Аутор Тема: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати  (Прочитано 5504 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #40 послато: Август 28, 2020, 01:38:18 поподне »
Најфлуиднија гранција је на истоку области, ка Бијелом Пољу. На северу је граница Лим, на југу Тара, на западу граница са Босном.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #41 послато: Август 28, 2020, 01:45:30 поподне »
Право да ти речем, ја баш и нисам неки стручњак за прављење мапа, али област би се могла оивичити географски овако:

Подручје општине Пљевља, затим део подручја општине Пријепоље западно од Лима, део подручја општине Прибој јужно од Лима, до Руда, затим границом Републике Србије и Републике Српске до границе општине Пљевља.

Мени је проблематичан и сам назив и често сам се питао зашто је Пејатовић област коју је обрађивао назва "Средње Полимље и Потарје".

Прво "Потарје" није одговарајући појам, јер он означава област уз реку Тару са обе стране реке (као Подриње, Поморавље, итд). Област коју је обрадио у овом делу реке Таре зове се Затарје или Прекотара.

Што се Полимља тиче, најчешћа географска подела ове области је на Горње и Доње Полимље. Међутим, различити су начини разграничавања докле је која област. У Горње Полимље се често рачуна онај део Полимља који је у ЦГ, а Доње је низводно од Куманице. У историјском и политичком смислу, Горње Полимље је само област од истока Лима (Плав) до Тивранске клисуре, мало северније од Берана. Како је остатак области Полимља прилично велики и у њему се могу издвојити две целине - од Тиврана до Куманичке клисуре, и одатле до ушћа у Дрину. По свакој логици Средње Полимље би био овај део тока Лима кроз ЦГ, од Тиврана до Куманице.

Пејатовић је област назвао Средњим Полимљем, а обрађивао је, између осталог и села пљеваљског краја која су данас у саставу прибојске општине (Бучје, Крњача, Голеша, итд). Ако је то Средње Полимље, шта је онда Доње Полимље?

Могуће да је такво разграничење Пејатовић направио према некој тадашњој административној подели у овом делу Османског царства.

Да скратим, мислим да је идеалан назив за област којом се бави ова тема - Затарје и Доње Полимље.
И са предлогом назива би се сложио јер свакако је лијева обала Таре у Дробњаку,назовимо је границом.А средње полимље је свакако од Берано до Бијелог Поља,тј. до границе са Србијом.Кад би прихватили овај Небојшин приједлог да овај планирани појас иде ог границе ЦГ до Лима остали би ускраћени за добар дио Полимља тј. његове десне стране и географски и генетички.Тако да можда ваљало ићи до под златарских и под златиборских села све до ушћа Лима у Дрину.И још нешто сам думо синоћ а то је да ли захватити и мало од Републике Српске мислим на Чајниче и Фочу...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #42 послато: Август 28, 2020, 01:47:50 поподне »
Најфлуиднија гранција је на истоку области, ка Бијелом Пољу. На северу је граница Лим, на југу Тара, на западу граница са Босном.

Ка Бијелом Пољу би граница такође треба бити приближно Лим, тј. граница је дијалекатска, источно од Лима су зетско-рашки говори.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #43 послато: Август 28, 2020, 02:02:56 поподне »
Ево штабих ја предложио:Добраково,Страњани,Аљиновићи,Правошево,Косатица,Дренова,Бистрица,Кратово,Бања,Рача и с друге стране сва Пљевља до Таре.Незнам стварно на западу ђе да станемо или да се иде на Карлобаг итд🙂
« Последња измена: Август 28, 2020, 02:06:44 поподне Bojan »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #44 послато: Август 28, 2020, 02:08:04 поподне »
Незнам шта би кад укуцам поруку све је како треба кад избацим пост пола ми фали

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #45 послато: Август 28, 2020, 02:09:49 поподне »
И са предлогом назива би се сложио јер свакако је лијева обала Таре у Дробњаку,назовимо је границом.А средње полимље је свакако од Берано до Бијелог Поља,тј. до границе са Србијом.Кад би прихватили овај Небојшин приједлог да овај планирани појас иде ог границе ЦГ до Лима остали би ускраћени за добар дио Полимља тј. његове десне стране и географски и генетички.Тако да можда ваљало ићи до под златарских и под златиборских села све до ушћа Лима у Дрину.И још нешто сам думо синоћ а то је да ли захватити и мало од Републике Српске мислим на Чајниче и Фочу...

Да, и ја сам размишљао о томе, јер је то мање-више исто становништво. Додуше, у фочанском крају има јак талас досељеника из Пиве и Источне Херцеговине (ове у данашњој Републици Српској), што баш и није случај у Затарју.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #46 послато: Август 28, 2020, 02:11:19 поподне »
Ево поново ћу пробати:ДОБРАКОВО,СТРАЊАНИ,АЉИНОВИЋИ,ПРАВОШЕВО,КОСАТИЦА,КУЧИН,БАЊА,РАЧА

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #47 послато: Август 28, 2020, 02:14:04 поподне »
Да, и ја сам размишљао о томе, јер је то мање-више исто становништво. Додуше, у фочанском крају има јак талас досељеника из Пиве и Источне Херцеговине (ове у данашњој Републици Српској), што баш и није случај у Затарју.
Стварно незнам шта је ту најбоље,можда стати на државној граници и то је то...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #48 послато: Август 28, 2020, 02:16:27 поподне »
Ка Бијелом Пољу би граница такође треба бити приближно Лим, тј. граница је дијалекатска, источно од Лима су зетско-рашки говори.

