Аутор Тема: Срби оптанти  (Прочитано 3754 пута)

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби оптанти
« Одговор #20 послато: Новембар 17, 2021, 12:46:29 поподне »
Цитат
И моја прва спознаја о одмазди према Немцима..имо сам неких 20-так година. Питам шофера аутобуса у Кобленцу шта значи Ајнтрахт а он каже то ти је нешто као Војводина у Србији.А ја питам како знаш за Војводину а он каже па тамо ми је деда рођен...

Управо то. Значи ко у оквиру породице има неке везе са Банатом, он нешто зна о томе. Међутим, немаују ни приближно ту савест о тој теми као нпр. ми о РСК. С друге стране, можда је то путоказ како ће то бити и код нас за 50 година јер између 1945. и 1995. је временска разлика 50 година.

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Срби оптанти
« Одговор #21 послато: Новембар 18, 2021, 08:25:38 поподне »
Управо то. Значи ко у оквиру породице има неке везе са Банатом, он нешто зна о томе. Међутим, немаују ни приближно ту савест о тој теми као нпр. ми о РСК. С друге стране, можда је то путоказ како ће то бити и код нас за 50 година јер између 1945. и 1995. је временска разлика 50 година.

Не треба вам бољи путоказ него да посматрате потомке Срба - колониста из 1945. Најбрже су се асимиловали у Војвођане Срби из Босне у већим градовима. Стари говор, али не и обичаје су најдуже задржали колонисти у мањим местима у општинама Апатин, Оџаци и Врбас.

Сећам се и колико су се појединци - потомци колониста из 1945 почетком деведесетих јуначили (да не употребим прави израз) како ће бранити Лику и Кордун. Можете сами да замислите колико их је стварно то учинило.

Иначе, више је Немаца живело у Бачкој него у Банату.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби оптанти
« Одговор #22 послато: Новембар 18, 2021, 08:39:30 поподне »
...
Иначе, више је Немаца живело у Бачкој него у Банату.

У апсолутним бројевима, да. Процентуално би требало да је била приближно иста заступљеност.
Kамене рабъ и госодинъ