Аутор Тема: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике  (Прочитано 33178 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #280 послато: Децембар 23, 2022, 03:23:33 поподне »
Samo ftDNA. Znam da nema veze nego mi je bilo zanimljivo da su ti zapadno od Drine ljudi sa tom grupom. Napravio sam csv sa poklapanjima sa myheritage, ima ih mnogo vise. Poslao sam Nikcu, pa kada uradi uradi.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #281 послато: Децембар 24, 2022, 12:25:15 пре подне »


Ovo su poklapanja ftDNA+MyHeritage
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #282 послато: Јануар 01, 2023, 08:32:40 поподне »
Молим вас да ми наведете број ваших подударања у Мађарској. Ја их имам 69 и то све Мађари, један има који није него је само по пребивалишту. Баш ме занима како наши људи стоје са Мађарима.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #283 послато: Јануар 01, 2023, 09:30:26 поподне »
Молим вас да ми наведете број ваших подударања у Мађарској. Ја их имам 69 и то све Мађари, један има који није него је само по пребивалишту. Баш ме занима како наши људи стоје са Мађарима.

слично, 56

међу ближима које сам мапирао сви су из сјеверне половине Мађарске

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #284 послато: Јануар 01, 2023, 10:20:14 поподне »
Iznenadjujuce malo. Na gedmatch ni jedan u prvih 100, ali zato imam jednog belgijanca i dvoje brazilaca u prvih 10 sto je strejndz. Na myheritage u prvih 50 imam troje, to jest tri zene. Jedna se preziva Konrad, druga Arbel a treca Radoi i mislim da ni jedna nije Madjarica. Neuporedivo vise imam Poljaka i Ukrajinaca od severnih (pored Srba, Rumuna i Grka koji su mi najbrojniji). Uradicu ove godine i 23andme i ancestry testove pa cu videti kakva je situacija tamo. Na ftDNA je slicno, 1 u prvih 100 (i taj Madjar zivi u Hrvatskoj).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #285 послато: Јануар 02, 2023, 07:30:39 пре подне »
Молим вас да ми наведете број ваших подударања у Мађарској. Ја их имам 69 и то све Мађари, један има који није него је само по пребивалишту. Баш ме занима како наши људи стоје са Мађарима.

Где ти се јављају Мађари? Проверио сам MyHeritage, имам око 40-ак њих из Мађарске, од тога преко 30 са мађарским презименима, могуће да се заломио и који Словак.

Ово јесте интересантно, ако се узме у обзир да са територије Хрватске постоји сличан број поклапања. Али наши људи на MH често уписују локацују где тренутно бораве (већина је USA, Germany, итд). Mогуће да је популаран овај сајт код Мађара. У сваком случају, од тих 40, чак 38 има компоненту Балкан, која се јавља код 82% Мађара са MyHeritage.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #286 послато: Јануар 02, 2023, 10:47:58 пре подне »
Где ти се јављају Мађари? Проверио сам MyHeritage, имам око 40-ак њих из Мађарске, од тога преко 30 са мађарским презименима, могуће да се заломио и који Словак.

Ово јесте интересантно, ако се узме у обзир да са територије Хрватске постоји сличан број поклапања. Али наши људи на MH често уписују локацују где тренутно бораве (већина је USA, Germany, итд). Mогуће да је популаран овај сајт код Мађара. У сваком случају, од тих 40, чак 38 има компоненту Балкан, која се јавља код 82% Мађара са MyHeritage.
Видовић,мој најближи рођак са пројекта их има 86. Нисам провераво по регијама али су ко што рекох све Мађари и претпостављам наши који су мађаризовани у последњих 300/400 година.Доста их је везано са презименом Хорват што је јасан знак. Убаци ми Драган буву да би моја веза са Војнићима на АС могла бити не по очинској линији,како сам раније капиро ту везу,већ другачије и овај број и мојих и Видовићевих подударања тамо нам нешто сугерише.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #287 послато: Јануар 09, 2023, 05:56:31 поподне »
Пратим мало БДП од како су се вратили у живот и има једна ствар која ми се јако свиђа а нисам знао да је могућа. Наиме они људима који су радили аутосомал предлажу слање података њима и они им на основу истих проналазе хаплогрупу. Можда би могли украсти ову идеју. Стручњаци вероватно знају како извући те податке из аутосомала.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #288 послато: Јануар 09, 2023, 06:03:26 поподне »
Пратим мало БДП од како су се вратили у живот и има једна ствар која ми се јако свиђа а нисам знао да је могућа. Наиме они људима који су радили аутосомал предлажу слање података њима и они им на основу истих проналазе хаплогрупу. Можда би могли украсти ову идеју. Стручњаци вероватно знају како извући те податке из аутосомала.

Може се на основу RAW фајла са MyHeritage (могуће и Ancestry) одредити нека основна подграна попут I-M438, R-M198 и слично. Програм је MorleyDNA.

https://ytree.morleydna.com/

Требаш дакле вући за рукав људе који су радили тамо тест, да ти пошаљу RAW, или сами убаце и добију неку основну подграну. Када су подгране у питању, 23andMe је YFull у односу на ово, али важан је сваки податак.