Ако изузмемо дробњачку струју, Вранеш / Љубовиђа - тај крај на десној страни Лима у подручју општине Бијело Поље је већином насељен из Горњег Потарја и Брда, становништво се по пореклу прилично разликује од Затарја и Доњег Полимља.

Чак и овај јужни део општине Пријепоље на десној страни Лима (Бродарево и околина) етнографски пре припада бјелопољском крају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #49 послато: Август 28, 2020, 02:18:02 поподне »
Незнам стварно на западу ђе да станемо или да се иде на Карлобаг итд🙂

Ма, до Трста, кад је бал, нек је бал  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #50 послато: Август 28, 2020, 02:28:39 поподне »
Ако изузмемо дробњачку струју, Вранеш / Љубовиђа - тај крај на десној страни Лима у подручју општине Бијело Поље је већином насељен из Горњег Потарја и Брда, становништво се по пореклу прилично разликује од Затарја и Доњег Полимља.

Чак и овај јужни део општине Пријепоље на десној страни Лима (Бродарево и околина) етнографски пре припада бјелопољском крају.
Можда може Бродарево и да се прескочи,ту ће што се тиче српског живља бити доста Никшића,Роваца мада има и муслиманаи својатају се...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #51 послато: Август 28, 2020, 02:29:04 поподне »
Етнографски, ово подручје је знатно дубље према североистоку. Златарски крај, Муртеница, добар део златиборског краја и Старог Влаха су углавном насељени из тог правца. Кад се зачепрка по литератури, све су то родови из Затарја и Полимља, чак су и презимена иста као у матици, само су додали -ић.

Но, негде морамо повући црту, јер тако бисмо стигли до Саве и Дунава.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #52 послато: Август 28, 2020, 02:32:38 поподне »
Етнографски, ово подручје је знатно дубље према североистоку. Златарски крај, Муртеница, добар део златиборског краја и Старог Влаха су углавном насељени из тог правца. Кад се зачепрка по литератури, све су то родови из Затарја и Полимља, чак су и презимена иста као у матици, само су додали -ић.

Но, негде морамо повући црту, јер тако бисмо стигли до Саве и Дунава.
Кад се зачепрка по књигама наћи ћеш цијелу Црну Гору на Златибору...а богами и пола Херцеговине

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #53 послато: Август 28, 2020, 02:37:44 поподне »
Кад се зачепрка по књигама наћи ћеш цијелу Црну Гору на Златибору...а богами и пола Херцеговине

Да, Златибор је ту негде гранично подручје два правца сеобе: правац запад - исток, из Херцеговине и Босне преко Дрине, и правац југозапад - североисток, из Затарја и Полимља, Лимом, Увцем и даље.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #54 послато: Август 28, 2020, 02:41:47 поподне »
Ка Бијелом Пољу би граница такође треба бити приближно Лим, тј. граница је дијалекатска, источно од Лима су зетско-рашки говори.
Тачно је да се већ од Бродарева и мало сјеверније од Аљиновића почиње звучати ,што би ми локални рекли, сјенички нагласак...

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #55 послато: Август 28, 2020, 03:04:17 поподне »
Кад би прихватили овај Небојшин приједлог да овај планирани појас иде ог границе ЦГ до Лима остали би ускраћени за добар дио Полимља тј. његове десне стране и географски и генетички.
Ми смо вазда били посебна сорта и слепо црево. 8) Нисмо ни Босна ни Херцеговина, а због Лима и Увца ни Србија. Зато су нас заобилазили и етнографи и цивилизација, све до аустроугарске окупације.
« Последња измена: Август 28, 2020, 03:06:16 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #56 послато: Август 28, 2020, 03:18:42 поподне »
Ми смо вазда били посебна сорта и слепо црево. 8) Нисмо ни Босна ни Херцеговина, а због Лима и Увца ни Србија. Зато су нас заобилазили и етнографи и цивилизација, све до аустроугарске окупације.
Ово ти је апсолутно тачно а нисам знао да си ми земљак..И бог нас је заобишо🙂

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #57 послато: Август 28, 2020, 03:25:11 поподне »
Ово ти је апсолутно тачно а нисам знао да си ми земљак..И бог нас је заобишо🙂
Ви Пријепољци сте боље прошли, али део од ушћа Увца у Лим па до Дрине је критичан. Срећом, добићемо 15-ак резултата из тог краја.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #58 послато: Август 28, 2020, 03:42:52 поподне »
Да, и ја сам размишљао о томе, јер је то мање-више исто становништво. Додуше, у фочанском крају има јак талас досељеника из Пиве и Источне Херцеговине (ове у данашњој Републици Српској), што баш и није случај у Затарју.

Фочанску Заврш би свакако требало размотрити као кандидата за овај обухват територије.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #59 послато: Август 28, 2020, 03:53:40 поподне »
Ако изузмемо дробњачку струју, Вранеш / Љубовиђа - тај крај на десној страни Лима у подручју општине Бијело Поље је већином насељен из Горњег Потарја и Брда, становништво се по пореклу прилично разликује од Затарја и Доњег Полимља.

Чак и овај јужни део општине Пријепоље на десној страни Лима (Бродарево и околина) етнографски пре припада бјелопољском крају.

Хтедох рећи - левој. Нешто сам данас побркао стране.
"Наша мука ваља за причешћа"