Аутор Тема: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати  (Прочитано 5752 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« послато: Август 27, 2020, 02:25:19 поподне »
Отварам тему о пореклу становништва пљеваљског краја. У литератури је овај крај обрађен кроз студије "Средње Полимље и Потарје", Петра Мркоњића (Атанасије Пејатовић) и "Пљеваљски крај: прошлост и порекло становништва", Милете Војиновића.

Гледајући ДНК базе, имамо свега 30-ак Y-ДНК резултата из тог краја (Срби и муслимани). Разлог за нешто слабији одзив, када је тестирање у питању, лежи вероватно и у чињеници да у тим крајевима није толико изражена племенска свест, за разлику од других крајева Црне Горе.

Ова област је иначе од досељавања Срба на Балкан у саставу српске државе. Срби су по доласку овде затекли староседеоце Ромеје. Неки духовни центри области били су манастир Милешева, манастир Свете Тројице крај Пљеваља, као и манастир Саветог Петра и Павла на Лиму.

Пљеваљски крај насељен је углавном из околних области, из Дробњака, Колашина, а има и доста досељеника из Никшића, Херцеговине и црногорских Брда. У овој области се сачувао и нешто већи проценат староседелачког становништва. Код муслимана има досељеника са свих страна, а најчешће се помињу Кучи, Херцеговина, Босна, итд.

напомена: код места порекла уписиване су негде две, или више локација, у зависности о којој студији је реч

Хаплогрупа I2-M423/Y3120:

I2-Y3120>PH908            
Необјављени, Никољдан, Глисница/Пљевља      
Гачевић, Лазаревдан, Матаруге/Пљевља, порекло: Матаруге   
Необјављени, Лазаревдан, Бобово/Пљевља   
Необјављени, Никољдан, Црни Врх/Пљевља, порекло: Југово   
Крвавац, Ђурђевдан, Трновице/Пљевља, порекло: Маоче   
Ненадић, Никољдан, Црљенице/Пљевља, порекло: Отиловићи   
Ајановић, муслиман, Вилићи/Пљевља, порекло: Крајчиновићи/Прибој   
Талић, муслиман, Пљевља, порекло: Бугарска, или Босна
I2-Y3120>Z17855            
Јелић, Ћириловдан, Глисница/Пљевља      
I2-M423            
Бошковић, Лучиндан, Пљевља, порекло: Ровца   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #1 послато: Август 27, 2020, 03:35:40 поподне »
Хаплогрупа J2b-M12

J2b-M205         
Бујишић, Ђурђевдан, Крупице/Пљевља, порекло: Ђедово поље/Шаранци, или Морача
Голубовић, Аранђеловдан, Крупице/Пљевља, порекло: огранак Ћировића
Перуничић, Ђурђевдан, Борова/Пљевља, порекло: староседеоци   
Марковић, Ђурђевдан, Крупице/Пљевља, порекло: староседеоци   
Необјављени, Никољдан, Црљенице/Пљевља, порекло: Водно, раније Кечине
Необјављени, Аранђеловдан, Љутићи/Пљевља, порекло: Морача
Цмиљанић, Ђурђевдан, Поткрајци/Пљевља, порекло: староседеоци, или Равни Котари   
Чамџић, Аранђеловдан, Црљенице/Пљевља, порекло: Колашин, или Крњача/Прибој, старије презиме Радовић

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #2 послато: Август 27, 2020, 04:13:53 поподне »
Нека си ово отворио,надам се даће бити занимљиво.Прва асоцијација на ову тему ми да ли ће се и генетички потврдити разграничење Крича и Новљања ријеком Таром.Ја вјерујем да хоће.Па и ценим да оно Новљана што буде генетички потврђено у Затарју припадаће каснијим миграцијама.Биће занимљиви и муслимански родови ђе ,вјерујем, можемо пратити руте од пада Херцег Новог и Рисна,па Клобука,па Никшића итд да би доспјели до пљеваљског краја...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #3 послато: Август 27, 2020, 04:31:16 поподне »
Хаплогрупа R1a-M417

R1a-M458            
Лекић, Михољдан, Пљевља, порекло: огранак Цвијетића?   
Лончар, Никољдан, Рађевићи/Пљевља, порекло: Челебићи/Фоча, раније Радовић   
R1a-Z280>YP2613            
Цвијовић, Мратиндан, Глисница/Пљевља      
Појатић, муслиман, Пљевља      

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #4 послато: Август 27, 2020, 05:08:37 поподне »
Биће мало збуњујеће за људе који не познају тај крај а тиче се навођења из литературе зато што се често мјешају многа села,па биће да у једном извору припадају Пљевљима а по другом Пријепољу  па Прибоју итд...Поготово ако се узму у обзир садашње границе. Свакако је становништво у том крају јако измјешано честим и унутаррегијским миграцијама.Тако да је у том смислу јако тешко одвојити Безаревиће из Скокућа у пријепољској општини од оних који су остали у Пљевљима само зато што ови из пљеваљске данашње општине нису тестирани.То ми паде на памет а про по последњег Небојшиног поста а тиче се Р1а.Наравно требо би нам неки геодета да похвата све конце....

