Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347637 пута)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1320 послато: Јун 20, 2022, 08:37:15 пре подне »
То је већ социолошко питање:  да ли су медији одраз друштва, или је друштво одраз медија? Мислим да је ово друго. Медији могу да пласирају оно што људе занима, али могу и да га подстакну да размишља у одређеном правцу. Медији свакако обликују друштво и мислим да у односу медији - друштво, медији имају иницијативу (као и мит о "турским генима", који је доказано у нескладу са оним што се дешавало или није дешавало. Значи тај мит, тј. пропаганду је "попио" један део популације иако се то није десило, тј. обликовало му свест где је њему аргумент " види како сам црн, па они су били ту 500 година" и сличне глупости). И ту се врећамо ка тенденцији да се друштво обликује због нечега, у неком смеру конфузије, са тим сензацијама
Класични медији ( штампа, радио, телевизија) су оружје којим "виши" слојеви обликују мишљење остатка друштва. Новији ( друштвене мреже) су изгледа демократичнији, јер омогућавају да се чује глас обичног човека, али се баш нису истакли квалитетом. Део проблема је и људска природа: емоције обично надвладају разум.

Још од времена Гутенберга ( разбио је монопол цркве на тумачење Светог Писма) постојала је тежња да се медији користе за ширење знања, али сада преовладава тежња да се користе за ширење глупости. Враћамо се у римско доба: хлеба и игара ( гладијаторских).

Чланак Новости углавном преноси оно што је наведено и у најави предавања на сајту САНУ.
https://www.sanu.ac.rs/predavanje-o-slovenskim-migracijama-i-poreklu-stanovnistva-na-balkanu/
Цитат
Предавање о словенским миграцијама и пореклу становништва на Балкану

„Словенске миграције и генетичко порекло балканских народа” назив је предавања које ће проф. др Kарлес Лалуеза Фокс одржати у Свечаној сали САНУ, у уторак, 28. јуна, у 12 сати.

Вишегодишња студија о пореклу становништва на Балкану показала је да је око половине генома данашњег српског становништво аутохтоно, барем до бронзаног доба, а да је преостала половина словенског порекла која потиче од словенских миграната у 7. веку. Дакле, миграцијом Словена на Балкан није дошло до замене становништва, већ до мешања аутохтоног балканског генома и генома словенских миграната. Молекуларни маркери сугеришу да је миграција Словена на Балкан могла да дође са територија данашње Пољске и Украјине.
...
Ова вишегодишња студија анализира генетичку структуру локалног становништва на подручју Србије у бронзаном, гвозденом, римском и постримском периоду. Овај континуитет анализе је омогућио утврђивање континуитета популација на нашим просторима и удео ДНК у данашњем модерном становништву који води порекло из дубоке прошлости. Локалитети истраживања генетичких промена популација  укључују Виминацијум, Медијану, Тимакум Минус и још неколико локација на Балкану, што даје основу за анализу каснијих словенских миграција и омогућује утврђивање генетичке структуре модерног српског становништва у ширем контексту осталих балканских народа. Део нашег аутохтоног генома чини геномски удео римске популације, која се између осталог састојала и од људи из Aнадолије, који су у време Римског царства мигрирали у Виминацијум и друге делове територија данашње Србије и оставили трага у модерном геному нашег становништва.

https://www.novosti.rs/drustvo/vesti/1127750/novosti-istrazuju-geni-kazu-preci-srba-starosedeoci-balkanu
Цитат
"NOVOSTI" ISTRAŽUJU: Geni kažu - preci Srba starosedeoci na Balkanu

PRECI današnjih Srba i ostali narodi na Balkanskom poluostrvu bili su autohtona balkanska populacija do dolaska Slovena.

Deo našeg autohtonog genoma čini udeo rimske populacije, koja je sastavljena i od ljudi iz Anadolije, a koji su migrirali u vreme Rimskog carstva na teritoriju naše zemlje. Današnji Srbi su mešavina autohtonog balkanskog genoma (do 50 odsto) i slovenskog, koji se pojavljuje nakon propasti Rimskog carstva, tako da migracije Slovena u 7. veku nisu dovele do zamene stanovništva, već do mešanja našeg autohtonog i genoma slovenskih migranata. Molekularni markeri sugerišu da je migracija Slovena na Balkan mogla da dođe sa teritorija današnje Poljske i Ukrajine.
...
Gostujući predavač na Biološkom fakultetu prof. Miodrag Grbić, inače profesor genomike na Univerzitetu Zapadni Ontario u Kanadi, ističe da ova višegodišnja studija analizira genetičku strukturu lokalnog stanovništva na području Srbije u bronzanom, gvozdenom, rimskom i postrimskom periodu.

- To nam omogućava da tačno utvrdimo kontinuitet populacija na našim prostorima i udeo DNK u današnjem modernom stanovništvu koji vodi poreklo iz duboke prošlosti - navodi prof. Grbić. - Lokaliteti istraživanja uključuju Viminacijum, Medijanu, Timakum minus i još nekoliko prostora na Balkanu, što daje osnovu za analizu kasnijih slovenskih migracija i omogućuje utvrđivanje genetičke strukture modernog srpskog stanovništva u širem kontekstu ostalih balkanskih naroda.

Мислим да не треба користити појмове аутохтон или староседилачки, само се уноси забуна. Боље и прецизније је рећи балканско становништво бронзаног ( или гвозденог, римског итд.) доба. А наш аутохтони директно сугерише да су Срби дочекали долазак Словена на Балкан.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1321 послато: Јун 20, 2022, 08:40:34 пре подне »
Слика 4 из https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.08.30.458211v1.full говори више од речи.


Цитат
Our results show how people with ancestral origins in Northwestern Europe, Anatolia and East Africa, together with the descendants of Balkan Iron Age populations, inhabited the capital city of the Moesia Province, Viminacium during the Imperial period 1-250 CE (Figure 4A).
...
We found highly similar ancestry trajectories across time in Rome and Viminacium, with a strong Anatolian/Near Eastern influence during the Imperial period that resulted in a large portion of the analyzed individuals in both cities having Near Eastern ancestry, followed by a resurgence of local ancestry after the Empire’s decline.
...
During and after the fall of the Western Roman Empire, we observe major demographic changes in our sites, with the arrival of ancestry from Northern Europe and the steppe between 250-500 CE, and Northeastern European-related ancestry during the Medieval period, likely associated to the arrival of Slavic-speaking groups (Figure 4C). Our study shows that the Iron Age native Balkan populations were not completely replaced with the arrival of Slavic migrations.

Предлог за сензационалистички наслов: "Словенске имигранткиње завеле староседеоце".
Цитат
Our results point to a strong demographic impact of Eastern European groups in the Balkans during the Medieval period, likely associated to the arrival of Slavic-speaking populations. Yet, our results rule out a complete demographic replacement, as we observe a significant portion of local Iron Age Balkan ancestry in Kuline individuals. Interestingly, we found sex bias when modeling the X chromosome of the individuals of this necropolis ... Perhaps the immigrant groups were constituted by a higher number of women, who therefore impacted more greatly in the demographics of the post-Roman Balkans. However, these findings have only been observed in the Kuline individuals with North-European related ancestry (n=5), we suggest more data will be needed to obtain more evidence Slavic sex bias in the Balkans.
« Последња измена: Јун 20, 2022, 08:43:03 пре подне CosicZ »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1322 послато: Јун 20, 2022, 08:43:43 пре подне »
Вероватно зато што квалитет "не вришти"  :) (а управо ово друго подиже читаност, тј. читаност је основни мотив таблоида и они прибегавају томе)
Ако те неко превари једном - не може сто пута...
А баш то се дешава са многим "таблоидима" код нас - наслови немају никакве везе са текстом. То је уједно главни разлог да се не бавим тиме. Што веће слике а мање текста - то не мора ни да постоји.

За мене шаренило и "дрека" нису квалитет. За мене је то бука без смисла.

Виђао сам, и то баш код старијих људи, који би требали да имају искуства да раздвоје маглу од чињеница, да се баш они понашају скоро као прекидач - да бурно реагују по неким питањима (или гласно или изразима које не бих од њих очекивао).

Мој приступ је да само читам вести, ако хоћу о нечему да се обавестим. Гледам видео само ако је то једини начин да нешто сазнам.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1323 послато: Јун 20, 2022, 09:34:15 пре подне »
Проблем је у томе што веома мало има оних који су по директној мушкој линији потомци бронзанодопског становништва. Већина E-V13, J2a, J2b грана које доминирају код Срба су вероватно касноантичке, попут неких I1, R1b грана, где има и оних које су чак и средњовековне. У сваком случају по мушкој линији тог "аутохтоног" отиска по мом мишљењу нема више од 20%, а и то је дискутабилно. Ако се мисли на аутосомалну ДНК, она је свакако статистика, где се управо то касноантичко становништво мешало са старијим слојем, преносећи касније и нама део тог наслеђа. Дакле о Србима се може говорити једино као
 о словенском становништву, у генетичком, културолошком, лингвистичком смислу, који је инкорпорирао добар део старијег становништва из разног периода, а пре свега касне антике, а које је везано за ширење Римског царства. Зато се треба у разговору и тумачењима инсистирати на томе да је генетика доказала и потврдила историјски наратив , јер овако се само оставља простор оваквим насловима. Сећам се једног мог интервјуа, где сам споменуо ретку грану међу неким породицама из Штрпца, која се може везати за Сардинију или пре за Каталонију и Шпанију. Наслов у jедном листу је био нешто као "Срби имају шпанске гене" или слично томе, са све илустрацијом Србина са шајкачом и матадора, који држе српску и шпанску заставу.
« Последња измена: Јун 20, 2022, 09:42:47 пре подне Милош »

