Аутор Тема: Савремена лична и породична хералдика  (Прочитано 27742 пута)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #100 послато: Септембар 17, 2017, 10:49:58 поподне »
И мени се више свиђа тај. Комбинација Or-Sable је релативно ретка код нас, иако одлично изгледа.

Грб јесте леп, али ја нисам љубитељ Or-Sable комбинације, мада, то је све вероватно у вези са она четири основна елемента: Земљом, Ватром, Ваздухом и Водом. Давно сам то негде читао, али мој би требао бити Ваздух. Овог грбоносца, то би била вероватно Земља. :)



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #101 послато: Септембар 18, 2017, 02:45:19 поподне »
Да ли је време да размислимо о могућности да Порекло крене са регистрацијом личних и породичних грбова? Одбор за Хералдику већ имамо а рекао бих сада већ и сасвим завидан број чланова за које се са правом може рећи да су врсни познаваоци хералдике и/или реномирани хералдички уметници. Да поменем само Амикуса, Сергиа а од недавно и Паулуса и Козму, а ту су и Млађо и Бакс.
Знам да би овим можда разводнили и овако слабачку хералдичку сцену Србије јер би поред Белог Орла, Милоша Обилића и ЦЗИПМ направили још једну хералдичку организацију. Са друге стране, ја не знам да ли још неко у Србији омогућав регистрацију грбова осим ЦЗИПМ. Њихове цене су папрене јер инсистирају на томе да грб раде њихови дизајнери и хералдичари да би се грб код њих уопште могао регистровати. Све то сигурно не доприноси популаризацији хералдике. Уколико би Порекло уз неку скромну и за Србију примерену накнаду омогућило регистрацију грбова, ето и додатног извора прихода за удружење.

Проблем код приватних ''регистара'' је у томе што иза њих не стоји никакав ауторитет. Регистри грбова су по правилу јавне књиге (као што су то нпр. матичне и катастарске). Зато матрикуле (изводи, потврде) које се издају приликом регистрације, имају карактер јавних исправа. Приватни ''регистри'' (било да их воде појединци или нека удружења грађана попут СХД или ЦЗИПМ) зато и нису регистри у правом смислу речи. То су обичне приватне збирке у које су по неким критеријумима (често врло спорним) унети разни грбови. Зато и нема никакве сметње да упоредо постоје и десетине таквих ''регистара'', јер су они згодан начин да се од наивних људи узме новац. Армигер ће, уз позамашну своту, добити некакву ''грбовницу'', накићену и украшену, да је може показивати родбини и пријатељима, и сматраће да је свој грб регистровао. Иако таква ''регистрација'' нема апсолутно никакву вредност или значај. А зашто нема? Зато што онај ко води ''регистар'' није овлашћен да га води.

Иако, на први поглед, ти приватни ''регистри'' доприносе популаризацији грбова, последице такве хералдичке анархије су много озбиљније. Тиме се не иде ка успостављању националног система грбова, јер сваки приватни ''регистар'' води неку своју политику и држи се сопствених правила и услова. Тако се не успоставља јединствен национални хералдички стандард, него се ствара општа збрка.

А како је то у уређеним системима? У уређеним системима регистрација грбова је у надлежности суверене власти, и води је тело које је за то овлашћено. С обзиром да је Србија тренутно република, и да Република нема никакве уставне и законске принадлежности по питању грбова, једина могућност је да се такав један Регистар оснује при Круни, у виду Канцеларије грбова (Као што већ постоји Канцеларија ордена), која би се, између осталог, бавила и пословима регистрације. Па би се матрикуле издавале у име Суверена, који је сам по себи извор сваке власти, звања и почасти (fons honorum). То је оно чему треба да тежи српска хералдика, а не успостављању још једе у низу приватних збирки у виду самопроглашених ''регистара''.


На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #102 послато: Септембар 18, 2017, 04:54:37 поподне »
Paulus правилно размишља. Јасно је да смо од правог решења удаљени као од Кумове сламе, али све ово друго не би било оригинално, јер иза себе не би имало правно покриће. Наравно, то не значи да не треба формирати регистар, који смо већ имали у плану, а који би обухватао и савремене грбове. Али тај регистар био би само збирка грбова, за разлику од правог регистра, на основу кога би се неко могао понашати као ауторитативно тело, које штити право грбоносца и издаје потврде његовим потомцима о њиховом праву на грб.



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #103 послато: Септембар 18, 2017, 06:00:21 поподне »
Paulus правилно размишља. Јасно је да смо од правог решења удаљени као од Кумове сламе, али све ово друго не би било оригинално, јер иза себе не би имало правно покриће. Наравно, то не значи да не треба формирати регистар, који смо већ имали у плану, а који би обухватао и савремене грбове. Али тај регистар био би само збирка грбова, за разлику од правог регистра, на основу кога би се неко могао понашати као ауторитативно тело, које штити право грбоносца и издаје потврде његовим потомцима о њиховом праву на грб.

