Аутор Тема: I1-M227  (Прочитано 23781 пута)

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #20 послато: Март 14, 2018, 12:56:19 поподне »
Колико сам видио, српски хаплотипови, који су иначе прилично униформни, и свакако припадају једном роду, најближе поклапање имају са Литванцем, 237644, Mykolas Gasiūnas c.(1815-1895), Suvainiškis   Lithuania.
То је истина. Верујем да је 237644 припада А11380. Нажалост, 23764 није заинтересован за даље тестирање.

Поред варјашко-германске тезе можда не би било лоше узети у обзир и могућност да су I1-M227 дошли на Балкан са Србима или неким другим словенским племеном, као дио балтословенских етногенетских процеса.
Слажем се. Ја сам нови у историји насеља на Балкану, па сам хтео да питам где су M227 могао да дође. Кључни елемент је увек аустријска B81131.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #21 послато: Март 14, 2018, 01:04:07 поподне »
То је истина. Верујем да је 237644 припада А11380. Нажалост, 23764 није заинтересован за даље тестирање.
Слажем се. Ја сам нови у историји насеља на Балкану, па сам хтео да питам где су M227 могао да дође. Кључни елемент је увек аустријска B81131.

Проблем је што нико од српских још није урадио SNP тест на М227, а било би пожељно да ураде и SNP тест на А11380. Овом приликом позивам оне који су активни на форуму, да то учине уколико имају могућности.

Српски М227 је прилично распршен, мада је свакако матично подручје на простору сјеверних дијелова данашње Црне Горе. Као да постоји нека веза овог рода са градско-рударским центрима у Брскову, Сребреници и Копаонику.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: I1-M227
« Одговор #22 послато: Март 14, 2018, 02:29:24 поподне »
Занимљиво. Због чега их повезују баш са Варјазима? Можда се у њиховом присуству (М227) крију они топонимски трагови (Вараге), за које је Сол претпостављао да се могу повезати са P109.  :)
Може ли ова процена да значи да је предак ове наше гране дошао пре толико година? То добро премашује време Варјага (када су се тако звали)...9 тестираних на оволиком узорку и процена НЗП би значио да је у питању потомство једног човека који се неким случајем обрео овде, пре око 550 година, а не неке групе, па је зато теже направити претпоставку ко је могао донети ову грану. Да је процена НЗП старија за бар 300 година, могло би се разматрати о Варјазима, али та особа које је заједнички предак нашим тестиранима, пре 550 година одавно није била Варјаг (њени преци могуће)...
Вјероватно су дошли раније, имају добра поклапања на Јхрд-у код Руса у области Севастопоља. Поред варјашке тезе, могла би се и размотрити теза о људима кнеза Ростислава Михаиловића https://sr.wikipedia.org/wiki/Ростислав_Михаиловић




Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #23 послато: Март 14, 2018, 09:58:18 поподне »
Симо,ја сам пре неки дан,баш о овој теми разговарао са Нинославом. Он ме је упутио да урадим SNP тест на I1-M227 и на А11380. Надам се да ћу то учинити врло брзо. Поздрав!

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #24 послато: Март 14, 2018, 10:57:38 поподне »
Вјероватно су дошли раније, имају добра поклапања на Јхрд-у код Руса у области Севастопоља.
Будите опрезни са прогнозама на основу минималне хаплотип. Идентични 12 STR доступан на 236655 (Белорусија, S7642) и Е8047 (бугарски, Z58).

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #25 послато: Март 14, 2018, 10:59:20 поподне »
Симо,ја сам пре неки дан,баш о овој теми разговарао са Нинославом. Он ме је упутио да урадим SNP тест на I1-M227 и на А11380. Надам се да ћу то учинити врло брзо. Поздрав!
Добра вест!

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #26 послато: Март 17, 2018, 04:46:51 пре подне »
Интересантне информације. Нашао сам научни рад, што је резултат Румуније, који се поклапа са српским М227 и приказан у YHRD карти. Према његовим речима постоје 17 STR тамо ја могу сасвим поуздано рећи да су Румуни - М227, али не Z58 (као Бугарски Е8047). Успут је Румуне из Констанца.

Следећа. Пре неколико година сам нашао на 23андме М227 из Румуније. Нажалост, он није био заинтересован за даље тестирање. Али, он је рекао да је његов предак линија иде од Добруџа. Констанца - један од највећих градова у Добруџа.

