Аутор Тема: Грб Бање Луке  (Прочитано 25212 пута)

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #40 послато: Април 04, 2017, 08:37:50 пре подне »
Ово су предложена рјешења:

https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1maUHJYN2JmQ0w3UG8/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1maUXpGWEZOXzZiRG8/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1maWXd0RjBkV3F6NHM/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9iwYHS5M1madzN2NEVLSzhTcWs/view?usp=sharing

Као неко ко је био савременик оспоравања Грба Републике Српске од стране Уставног суда БиХ и учествовао у доношењу одлука и усвајању садашњег амблема Републике Српске, морам истаћи с којим се проблемом ми сусрећемо кад је у питању Уставни суд БиХ.

Свакако проблем обиљежавања Дана Републике, и одлуке Уставног суда БиХ, не треба овдје коментарисати, због тога смо и спровели и Референдум, и донијели нови Закон који и даље дефинише обиљежавање Дана Републике 9. јануара.

Али битно је нагласити да Уставни суд БиХ, иако оспоривши Грб Републике Српске који је садржавао симболе двоглавог орла и четири оцила, није оспорио заставу Републике српске, тј. српску тробојку (образложење је било у правцу да то нису нужно српске боје, већ панславенске). Тако да ту чињеницу треба максимално уважити и користити. Мислим да је предложено рјешење које потенцира боје српске заставе (црвено-плава-бијела), те симболе Бањалуке: Кастел и дајак на Врбасу, најбоље и најједноставније.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #41 послато: Април 04, 2017, 03:11:48 поподне »
Ако Комисија прихвати понуђено знамење а затим и Скупштина града...не заборавимо да остаје и она сулуда препрека "националне заступљености народа и народности на знамењу", по којом би се и остали морали "идентификовати"...не би ме изненадило да грб буде оспорен јер је нпр. превише у бојама српске тробојке.

Ах... код нас то увек може да се обори... јер шта год није у складу са исламом, ето га на тапети, а сама хералдика је настала кроз борбу против ислама... но, на то се не треба обазирати превише.

Било би занимљиво видети блазон овога грба.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #42 послато: Април 04, 2017, 11:37:38 поподне »
Ах... код нас то увек може да се обори... јер шта год није у складу са исламом, ето га на тапети, а сама хералдика је настала кроз борбу против ислама... но, на то се не треба обазирати превише.

Било би занимљиво видети блазон овога грба.


За сада имамо ово:

„Na štitu, podijeljeno, gore u crvenom srebrom i crnim spojnicama ozidani kameni bedem u čijem je središtu ista takva dvospartna kula lučno otvorena poljem sa po jednim crno otvorenim prozorom na spratovima i sa priramidalnim srebrenim krovom sa naglašenom strehom, i sa obe strane te kule sa po jednom srebrenom manjom jednospartnom kulom sa po jednim prozorom otvorenim crno i krovom kao što je opisano, a dole srebreno sa plavim suočenim kljunovima dva čamca – dajaka iz bokova štita; preko svega talasasta plava greda iznad istog takvog pruta“

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #43 послато: Април 05, 2017, 12:46:11 пре подне »

За сада имамо ово:

„Na štitu, podijeljeno, gore u crvenom srebrom i crnim spojnicama ozidani kameni bedem u čijem je središtu ista takva dvospartna kula lučno otvorena poljem sa po jednim crno otvorenim prozorom na spratovima i sa priramidalnim srebrenim krovom sa naglašenom strehom, i sa obe strane te kule sa po jednom srebrenom manjom jednospartnom kulom sa po jednim prozorom otvorenim crno i krovom kao što je opisano, a dole srebreno sa plavim suočenim kljunovima dva čamca – dajaka iz bokova štita; preko svega talasasta plava greda iznad istog takvog pruta“

Ал су га закомпликовали...
Град овакве величине и значаја требало би да има нешто једноставно а препознатљиво на штиту. Као Нови Сад, Ниш, Шабац, Бијељина, Краљево, Билећа.....
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #45 послато: Април 05, 2017, 10:49:46 поподне »
Нацрт је прошао, сад следи јавна расправа. ;D

Blitz: Predlog grba Banjaluke dobio podršku odbornika



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #46 послато: Април 05, 2017, 11:12:33 поподне »
Нацрт је прошао, сад следи јавна расправа. ;D

Blitz: Predlog grba Banjaluke dobio podršku odbornika


На ”западу” ништа ново.
Надам се да опет неће бити циркусијада ”професионалних одборника”, као што је то био случај прије двије године.
« Последња измена: Април 05, 2017, 11:14:42 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #47 послато: Април 05, 2017, 11:14:56 поподне »
Нацрт је прошао, сад следи јавна расправа. ;D

Blitz: Predlog grba Banjaluke dobio podršku odbornika

Ова реченица ми запала за око:

Predlog konačnog rešenja grba Banjaluke očekuje se pre slave Grada 25.maja.

