Аутор Тема: Државна знамења Републике Србије  (Прочитано 27115 пута)

mladjo

  • Гост
Државна знамења Републике Србије
« послато: Април 21, 2013, 04:39:28 поподне »
Државна знамења Републике Србије, по хералдичким принципима српске хералдичке школе.
Аутор: проф. Љубодраг Грујић



проф. Љубодраг Грујић


Мали Грб:



Велики Грб:



Државна застава:



Народна застава:



Стандарта Предсједника Републике:



Стандарта Предсједника Народне Скупштине:



Химна:
Боже правде, ти што спасе
од пропасти досад нас,
чуј и одсад наше гласе
и од сад нам буди спас.

Моћном руком води, брани
будућности српске брод,
Боже спаси, Боже храни,
српске земље, српски род!

Сложи српску браћу драгу
на свак дичан славан рад,
слога биће пораз врагу
а најјачи српству град.

Нек на српској блиста грани
братске слоге златан плод,
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Нек на српско ведро чело
твог не падне гнева гром
Благослови Србу село
поље, њиву, град и дом!

Кад наступе борбе дани
к' победи му води ход
Боже спаси, Боже храни
српске земље, српски род!

Из мрачнога сину гроба
српске славе нови сјај
настало је ново доба
Нову срећу, Боже дај!

Отаџбину српску брани
пет вековне борбе плод
Боже спаси, Боже брани
моли ти се српски род!
« Последња измена: Новембар 13, 2016, 04:16:28 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #1 послато: Новембар 13, 2016, 11:36:27 пре подне »
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #2 послато: Новембар 13, 2016, 01:51:24 поподне »
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:


Грујићева верзија је много боља, а поготово кад грб стоји на застави - код старије верзије било је много детаља (попут перја на орлу) који нису могли доћи до изражаја; код нове с тим нема проблема. Такође, и саме главе орла су ми много боље код Грујићеве верзије. Све у свему, свиђа ми се Грујићев стил; кад бих ја био професионални хералдичар (за сад сам само аматер  :) ), радио бих све исто као Грујић.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #3 послато: Новембар 13, 2016, 01:59:26 поподне »
Интересује ме шта чланови овог форума мисле о верзији емблазона направљеног од стране господина Грујића 2010. године (у смислу упоређивања са емблазоном који је био на званичној застави у периоду 2006-2010). Стекао сам утисак да већина хералдички неуког народа више преферита старију интерпретацију грба. Наводе се ту изрази типа "нов има папагајске кљунове" и томе сличо. Мени се лично више свиђа Грујићева интерпретација емблазона. Сви елементи су боље и јасније нацртани, није битно што су кљунови мало подебљани.
Слика:

Sergio, много питаш. ;D

Оба емблазона имају своје добре и лоше стране. Нови емблазон ценим да је бољи јер је јаснији у сваком погледу. А и хералдички је мало доведен у ред, за разлику од емблазона коришћеног од 2006-2010.

Грујић је добар хералдички уметник, али због грба Србије су га изуједали опасно, мада углавном из незнања и природног нам контрашења. ::)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #4 послато: Новембар 13, 2016, 03:58:50 поподне »
Грујић је добар хералдички уметник, али због грба Србије су га изуједали опасно, мада углавном из незнања и природног нам контрашења. ::)

Имао сам прилику да разменим пар реченица са њим преко е-mail-а и његове facebook странице. Види се да је паметан и образован човек. Држи хералдику у малом прсту и зна све из ове области.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #5 послато: Новембар 16, 2016, 07:27:18 поподне »
Из угла хералдике, грб се није мењао јер је блазон остао исти, али из угла вексилологије, застава је ипак мењана 2010. године.

