Аутор Тема: Грб Кумодража  (Прочитано 29064 пута)

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Грб Кумодража
« послато: Март 07, 2018, 11:21:38 пре подне »
Пре два дана сам одлучио да урадим свој први озбиљан хералдички посао. Судбина је хтела да урадим предлог за могући мали грб Кумодража, месне заједнице београдске општине Вождовац. Судбина је такође хтела да користим једну тинктуру (плаво) и један метал (сребро). На крају сам одлучио да користим две форме греде: лучну и подигнуту. Лучна греда је алузија на улицу Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик, док подигнута греда представља остатак Београда. Блазон мог предлога за могући мали грб Кумодража је:

У плавом пољу подигнута греда и у подножју лучна греда, све сребрно.

Или на енглеском:

Azure, a fess enhanced and in base a fess arched, all Argent.

Дакле, оно што сам предложио за мали грб Кумодража представља веома тесну везу тог насеља са остатком Београда. Неко ће одлучити о зиданој круни, чуварима и слично. Углавном, шта кажете на мој предлог за мали грб Кумодража?


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #1 послато: Март 07, 2018, 11:46:42 пре подне »
Једноставан, упечатљив и препознатљив!!! Честитам!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #2 послато: Март 07, 2018, 05:00:39 поподне »
Пре два дана сам одлучио да урадим свој први озбиљан хералдички посао. Судбина је хтела да урадим предлог за могући мали грб Кумодража, месне заједнице београдске општине Вождовац. Судбина је такође хтела да користим једну тинктуру (плаво) и један метал (сребро). На крају сам одлучио да користим две форме греде: лучну и подигнуту. Лучна греда је алузија на улицу Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик, док подигнута греда представља остатак Београда. Блазон мог предлога за могући мали грб Кумодража је:

У плавом пољу подигнута греда и у подножју лучна греда, све сребрно.

Или на енглеском:

Azure, a fess enhanced and in base a fess arched, all Argent.

Дакле, оно што сам предложио за мали грб Кумодража представља веома тесну везу тог насеља са остатком Београда. Неко ће одлучити о зиданој круни, чуварима и слично. Углавном, шта кажете на мој предлог за мали грб Кумодража?



Лепо изгледа, али сводити симболику само на улице, није ли преједноставно?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #3 послато: Март 07, 2018, 05:33:25 поподне »
Лепо изгледа, али сводити симболику само на улице, није ли преједноставно?

Слажем се. Има ли Кумодраж још нечим да се похвали осим кривом улицом?
Зашто подигнута греда представља остатак Београда?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #4 послато: Март 07, 2018, 11:29:47 поподне »
Слажем се. Има ли Кумодраж још нечим да се похвали осим кривом улицом?
Зашто подигнута греда представља остатак Београда?

Први писани документи у којима се помиње Кумодраж сежу у 16. и 17. век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. Кумодраж је родно место српског војводе Степе Степановића, учесника ослободилачких ратова од 1876. до 1918. године.
У Кумодражу се налазе Основна школа ''Војвода Степа'', црква свете Тројице, фудбалски клуб ''Торлак'', кошаркашки клуб ''Торлак'', Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију ''Торлак'' и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на три дела (Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2). Што се подигнуте греде и остатка Београда тиче, ја мислим на зграде, небодере и слично. Шта кажете на све ово?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #5 послато: Март 08, 2018, 06:28:21 поподне »
Први писани документи у којима се помиње Кумодраж сежу у 16. и 17. век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. Кумодраж је родно место српског војводе Степе Степановића, учесника ослободилачких ратова од 1876. до 1918. године.
У Кумодражу се налазе Основна школа ''Војвода Степа'', црква свете Тројице, фудбалски клуб ''Торлак'', кошаркашки клуб ''Торлак'', Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију ''Торлак'' и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на три дела (Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2). Што се подигнуте греде и остатка Београда тиче, ја мислим на зграде, небодере и слично. Шта кажете на све ово?