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #5 послато: Август 27, 2020, 06:57:39 поподне »
Биће мало збуњујеће за људе који не познају тај крај а тиче се навођења из литературе зато што се често мјешају многа села,па биће да у једном извору припадају Пљевљима а по другом Пријепољу  па Прибоју итд...Поготово ако се узму у обзир садашње границе. Свакако је становништво у том крају јако измјешано честим и унутаррегијским миграцијама.Тако да је у том смислу јако тешко одвојити Безаревиће из Скокућа у пријепољској општини од оних који су остали у Пљевљима само зато што ови из пљеваљске данашње општине нису тестирани.То ми паде на памет а про по последњег Небојшиног поста а тиче се Р1а.Наравно требо би нам неки геодета да похвата све конце....

Да, из овог краја су ишле миграције ка Пријепољу и околини. Имамо и у пројекту неколико породица које се срећу на обе стране. Што се географије тиче, у овом случају је просто, у питању је становништво између Таре и Лима, тј. оно које данас припада искључиво општини Пљевља.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #6 послато: Август 27, 2020, 07:28:44 поподне »
Хаплогрупа R1b-M269

R1b-Z2705            
Необјављени, Никољдан, Драгаши/Пљевља, порекло: староседеоци, или Риђани
R1b-P312            
Необјављени, Јовањдан, Пљевља, порекло: Староседеоци   
R1b-L48            
Чаушевић, муслиман, Пљевља, порекло: Босна   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #7 послато: Август 27, 2020, 07:46:01 поподне »
Хаплогрупа E-V13

E-V13            
Лисичић, Јовањдан, Крушево/Пљевља      
E-V13>L241            
Пивљанин, Аранђеловдан, Велике Крће/Пљевља, порекло: Пива   


Хаплогрупа G2a-L497

G2a-L42            
Малиџан, Ђурђевдан, Шљиванско/Пљевља, порекло: Херцеговина   
Мрдак, Никољдан, Трновице/Пљевља, порекло: Дробњак, или староседеоци   


Хаплогрупа I1-M253

I1-Z63>Y6228            
Бајић, Стевањдан, Забрђе/Пљевља, порекло: Колашин   
I1-P109            
Кријешторац, муслиман, Пљевља, порекло: Дробњак, или староседеоци   

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #8 послато: Август 27, 2020, 07:58:14 поподне »
Да, из овог краја су ишле миграције ка Пријепољу и околини. Имамо и у пројекту неколико породица које се срећу на обе стране. Што се географије тиче, у овом случају је просто, у питању је становништво између Таре и Лима, тј. оно које данас припада искључиво општини Пљевља.
Управо о овоме ја и причам,за људе који не познају тај крај биће мало теже,поготово ако им се пружи дезинформација као полазна тачка.Па у том смислу предлажем да се крене са мапом и да се утврди да није све од Таре до Лима пљеваљска општина,напротив можда чак и пола припада пријепољској општини.Као друго,поента ми је била не да разграничавам него да скренем пажњу јер је у једном периоду то била пљеваљска каза а у другом пријепољска па и сјеничка,па је био један кадилук па други па на крају општинске подјеле и да не пмињем ове потоње државне..Ништа више од тога,само да искључимо евентуалне недоумице...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #9 послато: Август 27, 2020, 08:16:12 поподне »
Управо о овоме ја и причам,за људе који не познају тај крај биће мало теже,поготово ако им се пружи дезинформација као полазна тачка.Па у том смислу предлажем да се крене са мапом и да се утврди да није све од Таре до Лима пљеваљска општина,напротив можда чак и пола припада пријепољској општини.Као друго,поента ми је била не да разграничавам него да скренем пажњу јер је у једном периоду то била пљеваљска каза а у другом пријепољска па и сјеничка,па је био један кадилук па други па на крају општинске подјеле и да не пмињем ове потоње државне..Ништа више од тога,само да искључимо евентуалне недоумице...




На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #10 послато: Август 27, 2020, 08:28:17 поподне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #11 послато: Август 27, 2020, 08:40:27 поподне »
Па ђе ти је ЛИМ овдје?

