Аутор Тема: О хералдици  (Прочитано 28408 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #40 послато: Фебруар 25, 2017, 02:01:15 поподне »
Мени је веома симпатична диференцијација грба нпр. по челенци...штит остаје исти док би челенка вршила ту улогу да прикаже ко је ко.
Једноставно и ефикасно.

Како време пролази и ја сам све већи поборник ове диференцијације. Можда би је требало усталити у нашој хералдици, али ми нажалост немамо неки јединствени хералдички ауторитет који би донео ову обавезујућу одлуку.
 
Мени искрено речено смета што по важећем систему, штит после пар генерација се драстично мјења у односу на првобитни, па се тако у неком погледу губи та јасна спона и однос унутар породице.

Шкотски систем каденције је за нијансу бољи од енглеског али се и код њега временом јавља овај проблем.

Све си у праву, само се плашим да се до неког елегантног решења диференцијације међу наследницима које би помирило и решило недостатке познатих система неће баш тако лако доћи.
Помало личи на решавање проблема означавања хаплогрупа.

Нажалост да.   :(

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #41 послато: Фебруар 25, 2017, 03:57:33 поподне »
Иако визуелно изгледа као добро решење, диференцијација кроз челенку није хералдички ваљано решење, и стога сам против таквога решења.

Треба трагати за решењем на штиту. Размишљао сам и сам небројено пута како то на елегантан начин решити, али очигледно није довољно, но у исто време мора се имати на уму да маневарски простор ограничава ивица штита.

Изван тога, отприлике, и изван је хералдике. :P



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #42 послато: Фебруар 25, 2017, 04:22:59 поподне »
Иако визуелно изгледа као добро решење, диференцијација кроз челенку није хералдички ваљано решење, и стога сам против таквога решења.

Треба трагати за решењем на штиту. Размишљао сам и сам небројено пута како то на елегантан начин решити, али очигледно није довољно, но у исто време мора се имати на уму да маневарски простор ограничава ивица штита.

Изван тога, отприлике, и изван је хералдике. :P

Делим твој став.
Требало би можда разликовати породични и лични штит. Породични је наслеђе, оно што деле сви потомци армигера којег желе да следе. Лични је индивидуални и требао би некако указати на везу са породичним.
Ево једног решења о којем ја тренутно размишљам:


Дакле, део штита исти за све и везан за породични грб, остатак простора "по жељи".

Има и ово решење својих недостатака јер смањује маневарски простор за креативни изражај и чини да грбови делују "штанцовано" тј. шаблонски.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #43 послато: Фебруар 25, 2017, 05:02:55 поподне »




У сваком случају интересантна идеја без обзира на недостатке.   :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #44 послато: Фебруар 25, 2017, 05:16:34 поподне »
Велиборе, не знам да ли си гледао грбовне повеље на сајту ЦЗИПМ. Припадници породице Стевановић су користили сличо хералдичко решење што се тиче грбовних знамења.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #45 послато: Фебруар 25, 2017, 05:27:27 поподне »
Велиборе, не знам да ли си гледао грбовне повеље на сајту ЦЗИПМ. Припадници породице Стевановић су користили сличо хералдичко решење што се тиче грбовних знамења.

Да, познато ми је да неке фамилије користе овакав приступ. Нисам то ја измислио :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #46 послато: Фебруар 25, 2017, 07:00:27 поподне »
Делим твој став.
Требало би можда разликовати породични и лични штит. Породични је наслеђе, оно што деле сви потомци армигера којег желе да следе. Лични је индивидуални и требао би некако указати на везу са породичним.
Ево једног решења о којем ја тренутно размишљам:


Дакле, део штита исти за све и везан за породични грб, остатак простора "по жељи".

Има и ово решење својих недостатака јер смањује маневарски простор за креативни изражај и чини да грбови делују "штанцовано" тј. шаблонски.

Сваки грб је лични, а породични се диференцира према постојећем систему диференцијације... тако да би у начелу само на основу каденце могао разлучити да ли је реч о "личном" или "породичном" грбу.

Иначе, лепо си ово нацртао, мада као што и сам видиш, премало простора остаје изворном грбу. Маршаловање не долази у обзир... глава штита, такође није решење... кантон, такође... убацивање грба као у случају старог грба Мириловић, опет није, то је заузето из другога разлога... треба се вратити међу штиво, и потражити, има ли нека "рупа" која би се могла искористити за елегантније решење питања каденце. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #47 послато: Фебруар 25, 2017, 08:16:38 поподне »
треба се вратити међу штиво, и потражити, има ли нека "рупа" која би се могла искористити за елегантније решење питања каденце. :)

Ја сам за то да сваки члан породице изабере своју ознаку каденције која ће бити јединствена "налепница" на хералдичком породичном штиту. Она се не би преносила на нове генерације. Потомци би изабрали своју нову јединствену ознаку коју би стављали на породични грб. Једном искоришћени симболи каденце се не би могли поново користити међу следећим генерацијама. Те ознаке би значи заувек биле повучене из употребе у дотичној породици, као што се неки бројеви дресова заувек повлаче из употребе у NBA лиги.  ;D  Што се тиче линије најстаријег сина, правила би се могла задржати у смислу да се преноси један те исти штит без додате каденце, мада и ту би се могло применити правило произвољног симбола (ту сам неодлучан  :) ).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #48 послато: Фебруар 25, 2017, 08:37:09 поподне »
Али ево, шта и како додати на Михићев грб, а да се не наруши композиција грба? :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #49 послато: Фебруар 25, 2017, 08:48:57 поподне »
Ја сам за то да сваки члан породице изабере своју ознаку каденције која ће бити јединствена "налепница" на хералдичком породичном штиту. Она се не би преносила на нове генерације. Потомци би изабрали своју нову јединствену ознаку коју би стављали на породични грб. Једном искоришћени симболи каденце се не би могли поново користити међу следећим генерацијама. Те ознаке би значи заувек биле повучене из употребе у дотичној породици, као што се неки бројеви дресова заувек повлаче из употребе у NBA лиги.  ;D  Што се тиче линије најстаријег сина, правила би се могла задржати у смислу да се преноси један те исти штит без додате каденце, мада и ту би се могло применити правило произвољног симбола (ту сам неодлучан  :) ).