Слика:


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #6 послато: Новембар 16, 2016, 07:48:57 поподне »
Кад смо код знамења, ево како је прошла застава Србије јуче у Украјини:

http://www.politika.rs/scc/clanak/367946/Sport/Navijaci-Ukrajine-zapalili-zastavu-Srbije-u-Harkovu

Не морамо много да се питамо чије је ово дело, све је јасно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #7 послато: Новембар 16, 2016, 07:55:55 поподне »
Застава Србије из 1835. године, према Сретењском уставу:



Занимљив распоред боја  ;D
Трагикомично у контексту каснијих историјских догађаја, па до данас...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #8 послато: Новембар 16, 2016, 08:01:42 поподне »
Као потпуни лаик за хералдику, имам једно питање. Главне замерке на грб и заставу Р. Србије су то да овакав грб и застава означавају монархију-краљевину, а не републику. Наиме, каже се да круна може постојати, ако добро преносим, у грбу и застави неке земље која није монархија, али само у оквиру штита или она, опет се лаички изражавам, "од цигли" "зидана". А овако, као код нас - означава монархију. Да ли је ово истина? При чему, и  да означава монархију, немам ништа против  :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #9 послато: Новембар 16, 2016, 09:58:19 поподне »
Застава Србије из 1835. године, према Сретењском уставу:

Занимљив распоред боја  ;D
Трагикомично у контексту каснијих историјских догађаја, па до данас...

Занимљив, Небо, и старији од заставе из суседства читавих 13 година. ;D

Али у Стамбулу и Петрограду ова изгледаше исувише револуционарно и француски, па је кнез Милош морао нову мустру да подастре и битне факторе да подмаже, како бисмо изборили црвено-плаво-белу тробојку.

Иначе, за оне који не знају, ова застава коју Небо постави, пратила је доминантност боја на српском грбу, а тамо доминираше црвени штит, сребрен часни крст, и челикасто-угасита оцила. И тако је настала прва српска модерна државна застава, али која из наведених разлога, не прође боље него и сам Сретењски устав.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #10 послато: Новембар 16, 2016, 11:27:24 поподне »
Као потпуни лаик за хералдику, имам једно питање. Главне замерке на грб и заставу Р. Србије су то да овакав грб и застава означавају монархију-краљевину, а не републику. Наиме, каже се да круна може постојати, ако добро преносим, у грбу и застави неке земље која није монархија, али само у оквиру штита или она, опет се лаички изражавам, "од цигли" "зидана". А овако, као код нас - означава монархију. Да ли је ово истина? При чему, и  да означава монархију, немам ништа против  :D

Укратко, не, јер је круна симбол суверенитета.

Круне на грбу имају многе републике: Мађарска, Грузија, Црна Гора, Бугарска, итд.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #11 послато: Новембар 17, 2016, 12:28:25 пре подне »
Укратко, не, јер је круна симбол суверенитета.

Круне на грбу имају многе републике: Мађарска, Грузија, Црна Гора, Бугарска, итд.  :)

Тачно. У дашањој Европи, кад се погледа неко реално стање, рецимо тамо из 1878. године, постоји још 11 од тадашњих 22 монархије. Дакле, и даље у најмању руку половина старих европских земаља баштини ову врсту облика владавине, а и тамо где је монархије нестало, то су углавном оне земље које су биле под директним утицајем социјалистичког наслеђа из прошлог века.

Хералдика као дисциплина израсла је у монархијском свету, и као систем била изграђена по узору на хијерархију која влада у таквим системима, почевши од обичног грађанина до највиших чинилаца, попут краља или цара. У том смислу настао је и систем круна, које су надвисивале грбове носилаца одређених владарских достојанстава.

Србија је као модерна држава имала грбове са кнежевском и краљевском круном. Носилац тог грба био је суверен, кнез, касније краљ. Када је нестала монархија, и када се изашло, макар привидно, из социјалистичког доба, Србија је вратила симболе из 1882. године, с тим да суверен више није краљ, него Република Србија.