Па нема Лима. Наслов гласи "Становништво пљеваљског краја". Угрубо, то је област између Лима и Таре на југу. Можда ћу једном обрадити читаво Полимље и Потарје, али то је мало захтевнији посао.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #12 послато: Август 27, 2020, 08:41:17 поподне »
Тешко је ово географски разграничити, јер исти родови живе у овом обиљеженом подручју данашње општине Пљевља, али и на исток у општини Пријепоље, на север у општини Прибој и на запад у насељима фочанске општине. На југозападу река Тара је доста јасна граница, све остало је флуидно.

Постоје неки родови којих данас под тим презименима нема у насељима општине Пљевља, али живе у непосредној близини, у местима одмах преко границе. Добар пример за то су родови из Бабина, Камене Горе, Бучја и других места у пограничном подручју (данас у Србији). Они су се ту преселили у 19. или 20. веку. Штета би била не уврстити их у овакву обраду података.

Притом, многа од тих села, данас у Србији, су се до 1945. године рачунала у пљеваљски крај, јер су гравитирала Пљевљима, а и становништво је било у сродничким везама са живљем села која су и данас у подручју општине Пљевља и чинило нераздвојиву етнографску целину с њима.

Осим тога, имамо разлика у пореклу живља и у подручју данашње општине Пљевља. Мноштво родова у Затарју потичу из дурмиторског краја или из Поља (колашинских, мојковачких) и Мораче, док је становништво источних насеља пљеваљске општине много више у вези са становништвом Доњег Полимља (пријепољског и бјелопољског краја).

Дакле, тешко је овде оивичити неку етнографску а у исто време и географску целину. Ограничавање на родове који данас живе у насељима пљеваљске општине не даје целовиту слику.

Како год, похвале за труд, и ово је нека добра база података о резултатима родова који данас живе на подручју општине Пљевља.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #13 послато: Август 27, 2020, 08:43:10 поподне »
Па ђе ти је ЛИМ овдје?
Нема потребе за затрпавањем теме коментарима који ничему не доприносе. Свако добронамеран и заинтересован за порекло становништва пљеваљског краја ће знати о којем се тачно подручју ради, а за оне слабије упућене постоје бројне карте.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #14 послато: Август 27, 2020, 08:43:27 поподне »
Можда ћу једном обрадити читаво Полимље и Потарје, али то је мало захтевнији посао.

Можда и није. Само треба добро определити подручје, а мислим да се то може, пратећи географију. Затарје + Доње Полимље. Становништво у том крају је доста добро обрађено у литератури. Пејатовић, па на даље.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #15 послато: Август 27, 2020, 08:44:01 поподне »
Нема потребе за затрпавањем теме коментарима који ничему не доприносе. Свако добронамеран и заинтересован за порекло становништва пљеваљског краја ће знати о којем се тачно подручју ради, а за оне слабије упућене постоје бројне карте.

Мислим да је Бојан и те како добро упућен, јер је из тог краја.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #16 послато: Август 27, 2020, 08:46:36 поподне »
Мислим да је Бојан и те како добро упућен, јер је из тог краја.
Баш зато и кажем.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #17 послато: Август 27, 2020, 08:53:13 поподне »
Можда би требало тему, односно област из које се обрађују генетички подаци требало назвати - Порекло становништва и Y-ДНК резултати подручја општине Пљевља.

Из наведених разлога.

Ништа лично, само предлог, да не би било недоумица које смо навели у преписци.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #18 послато: Август 27, 2020, 08:56:03 поподне »
Нема потребе за затрпавањем теме коментарима који ничему не доприносе. Свако добронамеран и заинтересован за порекло становништва пљеваљског краја ће знати о којем се тачно подручју ради, а за оне слабије упућене постоје бројне карте.
Надам се да ниси мене препозно као злонамерног,ако јеси немам коментар то је твоја воља. Ја сам на сличном фону као и Небо у овом случају,мада се често и неслажемо,а то је да не можемо одвијити Бабине,Јбуку,Обарде,Бучје итд,итд, јер је то фактички једна регија и географска и етничка.Можда је наслов теме требао укључити општину Пљевља а не пњеваљски крај и ја био онда осто нијем...И Небојша је поменуо Лимнисам ја...

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #19 послато: Август 27, 2020, 08:57:57 поподне »
Можда би требало тему, односно област из које се обрађују генетички подаци требало назвати - Порекло становништва и Y-ДНК резултати подручја општине Пљевља.

Из наведених разлога.

