Аутор Тема: Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac  (Прочитано 6480 пута)

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac
« послато: Септембар 26, 2013, 01:47:00 поподне »
Marjanovići kod kojih su se u Smoljanu doselila tri brata .Imena ne znam , slave Sv.Đorđa . Prethodno prezime je Serdar ali su zbog ubistva nekog bega morali da se odsele , gde ne znam i da promene prezime . Onda se vratili tu .
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac
« Одговор #1 послато: Септембар 26, 2013, 09:13:58 поподне »
Марјановић као слављеници Ђурђевдана не спомињу се 1882 године у парохији Смољана, као ни презиме Сердар.
Презиме Сердар славе Ђурђевдан у парохији Сочаница код Дервенте и Читлук код Дубице. Јовањдан славе у парохији Добро Село, Дубовик (Крупа); Никољдан у парохији Глиница и Гудавац (Крупа) и Часне Вериге у парохији Јаворани и Рекавица (Бањалука)

-Шематизам д/б за 1882 годину
-Презимена Срба у Босни - Ђорђе Јањатовић

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Одг: Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac
« Одговор #2 послато: Март 29, 2022, 09:37:54 поподне »
Hvala !
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac
« Одговор #3 послато: Март 29, 2022, 09:54:15 поподне »
Марјановић као слављеници Ђурђевдана не спомињу се 1882 године у парохији Смољана, као ни презиме Сердар.
Презиме Сердар славе Ђурђевдан у парохији Сочаница код Дервенте и Читлук код Дубице. Јовањдан славе у парохији Добро Село, Дубовик (Крупа); Никољдан у парохији Глиница и Гудавац (Крупа) и Часне Вериге у парохији Јаворани и Рекавица (Бањалука)

-Шематизам д/б за 1882 годину
-Презимена Срба у Босни - Ђорђе Јањатовић
Примјећујем да познајеш овај крај , само да питам јел се ова прича односи и на Марјановиће из Крњеуше ?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac
« Одговор #4 послато: Март 29, 2022, 10:03:15 поподне »
Марјановића јесте било у Смољани. Помиње их Рађеновић, али славе Јовањдан, а не Ђурђевдан. Заправо су били доста бројни и било их је у више села у Бјелајском пољу (матица Суваја, Марјановића До). Исти су род са Кнежевићима из тог краја (Марјан и Кнез-Кнежина, два брата). Кнежевићи су по једном предању "од Гламоча", по другом од некакве Томине куле (вероватно Томина крај Санског Моста). Једно предање не искључује друго. Како Рађеновић на једном месту за Марјановиће каже да су пореклом из Гламоча, није исљкучено да је то старија матица овог рода.

Ван мреже Мила

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
  • Пробуђена гледам и неверујем
Одг: Marjanovići ,Smoljana.Bosanski Petrovac
« Одговор #5 послато: Септембар 07, 2022, 02:03:49 поподне »
Jedno veliko izvinjenje. Nije u Pitanju Đurđevdan. Sv. Jovan je. Pomešala sam ima ih tamo toliko da više ne znam. Dakle. Marjanovići iz Krnjeuše, Sv. Jovan je u pitanju. Stupari su sa Tavana LAzareva subota, kod njih je ta pričao Stanarevićima.. A Kovačevići iz Krnje Jele oni slave Đurđevdan. O Bože
Мој отац је увек говорио да имамо плаву крв!