Круна у грбу република није никаква новост, па чак ни за конзервативну Европу, над својим грбовима имале су их вековима Млетачка Република, Дубровачка Република, Република Ђенова... једино Француска, кад год је била република уклањала је круну, али традиције француске републике ипак су дошле од преко океана и нису типично европско наследство.

Ова карта доста сликовито говори у прилог овде написаног. ;)




Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #12 послато: Новембар 17, 2016, 05:00:09 пре подне »
Српски двоглави орао има приказане главе изнад крила. Постојећа верзија је стилизовани германски орао, који је подваљен Новаковићу 1882. године.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #13 послато: Новембар 17, 2016, 08:50:52 пре подне »
Што се тиче плаво-бело-црвене тробојке, многи мисле да је она настала после 1918. године, али то није тачно. Ова застава је први пут предложена на Свеславенском конгресу у Прагу 1848. године. Када је стварана држава јужних Словена та тробојка је искоришћена управо због панславенске симболике коју носи.
Слика:



Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #14 послато: Новембар 17, 2016, 09:40:03 пре подне »
Што се тиче плаво-бело-црвене тробојке, многи мисле да је она настала после 1918. године, али то није тачно. Ова застава је први пут предложена на Свеславенском конгресу у Прагу 1848. године. Када је стварана држава јужних Словена та тробојка је искоришћена управо због панславенске симболике коју носи.

Тачно уз мале допуне!

Прва знамења модерне Србије (грб и застава), установљена су 1835. године (Сретењски устав). Застава је француска тробојка, са водоравним бојама црвено, бијело и плаво. Пошто су велике силе мијењале овај Устав, тако се мијењали и заставу, да не подсјећа на француску, те од 1839. године Срби имају заставу црвено, плаво и бијело. Она је постала свих тадашњих југословенских народа, а и већине словенских.

На поменутом конгресу у Прагу средином 1848. године,  закључено је да се српска застава узме за основу, али се поредак боја може мијењати. Руси (иза 1867.) Словаци и Словенци су окренули српске боје.

Претпоставља се да је хрватска застава настала вјероватно случајно, јер је након 1848. године хрватско национално вођство вјеровало да ће српска застава бити у старом поредку(црвено, бијело и плаво). Заправо су хтјели да један народ (илирски) има и једну заставу.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #15 послато: Новембар 17, 2016, 11:50:11 пре подне »
Да будем искрен, мени се више свиђа плаво-бело-црвена тробојка од црвено-плаво-беле, али не зато што сам неки прикривени југо-носталгичар, већ зато што ми се више свиђа тај распоред боја. :P

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #16 послато: Новембар 17, 2016, 12:20:50 поподне »
Незванична застава Краљевине Југославије. Званича застава је била обична плаво-бело-црвена тробојка (без грба).
Слика:


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #17 послато: Новембар 17, 2016, 12:54:04 поподне »
Свети Сава барјак кити у три лепе боје - песма

https://www.youtube.com/v/EHTcB23ALbI


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #18 послато: Новембар 17, 2016, 01:28:33 поподне »
Застава је француска тробојка, са водоравним бојама црвено, бијело и плаво.

Само поређења ради, а иначе рекосмо како је настала прва застава Србије, чак у неким изворима због оног нетипочног израза челикасто-угасита, трећа боја је молована црном (или чак смеђом бојом).

Претпоставља се да је хрватска застава настала вјероватно случајно, јер је након 1848. године хрватско национално вођство вјеровало да ће српска застава бити у старом поредку(црвено, бијело и плаво). Заправо су хтјели да један народ (илирски) има и једну заставу.

Настала је спајањем застава Краљевине Хрватске и Краљевине Славоније, које су такође пратиле своје грбове као и застава Србије, хрватска застава је била црвено-бела, а славонска плаво-бела.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #19 послато: Новембар 17, 2016, 06:00:27 поподне »
Убацимо и грб Кнежевине Србије, како би се јасно уочила "еволуција" грба наше државе.

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"