Ништа лично, само предлог, да не би било недоумица које смо навели у преписци.
Помислиће неко да се договорисмо🙂

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #20 послато: Август 27, 2020, 09:00:05 поподне »
Надам се да ниси мене препозно као злонамерног,ако јеси немам коментар то је твоја воља. Ја сам на сличном фону као и Небо у овом случају,мада се често и неслажемо,а то је да не можемо одвијити Бабине,Јбуку,Обарде,Бучје итд,итд, јер је то фактички једна регија и географска и етничка.Можда је наслов теме требао укључити општину Пљевља а не пњеваљски крај и ја био онда осто нијем...И Небојша је поменуо Лимнисам ја...
Таман посла, рекох само да нема потребе беспотребно затрпавати тему, попут коментара о Лиму на карти пљеваљске општине са Википедије, такве ствари се могу договорити и преко приватних порука.

Слажем се да вештачке границе не могу променити чињеницу да је становништво поменутих села у најближој вези са онима који су остали у Пљевљима односно Црној Гори, а шире говорећи читав тај простор оивичен Горњим Полимљем, Пријепољем и Таром представља једну етнографску целину.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #21 послато: Август 27, 2020, 09:04:38 поподне »
Помислиће неко да се договорисмо🙂

Тешко, с обзиром да смо чешће у некој врсти неспоразума на форуму  ;)

Како год, доста добро познајем тај крај и порекло становништва тамо, а о теби не треба ни да говоримо, јер си "са терена".
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #22 послато: Август 27, 2020, 09:04:41 поподне »
Етнографске области се често не поклапају са савременим границама општина, па у том смислу може бити и "општина Пљевља". Али нека водиља ми јесте био рад Милете Војиновића, "Пљеваљски крај", који се, највећим делом, односи управо на ову област.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #23 послато: Август 27, 2020, 09:06:21 поподне »
Етнографске области се често не поклапају са савременим границама општина, па у том смислу може бити и "општина Пљевља". Али нека водиља ми јесте био рад Милете Војиновића, "Пљеваљски крај", који се, највећим делом, односи управо на ову област.

Пљеваљски крај је, ипак, етнографски нешто шира област. Држи се подручја општине Пљевља и ту си на сигурном  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #24 послато: Август 27, 2020, 09:10:38 поподне »
Етнографске области се често не поклапају са савременим границама општина, па у том смислу може бити и "општина Пљевља". Али нека водиља ми јесте био рад Милете Војиновића, "Пљеваљски крај", који се, највећим делом, односи управо на ову област.
Човече,ја сам баш срећан што си кренуо са овим али сам једноставно осјетио потребу да укажем на детаље који могу да нам олакшају посо.Ево вам и практичан примјер потврде овога што и ја и Небо потенцирамо а тај примјер се зове Милешевска епархија са регијом коју она покрива

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #25 послато: Август 27, 2020, 09:20:53 поподне »
Ево вам и практичан примјер потврде овога што и ја и Небо потенцирамо а тај примјер се зове Милешевска епархија са регијом коју она покрива

Добар предлог. А ту је као одличан оријентир и Поменик приложника Манастира Милешева у другој половини 19. века, који је обрадио Зоран Малешић.

Међутим, мислим да је то превелик посао, па остајем код предлога да се Небојша држи подручја општине Пљевља. И да тако гласи и наслов ове теме.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #26 послато: Август 27, 2020, 09:21:48 поподне »
"Писанија манастира Милешеве" нису лоша за погледати,имамо је у Дигиталној,доста презимена са пребивалиштем,итд

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #27 послато: Август 27, 2020, 09:22:03 поподне »
Тему би временом могли преименовати у "Средње Полимље и Потарје - ДНК резултати". Само да утврдимо тачне границе области. У литератури је крај више него добро обрађен (Пејатовић), а имамо и приличан број днк резултата. Могла би се урадити и квалитетна статистика.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #28 послато: Август 27, 2020, 09:23:32 поподне »
Добар предлог. А ту је као одличан оријентир и Поменик приложника Манастира Милешева у другој половини 19. века, који је обрадио Зоран Малешић.

Међутим, мислим да је то превелик посао, па остајем код предлога да се Небојша држи подручја општине Пљевља. И да тако гласи и наслов ове теме.
Бели смо фреквенцију нашли ноћас,нечија ће кучка липсати...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #29 послато: Август 27, 2020, 09:27:15 поподне »
Бели смо фреквенцију нашли ноћас,нечија ће кучка липсати...

 ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #30 послато: Август 27, 2020, 09:28:16 поподне »
Тему би временом могли преименовати у "Средње Полимље и Потарје - ДНК резултати". Само да утврдимо тачне границе области. У литератури је крај више него добро обрађен (Пејатовић), а имамо и приличан број днк резултата. Могла би се урадити и квалитетна статистика.

Ово ти је одлична идеја. Област није тако тешко одредити. Бојан и ја смо на располагању  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #31 послато: Август 27, 2020, 09:29:11 поподне »
Тему би временом могли преименовати у "Средње Полимље и Потарје - ДНК резултати". Само да утврдимо тачне границе области. У литератури је крај више него добро обрађен (Пејатовић), а имамо и приличан број днк резултата. Могла би се урадити и квалитетна статистика.
Ова ти је на мјесту,подржавам

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #32 послато: Август 27, 2020, 09:30:20 поподне »
Ова ти је на мјесту,подржавам

Немој више, забринићу се  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #33 послато: Август 27, 2020, 09:39:47 поподне »
Ово ти је одлична идеја. Област није тако тешко одредити. Бојан и ја смо на располагању  ;)

Пошто се добро слажете, ево шансе да заједно урадите једну добру мапу Средњег Полимља и Потарја, после ћемо лако. :)


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #34 послато: Август 27, 2020, 09:41:48 поподне »
Пошто се добро слажете, ево шансе да заједно урадите једну добру мапу Средњег Полимља и Потарја, после ћемо лако. :)

Хајде, потрудићемо се.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #35 послато: Август 27, 2020, 09:58:14 поподне »
Хајде, потрудићемо се.
Код Неба је висак а ја ћу да иргатујем врло радо,или да идем лево,десно ко онај из "Горчила"🙂

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #36 послато: Август 27, 2020, 10:05:31 поподне »
Код Неба је висак а ја ћу да иргатујем врло радо,или да идем лево,десно ко онај из "Горчила"🙂

На вези смо, решићемо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #37 послато: Август 27, 2020, 10:11:05 поподне »
То би ваљало на некој мапи лепо оивичити, или урадити у google maps.

Овако напамет, у ту област би требала ући готово целокупна општина Пљевља, делови општине Бијело Поље и делови општине Пријепоље, од црногорске границе до Лима?



Овај пресек не би био само локалног карактера. Наиме, одавде је насељен добар део српских земаља (Крајина, Западна Србија, Источна Босна, делови Шумадије), тако да би могли правити паралеле и са другим крајевима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #38 послато: Август 28, 2020, 12:54:19 поподне »
То би ваљало на некој мапи лепо оивичити, или урадити у google maps.

Право да ти речем, ја баш и нисам неки стручњак за прављење мапа, али област би се могла оивичити географски овако:

Подручје општине Пљевља, затим део подручја општине Пријепоље западно од Лима, део подручја општине Прибој јужно од Лима, до Руда, затим границом Републике Србије и Републике Српске до границе општине Пљевља.

Мени је проблематичан и сам назив и често сам се питао зашто је Пејатовић област коју је обрађивао назва "Средње Полимље и Потарје".

Прво "Потарје" није одговарајући појам, јер он означава област уз реку Тару са обе стране реке (као Подриње, Поморавље, итд). Област коју је обрадио у овом делу реке Таре зове се Затарје или Прекотара.

Што се Полимља тиче, најчешћа географска подела ове области је на Горње и Доње Полимље. Међутим, различити су начини разграничавања докле је која област. У Горње Полимље се често рачуна онај део Полимља који је у ЦГ, а Доње је низводно од Куманице. У историјском и политичком смислу, Горње Полимље је само област од истока Лима (Плав) до Тивранске клисуре, мало северније од Берана. Како је остатак области Полимља прилично велики и у њему се могу издвојити две целине - од Тиврана до Куманичке клисуре, и одатле до ушћа у Дрину. По свакој логици Средње Полимље би био овај део тока Лима кроз ЦГ, од Тиврана до Куманице.

Пејатовић је област назвао Средњим Полимљем, а обрађивао је, између осталог и села пљеваљског краја која су данас у саставу прибојске општине (Бучје, Крњача, Голеша, итд). Ако је то Средње Полимље, шта је онда Доње Полимље?

Могуће да је такво разграничење Пејатовић направио према некој тадашњој административној подели у овом делу Османског царства.

Да скратим, мислим да је идеалан назив за област којом се бави ова тема - Затарје и Доње Полимље.
« Последња измена: Август 28, 2020, 01:01:37 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #39 послато: Август 28, 2020, 01:37:29 поподне »
Право да ти речем, ја баш и нисам неки стручњак за прављење мапа, али област би се могла оивичити географски овако:

Подручје општине Пљевља, затим део подручја општине Пријепоље западно од Лима, део подручја општине Прибој јужно од Лима, до Руда, затим границом Републике Србије и Републике Српске до границе општине Пљевља.

Мени је проблематичан и сам назив и често сам се питао зашто је Пејатовић област коју је обрађивао назва "Средње Полимље и Потарје".

Прво "Потарје" није одговарајући појам, јер он означава област уз реку Тару са обе стране реке (као Подриње, Поморавље, итд). Област коју је обрадио у овом делу реке Таре зове се Затарје или Прекотара.

Што се Полимља тиче, најчешћа географска подела ове области је на Горње и Доње Полимље. Међутим, различити су начини разграничавања докле је која област. У Горње Полимље се често рачуна онај део Полимља који је у ЦГ, а Доње је низводно од Куманице. У историјском и политичком смислу, Горње Полимље је само област од истока Лима (Плав) до Тивранске клисуре, мало северније од Берана. Како је остатак области Полимља прилично велики и у њему се могу издвојити две целине - од Тиврана до Куманичке клисуре, и одатле до ушћа у Дрину. По свакој логици Средње Полимље би био овај део тока Лима кроз ЦГ, од Тиврана до Куманице.

Пејатовић је област назвао Средњим Полимљем, а обрађивао је, између осталог и села пљеваљског краја која су данас у саставу прибојске општине (Бучје, Крњача, Голеша, итд). Ако је то Средње Полимље, шта је онда Доње Полимље?

Могуће да је такво разграничење Пејатовић направио према некој тадашњој административној подели у овом делу Османског царства.

Да скратим, мислим да је идеалан назив за област којом се бави ова тема - Затарје и Доње Полимље.

Хвала, Небо. Пробаћу да одрадим границе области временом. Најбоље можда издвојити сва она места која је Пејатовић обрадио, па по томе урадити пресек/мапу. Штета што их није негде на једном месту набројао. Али корисно је радити по узору на његову студију зато што се осврнуо и на порекло породица у оној табели.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #40 послато: Август 28, 2020, 01:38:18 поподне »
Најфлуиднија гранција је на истоку области, ка Бијелом Пољу. На северу је граница Лим, на југу Тара, на западу граница са Босном.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #41 послато: Август 28, 2020, 01:45:30 поподне »
Право да ти речем, ја баш и нисам неки стручњак за прављење мапа, али област би се могла оивичити географски овако:

Подручје општине Пљевља, затим део подручја општине Пријепоље западно од Лима, део подручја општине Прибој јужно од Лима, до Руда, затим границом Републике Србије и Републике Српске до границе општине Пљевља.

Мени је проблематичан и сам назив и често сам се питао зашто је Пејатовић област коју је обрађивао назва "Средње Полимље и Потарје".

Прво "Потарје" није одговарајући појам, јер он означава област уз реку Тару са обе стране реке (као Подриње, Поморавље, итд). Област коју је обрадио у овом делу реке Таре зове се Затарје или Прекотара.

Што се Полимља тиче, најчешћа географска подела ове области је на Горње и Доње Полимље. Међутим, различити су начини разграничавања докле је која област. У Горње Полимље се често рачуна онај део Полимља који је у ЦГ, а Доње је низводно од Куманице. У историјском и политичком смислу, Горње Полимље је само област од истока Лима (Плав) до Тивранске клисуре, мало северније од Берана. Како је остатак области Полимља прилично велики и у њему се могу издвојити две целине - од Тиврана до Куманичке клисуре, и одатле до ушћа у Дрину. По свакој логици Средње Полимље би био овај део тока Лима кроз ЦГ, од Тиврана до Куманице.

Пејатовић је област назвао Средњим Полимљем, а обрађивао је, између осталог и села пљеваљског краја која су данас у саставу прибојске општине (Бучје, Крњача, Голеша, итд). Ако је то Средње Полимље, шта је онда Доње Полимље?

Могуће да је такво разграничење Пејатовић направио према некој тадашњој административној подели у овом делу Османског царства.

Да скратим, мислим да је идеалан назив за област којом се бави ова тема - Затарје и Доње Полимље.
И са предлогом назива би се сложио јер свакако је лијева обала Таре у Дробњаку,назовимо је границом.А средње полимље је свакако од Берано до Бијелог Поља,тј. до границе са Србијом.Кад би прихватили овај Небојшин приједлог да овај планирани појас иде ог границе ЦГ до Лима остали би ускраћени за добар дио Полимља тј. његове десне стране и географски и генетички.Тако да можда ваљало ићи до под златарских и под златиборских села све до ушћа Лима у Дрину.И још нешто сам думо синоћ а то је да ли захватити и мало од Републике Српске мислим на Чајниче и Фочу...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #42 послато: Август 28, 2020, 01:47:50 поподне »
Најфлуиднија гранција је на истоку области, ка Бијелом Пољу. На северу је граница Лим, на југу Тара, на западу граница са Босном.

