Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Савет - шта тражити у Архиву Србије?

(1/7) > >>

стеф:
Брат ми иде у Архив Србије да прегледа судски предмет из 1863. где се помиње наш наврдеда.

Кад је већ тамо, шта још може да потражи да би наставили трагање за даљим прецима? Значи, ако знамо име особе, насеље - шта онда искати даље у Архиву?

Не би било лоше да неко упућен, ко је већ био у Архиву и трагао,  напише пар савета за нас новајлије. Рецимо, шта обавезно да се прегледа не би ли се нашао следећи предак - на пример, који су пописи и за  које године доступни, арачки тефтери итд.

Конкретно, наврдеда се преселио из Грдовића код Ариља у данашњи Михајловац код Смедерева, и судски предмет је у вези са очевином. Надамо се да ћемо ту наћи потврђено име оца и да онда тражимо арачки попис за област Грдовића да видимо шта се може тамо наћи.

Такође, постоје ли неки досијеи или картотека државних чиновника, јер је наводно наврдедин брат био пандур?

Amicus:
То би Platin требао најбоље да зна. :)

Platin:
Да, да...  ;D

Попис из 1863. је одличан, детаљан, за скоро сву територију кнежевине Србије су сачувани подаци.

Мислим да постоји попис чиновника и слично - до сада сам имао прилике да погледам један попис учитеља и нашао сам шта сам тражио.
Знам да постоји фонд Министарства унутрашњих дела, па у њему свашта постоји.
Треба телефоном да се пита.

За састављање родослова у Архиву Србије за више од поменутог нема неке нарочите шансе. Ту су корисне црквене матичне књиге, а оне су по локално надлежним архивима.
За Ариље је наглежан архив у Ужицу.
За Смедерево је надлежан архив у самом Смедереву.
У локалним архивима су матичне књиге од времена почетка вођења па до пре 1900. године. После тога све до 1945. су у општинама.

Ово је линк мреже архива
http://www.archives.org.rs/arhivska-mreza-u-srbiji
Укуца се надлежна општина па се види шта коме припада.

Зрно:
Да ли можда постоје подаци о додели земље солунским добровољцима, по Војводини и Славонији? Ако неко наиђе, нек ми јави.

Platin:
Треба да се погледа у локалним архивима. Чуо сам да су људи наилазили на такве случајеве.

Земљишне књиге за време пре Другог светског рата би требало да су по архивима - тачно одговарајући период за поделу земље после Првог рата.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију