Аутор Тема: Буњевци  (Прочитано 17629 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Буњевци
« Одговор #20 послато: Септембар 17, 2018, 09:13:16 поподне »
Jedino ostaje stvar jotacije i je li Bun jezički moglo dati Bunjevac ili ovo ime iz hrisovulja treba čitati Bunj.  Ono je u njima napisano kao "Боунь."

Ово име Боунь би се читало као - Бун са нешто умекшаним Н, а сам умекшитељни знак ь даје простор да се, приликом градње присвојног придева, изговара са Њ - Буњов, Буњев. Из тога је лако извести племенски / презименски облик - Буњевац,

О имену Боунь у Метохији у 14. веку (Дечанска хрисовуља) писала је Милица Грковић. Она ово име изводи од романског Bun.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Буњевци
« Одговор #21 послато: Септембар 18, 2018, 09:41:30 поподне »
Милан Радека у свом делу Горња Крајина-Карловачко владичанство је забележио породице:
- Буњевчевић (Буњевчић): славе Светог Јована или Ђурђевдан, али постоје и римокатолици;
- Буњац: славе Светог Јована или Светог Марка-Марковдан;
- Буњевац: славе Светог Јована, Ђурђевдан или Светог Николу.

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Буњевци
« Одговор #22 послато: Јануар 10, 2019, 12:10:58 пре подне »
Буњевац је могло настати на два начина:

1) Житељ Буњева. Постојало је село или поље названо по неком Буњу. Куманово - Кумановци, Смедерево - Смедеревци, Косово - Косовци, Ваљево - Ваљевци. Проблем је што нигде у близини није забележен топоним са називом Буњево. Једино што личи је Нижнее и Верхнее Бунево у Брјанској и Бунёво у Јарославској области, што је превише далеко да би било повезано. Можда је некада да територији Грчке или Албаније постојало место тог имена.
 
2) Припадник Буњеве банде, чете, Буњев момак, саборац, или следбеник. Данас настају називи као што је аркановац или кадировац. Некада су постојали обреновићевци и карађорђевићевци.


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Буњевци
« Одговор #23 послато: Јануар 10, 2019, 05:10:16 пре подне »
Постоји и презиме Бунијевац, то је претпостављам старији облик.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Буњевци
« Одговор #24 послато: Јануар 10, 2019, 09:39:34 пре подне »
Vrlo zanimljivo da izmedju bunjevaca postoje cisto srpska prezimena, naprimer Jovanovic, Popovic i td. https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Bunjevci

Ван мреже Суботица

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Буњевци
« Одговор #25 послато: Новембар 01, 2020, 11:03:57 пре подне »
Поздрав свима,

Пре пар година сам се тестирао на FamilyTreeDNA и хаплогрупа коју сам добио је I-A815. У једној од старијих порука овде пре пар година сам и споменут јер сам контактирао српски ДНК пројекат да дам своје резултате. Презиме Габрић, типично буњевачко презиме у Суботици и околини.

Нажалост не познајем друге Буњевце који су се тестирали.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #26 послато: Новембар 01, 2020, 11:17:43 пре подне »
Поздрав свима,

Пре пар година сам се тестирао на FamilyTreeDNA и хаплогрупа коју сам добио је I-A815. У једној од старијих порука овде пре пар година сам и споменут јер сам контактирао српски ДНК пројекат да дам своје резултате. Презиме Габрић, типично буњевачко презиме у Суботици и околини.

Нажалост не познајем друге Буњевце који су се тестирали.
Pozdrav Gabriću,ne sećam se da sam te vidio na nekom od projekata na FTDNA, pa ako bi tražiio prijem u srpski projekat tamo, onda bi nakon prijema mogo imati uvid u ostale rezultate a tvome su slični.Verujem da bi ti urednici odobrili članstvo...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Буњевци
« Одговор #27 послато: Новембар 01, 2020, 12:04:37 поподне »
Поздрав свима,

Пре пар година сам се тестирао на FamilyTreeDNA и хаплогрупа коју сам добио је I-A815. У једној од старијих порука овде пре пар година сам и споменут јер сам контактирао српски ДНК пројекат да дам своје резултате. Презиме Габрић, типично буњевачко презиме у Суботици и околини.

Нажалост не познајем друге Буњевце који су се тестирали.

Поздрав, Габрићу. Чини ми се да постоји још један Габрић, али који припада хаплогрупи I2-PH908. Колико се сјећам, из Славоније.

Како год, ова хаплогрупа I-A815 досад није регистрована међу српском популацијом, али јесте међу Хрватима из кајкавске зоне.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #28 послато: Новембар 01, 2020, 12:07:35 поподне »
Поздрав, Габрићу. Чини ми се да постоји још један Габрић, али који припада хаплогрупи I2-PH908. Колико се сјећам, из Славоније.

Како год, ова хаплогрупа I-A815 досад није регистрована међу српском популацијом, али јесте међу Хрватима из кајкавске зоне.
Ево и ја сад гледах, нема је ниђе, извињавам се што се непозван умјешах...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Буњевци
« Одговор #29 послато: Новембар 01, 2020, 12:54:43 поподне »
Ево и ја сад гледах, нема је ниђе, извињавам се што се непозван умјешах...

Грана I2-S17250>Z16971>A815 је типична грана Словена који су у западне крајеве Балкана дошли сјеверним,а не источним путем. Они су се половином 6. вијека налазили на подручју данашње Словачке, на сјеверној обали Дунава, на јужној су били Лангобарди. Кад су Лангобарди  568. године, прешли у Италију, ова група Словена је преко западне Мађарске ишла за њима и попуњавала просторе данашње западне Хрватске и Словенију. Значајно су учествовали у етногенези кајкавских Хрвата и Словенаца. Сигурно је ове хаплогрупе било доста и међу панонским Словеенима, с обзиром да је данас доста присутна међу Мађарима.

Ван мреже Суботица

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Буњевци
« Одговор #30 послато: Новембар 01, 2020, 02:35:15 поподне »
@Bojan

Ево управо сам се пријавио.

@drajver

Хвала на информацијама о хаплогрупи, доста детаљније од онога што сам до сада знао.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #31 послато: Април 04, 2021, 07:21:13 поподне »
Да мало освјежимо тему.Ови нови рођаци су били изгледа озбиљни играчи https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Vojni%C4%87_od_Baj%C5%A1e

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #32 послато: Април 04, 2021, 08:29:34 поподне »
Од како се појавио овај резултат свашта ми се врзма по глави. По неким изворима има и дан данас Паштровића који се на северу Бачке изјашњавају као Буњевци.А опет у Паштровићима имамо манастир Војнићи који наводно датира,непозудано, око 10. вијека.https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80_%D0%92%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D1%9B%D0%B8 То се опет поклапа са старошћу ФТ25902 који је наш последњи заједнички предак...Морах ово написати мало да издушим🙂 Разумем да немогу сваки сличан топоним повезивати у причу али овде може бити нечега.Па и ти Војнићи у катунској нахији,тј.Озринићима,можда старинци тамо...
« Последња измена: Април 04, 2021, 08:33:12 поподне Bojan »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #33 послато: Април 05, 2021, 01:39:49 поподне »
Ево да завршим овај монолог. Још једна ствар која може бити индикативна,а коју нађох код Љубовића и његовог Грбовника, је да је на грбу Крмпоћана ,који се у скоро свим изворима помињу уз Војниће, св.Јован Крститељ као заштитник. Пошто ми је план иначе био да тестирам Нинковиће из Нецвијећа,св.Јован,(прибор је спреман,кандидат још није) и с њиховим евентуалним позитивним резултатом на ФТ25902 бих дошо до озбиљних резултата. Онај дио о старинцима на Чеву се односи на Бутулије који такође славе Јовањдан а наводно су дошли из Марковине у Моско. Па ако има неко зна Бутулије можда може да их приупита не би ли се тестирали на овај снип,о мом трошку наравно...