Чонопљанац, ево врло отворено и искрено шта мислим о твом предлогу грба. Осим што је хералдички исправан и једноставан, мислим да нема других квалитета. Недостаје му пре свега идеја. Једноставност једног грба јесте један од његових основних квалитета под условом да у себи сажима "суштину" грбоносца. Ако тога нема онда та једноставност делује као недовршеност и полупроизвод. Када причамо о грбу једног насеља, он би требао одразити оно по чему је то насеље јединствено и познато или са чиме се његови становници поносе и идентификују. Када би са неким играо асоцијација и да му кажеш "крива улица" и "близина Београда" да ли мислиш да би тај препознао да је у питању Кумодраж? Ја мислим да не би.
Предлажем ти да кренеш из почетка, те да пробаш да препознаш суштину Кумодража, шта га то најбоље представља и разликује од других насеља. Можда постоји нека монографија или ти може помоћи неко од становника Кумодража. Када једном ту суштину препознаш, онда на бази тога можеш почети да размишљаш којим симболима се она може представити и приступити састављању блазона грба.
У подацима које си изнео у вези Кумодража мени су најзанимљивији Војвода Степа и Торлак, али вероватно има још тога. Обрати пажњу и да суштина треба да буде заиста суштина, а не конгломерат свега и свачега.

Ето, ја толико. Није ми била намера да "паметујем" али пошто питаш за мишљење, моје је такво  ;).
« Последња измена: Март 08, 2018, 06:30:33 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #6 послато: Март 08, 2018, 10:04:59 поподне »
Велибор је лепо и нашироко објаснио ствар, и ту се више нема шта ново додати.

Грб је нацртан правилно и изгледа лепо, али грб мора да носи неку поруку, а овоме то недостаје.
« Последња измена: Март 08, 2018, 10:07:21 поподне Amicus »



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #7 послато: Март 09, 2018, 12:53:58 поподне »
Ето, ја толико. Није ми била намера да "паметујем" али пошто питаш за мишљење, моје је такво  ;).

Углавном сам ја тај који ''паметује''  ;D Али ето, био сам стрпљив и сачекао сам да ти кажеш оно што и ја мислим. Надам се да Чонопљанац неће погрешно схватити наше врло искрене намере.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #8 послато: Март 09, 2018, 07:09:24 поподне »
Први писани документи у којима се помиње Кумодраж сежу у 16. и 17. век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. Кумодраж је родно место српског војводе Степе Степановића, учесника ослободилачких ратова од 1876. до 1918. године.
У Кумодражу се налазе Основна школа ''Војвода Степа'', црква свете Тројице, фудбалски клуб ''Торлак'', кошаркашки клуб ''Торлак'', Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију ''Торлак'' и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на три дела (Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2). Што се подигнуте греде и остатка Београда тиче, ја мислим на зграде, небодере и слично. Шта кажете на све ово?
Пре два дана сам одлучио да урадим свој први озбиљан хералдички посао. Судбина је хтела да урадим предлог за могући мали грб Кумодража, месне заједнице београдске општине Вождовац. Судбина је такође хтела да користим једну тинктуру (плаво) и један метал (сребро). На крају сам одлучио да користим две форме греде: лучну и подигнуту. Лучна греда је алузија на улицу Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик, док подигнута греда представља остатак Београда. Блазон мог предлога за могући мали грб Кумодража је:

У плавом пољу подигнута греда и у подножју лучна греда, све сребрно.

Или на енглеском:

Azure, a fess enhanced and in base a fess arched, all Argent.

Дакле, оно што сам предложио за мали грб Кумодража представља веома тесну везу тог насеља са остатком Београда. Неко ће одлучити о зиданој круни, чуварима и слично. Углавном, шта кажете на мој предлог за мали грб Кумодража?



Можда би била интeрeсантна сабља Војводe Стeпe коју јe добио на дар 1898.годинe  од својих ђeнeралалштабних официра као комадант Шeстог пука, са ком јe по сопствeној жeљи и сахрањeн.

https://www.bastabalkana.com/2017/08/sta-je-radio-vojvoda-stepa-stepanovic-nakon-rata/


Нe знам како јe сабља изглeдала!? Да ли јe била права са оштрим врхом или закривљeна?

Али би сабља могла да идe срeдином грба по вeртикали, да га прeсeца и да тимe симболизујe улицу Војводe Стeпe који јe ипак симбол Кумодража!

