Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

ШАНДОР ПЕТЕФИ - АЛЕКСАНДАР ПЕТРОВИЋ

<< < (4/4)

Синиша Јерковић:

--- Цитат: ПИБ  Септембар 10, 2013, 09:21:52 поподне ---Ја нисам Хрват, а прозивати неког коме је у Јасеновцу убијено двадесетак чланова уже обитељи за усташтво је у у најмању руку неумјесну.  Ја нисам никог вријеђао на националној основи, а ако администрација сматра да јесам, ја прихваћам казну.   

А Александре и Синиша, ја се испричавам ако сам вас увриједио, јер није била намјера.

--- Крај цитата ---

Не сматрам да си ме било чим увриједио. Опет понављам, очигледно да си имао неку већ формирану слику о мојим ставовима, а то није увреда већ мишљење. Сад да ли тачно или погрешно, ко зна.
С друге стране, успио си да испровоцираш Александра, и не знам да ли си имао намјеру или се десило случајно, у жару борбе са мрским ти национализмом. Али не заборави, и интернационализам је једна врста национализма.

Ово о Буњевцима, Муслиманима и Шиптарима можда на некој посебној теми, све то има своје зашто и зато.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: ПИБ  Септембар 10, 2013, 10:58:35 поподне ---Наравно, невезано за национализам или предрасуде.  И без икакве намјере да се ког увриједи или испровоцира. 

Кажем, свашта се може видјети из нечијих порука, па и колико поштовања има према другим етницитетима према називима које за њих користи.  Ја не користим неке своје називе, из чистог поштовања.  И не вадим се на "зашто и зато."

--- Крај цитата ---

Под зашто и зато подразумјевам конкретне разлоге зашто неке популације зовем како их зовем, а ти разлози немају никакве везе са национализмом или мржњом, па самим тим не знам шта значи ово да се "вадим на зашто и зато".

Буњевце зовем Буњевцима јер се и сами тако називају. Буњевцима зовем и све штокавско-икавске католике западне Херцеговине, Далмације и Лике јер представљају једну етничку цјелину која је као таква описана и у историјским изворима, а и данас има своје посебности. Значи не зовем Хрвате Буњевцима, већ Буњевце зовем Буњевцима. У том називу нема ништа увредљиво, напротив.

Идентична ствар је за Шиптаре, које себе зову Shqiptarët, а Шиптар је сербизирана форма тог назива. Апсолутно ништа ту нема увредљиво. Потпуно исто као што и Мађаре зовемо Мађари како и сами себе зову, а не Угри.

Што се муслимана тиче, мислим да је најбоља верзија њиховог имена Југословени муслимани. Име Бошњак је чиста узурпација имена једне регије у сврху конструкције сопственог идентитета. Бошњацима су се све до скора звали и православни и католици из Босне. Сем тога долази се до апсурдних ситуација да Бошњаци постоје и у Новом Пазару, који никакве везе нема са Босном, а муслимани у њему су махом шиптарског малисорског поријекла. Дакле је употреба имена Бошњак за југословенске муслимане једна чиста политичка злоупотреба, која и са становишта науке нема никакво оправдање. То што они хоће сами себе тако да зову, мене ничим не обавезује и да их ја тако зовем. Муслимани на ширем југословенском простору су дефинисани словенским језиком и муслиманском вјером, и то су једине двије тачке идентитета за које могу да се ухвате. Од југословенства бјеже у имагинарни бошњаклук, илиризам, готизам, ко зна шта све не, а ислам настоје да уклопе са богумилством (давно побијена теза о јеретичком карактеру цркве босанске).

Укратко, ако бирам између истине и политичке коректности, увијек ћу да изаберем истину,јер свака лаж када тад донесе зао плод. Титова Југославија је очигледан примјер како су ситне лажи довеле до велике трагедије. Ствари увијек треба назвати правим именом.

Clavdivs:

--- Цитат: ПИБ  Септембар 10, 2013, 11:23:03 поподне ---Осим неке основне пристојности и људства.

--- Крај цитата ---
Да, пристојности, али оне политичке. О конзистентности имена такозваних Бошњака и његовој употреби је сувишно причати. Ко гарантује да за 10 или 15 година неће почети да се изјашњавају као Бошњани или Босанци или Бога питај како? У питању је, дакле, средство за прикупљање политичких поена код необразованих, сиромашних и слуђених људи ма ког закона били. Лично познајем знатан број муслимана који се и даље изјашњавају као Муслимани.

Clavdivs:

--- Цитат: ПИБ  Септембар 11, 2013, 12:44:10 пре подне ---Како и што ће се један народ звати нема ама баш никакве везе с тобом.  На теби је да их зовеш онако како тренутно траже.  Но, како видим ти негираш уопће постојање те нације, па онда нема потребе расправљати. 

--- Крај цитата ---
Нажалост, брзину њиховог сазревања као нације праћену променама имена исте не могу да пропратим адекватно јер је муњевита. А што се тиче овог другог, немој да ми стављаш у уста нешто што нисам рекао, поготово јер је то посебна тема о којој може доста да се пише.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију