Аутор Тема: Истраживање порекла Мајдевац  (Прочитано 799 пута)

Ван мреже tokc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Истраживање порекла Мајдевац
« послато: Јануар 11, 2023, 02:11:28 поподне »
Добар дан свима. Почео сам да се бавим истраживањем порекла и родослова како своје породице тако и себе. Имам информације о претходне две генерације али бих ишао и даље и дубље у тематику. Оно што генерално знам је да Мајдевци потичу из села Мајдево и у једном моменту око 1750 прелазе у Глободер и да им је слава св. Врачи.

О фамилији очевог оца тј Мајдевцима знам врло мало, о оцу и деди све а већ о прадеди само име - Љубисав, жена му је била Олга чије девојачко презиме не знам.
А о фамилији очеве мајке исто имам ограничене информације. Очева мајка долази из породице Станисављевић од оца Стојана и мајке Олге (Петковић), крсну славу не знам коју су славили. Знам да су и Стојан и Олга рођени у Београду и цео свој век провели тамо. Стојан је био врхунски инжењер, пројектовао је стајни трап за немачку борбену авио индустрију, а Олга маестро за усну хармонику. Та страна, женска страна наводно вуче корене негде са Старе планине.

Како и да ли је могуће сазнати више о познатим члановима породице као и о непознатим тј старијим генерацијама. Одакле ти моји Мајдевци и  Станисављевићи долазе, као и Петковићи, као и њихова имена и више детаља. Не знам ни где бих почео искрено с обзиром да живе родбине која би се тога сећала - нема а покушавам да направим веродостојно породично стабло. Ако било ко има неку идеју или смерницу како и куда даље био бих веома захвалан. Поздрав и хвала унапред.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Истраживање порекла Мајдевац
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2023, 08:21:58 пре подне »
Poreklo stanovništva sela Globoder (Kruševac). Prema dopunjenom izdanju knjige GLOBODER“, autora Momčila R. Todosijevića, Beograd 2012. godine.

MAJDEVCI – Došli su iz Majdeva u periodu oko 1820. godine. Pre naseljenja u Globoder pokušavali su sa se nasele sa druge strane Morave u Ljubavu (na njenoj levoj obali). Došli kao Staničići.

Prvi se pojavljuju sa sinovima Radisav (rođen oko 1750. godine) i Radič (rođen 1753. godine).

Radisav je imao Smiljka i drugog kome ime nije utvrđeno, osim što je imao sina Milosava. Savi su kao deca pomrli: Radosav, Radojica i Vasilije, pa su kasnije rođeni Zarija i Stojan. Radosav bio je direktor škole u V. Plani i Kruševcu.

Snežana, kći Milomira i Verice, završila je filozofski faku- ltet(fizička kultura) i radi kao profesor u Kosovskoj Mitrovici.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Истраживање порекла Мајдевац
« Одговор #2 послато: Јануар 12, 2023, 08:23:46 пре подне »
Arhiv Beograda čuva i matične knjige sa teritorije grada, kojim se može prostupiti preko njihovog sajta.

Ван мреже tokc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Истраживање порекла Мајдевац
« Одговор #3 послато: Јануар 12, 2023, 02:43:52 поподне »
Pretražiću arhive a poreklo same porodice tj prezimena i to okvirno sam znao već, pročitao na sajtu ali hvala svakako.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Истраживање порекла Мајдевац
« Одговор #4 послато: Јануар 14, 2023, 05:52:57 поподне »
На сточном попису из 1859 помињу се као домаћини:
Младен Мајдевац
Смиљко Мајдевац
Милосав Мајдевац
Милан Мајдевац
Симо Мајдевац

Ван мреже tokc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Истраживање порекла Мајдевац
« Одговор #5 послато: Јануар 17, 2023, 08:31:00 пре подне »
https://postimg.cc/gwQhTy4P
Nešto što sam našao na drugu stranu, poklapaju se neka imena sa tog stočarskog popisa.