради забаве конкурс за нови грб, та да видимо колико су нам чланови Порекла креативни!

На теми је човек који је учествовао на последњем конкурсу за грб Бање Луке, који је поништен и након тога се посао поверио двојцу Ацовић-Грујић, да то уради опет више мање по жељи Бањолучана. Било је предлога много бољих, али свезаних руку, и ово лепо изгледа. Додуше, подсећа на угарску хералдику, али Бањолучани су тако ваљда желели.

Ми остали, углавном жалимо за једним предлогом, који је могао Бању Луку издигнути изнад ових балканских тумарања, али очигледно смо превише оптимистични за средину где је и локални грб национални симбол.

Било је раније много предлога, од којих су неки били изузетни. Али, тзв. Уставни суд БиХ је све то одбио.
Једва је Српска успела да сачува и заставу, и то правдајући се да су у питању пан-словенске боје.

Није то тзв. Уставни суд БиХ одлучивао, већ Уставни суд Републике Српске, а и он је само укинуо амблем Бање Луке, који је модификован за нове прилике деведесетих, у односу на онај стари из времена СФРЈ. За све после те одлуке, одговорност сноси Скуштина Града Бање Луке.

У сваком случају, ово је мали корак, али ипак корак напред.

Ево како је изгледала генеза симбола града:

Амблем од 1974-1992. године



Амблем од 1992-2013



Грб од 2017- године



Колико ми је додејало све то правдање и уступци на циничне захтеве, наводно ради мира и добре воље. Једна Немачка, Британија или Французска никада се не би толико унизиле ни пред ким, а када се пред њима унизиш и уступаш само јоште више нагазе на те. А када су, примера ради, Пољаци храбро се супротставили одређеним захтевима "ЕУ" свуда у свету задобили су поштовање. Наш грб, наша химна су у нашим рукама и не треба нам одобрење никога за то да своју судбу сами кројимо.

То тако изгледа само у теорији, али кад изађеш у стварност, схватиш да су ти руке свезане. Наравно, те руке није свезала нека сила, већ људска глупост... али она влада, и против ње се не може, бар не лако. Да се само пошло од смисла и суштине хералдике (мислим овде сад на грб Републике Српске), беспредметна би била свака даља расправа, али наши су се неупућени упустили у дискусију, и наравно да су морали попустити. На крају, одрекли су се грба Републике Српске, па и хералдике на државном нивоу, уводећи амблем. Дакле, два корака назад, али неко је сматрао да је то најбоље решење.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #97 послато: Октобар 25, 2017, 03:35:47 поподне »
На теми је човек који је учествовао на последњем конкурсу за грб Бање Луке, који је поништен и након тога се посао поверио двојцу Ацовић-Грујић, да то уради опет више мање по жељи Бањолучана. Било је предлога много бољих, али свезаних руку, и ово лепо изгледа. Додуше, подсећа на угарску хералдику, али Бањолучани су тако ваљда желели.

Ми остали, углавном жалимо за једним предлогом, који је могао Бању Луку издигнути изнад ових балканских тумарања, али очигледно смо превише оптимистични за средину где је и локални грб национални симбол.

Није то тзв. Уставни суд БиХ одлучивао, већ Уставни суд Републике Српске, а и он је само укинуо амблем Бање Луке, који је модификован за нове прилике деведесетих, у односу на онај стари из времена СФРЈ. За све после те одлуке, одговорност сноси Скуштина Града Бање Луке.

Мислио сам да је Сунце мислио на грб Републике Српске.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • I-A1328
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #98 послато: Октобар 26, 2017, 12:30:28 поподне »
То тако изгледа само у теорији, али кад изађеш у стварност, схватиш да су ти руке свезане. Наравно, те руке није свезала нека сила, већ људска глупост... али она влада, и против ње се не може, бар не лако. Да се само пошло од смисла и суштине хералдике (мислим овде сад на грб Републике Српске), беспредметна би била свака даља расправа, али наши су се неупућени упустили у дискусију, и наравно да су морали попустити. На крају, одрекли су се грба Републике Српске, па и хералдике на државном нивоу, уводећи амблем. Дакле, два корака назад, али неко је сматрао да је то најбоље решење.

Да, Амикус, слажем се. Појединац не има толику моћ да све сам измени. Замисао која има одређену тежину појединац остварити не може. Само коллектив има ту моћ, а све што појединац може је посејати замисао у плодно тло. На жалост наш крај је пуст и јалов и разумну чловеку руке су ваистину свезане.
Демократију треба неговати, но ограничити у оквирих смислености на одређене сегменте дружства, јере држава неће имат успеха, одлучује ли о специфичних стварих крдо незнајућих, но би имала више успеха ако би за специфична питања постојали специфични сегменти дружства, људи знатељи и мудраци, у овом случају људи који познају смисао и суштину хералдике.

Да, када бисмо живели у неком савршеном свету...

Савршенство је бессмислено, али већ је апроксимативно савршено да има оних који пишу "када бисмо живели" а не "када би живели".
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #99 послато: Март 05, 2018, 09:34:21 пре подне »
Стег:

Извор:N.N. | Нове заставе на згради Градске управе у Бањалуци

Плашио сам се да не буде опет оно "штит на бијелој подлози" (на чаршафу)...иначе, општа пракса.
Сва срећа па је ипак примијењено правило и постављен стег.
« Последња измена: Март 05, 2018, 09:40:34 пре подне млађо »