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1324 послато: Јун 20, 2022, 10:19:59 пре подне »
Квази новинари и неуки читаоци не могу или неће да схвате да хаплогрупе нису стриктно везане за један народ. Тако су сећам се за Р1а писали да је руска хаплопгрупа, слатко сам се смејао.   Битно је само да се у њиховој визури  не буде близак са Турцима и Албанцима, то је највећи страх.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1325 послато: Јун 20, 2022, 12:26:23 поподне »
Проблем је у томе што веома мало има оних који су по директној мушкој линији потомци бронзанодопског становништва. Већина E-V13, J2a, J2b грана које доминирају код Срба су вероватно касноантичке, попут неких I1, R1b грана, где има и оних које су чак и средњовековне. У сваком случају по мушкој линији тог "аутохтоног" отиска по мом мишљењу нема више од 20%, а и то је дискутабилно. Ако се мисли на аутосомалну ДНК, она је свакако статистика, где се управо то касноантичко становништво мешало са старијим слојем, преносећи касније и нама део тог наслеђа. Дакле о Србима се може говорити једино као
 о словенском становништву, у генетичком, културолошком, лингвистичком смислу, који је инкорпорирао добар део старијег становништва из разног периода, а пре свега касне антике, а које је везано за ширење Римског царства. Зато се треба у разговору и тумачењима инсистирати на томе да је генетика доказала и потврдила историјски наратив , јер овако се само оставља простор оваквим насловима. Сећам се једног мог интервјуа, где сам споменуо ретку грану међу неким породицама из Штрпца, која се може везати за Сардинију или пре за Каталонију и Шпанију. Наслов у jедном листу је био нешто као "Срби имају шпанске гене" или слично томе, са све илустрацијом Србина са шајкачом и матадора, који држе српску и шпанску заставу.

Моја нека груба процена би била да је 40% Срба дочекало сеобу Словена, 50% се доселило са њом, а 10% је стигло још касније.

Можда би такав начин био добар. Заиста је једноставно, а сасвим је и чињенично.

Мада, прво објаснити да је култура једно, а генетика друго. После је све много лакше.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1326 послато: Јун 20, 2022, 01:20:52 поподне »
Моја нека груба процена би била да је 40% Срба дочекало сеобу Словена, 50% се доселило са њом, а 10% је стигло још касније.

Можда би такав начин био добар. Заиста је једноставно, а сасвим је и чињенично.

Мада, прво објаснити да је култура једно, а генетика друго. После је све много лакше.
И сами се саплићемо својим појашњењима  конкретне ситуације. Са проценом бројки се слажем али нису Срби дочекали Словене😉Слажеш ли се ти са мном? Ако кажемо да се 40% домицилног становништва временом стопило у српскословенски етнос онда ће ствари бити свима јасније и неће се правити спин око тога.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1327 послато: Јун 20, 2022, 01:28:32 поподне »
Мислим да је незахвално баратати постотцима, али је готово извесно да је број придошлих Словена био већи од староседелачког становништва.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1328 послато: Јун 20, 2022, 01:33:14 поподне »
Мислим да је незахвално баратати постотцима, али је готово извесно да је број придошлих Словена био већи од староседелачког становништва.
Или су се само брже множили, то још незнамо.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1329 послато: Јун 20, 2022, 02:07:36 поподне »
Није искључено, зато сам написао готово извесно.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1330 послато: Јун 20, 2022, 05:29:31 поподне »
И сами се саплићемо својим појашњењима  конкретне ситуације. Са проценом бројки се слажем али нису Срби дочекали Словене😉Слажеш ли се ти са мном? Ако кажемо да се 40% домицилног становништва временом стопило у српскословенски етнос онда ће ствари бити свима јасније и неће се правити спин око тога.
Потпуно се слажем.
За мене су култура и генетика неповезани појмови.
Ставити "нас" или "овдашњег становништва" и то је то.