Наравно, свако систематско прикупљање, бележење и проучавање грбова треба поздравити и на сваки начин помоћи; и мотивистати што више људи да се тиме баве. То је врло племенит посао од националног значаја, јер ће се тако сачувати од заборава наша расута хералдичка баштина. У том смислу апсолутно подржавам и замисао да овај угледни портал прикупља и обрађује грбове, доприносећи тиме развоју хералдике као историјске дисциплине.

Кад сам поменуо регистар, мислио сам на одређену институцију која има неспоран ауторитет да прихвати или одбије регистрацију неког грба, да додељује грбовнице и издаје матрикуле о постојећим грбовима, да даје потврде потомцима грбоносца о њиховим арморијалним правима, да ради на стандардизацији хералдичких правила и тако развија српски хералдички систем. Дакле, о томе сам говорио.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #104 послато: Септембар 18, 2017, 07:51:19 поподне »
Сасвим се слажем с предлогом да се направе некакви хералдички регистри.
Али, мислим да некакви регистри племства код нас Срба немају смисла.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #105 послато: Септембар 18, 2017, 08:12:27 поподне »
Сасвим се слажем с предлогом да се направе некакви хералдички регистри.
Али, мислим да некакви регистри племства код нас Срба немају смисла.

У Порекловом регистру, имали би, није мали број имена које би ту требало поменути.

А литературу, више мање, поседујемо. Чак је сада доступна и поједина архивска грађа, попут оне мађарске на hungaricana.hu, а и на другим местима имамо још доста несистематизоване и необјављене грађе ове врсте.

Подухват је амбициозан, али за разлику од неких преамбициозних, за овај је потребно обезбедити две ствари: израдити и поставити софтвер, и ангажовати пар људи да преписују податке из литературе коју Порекло има.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #106 послато: Септембар 18, 2017, 08:32:50 поподне »
У Порекловом регистру, имали би, није мали број имена које би ту требало поменути.

А литературу, више мање, поседујемо. Чак је сада доступна и поједина архивска грађа, попут оне мађарске на hungaricana.hu, а и на другим местима имамо још доста несистематизоване и необјављене грађе ове врсте.

Подухват је амбициозан, али за разлику од неких преамбициозних, за овај је потребно обезбедити две ствари: израдити и поставити софтвер, и ангажовати пар људи да преписују податке из литературе коју Порекло има.

Аха, мислио си на историјско племство.
Океј, нисам одмах схватио.

Ја рекох, сад ћемо да се дичимо неком плавом крвљу, а ђедови нам били паори и сточари.  ;)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #107 послато: Септембар 18, 2017, 09:10:10 поподне »
Потпуно разумем Паулусов став и сигурно да би најбоље било да се регистар оформи управо на начин који предлаже. Но мени се чини да су шансе да до тако нечега дође готово никакве, па ће наши људи у недостатку бољег решења за регистрацију давати новац страним приватним регистрима попут овог који је Серђо навео. Поставља се онда питање да ли је боље чекати идеално решење које тешко да ће икад доћи или ипак пробати кренути са нечим макар и не тако идеалним.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #108 послато: Септембар 18, 2017, 09:49:59 поподне »
Аха, мислио си на историјско племство.
Океј, нисам одмах схватио.

Ја рекох, сад ћемо да се дичимо неком плавом крвљу, а ђедови нам били паори и сточари.  ;)

Друго, и да хоћемо, не можемо. :)

Знаш како Његош каже, постадоше лафи ратарима... ;)



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #109 послато: Септембар 19, 2017, 10:48:49 пре подне »
Потпуно разумем Паулусов став и сигурно да би најбоље било да се регистар оформи управо на начин који предлаже. Но мени се чини да су шансе да до тако нечега дође готово никакве, па ће наши људи у недостатку бољег решења за регистрацију давати новац страним приватним регистрима попут овог који је Серђо навео. Поставља се онда питање да ли је боље чекати идеално решење које тешко да ће икад доћи или ипак пробати кренути са нечим макар и не тако идеалним.

Да, али проблем је што се таквим привременим решењима ништа не постиже. Јер сваки систем (а и хералдика је систем) тежи уређености. СХД (које је својевремено окупљало нека врло еминентна имена, и покренуло праву хералдичку ренесансу међу Србима) данас је ни мртво ни живо. Такав је случај са свим удружењима кад остану без оних који крче пут и вуку ствари напред; друштво просто одумре. Зато се озбиљним пословима мора бавити институција, која уз све то има и неспоран ауторитет. Не сматрам да је успостављање једне такве институције неизводљиво. Довољно је да Круна донесе указ о оснивању Канцеларије грбова, у чијој би надлежности били и послови регистрације. Јер без покровитељства сувереног ауторитета матрикуле које издају разна приватна удружења немају никакву озбиљнију вредност.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #110 послато: Септембар 19, 2017, 12:05:07 поподне »
Да, али проблем је што се таквим привременим решењима ништа не постиже. Јер сваки систем (а и хералдика је систем) тежи уређености. СХД (које је својевремено окупљало нека врло еминентна имена, и покренуло праву хералдичку ренесансу међу Србима) данас је ни мртво ни живо. Такав је случај са свим удружењима кад остану без оних који крче пут и вуку ствари напред; друштво просто одумре. Зато се озбиљним пословима мора бавити институција, која уз све то има и неспоран ауторитет. Не сматрам да је успостављање једне такве институције неизводљиво. Довољно је да Круна донесе указ о оснивању Канцеларије грбова, у чијој би надлежности били и послови регистрације. Јер без покровитељства сувереног ауторитета матрикуле које издају разна приватна удружења немају никакву озбиљнију вредност.