С обзиром на све ово, можемо претпоставити да су српски и румунски М227 - блиски рођаци (у равни Y-DNA), а свакако морају припадати на исти подветке. Занимљиво је видети ово М227 дошао у Србију из Румуније или обрнуто. Још компликује чињеница да неколико М227 са хаплотипами идентичан Срба наћи у североисточној Словенији.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Интересная информация. Я нашел научную работу, в которой есть результат румына, совпадающего с сербскими M227 и показанного на карте YHRD. По нему есть 17 STR и я довольно уверенно могу сказать, что этот румын - M227, а не Z58 (как болгарский Е8047). Причем, этот протестированный из Констанцы.

Далее. Несколько лет тому назад я нашел на 23andMe M227 из Румынии. К сожалению, человек не заинтересовался дальнейшим тестированием. Однако сообщил, что его предковая линия происходит из Добруджи. Констанца - один из крупнейших городов в Добруджи.

Учитывая все это, можно уверенно предположить, что сербские M227 и румынские M227 - близкие родственники (в Y-DNA плоскости) и уж точно должны принадлежать к одной подветке. Интересно понять, это M227 пришли в Сербию из Румынии или наоборот. Все еще сильнее усложнятся тем, что несколько M227 с хаплотипами идентичными сербским найдены и в северо-восточной части Словении.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #27 послато: Март 17, 2018, 05:33:38 поподне »
Интересантне информације. Нашао сам научни рад, што је резултат Румуније, који се поклапа са српским М227 и приказан у YHRD карти. Према његовим речима постоје 17 STR тамо ја могу сасвим поуздано рећи да су Румуни - М227, али не Z58 (као Бугарски Е8047). Успут је Румуне из Констанца.

Следећа. Пре неколико година сам нашао на 23андме М227 из Румуније. Нажалост, он није био заинтересован за даље тестирање. Али, он је рекао да је његов предак линија иде од Добруџа. Констанца - један од највећих градова у Добруџа.

С обзиром на све ово, можемо претпоставити да су српски и румунски М227 - блиски рођаци (у равни Y-DNA), а свакако морају припадати на исти подветке. Занимљиво је видети ово М227 дошао у Србију из Румуније или обрнуто. Још компликује чињеница да неколико М227 са хаплотипами идентичан Срба наћи у североисточној Словенији.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Интересная информация. Я нашел научную работу, в которой есть результат румына, совпадающего с сербскими M227 и показанного на карте YHRD. По нему есть 17 STR и я довольно уверенно могу сказать, что этот румын - M227, а не Z58 (как болгарский Е8047). Причем, этот протестированный из Констанцы.

Далее. Несколько лет тому назад я нашел на 23andMe M227 из Румынии. К сожалению, человек не заинтересовался дальнейшим тестированием. Однако сообщил, что его предковая линия происходит из Добруджи. Констанца - один из крупнейших городов в Добруджи.

Учитывая все это, можно уверенно предположить, что сербские M227 и румынские M227 - близкие родственники (в Y-DNA плоскости) и уж точно должны принадлежать к одной подветке. Интересно понять, это M227 пришли в Сербию из Румынии или наоборот. Все еще сильнее усложнятся тем, что несколько M227 с хаплотипами идентичными сербским найдены и в северо-восточной части Словении.