Недавно сам баш добио информацију да је један Боговац (Св. Јован), Запужане/Бенковац, са MyHeritage, испао I-M438 на MorleyDNA.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #289 послато: Јануар 09, 2023, 06:32:35 поподне »
Може се на основу RAW фајла са MyHeritage (могуће и Ancestry) одредити нека основна подграна попут I-M438, R-M198 и слично. Програм је MorleyDNA.

https://ytree.morleydna.com/

Требаш дакле вући за рукав људе који су радили тамо тест, да ти пошаљу RAW, или сами убаце и добију неку основну подграну. Када су подгране у питању, 23andMe је YFull у односу на ово, али важан је сваки податак.

Недавно сам баш добио информацију да је један Боговац (Св. Јован), Запужане/Бенковац, са MyHeritage, испао I-M438 на MorleyDNA.
Добро, значи знате како се то ради. Рукав јесте и биће увек проблем. Можда као и они објавити ту могућност  па ако се људи јаве,јаве се...Они то раде на ФБ. Какви су максимуми овог предлога незнам али осетих потребу да предложим.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #290 послато: Јануар 09, 2023, 07:11:52 поподне »
Добро, значи знате како се то ради. Рукав јесте и биће увек проблем. Можда као и они објавити ту могућност  па ако се људи јаве,јаве се...Они то раде на ФБ. Какви су максимуми овог предлога незнам али осетих потребу да предложим.

Свакако не би било лоше да се отвори посебна тема. Мислим да је на форуму више пута било речи о том предвиђачу MorleyDNA.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #291 послато: Јануар 09, 2023, 07:14:13 поподне »
Издвојио сам и најближе аутосомалне рођаке са MH, како би упоредио са 23andMe. Чини се најпре да на MH има више оних блиских и релативно блиских поклапања. На FTDNA има најмање блиских рођака, самим тим и више простора за лажна поклапања. Она сигурно постоје и на MH/23andMe, али их пре свега треба тражити међу удаљенијим рођацима.

Згодно је што MH има нешто детаљнију admixture мапу за сваког појединца, па је то некад добар траг у откривању порекла тестираног из поклапања. Такође, често су ту породична стабла, породична презимена, локације.

плаво: Срби
црвено: Хрвати
црно: Немци и Аустријанци
жуто: Бугари
зелено: Бошњаци
браон: Албанци
наранџасто: Мађари
сиво: Македонци
светлобраон: Пољаци и Словаци



У конкретно мом случају, резултати се доста поклапају. Мапа се поклапа и са оним што MyHeritage одређује преко тзв. крајишког кластера.



Код 23andMe најближи днк рођаци јављају се на простору Подгрмеча и Поткозарја, док су на MyHeritage најближа поклапња на простору Лике (околина Зрмање), околине Книна, Унца и такође Подгрмеча. Треба узети у обзир да се Крајишници знатно чешће тестирају у односу на остале Србе, али резултати свакако имају смисла.


Heat мапа на основу ближих поклапања са MyHeritage. Hotspot - Зрмања Врело!  8)


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #292 послато: Јануар 09, 2023, 07:29:23 поподне »
Свакако не би било лоше да се отвори посебна тема. Мислим да је на форуму више пута било речи о том предвиђачу MorleyDNA.
Ево како ја то видим, људи ураде АС и незнајући шта раде. Кад добију резултате виде да су им сви живи рођаци и онда одустају од даљњих трагања. Е сад кад би ту ускочили и рекли људи није крај имамо опцију која ће вам помоћи да сазнате нешто више...итд.итд.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #293 послато: Јануар 10, 2023, 09:00:04 пре подне »
Може се на основу RAW фајла са MyHeritage (могуће и Ancestry) одредити нека основна подграна попут I-M438, R-M198 и слично. Програм је MorleyDNA.

https://ytree.morleydna.com/

Требаш дакле вући за рукав људе који су радили тамо тест, да ти пошаљу RAW, или сами убаце и добију неку основну подграну. Када су подгране у питању, 23andMe је YFull у односу на ово, али важан је сваки податак.

Недавно сам баш добио информацију да је један Боговац (Св. Јован), Запужане/Бенковац, са MyHeritage, испао I-M438 на MorleyDNA.

Постоји и YSEQ Cladefinder од Хантера Провина, за који ми се чини да је за нијансу бољи од Морлија што се тиче проналаска нижих подграна:

https://cladefinder.yseq.net/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #294 послато: Јануар 10, 2023, 09:20:50 пре подне »
Постоји и YSEQ Cladefinder од Хантера Провина, за који ми се чини да је за нијансу бољи од Морлија што се тиче проналаска нижих подграна:

https://cladefinder.yseq.net/

Да, Cladefinder се редовно синхронизује са стањем YFull стабла.

Нарочито је згодан у комбинацији са програмом WGS Extract - експортује се VCF фајл само за Y хромозом и пошаље на Cladefinder - добије се инстант позиција на YFull стаблу.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: IBD (Identity by descent) анализа аутосомалне генетике
« Одговор #295 послато: Фебруар 03, 2023, 03:32:02 пре подне »
Иако далека, интересантна су ова поклапања са Сицилије на Ancestry. Код тетке по мајци доминира презиме Cucci, Cuchi и друге варијанте, код тетке по оцу су убедљиво најбројније Матранге. Нажалост, нико ми није одговорио на понуде за тестирање.