Аутор Тема: Seoski knez  (Прочитано 3005 пута)

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Seoski knez
« послато: Децембар 09, 2019, 05:05:05 поподне »
Zdravo,

Postoji li neki registar seoskih knezova iz vremena kraljevine i gdje bi se to moglo potraziti? Da li su imali pecate, ko ih je izdavao i u cije ime su koristeni?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Seoski knez
« Одговор #1 послато: Децембар 09, 2019, 05:55:31 поподне »
Zdravo,

Postoji li neki registar seoskih knezova iz vremena kraljevine i gdje bi se to moglo potraziti? Da li su imali pecate, ko ih je izdavao i u cije ime su koristeni?

На коју краљевину мислиш?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Seoski knez
« Одговор #2 послато: Децембар 09, 2019, 06:03:18 поподне »
SHS i Jugoslaviju.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Seoski knez
« Одговор #3 послато: Децембар 09, 2019, 06:17:24 поподне »
SHS i Jugoslaviju.

Мислим да је та титула била традиционална а не званична. Не бих рекао да је кнез имао нека посебна законска овлашћења нити печат. Сеоских кнезова и није било у свим деловима СХС и Југославије.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Seoski knez
« Одговор #4 послато: Децембар 09, 2019, 06:46:09 поподне »
Meni su rekli da je kod nas to bilo tako, sa pecatom, da je knez imao nekoliko sela na kojima je sudio, a da je u varosi bila policijska postaja. Varos je jedno vrijeme pripadala banjaluckoj opstini.

Цитат
Stanoje je bio poznati knez tri sela koji se unazad pola vijeka nazivaju Markovac, Štrbe i Grabovac. Punih osamnaest godina bio je najveća vlast u njima, pečat nosio u Džepu, mirio ljude koji su zbog međa i žena jedni na druge sjekire dizali.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Seoski knez
« Одговор #5 послато: Децембар 09, 2019, 07:02:29 поподне »
Meni su rekli da je kod nas to bilo tako, sa pecatom, da je knez imao nekoliko sela na kojima je sudio, a da je u varosi bila policijska postaja. Varos je jedno vrijeme pripadala banjaluckoj opstini.

Не знам, можда гешим. Ја сам мислио да се ради о титули која је наслећена још од времена влашких катуна и да је кнез судио пре свега својим ауторитетом који је произилазио од његовог избора од стране народа. Нисам никад чуо за неког кнеза рецимо у селима око Марибора, а закон би требало да је био исти. Може бити да нисам у праву.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Seoski knez
« Одговор #6 послато: Децембар 09, 2019, 07:12:10 поподне »
Не знам, можда гешим. Ја сам мислио да се ради о титули која је наслећена још од времена влашких катуна и да је кнез судио пре свега својим ауторитетом који је произилазио од његовог избора од стране народа. Нисам никад чуо за неког кнеза рецимо у селима око Марибора, а закон би требало да је био исти. Може бити да нисам у праву.

Закон сасвим сигурно испрва није био исти, него су се практиковали наслеђени закони ранијих територија и требало је времена да се све законски усагласи. То се јесте чинило кроз усвајање закона, али било је потребно време. Штавише неке ствари нису потпуно усаглашене ни до распада Краљевине.

Али што се тиче државне управе, у праву си, Ojlerе, сеоски кнезови су имали само ауторитет из традиционалног права, није то више био део званичне јуриспруденције.

Мада, с друге стране, људи јесу охрабривани да кад год је то могуће несугласице ускладе изван парничког поступка (који је скуп и дуготрајан). Уосталом то не важи само за Краљевину СХС=>Југославију. Многе земље то охрабрују и дан-данас а нарочито раније, али наравно уз нужно разумевање обеју страна да то није судски поступак у правом смислу.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Seoski knez
« Одговор #7 послато: Децембар 09, 2019, 08:50:49 поподне »
Kraljevine se inace zasnivaju na obicajnom pravu, a zakoni dolaze u drugim uredjenjima. Mozda su oni cak znak da se u obicaje vise ne vjeruje. A pecat je u funkciji izdavanja zvanicnog dokumenta.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Seoski knez
« Одговор #8 послато: Децембар 10, 2019, 01:54:34 пре подне »
Ево шта каже Википедија:
Цитат
У Краљевини СХС и Југославији постојала је дужност „кмета правника” који је био носилац судске општинске власти. Општински (мјесни) судови су били посебни судови за грађанске спорове. Ова дужност је укинута ступањем на снагу Закона о градским општинама из 1934. године.