Пре тога, одмах при почетку, објаснити да потичемо од многих хаплогрупа, па смо се културно уједначили (као и сви остали народи, нико нема само једну генетику). Сви ми једнако кажемо "ми Срби".
Постоје и више и мање "шарени" народи од нас.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1331 послато: Јун 20, 2022, 05:33:12 поподне »
Мислим да је незахвално баратати постотцима, али је готово извесно да је број придошлих Словена био већи од староседелачког становништва.

То није могуће снабдети доказима.

Можемо поуздано да кажемо само шта је било пре 100 година (тако смо направили упитник при тестирању). Па и ту ми имамо недостатке у смислу неједнаке густине тестираних и последице ратова (практично обрисаних места у неким крајевима).

Можда би се лакше израчунало колико је уопште укупно било становништва у време Косовске битке, па и ту сумњам у поузданост.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1332 послато: Јун 20, 2022, 05:37:49 поподне »
Само нам још треба да се почнемо делити према хаплогрупама. Сви ми носимо разне хаплогрупе преко ове или оне стране и Србима нас чини пре свега осећај заједничке националне припадности, језик и култура па тек онда генетика.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1333 послато: Јун 20, 2022, 06:29:43 поподне »
Само нам још треба да се почнемо делити према хаплогрупама. Сви ми носимо разне хаплогрупе преко ове или оне стране и Србима нас чини пре свега осећај заједничке националне припадности, језик и култура па тек онда генетика.
Србија до Токија😎

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1334 послато: Јун 20, 2022, 07:10:49 поподне »
Потпуно се слажем.
За мене су култура и генетика неповезани појмови.
Ставити "нас" или "овдашњег становништва" и то је то.

Пре тога, одмах при почетку, објаснити да потичемо од многих хаплогрупа, па смо се културно уједначили (као и сви остали народи, нико нема само једну генетику). Сви ми једнако кажемо "ми Срби".
Постоје и више и мање "шарени" народи од нас.
Ово како си формулисо је ,што би се рекло данас, политички коректно и звучи одлично. Но,постоји и онај део који се зове реалност и што пре се те реалности латимо лакше ће нам бити свима у будућности...то је мој став генерално поводом свега и тога се држим до краја...али како ми Срби смо генерално народ који више држи до легенде и мита него до истине тако нам се и у будућности пише...мислим да митом само тонемо дубље и дубље. И нема везе ово са хаплосупрематизмом како би га неки сагледали него са сублимацијом историјских процеса а то је неминовно у еволуцији озбиљног народа, а да ли смо озбиљни?

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1335 послато: Јун 20, 2022, 08:04:57 поподне »
Ово како си формулисо је ,што би се рекло данас, политички коректно и звучи одлично. Но,постоји и онај део који се зове реалност и што пре се те реалности латимо лакше ће нам бити свима у будућности...то је мој став генерално поводом свега и тога се држим до краја...али како ми Срби смо генерално народ који више држи до легенде и мита него до истине тако нам се и у будућности пише...мислим да митом само тонемо дубље и дубље. И нема везе ово са хаплосупрематизмом како би га неки сагледали него са сублимацијом историјских процеса а то је неминовно у еволуцији озбиљног народа, а да ли смо озбиљни?

Тренд "хаплогрупизма" или "хапло-супрематизма" како га већ назвати, односно покушаја да се нације разврстају по хаплогрупама, као и да се одређеним хаплогрупама припишу специфичне психичко-физичке карактеристике, нема баш никакве везе са митовима и митологијом, већ управо са злоупотребом релативно нове научне дисциплине - генетичке генеалогије.

А што се тиче митова, мислим да баш дебело грешиш. Не постоји иоле старији народ који нема националне митове, од јужноамеричких Индијанаца, преко Афричких народа до Јапанаца.

То што, како кажеш, тонемо све дубље и дубље, пре ће бити зато што се одричемо националних митова, а не зато што их се држимо. Захваљујући националном миту опстали смо као народ, митови су обликовали наш национални идентитет, друштвене темеље и вредности на основу којих су наши старији подизали децу генерацијама. Сада ми заправо масовно прихватамо неке нове системе вредности које се намећу целом свету глобалним социјалним инжењерингом, из генерације у генерацију.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1336 послато: Јун 20, 2022, 08:30:01 поподне »
Тренд "хаплогрупизма" или "хапло-супрематизма" како га већ назвати, односно покушаја да се нације разврстају по хаплогрупама, као и да се одређеним хаплогрупама припишу специфичне психичко-физичке карактеристике, нема баш никакве везе са митовима и митологијом, већ управо са злоупотребом релативно нове научне дисциплине - генетичке генеалогије.