 :)

Мада, Кумодраж јe познат и по баштама и баштованима!  ::)


« Последња измена: Март 09, 2018, 07:11:10 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #9 послато: Март 09, 2018, 07:25:58 поподне »
Овакав грб какав јe приказан тeжиштe ставља на Кумодраж као насeљe којe нијe нeко "слeпо црeво" главног града, нeго јe улицом Војводe Стeпe повeзан са остатком Бeограда!

Значи акцeнат јe на урбаном, а нe на историјском или нeком другом, аспeкту!

Што можe!

Има ли Кумодраж нeки поток или рeчицу?

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #10 послато: Март 11, 2018, 10:52:34 поподне »
Одлучио сам да образложим седам мојих безбојних предлога за грб Кумодража. Стварно ме муче боје. Шта да бојим црном, црвеном (Gules), плавом (Argent), зеленом (Vert), пурпурном (Purpure), небескоплавом (Celeste), дудовом (Murrey), оранж (Tenné/Orange) и браонском бојом (Brunâtre), сангвином (Sanguine), златним металом (Or), сребрним металом (Argent), хермелином (Ermine), контрахермелином (Counter-ermine), златним хермелином (Erminois), пеаном (Pean), веверичјим крзном (Vair/Counervair), лептировим крзном (Papellone), природним крзном, самуровим крзном и рибљом крљушти?
Укључио сам следеће хералдичке симболе у мојим предлозима за грб Кумодража:

лучна греда (a fess arched) – у питању је улица Војводе Степе у Кумодражу, која има сличан облик.
усправна правоугаона плоча посута билетима (a rectangular slab erect charged with a semy of billets) – у већини мојих предлога за грб Кумодража сам укључио четири таква хералдичка симбола. Три усправне правоугаоне плоче посуте билетима представљају Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2, али тражим симболику за четврту (тесна веза Кумодража и Београда, нешто што спаја сва три дела Кумодража или нешто друго). Иначе, одлучио сам се за тај хералдички симбол да би се дистанцирао од двораца, тврђава и слично. Тај хералдички симбол, који врло подсећа на небодер, представља модерну архитектуру, али може представити и камен, као подсећање да постојање Кумодража сеже још од давнина.
војводска круна (a ducal coronet) – Кумодраж је родно место Степе Степановића, који је био војвода.
пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи (a lion rampant holding in its dexter paw a sabre/sword) – потпуна посвећеност Кумодража војводи Степи.
 
Ево тих седам мојих хералдичких предлога за могући грб Кумодража:


Први предлог може имати два блазона:

1) ''Раздељено лучном гредом: 1 – у првом пољу на подножју четири усправне правоугаоне плоче, свака од њих посута билетима; 2 – у другом пољу пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''
2) ''У пољу испод подигнуте лучне греде пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи и на врху четири усправне правоугаоне плоче, свака од њих посута билетима.''


Исто важи и за други предлог, али војводска круна замењује лава.


Трећи предлог такође може имати два блазона:

1) ''Раздељено лучном гредом: 1 – у првом пољу усправна правоугаона плоча посута билетима и војводска круна; 2 – у другом пољу пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''
2) ''У пољу између усправне правоугаоне плоче посуте билетима и војводске круне на врху и пропетог лава који замахује сабљом/мачем у својој десној шапи у подножју лучна греда.''


Опет, четврти предлог може имати два блазона:

1) ''У пољу четири усправне правоугаоне плоче посуте билетима израстају из лучне греде на којој је војводска круна и у подножју друге боје пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''
2) ''У пољу четири усправне правоугаоне плоче посуте билетима израстају из лучне греде на којој је војводска круна и у подножју исте боје као и поље пропети лав замахује сабљом/мачем у својој десној шапи.''


Пети предлог је исто то, само што је лучна греда празна, а војводска круна у подножју.


Што се тиче шестог предлога... Лучна греда је поново празна, а војводску круну замењује лав.


И на крају, седми и последњи мој предлог је сличан трећем, али мало различит.

Надам се да све ово решава проблем у сваком случају. Изаберите сами један од седам мојих безбојних предлога за могући грб Кумодража.