Ја лично не волим каденце. Изгледају ми као кад су некад давно старије жене стављале миље на телевизор, па буде прекривен горњи део екрана.  ;D

Блокирају ми поглед на штит, и не дозвољавају ми да уживам у његовој хералдичкој лепоти.

Зато се ја залажем за челенку, а да штит остане исти; или уз мање промене, као што је, рецимо, Велибор урадио за више чланова породице.

Једноставно, не волим кад нешто прекрива штит, као рецимо у овом случају:


(Знам да није јасно да ли је овај грб уопште и икад био у употреби; узео сам га само као пример.)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #50 послато: Фебруар 26, 2017, 12:03:56 пре подне »
Проблем може настати ако се из генерације у генерацију штит превише оптерети разним симболима каденце, али један скроман симбол не може пуно да шкоди. Он би био последњи слој "лепљења" елемената на штит и могао би ићи преко шаржи. Такође би био ослобођен правила тинтуре (као што је и до сада био случај). Навешћу пример грба мог мађег брата (слика доле). Добро, у овом случају је коришће енглески систем ознаке за другог по реду сина, али је ту у суштии могао ићи било који симбол уместо полумесеца. Нарушавање композиције грба је релативно минимално и сасвим довољно за диференцијацију. Замишљао сам систем где се не би додавали ови симболи каденце из генерације у генерацију, већ би био мењан само тај један централни симбол.
Слика:


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #51 послато: Март 06, 2017, 10:35:35 поподне »
Протеклих дана била је најављена изложба у Белом Двору, на тему хералдичког наслеђа Карађорђевића, али нажалост недоступна широј јавности у сваком смислу.

ИЗЛОЖБА ЗА ЉУБИТЕЉЕ ХЕРАЛДИКЕ НА БЕЛОМ ДВОРУ






Нисмо довољно велики љубитељи хералдикe. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #52 послато: Март 06, 2017, 10:38:45 поподне »


Овај тањир има Грујићеву верзију грба. То је неки нови тањир, није историјски?
Или су прештампавали грбове преко амблема СФРЈ, који су се налазили широм целог Белог двора?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #53 послато: Март 06, 2017, 10:49:00 поподне »
Овај тањир има Грујићеву верзију грба. То је неки нови тањир, није историјски?
Или су прештампавали грбове преко амблема СФРЈ, који су се налазили широм целог Белог двора?

Да, ово је несумњиво Грујићев емблазон, као што га има и посвуда даље.

Занимљив је стег на другој слици, то је заправо стег са грбом који си ти поставио неки дан, пар постова изнад. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #54 послато: Март 06, 2017, 11:16:26 поподне »
Да, ово је несумњиво Грујићев емблазон, као што га има и посвуда даље.

Занимљив је стег на другој слици, то је заправо стег са грбом који си ти поставио неки дан, пар постова изнад. ;)

Мислио сам да ти грбови Томислава и Андреја нису никад коришћени. Чини ми се да је ово Томиславов.
Нешто ми се чини да је цела ова изложба пуна савремених ствари, а поготово стегови. На линку се виде и савремене стандарте краља Петра II с Грујићевим емблазоном.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #55 послато: Март 06, 2017, 11:20:25 поподне »
Мислио сам да ти грбови Томислава и Андреја нису никад коришћени. Чини ми се да је ово Томиславов.
Нешто ми се чини да је цела ова изложба пуна савремених ствари, а поготово стегови. На линку се виде и савремене стандарте краља Петра II с Грујићевим емблазоном.

Има ту свега, а има и неких важних ствари, али то нисмо били у прилици да видимо, а ови службени фотографи, шта знају шта је на изложби било најважније. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #56 послато: Март 14, 2017, 01:15:00 поподне »
Упознајмо се мало са хералдичким називима тинктура. :)



А ево и објашњења зашто су ти називи дати у три колоне. ;)



Извор: Alexander Nisbet, A system of heraldry, speculative and practical, with the true art of blazon, according to the most approved heralds in Europe, Edinburgh, 1816, pg. 15-16



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #57 послато: Март 14, 2017, 03:01:52 поподне »
Упознајмо се мало са хералдичким називима тинктура. :)

Интересантно. Мада, нисам приметио да је ово precious stones и planets заживело у пракси... 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #58 послато: Март 14, 2017, 05:37:19 поподне »
Интересантно. Мада, нисам приметио да је ово precious stones и planets заживело у пракси...

Нисбет се очигледно не би сложио с том констатацијом. ;D

А ово последње и није могло у неком ширем друштву да се устали, пошто је тог друштва једноставно било мало, а и питање је у коликом обиму је ово уопште и било прихваћено као хералдичко решење?



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #59 послато: Мај 16, 2017, 07:04:21 поподне »
Наш Шали Ебдо је објавио чланак о значењу неких симбола, па препоручујем хералдичкој јавности да се упознају са најновијим открићима Информера. ;D