А што се тиче митова, мислим да баш дебело грешиш. Не постоји иоле старији народ који нема националне митове, од јужноамеричких Индијанаца, преко Афричких народа до Јапанаца.

То што, како кажеш, тонемо све дубље и дубље, пре ће бити зато што се одричемо националних митова, а не зато што их се држимо. Захваљујући националном миту опстали смо као народ, митови су обликовали наш национални идентитет, друштвене темеље и вредности на основу којих су наши старији подизали децу генерацијама. Сада ми заправо масовно прихватамо неке нове системе вредности које се намећу целом свету глобалним социјалним инжењерингом, из генерације у генерацију.
Јако сам свестан шта сам написо и држаћу се тога и на даље. Да ли грешим је питање које ће време да потврди или оповргне...значи док не буде попу поп а зобу зоб нема нам среће...ако мислиш да смо опстали зато што имамо мит онда нас ни "новости озбиљан дневни лист" неће спасити...или нам управо такви могу створити илузију да опстајемо...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1337 послато: Јун 20, 2022, 09:00:00 поподне »
Разумем донекле ово што Бојан говори, иако је то углавном неки општи хаплогрупистички став. Међутим и ту треба бити опрезан, не могу постојати двоструки аршини. Дакле можда се зна да су I2 примера ради досељени са Словенима, али да ли су и изворно Срби, или су им то име наметнули припадници R1a, или неке друге хаплогрупе која можда и не постоји међу модерним Србима. Шта би то значило? Да оволико I2 Срба остаје аутоматски без свог идентитета? Клизав је то терен и не бих се ја на основу генетике "бусао" нешто превише.

Данашњи Срби вероватно не би ни постојали као такви, да нису микс какав јесу. Дакле није Србе одржао мит о сеоби из Закарпатја, приче о мочварама из старе постојбине, већ мит о Косову, приче о Светом Сави, Српским устаницима, Првом светском рату, итд.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1338 послато: Јун 20, 2022, 09:14:55 поподне »
Разумем донекле ово што Бојан говори, иако је то углавном неки општи хаплогрупистички став. Међутим и ту треба бити опрезан, не могу постојати двоструки аршини. Дакле можда се зна да су I2 примера ради досељени са Словенима, али да ли су и изворно Срби, или су им то име наметнули припадници R1a, или неке друге хаплогрупе која можда и не постоји међу модерним Србима. Шта би то значило? Да оволико I2 Срба остаје аутоматски без свог идентитета? Клизав је то терен и не бих се ја на основу генетике "бусао" нешто превише.

Данашњи Срби вероватно не би ни постојали као такви, да нису микс какав јесу. Дакле није Србе одржао мит о сеоби из Закарпатја, приче о мочварама из старе постојбине, већ мит о Косову, приче о Светом Сави, Српским устаницима, Првом светском рату, итд.
То је основна полазна погрешка од које овде сви крећу а то је да се те две хг приписују Србима. Можемо што се њих тиче оворити о генези Словена не и Срба. Срби долазе као историјска појава касније а то што смо сви генерално подлегли наративу да су Срби дошли на Балкан је проблем који још нисмо савладали...значи не осећам се надмоћнијим над било којим Србином зато што припадам И2А али ме то чини свакако већим Словеном од неког ко је Ј2а...значи сва је поента у хронологији...постоје племена и народи који су живели на Балкану и који су словенизовани а касније заједно учествују у генези Срба сви скупа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1339 послато: Јун 20, 2022, 09:21:38 поподне »
То је основна полазна погрешка од које овде сви крећу а то је да се те две хг приписују Србима. Можемо што се њих тиче оворити о генези Словена не и Срба. Срби долазе као историјска појава касније а то што смо сви генерално подлегли наративу да су Срби дошли на Балкан је проблем који још нисмо савладали...значи не осећам се надмоћнијим над било којим Србином зато што припадам И2А али ме то чини свакако већим Словеном од неког ко је Ј2а...значи сва је поента у хронологији...постоје племена и народи који су живели на Балкану и који су словенизовани а касније заједно учествују у генези Срба сви скупа.

То је ок, не знам онда зашто те нападоше, ја сам се само накалемио на те нападе. :D Истина је да нам данас генетика дозвољава да направимо разлику између тих групација (словенске и староседелачке). Мада и то само делимично, пошто су одређене подгране за које верујемо да су староседелачке могле доћи у сеоби Словена, или неке "словенске" у некој трећој сеоби. А и ове старобалканске групације нису све такве у правом смислу те речи.

Заборавих код ових параметара који су одржали Србе можда и најважнији, православље, што је опет заоставштина Балкана.