У ствари, сваки систем тежи неуређености, односно повећању ентропије, барем тако тврди физика  ;).
Шалу на страну, јасна ми је аргументација. Са овим предлогом ја нисам ни "пуцао" тако високо. Многи људи би се задовољили у овом моменту и нечим скромнијим од матрикуле иза које стоји краљевска канцеларија. Али јасно је да овако све почива на доброј вољи појединаца (у коју сам и полагао наде ;) ). У сваком случају на нашем хералдичком одбору је да размотри смисленост предлога и донесе одлуку у складу са могућностима удружења.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #111 послато: Септембар 19, 2017, 03:04:18 поподне »
У ствари, сваки систем тежи неуређености, односно повећању ентропије, барем тако тврди физика  ;).
Шалу на страну, јасна ми је аргументација. Са овим предлогом ја нисам ни "пуцао" тако високо. Многи људи би се задовољили у овом моменту и нечим скромнијим од матрикуле иза које стоји краљевска канцеларија. Али јасно је да овако све почива на доброј вољи појединаца (у коју сам и полагао наде ;) ). У сваком случају на нашем хералдичком одбору је да размотри смисленост предлога и донесе одлуку у складу са могућностима удружења.

да, то важи за природу, али не и за човека :) јер поље друштвеног и приватног живота које је на овај или онај начин уређено правилима, прогресивно се шири. тако је и са хералдиком. грбови су у прво време настали спонтано, да би касније та област била уређена начелима и правилима. јер хералдика не би постојала као дисциплина да нема своју унутрашњу нормираност. ја сам горе покренуо питање да ли се у грб могу стављати словни знаци. то је врло важно питање, на које немамо одгорова. што значи да свако може да ради како му воља, а то онда није хералдика.

Ван мреже Otac Predrag Popovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
  • Fortis est qui se vincit...
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #112 послато: Септембар 19, 2017, 06:01:08 поподне »
Pozdrav svima.. Ja sam nov na forumu a i najsveziji grbonosac ovde.. uskoro cu se predstaviti sa svojim grbom :)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #113 послато: Септембар 19, 2017, 06:34:48 поподне »
Добродошли на форум Предраже! :)
« Последња измена: Септембар 19, 2017, 06:52:16 поподне Amicus »



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #114 послато: Септембар 19, 2017, 06:46:10 поподне »
Pozdrav svima.. Ja sam nov na forumu a i najsveziji grbonosac ovde.. uskoro cu se predstaviti sa svojim grbom :)

Добродошли. :) Баш леп грб имате Предраже. Хералдички уметник га је већ поставио на овај форум. Линк:
 http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1735.msg64282#msg64282 Да ли нам можете објаснити симболику шаржи? Хвала.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #115 послато: Март 02, 2018, 10:41:28 поподне »
Врло занимљива тема.

Чисто ме занима, може ли неко да процени, макар оквирно, колико има Срба грбоносаца?  Мислим на савремену личну и породичну хералдику.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #116 послато: Март 03, 2018, 12:00:55 пре подне »
Врло занимљива тема.

Чисто ме занима, може ли неко да процени, макар оквирно, колико има Срба грбоносаца?  Мислим на савремену личну и породичну хералдику.

Амикус и ја ценимо да је око 200 наших савремених грбоносаца, што у земљи, што у иностранству.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #117 послато: Јун 12, 2019, 10:18:06 поподне »
грбоносац: Александар Милковски
хералдички уметник: Дамјан Илић


БЛАЗОН:

Штит – Црвено, два кључа унакрст златна између, горе, књиге отворене повеза златног и страница природних, на којој на десној страници стоји слово ''А'', а на левој  ''Ω'' све плаво и, у стопи, листа винове лозе златног, у глави полиставрион плаво-сребрни
   
Челенка - На кациги, овојнице и плашта црвених постављених златно, орао подигнутих крила сребрни оружан златно, држећи у десници ловоров венац златни

Гесло – ОТЕО ЈЕ НЕБУ ГРОМ, ТИРАНИМА ЖЕЗЛО.


На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Савремена лична и породична хералдика
« Одговор #118 послато: Јун 12, 2019, 10:22:44 поподне »
Дамјан стварно предивно ради. :)

Честитке и њему и новом грбоносцу! ;)