Нажалост, порекло из Констанце не говори много. У Констанцу се досељавало становништво из разних крајева, не само Румуније, већ и Балкана. Једна од познатијих етничких група у Констанци су Цинцари, који су се тамо одсељавали током 19. и нарочито 20. века са простора Албаније, Грчке и БЈР Македоније; они су се данас углавном асимиловали међу већинско и релативно блиско румунско становништво. У сваком случају, требало би нам више информација о даљем пореклу тестираног Румуна из Констанце да бисмо могли да доносимо било какве прецизније закључке.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #28 послато: Март 18, 2018, 12:14:40 пре подне »
Поменуо научни рад само проучава Армани, и из различитих земаља. Други народи из истих земаља користи за поређење. Хаплотип сличан српском М227, то је из Румуније у Констанци, не из неких Армана.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Упомянутая научная работа как раз и изучает Аромунов, причем из разных стран. Остальные народы из тех же стран используются для сравнения. Гаплотип, похожий на сербские M227, именно от румына из Констанцы, не от некого аромуна.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I1-M227
« Одговор #29 послато: Март 18, 2018, 11:54:52 пре подне »
Нажалост, порекло из Констанце не говори много. У Констанцу се досељавало становништво из разних крајева, не само Румуније, већ и Балкана. Једна од познатијих етничких група у Констанци су Цинцари, који су се тамо одсељавали током 19. и нарочито 20. века са простора Албаније, Грчке и БЈР Македоније; они су се данас углавном асимиловали међу већинско и релативно блиско румунско становништво. У сваком случају, требало би нам више информација о даљем пореклу тестираног Румуна из Констанце да бисмо могли да доносимо било какве прецизније закључке.
Откуд та сеоба баш у Констанцу? Помињао сам већ случај једног мог бившег колеге, човек је из Лесковца, носи македонско презиме (Констатиноски), јер му је отац из Велеса, а деда му је из Костура (Касториа) али је живео и у Румунији, мислим баш у Констанци. То је она прича коју сам помињао да ми је причао како његова родбина у Касторији код куће говори неким словенским језиком који је он у потпуности могао да разуме. А и деда и отац су у Лесковцу наравно имали надимке уз лично име још и "Грк". :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #30 послато: Март 18, 2018, 02:07:46 поподне »
Поменуо научни рад само проучава Армани, и из различитих земаља. Други народи из истих земаља користи за поређење. Хаплотип сличан српском М227, то је из Румуније у Констанци, не из неких Армана.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Упомянутая научная работа как раз и изучает Аромунов, причем из разных стран. Остальные народы из тех же стран используются для сравнения. Гаплотип, похожий на сербские M227, именно от румына из Констанцы, не от некого аромуна.

Ок. Јасно ми је да тестирани М227 из Констанце није Цинцарин, њих сам навео само као пример једне од заједница присутних у том граду. Свакако би било корисно сазнати даље порекло тестираног.

Откуд та сеоба баш у Констанцу? Помињао сам већ случај једног мог бившег колеге, човек је из Лесковца, носи македонско презиме (Констатиноски), јер му је отац из Велеса, а деда му је из Костура (Касториа) али је живео и у Румунији, мислим баш у Констанци. То је она прича коју сам помињао да ми је причао како његова родбина у Касторији код куће говори неким словенским језиком који је он у потпуности могао да разуме. А и деда и отац су у Лесковцу наравно имали надимке уз лично име још и "Грк". :)

Цинцари су плански насељавани у Добруџу, са циљем да се тамо појача "румунски елемент" с обзиром на присуство Турака, Татара, Черкеза, Немаца, Бугара и осталих. Током 20. века су Румуни у више наврата ратовали са Бугарима око јужне Добруџе, између два рата је тај простор био под контролом Румуније и управо тада су тамо насељавани Цинцари; током Другог светског рата јужна Добруџа је поново припала Бугарској те је тад извршена размена становништва, Цинцари су пресељени у северни део Добруџе (око Констанце) а Бугари из северног дела су пресељени у јужни; ова граница и демографска ситуација су потврђени након завршетка Другог светског рата.
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #31 послато: Јул 27, 2018, 08:49:50 пре подне »
Добре вијести за припаднике ове хаплогрупе код нас.

Тестирани Ковачевић из Средње Добриње код Пожеге ( раније презиме Ђоновић) је добио резултате Биг ипсилон теста и припада подграни I1-M227>A11380. Подграни којој припада и Кирил из Белорусије. На основу Кириловог и још једног резултата ( није ми познато о коме се ради) старост ове гране је процијењена на 2800 година. Поређењем 111 маркера Ковачевића и кирила, ни веза ове двојице није тако скора, прелази 2000 година.

I1-M227 је присутна на нашим просторима, највише преко предикције и неких 23анд ме резулттата. Доста је раширен род "Мараша" са сјевера Црне Горе. Занимљиво је да код нас најчешћи род M227 показује приличне разлике са тестираним Ковачевићем, па би било веома корисно кад би неко од наших M227 тестирао и A11380. (чини ми се да је Гаша писао да ће тако и учинити).