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Буњевци
« Одговор #34 послато: Април 05, 2021, 08:14:22 поподне »
Када је реч о презимену или топониму под називом Војнић, постоји и место Војнић на Кордуну. Некада су постојали Горњи и Доњи Војнић, данас су то Војнић и Доњи Војнић. Према изворима које је тумачио прота Милан Радека наводи се да је место Војнић добило назив према породици Војновић и да је на основу њих и суседно село Војишница и још једно село добило име Војновић Брдо. У овом претходном линку са Wikipedie (Војнић од Бајше) наводи се да су се многе породице под различитим презименима сврставале као Војнићи почетком 17. века, међу којима се помињу и неки Војновићи који су населили простор Војне Крајине. Да ли је ово само случајност или су ти Војновићи они по којима је и место Војнић на Кордуну добило име, питање је за истраживање.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #35 послато: Април 05, 2021, 08:50:15 поподне »
Када је реч о презимену или топониму под називом Војнић, постоји и место Војнић на Кордуну. Некада су постојали Горњи и Доњи Војнић, данас су то Војнић и Доњи Војнић. Према изворима које је тумачио прота Милан Радека наводи се да је место Војнић добило назив према породици Војновић и да је на основу њих и суседно село Војишница и још једно село добило име Војновић Брдо. У овом претходном линку са Wikipedie (Војнић од Бајше) наводи се да су се многе породице под различитим презименима сврставале као Војнићи почетком 17. века, међу којима се помињу и неки Војновићи који су населили простор Војне Крајине. Да ли је ово само случајност или су ти Војновићи они по којима је и место Војнић на Кордуну добило име, питање је за истраживање.
Наилазио сам и сам на те податке које помињеш у дигиталној али нисам бележио изворе. Нисам то помињо о Војновићима јер мислим да би то било ширење теза без доказа.Није искључено да је то и тачно али ипак...Оно што је битно је да Војнић Пурчар који је радио тест и који дели са мном заједничког претка заправо род свим суботичким Војнићима са додатим презименом а наводно су се тако поделили ради распознавања.То је уједно и потврда да они то презиме вуку за наше услове необично дуго,неки тврде и 600 година. Сигурно су и поједини топоними на целом  простору Крајине и добили име по њима, тешко је рећи сад који али и то се мора истражити...Оно што мене ту мало жуља је што са тог простора нема потврђене ове хг...

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Буњевци
« Одговор #36 послато: Јул 26, 2022, 10:20:56 пре подне »
Скоро сам наишао на рад Марка Шарића са загребачког Филозофског факултета под називом BUNJEVCI U RANOME NOVOM VIJEKU POSTANAK I RAZVOJ JEDNE PREDMODERNE ETNIJE

https://openbooks.ffzg.unizg.hr/index.php/FFpress/catalog/download/95/160/7258?inline=1

Рад је доста квалитетно написан са рекао бих основном тезом да су Буњевци постојали као "предмодерна етнија" у нововјековном периоду независно и од Хрвата и од Срба. Рекао бих да аутор примјер Буњеваца користи да би истакао управо разлику између предмодерне и модерне етније.

То је можда најбоље изражено у сљедећој реченици:
"Drugim riječima, nije se shvaćala temeljna činjenica da su se i hrvatski i srpski moderni identiteti razvili iz mnogostranih, mnogoslojnih i mnogocentričnih predmodernih identiteta. Jedan je od njih bio i bunjevački."

Ово бисмо преведено могли схватити као да није било јединственог српског ( а ни хрватског) предмодерног идентитета, већ да су се и један и други фомирали у модерно доба из "mnogostranih, mnogoslojnih i mnogocentričnih predmodernih identiteta."

Теза је свакако легитимна, а да ли одговара истини, ствар је дискусије.

У сваком случају, Шарић је у раду, рекао бих дубоко ушао у тематику. Не изједначава Буњевце са свим власима католицима, што је замка у које се лако може упасти третирајући ову тему.

Издваја такође неки буњевачки "hardcore" који проналази у влашким групацијама западне Херцеговине, катунима војвода Дадоја и Владимира из турског пописа 1477. године, односно влашким катунима Крмпотића, Војинића и Сладовића, којима у тексту даје и више простора. На ту основу, касније се наслојавало и становништво другог поријекла и преузимало "буњевачки идентитет".

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Буњевци
« Одговор #37 послато: Јул 26, 2022, 10:36:37 пре подне »
Хвала на овом раду. Биће ми јако занимљиво да то прочитам. Шарићева хипотеза је легитимна, а као што си и написао ствар је дискусије и погледа да ли она може да се прихвати.

Мислим да се она код модерног хрватског идентитета много лакше може прихватити, него када је у питању српски јер ако погледамо Ново доба, видећемо да се схватање Хрватске и Хрвата као политичке целине односи пре свега на Краљевину Хрватску у оквиру Мађарске краљевине, а понекад захвата и Краљевину Славонију. Знамо из оних писаца загребачких бискупа да они итекако разликују између својих католика Хрвата и католика који су досељени из Славоније које називају Предавцима, а не Хрватима, али их наравно као католике сматрају за своју паству. Да не идемо сада даље на Запад и Југ и предмодерне идентитете Далматинаца, Истрана и сл.