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #11 послато: Март 11, 2018, 11:37:19 поподне »
Моје скромно мишљење је да ово све не ваља ништа. Али добро је да се трудиш и родиће се временом нека боља идеја. Не може то за пар дана, и искусни хералдичари раде грб неколико месеци. Ово са небодерима никако. Уместо војводске круне стави војводску сабљу. Ова лучна греда која симболизује криву улицу, не знам да ли је баш то најбитнија одлика Кумодража, али признајем да ипак делује ефектно. Можеш ти то много боље, али само полако, не сили сам себе да то урадиш за неколико дана.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #12 послато: Март 12, 2018, 11:52:12 пре подне »
Небодер је стварно катастрофа. Једино да је у питању Нови Београд, па да разумем...али Кумодраж никако.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #13 послато: Март 12, 2018, 12:06:24 поподне »
Највећи симбол Кумодража је војвода Степа, јер је рођен тамо, зове се улица и насеље по њему. Стави нешто што асоцира на њега...капу, споменик, орден, нешто што има везе са његовим особинама.

Или нешто везано за брдо Торлак...то је једна од највиших тачака насеља Београд (не рачунајући Авалу која је изван града)


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #14 послато: Март 12, 2018, 12:17:51 поподне »
Уместо небодера боље стави брдо. А она круна ми није баш никаква асоцијација на Војводу Степу...одмах помислим на монархију. Јесте војвода нека титула монарха, али у овом војничком контексту нема никакве везе.

Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #15 послато: Март 12, 2018, 12:31:45 поподне »
Прво одлучи које елементе треба да садржи грб а потом размишљај о томе како да их распоредиш. Као што је већ неко претходно написао требало би да у грб сместиш војводску сабљу, најбоље усправно постављену. Не знам како изгледа брдо Торлак, ако има неки каректеристичан облик онда би било уреду да и стилизовано брдо поставиш у грб. Можда се нађе места и за силуету цркве Свете Тројице, мада скоро свако село има цркву па црква и није неко специфично обележје кумодража, осим ако она нема неки карактеристичан изглед или ако је стара више векова. Можда треба да размислиш и о томе да неким симболом прикажеш институт Торлак. Мени се лучна греда свиђа као идеја и заиста лепо изгледа, али та лучна греда ће ти направити велики проблем приликом распореда елемената у грбу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #16 послато: Март 12, 2018, 03:01:03 поподне »
Можда овако нешто?

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #17 послато: Март 12, 2018, 03:34:06 поподне »
Хајде мало да се и ја убацим у ову причу...но прво мало чињеница:

Село:
Кумодраж је подељен на Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.

Историја:
Кумодраж се у писаним изворима први пут појављује у првом турском попису 1528, године. И поред недостатка старијих материјалних и писаних историјских извора, није искључена могућност да је Кумодраж постојало и у ранијем периоду, највероватнје још у средњем веку.[1]
Старији назив насеља је Куманово.[1]
Кумодраж се током векова мењао и у на крају у потпуности изгубило карактер села.[1]

О Кумодражу:
Кумодраж је месна заједница београдске општине Вождовац. Први писани документи у којим се спомиње Кумодраж сежу у XVII и XVIII век, када се у појединим турским списима помиње Кумодраж као село са свега десетак кућа. У Кумодражу је рођен српски војвода Степа Степановић, учесник ослободилачких ратова од 1876. па све до 1918. године.
У Кумодражу се налази ОШ „Војвода Степа“, као и црква свете Тројице, ФК „Торлак“ и КК „Торлак”. Такође се у Кумодражу налази и Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство. Кумодраж је подељен на Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.

Извор: https://sr.wikipedia.org/wiki/Кумодраж



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #18 послато: Март 12, 2018, 03:37:23 поподне »
Можда овако нешто?



Свака част, одлично.
Мораћу и ја да приложим...чим уграбим времена.  ;)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #19 послато: Март 12, 2018, 03:38:30 поподне »
Можда овако нешто?


Можда би се војвода Степа могао представити распоредом звездица са еполета за раукаве намењених његовом чину војводе?



Требало би само проверити да ли је ово тачно, пошто је извор страни...

Иначе, капу бих прескочио по сваку цену... на крају, ако мора војвода Степа бити што јасније представљен, треба га ставити као држача штита. Али то није поента.