Можда је реч о овој дужности, а која је у народу називана старим називом кнеза? У Босанској Крајини се релативно често може чути за постојање сеоских кнезова у време Краљевине, тако да је неки сеоски поглавар морао постојати.
Такође, постојали су и некакви скупљачи пореза, заборавио сам да ли су имали неки посебан назив. Можда се ради о истој функцији?

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Seoski knez
« Одговор #9 послато: Децембар 10, 2019, 02:37:12 пре подне »
Mislim da sam negdje procitao da su i Nijemci na selima imali slicnog kneza.
Inace, seljani su obradjivali zemlju seoskog kneza, dakle, on nije morao sam licno da se brine oko toga.
Po pravilu je trebao to da bude najstariji i najimucniji u selu, a kod nas se to prenosilo i na druge grane iste porodice.
Mislim da je poslije Stanoja bio moj prapradjed, jer je bio najstariji u trenutku smrti Stanoja, dakle, njegov je brat od strica. Dvojica kazu da jeste, dvojica da nije nego njegov sin Mitar.
Zbog toga me je zanimalo da li postoji neki registar sa imenima.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Seoski knez
« Одговор #10 послато: Мај 12, 2020, 12:22:43 поподне »
Такође, постојали су и некакви скупљачи пореза, заборавио сам да ли су имали неки посебан назив. Можда се ради о истој функцији?

Prebirem malo, pa vidim ovaj stari post. Sakupljači poreza su imali svoje ime, zvali su se desetari. Bili su zaduženi, između ostalog za održavanje puteva.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Seoski knez
« Одговор #11 послато: Мај 12, 2020, 01:06:18 поподне »
Овако ми је човек који се бавио мојим родним крајем објаснио шта је сеоски кнез био код нас у Босни у време Аустрије:
Кнезови су по дефиницији били старјешине села и својеврсни посредници између власти више нивоа и сељана. Они су издавали тзв. сточне пасоше (пратећи документ уз стоку која се продавала на већим сточним тржницама) и слична документа. Поред тога, они су били врховни ауторитети села коме су се обраћали сељани када би имали какав проблем међу собом или са звничном влашћу. У правилу били су бирани на велики сеоским скупштинама на којима су присуствовале старјешине породичних задруга (у правилу најстарији мушки чланови домаћинства)

За СХС не знам.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Seoski knez
« Одговор #12 послато: Март 17, 2024, 09:19:49 пре подне »
Na slici se nalazi seoski knez Dusan Kostresevic sa celinacke opstine. Preko ramena mu visi torba, a u torbi je pecat koji je koristio.
https://ibb.co/6yd6dw1
Zanima me kako je izgledao taj pecat.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Seoski knez
« Одговор #13 послато: Март 17, 2024, 09:58:00 пре подне »
Овако ми је човек који се бавио мојим родним крајем објаснио шта је сеоски кнез био код нас у Босни у време Аустрије:
Кнезови су по дефиницији били старјешине села и својеврсни посредници између власти више нивоа и сељана. Они су издавали тзв. сточне пасоше (пратећи документ уз стоку која се продавала на већим сточним тржницама) и слична документа. Поред тога, они су били врховни ауторитети села коме су се обраћали сељани када би имали какав проблем међу собом или са звничном влашћу. У правилу били су бирани на велики сеоским скупштинама на којима су присуствовале старјешине породичних задруга (у правилу најстарији мушки чланови домаћинства)

За СХС не знам.
Istu ulogu knezovi su imali i u SHS, A u SFRJ na početku su se zvali predsjednici seoskih odbora.