Мислим да је српска етнија ту много компактнија, али свакако ни приближно компактна као данас. Свест о припадности српској етнији постоји, али има је она по мом мишљењу непостојана и лако промењива под одређеним спољним утицајима (нпр. вера, привилегије и сл.), чиме би се нпр. могло објаснити нестајање српске етније у добром делу Жумберка или можда још бољи пример у Горњој Мађарској и Словачкој.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #38 послато: Јул 26, 2022, 03:00:03 поподне »
Скоро сам наишао на рад Марка Шарића са загребачког Филозофског факултета под називом BUNJEVCI U RANOME NOVOM VIJEKU POSTANAK I RAZVOJ JEDNE PREDMODERNE ETNIJE

https://openbooks.ffzg.unizg.hr/index.php/FFpress/catalog/download/95/160/7258?inline=1

Рад је доста квалитетно написан са рекао бих основном тезом да су Буњевци постојали као "предмодерна етнија" у нововјековном периоду независно и од Хрвата и од Срба. Рекао бих да аутор примјер Буњеваца користи да би истакао управо разлику између предмодерне и модерне етније.

То је можда најбоље изражено у сљедећој реченици:
"Drugim riječima, nije se shvaćala temeljna činjenica da su se i hrvatski i srpski moderni identiteti razvili iz mnogostranih, mnogoslojnih i mnogocentričnih predmodernih identiteta. Jedan je od njih bio i bunjevački."

Ово бисмо преведено могли схватити као да није било јединственог српског ( а ни хрватског) предмодерног идентитета, већ да су се и један и други фомирали у модерно доба из "mnogostranih, mnogoslojnih i mnogocentričnih predmodernih identiteta."

Теза је свакако легитимна, а да ли одговара истини, ствар је дискусије.

У сваком случају, Шарић је у раду, рекао бих дубоко ушао у тематику. Не изједначава Буњевце са свим власима католицима, што је замка у које се лако може упасти третирајући ову тему.

Издваја такође неки буњевачки "hardcore" који проналази у влашким групацијама западне Херцеговине, катунима војвода Дадоја и Владимира из турског пописа 1477. године, односно влашким катунима Крмпотића, Војинића и Сладовића, којима у тексту даје и више простора. На ту основу, касније се наслојавало и становништво другог поријекла и преузимало "буњевачки идентитет".
Прочитаћу рад наравно али пре тога да додам да је дпецификум те групе можда и заиста било богумилство. Имамо случај кад они присежу на вјерност Зринскима кажу ми који долазимо из патаренске земље итд.,ако је моја теза о Хрватинићима о роду који је проистеко из те групације тачна онда и о њима сазнајемо из неких повеља да су им били присутни Дидови ко свједоци и гаранти уговора итд. Има заиста детаља који упућују на то да су били неко друштво не тада егзотично колико сада изгледа из данашње перцепције..Иначе се зна да ду Хрватинићи први шуровали са Османлијама и да су их малтене довели у Зап.Босну...надам се да ћу и у раду наћи нешто да боље повежем ствари...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Буњевци
« Одговор #39 послато: Септембар 02, 2022, 08:10:33 поподне »
Да мало сублимирам нека моја сазнања о Буњевцима.
Врло занимљива скупина из више разлога. У изворимс де помињу Срби,Хрвати,Власи,Арбанаси итд. и Буњевци. За све поменуте може да се извуче нека константа,неки параметар били језички,било религијски,било географски и све је некако мање више јасно. Ево шта су моји закључци о Буњевцима а вјеруте да сам ишчито све што се могло наћи online.(није само интуиција мада има и тога). Овде бих напоменуо да у овом раду који је Драјвер подијелио једино ново и сигуран сам погрешно је теорија о називу Буњеввци по родоначелнику, што је у светлу генетичких резултата неодрживо. Ако узмемо изворе који кажу да им је милије било ратовати него чуват овце по планини онда можемо чиста срца рећи да назив не потиче од сухозидних пастирских, катунских, кућица. Онда нам преостаје Буна и мени најближа теорија је да је то била скупуна хетерогена генетички али ипак у оквиру,условно речено, словенских грана R1a i I2a, тј.њихових подграна. Можда је било још неких али ове су срж а друге могу бити придружене или прибраћене(овде ме не узмите здраво за готово али ја за друге резултате незнам осим од ове две ХГ). Обзиром на то и да су религијски били недефинисани а такви су биле и Косаче који су балансирали између православља и католичанства, усуђујем се да провучем теорију да су они у суштини била једна изразито словенска, данашњим речник речено прагматична, религиозно амбивалентна и на крају плаћеничка ратничка скупина. Врло могуће и лична гарда Косача а можда и њихова последња одбрана. Ово са Косачама јесте на први поглед натегнуто али све је ту и Буна и Благај и  најзад недефинисан генетички статус али опет неизостављив су чинилац који се третира у истој равни са осталим етногрупама Дефинитивно имају специјалан статус кроз историју али ништа није до краја издефинисано.