Судећи по овом резултату, чини се да M227 код нас доста подсјећа на ситуацију са мацурском I1-Z63. Најближа поклапања има у Белорусији, а присутна је на сјеверу Црне Горе. Да није овако велике старости везе са белоруским тестираним, човјек би могао помислити и на словенску сеобу. Овако и даље много тога остаје у оптицају.
« Последња измена: Јул 27, 2018, 08:51:45 пре подне симо »

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #32 послато: Јул 27, 2018, 08:53:37 пре подне »
Иначе Биг Ипсилон тест за Ковачевића није до краја завршен, онај дио који се односи на поклапања, тако да можда буде још нешто интересантно.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #33 послато: Јул 27, 2018, 09:00:07 пре подне »
Сад сам видио да је поред Кирила и Ковачевића, трећи потврђени A11380 Аустријанац. Кирил зна о коме се ради па можда и напише овдје.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #34 послато: Јул 27, 2018, 09:15:40 пре подне »
Сад сам видио да је поред Кирила и Ковачевића, трећи потврђени A11380 Аустријанац. Кирил зна о коме се ради па можда и напише овдје.

Нађох нешто што је Кирил писао на руском форуму, везано за Аустријанца:

"Я всегда подозревал, что с балканскими M227 у меня ветка будет общая, и так оно, похоже, и будет. Напомню, что у B81131 отцовская линия происходит из австрийского городка Pilgersdorf"

Pilgersdorf је у области Градишће гдје је било и српских и хрватских насељеника. С обзиром на присуство М227 међу крајишким Србима, не би ме чудило да је овај Аустријанац од градишћанских "влаха".

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #35 послато: Јул 27, 2018, 09:19:33 пре подне »
И био је још један потенцијални А11380 : 237644   Mykolas Gasiūnas c.(1815-1895), Suvainiškis   Lithuania

Не знам шта је било са њим да ли је на крају тестирао А11380. Кирил је ово написао у августу 2016:

"Давным давно уже я заинтересовался китом 237644, который одновременно был похож и на Y17933 и на M227. Месяц назад интерес стал невыносимый, и я заказал ему проверку нашего снипа через Литовский проект. Сегодня пришел положительный результат, так что принимаем братишку."

Да ли ово значи да је и Литванац А11380+? Или је само потврђен као М227? Прије ово друго, јер видим д аје Кирил скоро код нас написао да Литванац није заинтересован за дубље тестирање. По маркерима је близак нашим М227.
« Последња измена: Јул 27, 2018, 09:23:47 пре подне симо »

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #36 послато: Јул 27, 2018, 11:37:15 поподне »
Наручио сам вечерас тестирање I1-M227 и А11380 код YSeq.Која је даља процедура?

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #37 послато: Јул 28, 2018, 09:01:21 пре подне »
Наручио сам вечерас тестирање I1-M227 и А11380 код YSeq.Која је даља процедура?

Одлично, Гашо. Надам се да ће бити позитивни резултати за оба.

У суштини требало би да сачекаш прибор за узимање узорка, да га пошаљеш назад и да чекаш. Мање више све детаљно има објашњено у пакету који шаљу.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #38 послато: Август 25, 2018, 09:06:34 пре подне »
Стигли су и моји резултати. Позитиван сам и на M227 и А11380. Шта даље?🙂

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #39 послато: Август 25, 2018, 09:23:47 пре подне »
Стигли су и моји резултати. Позитиван сам и на M227 и А11380. Шта даље?🙂

Честитам, Гашо.  :)
Велика ствар је потврда овог резултата за прилично разгранат род којем припадаш.

Засад што се тиче појединачних тестова, нема куд даље. Дијелиш А11380 мутацију са Белорусом Кирилом, Аустријанцем из Градишћа ( могуће нашег поријекла) и Ковачевићем/Ђоновићем из Средње Добриње код Пожеге. Мутација је стара око 2800 година, па не говори много у прилог скоријег поријекла. Интересантно је да без обзира на даљу везаност за балтичко-германски круг ова мутација А11380 је досад регистрована искључиво код Словена ( ако узмемо да је и овај из Градишћа словенског поријекла). Видјећемо како ће се ствари даље развијати.

Једина опција за даље је БиГ Ипсилон тест и могућност да у поређењу са овом тројицом нађеш у поклапању неки нижи СНП. Предлажем ти да се повежеш са Ковачевићем који је био присутан на форуму. Без обзира што не стојите блиско по маркерима, због географске блискости постоји могућност да дијелите неке од СНП-ова испод А11380. Постоји могућност да их Ковачевић кандидује код YSeq, а онда да се ти истестираш на њих. То би била нека јефтинија алтернатива БиГ Ипсилону.