Ка Бијелом Пољу би граница такође треба бити приближно Лим, тј. граница је дијалекатска, источно од Лима су зетско-рашки говори.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #43 послато: Август 28, 2020, 02:02:56 поподне »
Ево штабих ја предложио:Добраково,Страњани,Аљиновићи,Правошево,Косатица,Дренова,Бистрица,Кратово,Бања,Рача и с друге стране сва Пљевља до Таре.Незнам стварно на западу ђе да станемо или да се иде на Карлобаг итд🙂
« Последња измена: Август 28, 2020, 02:06:44 поподне Bojan »

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #44 послато: Август 28, 2020, 02:08:04 поподне »
Незнам шта би кад укуцам поруку све је како треба кад избацим пост пола ми фали

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #45 послато: Август 28, 2020, 02:09:49 поподне »
И са предлогом назива би се сложио јер свакако је лијева обала Таре у Дробњаку,назовимо је границом.А средње полимље је свакако од Берано до Бијелог Поља,тј. до границе са Србијом.Кад би прихватили овај Небојшин приједлог да овај планирани појас иде ог границе ЦГ до Лима остали би ускраћени за добар дио Полимља тј. његове десне стране и географски и генетички.Тако да можда ваљало ићи до под златарских и под златиборских села све до ушћа Лима у Дрину.И још нешто сам думо синоћ а то је да ли захватити и мало од Републике Српске мислим на Чајниче и Фочу...

Да, и ја сам размишљао о томе, јер је то мање-више исто становништво. Додуше, у фочанском крају има јак талас досељеника из Пиве и Источне Херцеговине (ове у данашњој Републици Српској), што баш и није случај у Затарју.

"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #46 послато: Август 28, 2020, 02:11:19 поподне »
Ево поново ћу пробати:ДОБРАКОВО,СТРАЊАНИ,АЉИНОВИЋИ,ПРАВОШЕВО,КОСАТИЦА,КУЧИН,БАЊА,РАЧА

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #47 послато: Август 28, 2020, 02:14:04 поподне »
Да, и ја сам размишљао о томе, јер је то мање-више исто становништво. Додуше, у фочанском крају има јак талас досељеника из Пиве и Источне Херцеговине (ове у данашњој Републици Српској), што баш и није случај у Затарју.
Стварно незнам шта је ту најбоље,можда стати на државној граници и то је то...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #48 послато: Август 28, 2020, 02:16:27 поподне »
Ка Бијелом Пољу би граница такође треба бити приближно Лим, тј. граница је дијалекатска, источно од Лима су зетско-рашки говори.

Ако изузмемо дробњачку струју, Вранеш / Љубовиђа - тај крај на десној страни Лима у подручју општине Бијело Поље је већином насељен из Горњег Потарја и Брда, становништво се по пореклу прилично разликује од Затарја и Доњег Полимља.

Чак и овај јужни део општине Пријепоље на десној страни Лима (Бродарево и околина) етнографски пре припада бјелопољском крају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #49 послато: Август 28, 2020, 02:18:02 поподне »
Незнам стварно на западу ђе да станемо или да се иде на Карлобаг итд🙂

Ма, до Трста, кад је бал, нек је бал  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #50 послато: Август 28, 2020, 02:28:39 поподне »
Ако изузмемо дробњачку струју, Вранеш / Љубовиђа - тај крај на десној страни Лима у подручју општине Бијело Поље је већином насељен из Горњег Потарја и Брда, становништво се по пореклу прилично разликује од Затарја и Доњег Полимља.

Чак и овај јужни део општине Пријепоље на десној страни Лима (Бродарево и околина) етнографски пре припада бјелопољском крају.
Можда може Бродарево и да се прескочи,ту ће што се тиче српског живља бити доста Никшића,Роваца мада има и муслиманаи својатају се...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #51 послато: Август 28, 2020, 02:29:04 поподне »
Етнографски, ово подручје је знатно дубље према североистоку. Златарски крај, Муртеница, добар део златиборског краја и Старог Влаха су углавном насељени из тог правца. Кад се зачепрка по литератури, све су то родови из Затарја и Полимља, чак су и презимена иста као у матици, само су додали -ић.

Но, негде морамо повући црту, јер тако бисмо стигли до Саве и Дунава.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #52 послато: Август 28, 2020, 02:32:38 поподне »
Етнографски, ово подручје је знатно дубље према североистоку. Златарски крај, Муртеница, добар део златиборског краја и Старог Влаха су углавном насељени из тог правца. Кад се зачепрка по литератури, све су то родови из Затарја и Полимља, чак су и презимена иста као у матици, само су додали -ић.