Дакле, можда још буде шансе да се нешто промени.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #48 послато: Април 05, 2017, 11:17:56 поподне »
Ова реченица ми запала за око:

Predlog konačnog rešenja grba Banjaluke očekuje se pre slave Grada 25.maja.

Дакле, можда још буде шансе да се нешто промени.


То је што је, измјена предпостављам неће бити...јер се на штиту налазе тражене шарже а и они ”мрски некоме, бикови” су склоњени са великог грба.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #49 послато: Април 05, 2017, 11:26:37 поподне »

То је што је, измјена предпостављам неће бити...јер се на штиту налазе тражене шарже а и они ”мрски некоме, бикови” су склоњени са великог грба.

Дошли смо до тренутка кад у истом месецу грбове усвајају мала општиница Лебане и Главни град Бања Лука - а грб Лебана много репрезентативнији од грба Главног града!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #50 послато: Април 05, 2017, 11:32:50 поподне »
Дошли смо до тренутка кад у истом месецу грбове усвајају мала општиница Лебане и Главни град Бања Лука - а грб Лебана много репрезентативнији од грба Главног града!



Немам неке нарочито позитивне утиске на грб општине Лебане као ни на предлог за Бања Луку...јер у обадва случаја хералдичари су имали везане руке...па на крају испада ”дај шта ти ја кажем да даш”, али ако ништа макар су хералдичка правила испоштована и у једном као и у другом примјеру...у финесе не бих залазио.  :)
« Последња измена: Април 05, 2017, 11:35:26 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #51 послато: Април 06, 2017, 11:05:41 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM</a>
Извор: Алтернативна Телевизија

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #52 послато: Април 07, 2017, 12:17:34 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/nmQUqUkadeM</a>
Извор: Алтернативна Телевизија

"Мени је онај стари био леп. Ја га не бих мијењала"

Јој, Боже!!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #53 послато: Април 07, 2017, 12:20:26 пре подне »
"Мени је онај стари био леп. Ја га не бих мијењала"

Јој, Боже!!

Али видиш да је и оном човеку жао оцила, и што грб није националнији, дакле фале само орлови, и да имамо нешто слично Ацовићевом ратном предлогу. ;)

Зато се ти људи и зову лаицима, а неко коме је хералдика ипак део занимања, стручњацима.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #54 послато: Април 07, 2017, 10:37:55 пре подне »
"Мени је онај стари био леп. Ја га не бих мијењала"

Јој, Боже!!

Али видиш да је и оном човеку жао оцила, и што грб није националнији, дакле фале само орлови, и да имамо нешто слично Ацовићевом ратном предлогу. ;)

Зато се ти људи и зову лаицима, а неко коме је хералдика ипак део занимања, стручњацима.

Босна је специфична. Ипак је тамо беснео рат између различитих етничких група. Људи имају потребу да уграде националне симболе чак и у месу хералдику, да би на неки начин обележили сваки педаљ територије коју су бранили. Ја донекле разумем због чега су овакви одговори интервјуисаних. Мало људи гледа на овај проблем из хералдичког угла, углавом преовлађују неки други фактори.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #55 послато: Април 07, 2017, 11:51:53 пре подне »
Босна је специфична. Ипак је тамо беснео рат између различитих етничких група. Људи имају потребу да уграде националне симболе чак и у месу хералдику, да би на неки начин обележили сваки педаљ територије коју су бранили. Ја донекле разумем због чега су овакви одговори интервјуисаних. Мало људи гледа на овај проблем из хералдичког угла, углавом преовлађују неки други фактори.

Ком месу, Серж? ;D

Шалим се. Да, али мислим да то није типично "босанска" тема, национални симболи су неостварени сан многих Срба, који су се одлучили на грб, а пореклом су из срца Шумадије. То је својеврсна дечија болест која се јавља у националним хералдичким оквирима. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #56 послато: Април 07, 2017, 12:32:17 поподне »
Ком месу, Серж? ;D

Не искористих ново седмоминутно правило за исправку коментара јер не уочих грешку.  ;D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #57 послато: Април 16, 2017, 11:16:28 поподне »


Предлог из 2014. године.

Као да сам га већ негде видео....
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #58 послато: Април 19, 2017, 09:41:13 поподне »
'Оће л' бит' шта? :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Грб Бање Луке
« Одговор #59 послато: Април 19, 2017, 10:21:40 поподне »
'Оће л' бит' шта? :)

Јавна расправа о предложеном рјешењу грба Града Бања Лука биће одржана 24. априла 2017. године у вијећници Банског двора са почетком у 18.00 часова.

Иначе, сви заинтересовани, од данас, 18. априла па у наредних 21 дан, колико траје јавна расправа, могу своје коментаре и сугестије да упуте и електронским путем на и-мејл: [email protected].

Јавна расправа се одржава у складу са закључком Скупштине града Бања Лука, којом је прихваћен Нацрт статутарне одлуке о утврђивању симбола Бање Луке.

http://www.banjaluka.rs.ba/front/article/15367/

Са званичног сајта града Бање Луке.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"