Но, негде морамо повући црту, јер тако бисмо стигли до Саве и Дунава.
Кад се зачепрка по књигама наћи ћеш цијелу Црну Гору на Златибору...а богами и пола Херцеговине

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #53 послато: Август 28, 2020, 02:37:44 поподне »
Кад се зачепрка по књигама наћи ћеш цијелу Црну Гору на Златибору...а богами и пола Херцеговине

Да, Златибор је ту негде гранично подручје два правца сеобе: правац запад - исток, из Херцеговине и Босне преко Дрине, и правац југозапад - североисток, из Затарја и Полимља, Лимом, Увцем и даље.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #54 послато: Август 28, 2020, 02:41:47 поподне »
Ка Бијелом Пољу би граница такође треба бити приближно Лим, тј. граница је дијалекатска, источно од Лима су зетско-рашки говори.
Тачно је да се већ од Бродарева и мало сјеверније од Аљиновића почиње звучати ,што би ми локални рекли, сјенички нагласак...

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #55 послато: Август 28, 2020, 03:04:17 поподне »
Кад би прихватили овај Небојшин приједлог да овај планирани појас иде ог границе ЦГ до Лима остали би ускраћени за добар дио Полимља тј. његове десне стране и географски и генетички.
Ми смо вазда били посебна сорта и слепо црево. 8) Нисмо ни Босна ни Херцеговина, а због Лима и Увца ни Србија. Зато су нас заобилазили и етнографи и цивилизација, све до аустроугарске окупације.
« Последња измена: Август 28, 2020, 03:06:16 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #56 послато: Август 28, 2020, 03:18:42 поподне »
Ми смо вазда били посебна сорта и слепо црево. 8) Нисмо ни Босна ни Херцеговина, а због Лима и Увца ни Србија. Зато су нас заобилазили и етнографи и цивилизација, све до аустроугарске окупације.
Ово ти је апсолутно тачно а нисам знао да си ми земљак..И бог нас је заобишо🙂

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #57 послато: Август 28, 2020, 03:25:11 поподне »
Ово ти је апсолутно тачно а нисам знао да си ми земљак..И бог нас је заобишо🙂
Ви Пријепољци сте боље прошли, али део од ушћа Увца у Лим па до Дрине је критичан. Срећом, добићемо 15-ак резултата из тог краја.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #58 послато: Август 28, 2020, 03:42:52 поподне »
Да, и ја сам размишљао о томе, јер је то мање-више исто становништво. Додуше, у фочанском крају има јак талас досељеника из Пиве и Источне Херцеговине (ове у данашњој Републици Српској), што баш и није случај у Затарју.

Фочанску Заврш би свакако требало размотрити као кандидата за овај обухват територије.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #59 послато: Август 28, 2020, 03:53:40 поподне »
Ако изузмемо дробњачку струју, Вранеш / Љубовиђа - тај крај на десној страни Лима у подручју општине Бијело Поље је већином насељен из Горњег Потарја и Брда, становништво се по пореклу прилично разликује од Затарја и Доњег Полимља.

Чак и овај јужни део општине Пријепоље на десној страни Лима (Бродарево и околина) етнографски пре припада бјелопољском крају.

Хтедох рећи - левој. Нешто сам данас побркао стране.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Пљеваљски крај - порекло становништва и Y-ДНК резултати
« Одговор #60 послато: Фебруар 15, 2023, 03:39:49 поподне »
Да освежим пресек за тестиране из општине Пљевља (само Срби)

Узорак 40

I2-Y3120 = 40%
I2-PH908/S17250 = 32.5%
I2-Z17855 = 5%
I2-Y3120 = 2.5%

J2b-M205>Y22059 = 20%

I1-M253 = 15%
I1-P109>FGC22045 = 5%
I1-Z63>Y7627 = 5%
I1-M227>A11380 = 5%

R1b-M269 = 7.5%
R1b-Z2103 = 2.5%
R1b-U152 = 2.5%
R1b-U106>L48 = 2.5%

R1a-Z282 = 5%
R1a-M458>L1029 = 2.5%
R1a-Z280>Y2608 = 2.5%

E-V13 = 5%
E-Z5018>Y128213 = 2.5%
E-Z5018>L241 = 2.5%

G2a-L42>Y128028 = 5%

J2a-L70 = 2.5%


Како сада ствари стоје, ако се неки Србин из Пљеваља тестира, има 60% шансе да испадне I2-Y3120, или J2b-M205.  8)
« Последња измена: Фебруар 15, 2023, 03:51:45 поподне Небојша »