Аутор Тема: Неискоришћена местна хералдичка традиција  (Прочитано 44905 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Неискоришћена местна хералдичка традиција
« послато: Јун 13, 2016, 08:55:18 поподне »
Као велики љубитељ хералдике, започео бих тему о српским насељима за која се врло добро зна да имају богату хералдичку традицију и историју, а која је остала неискоришћена. Много је било хералдичког лутања, поготово у последњих 70-ак година, и изгледа да нека места ни до данас нису успела да пронађу прави пут. Због идеологије (негде и само због незнања), многа места изгубила су своје грбове (нека од њих су их носила и по више ститина година), и добила нове амблеме с петокраком. Касније, с падом комунизма, многа места одлучила су да врате своја стара знамења, али нeка нису, задовољавајући се хералдичким франкештајнима који нити имају нeку видљиву симболику, нити прате правила хералдике.

Ево неких примера, а надам се да ће и још покоји форумаш објавити примере које је и он запазио.

Бач некада:


Бач данас:


Сремска Митровица некад:


Сремска Митровица данас:
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #1 послато: Јун 13, 2016, 09:05:57 поподне »
Можда се не може причати о некој великој хералдичкој традицији на простору јужно од Саве и Дунава, али неки градови су у једном тренутку имали хералдичка знамења која задовољавају сва хералдичка правила, и били "прави грбови". Међутим, због незнања и охолости локалних функционера, ти грбови су замењени амблемима.

Овакав случај десио се у граду Пожаревцу. Ово место је у једном тренутку имало потпуно хералдички исправан граб, али је он недавно замењен амблемом који је коришћен у Титово доба.

Пожаревац некад:


Пожаревац данас (и у време комунизма)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #2 послато: Јун 13, 2016, 09:15:11 поподне »
Иако хералдика није нешто што људима прво падне на памет кад се помене стара Црна Гора, она ипак јесте постојала. Многи градови у Црној Гори имали су своје грбове (што знамо захваљујући сачуваним печатима), а мали број њих опстао је до данас. Каква је ситуација у ЦГ сви знамо, као што и знамо да се тамо брише историја, тако да нас вероватно и неће изненадити то што многи грбови градова данас у Црној Гори немају везе с оним историјским.

Ево пар примера.

Цетиње некад:


Цетиње данас:


Херцег Нови некад:


Херцег Нови данас:


"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #3 послато: Јун 13, 2016, 09:56:00 поподне »
Ово је Бакс за сваког љубитеља хералдике изузетно мучна тема. Нажалост, у последње време ступидност локалних властодржаца уназадила је и српску месну хералдику, те симболе које су радили најбољи мајстори нашег времена, заменила брљотинама недостојним било какве пажње озбиљног човека.

Донедавно, пример такве ступидне промене грба амблемом био је Горњи Милановац, где је Ацовиће прелеп градски грб замењен неком сплачином непознатог аутора.

Горњи Милановац као цивилизацијски град


Горњи Милановац као изгубљен град у сваком смислу


А онда је дошло до правог светогрђа једног од најлепших српских градских грбова, када је на предлог нехрићанске мањине у Пријепољу дошло до руинирања градског грба, из кога је избачено све оно што је Пријепоље чинило историјским градом.

Грб Пријепоља као симбол Тврткове ујединитељске идеје


Пријепоље са неоосманском симболиком која је Твртковој идеји сасекла корене


Пожаревац је у том смислу мала маца, иако су и тамо Срби показали колико могу да буду затуцани. Наравно, Срби као Срби су свуда исти, па те затуцаности није недостајало ни у младој српској престоници Бањој Луци, где је одбијен предлог какав се не одбија.


Очекујем да и Бања Лука усвоји неки грб са мунаром или османским мачем, можда јој османска традиција ипак више приличи од хришћанске, јер хришћанској очигледно није била склона.

Ето Бакс укратко, ближи нам је Мурат и Бајазит од Твртка и Немање, али као хришћани не можемо очајавати, кад знамо да Срби нису ни Турци ни Потурице, већ потомци верујућих у идеју, како овде лепо рекоше код грба Бање Луке, СЛАВНЕ И СВЕТЕ Србије.



mladjo

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #4 послато: Јун 14, 2016, 12:02:20 пре подне »
Можемо примјетити да се тренутно стање друштва савршено добро осликава између осталога и на хералдику, ништа чудно.
Социјалистичка као и постсоцијалистичка амблематика јесу прилично укорењене...мораће ту да се смијени још много генерација како би се стање за нијансу измјенило на боље...на жалост данас се дешава управо супротно, са бољега се прелази на горе а примјери су горе постављени грбови који се мјењају, а то већ постаје правило, уз смијену власти.

Истина а све срећа да стручњака у области хералдике имамо, којима се на жалост по правилу нико и не обраћа за било какав савјет...међутим, политика као и њени представници (гдје незнање прилично кумује), иживљавају се на све, па тако и на хералдику.
Све у свему, добро је!
« Последња измена: Јун 14, 2016, 12:59:13 пре подне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #5 послато: Јун 14, 2016, 01:07:25 пре подне »
Заиста мучна тема, и заиста осликава наше друштво. Мада, није све баш прецрно, мада је доста мрачно. Нису ми јасне те општине што скачу с коња на магарца, а тако лепу традицију имају. Могли би да се угледају на моју општину, општину Нова Црња. Наши функционери нису баш нешто интелигентни, у општини живе и Срби и Мађари, немамо хералдичку традицију, а и општина нам је настала у комунистичко доба. Човек би рекао, права мешавина за један чудовишни амблем с црвеном петокраком. Мађутим, људи су послушали стручњака (Грујић) који им је рекао како то треба да функционише. Знали су да се не разумеју у то, и препустили стручњаку да ради свој посао. Резултат је један одличан грб, који илуструје све оно што чини ову општину.



Шест пруга које се укрштају, што представља 6 међусобно повезаних села у овој општини; жито, које представља пољопривредну активност; и лав у горњем углу који представља Банат, регију у којој се општина налази.
Ништа простије, а и ништа лепше у исто време.
Надам се да ће се и друге општине угледати на моју, барем по овом питању. По осталим питањима, и не морају баш.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #6 послато: Јун 14, 2016, 02:19:18 пре подне »
Ево још једног фанкештајна. Оџаци, у Западној Бачкој.

Заборављени грб из 1880. год:


"Савремени" грб:

На сајту општине Оџаци овај грб чак има и црвену петокраку!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #7 послато: Јун 14, 2016, 06:15:57 поподне »
Општина Нова Црња је позитиван пример где је место без икакве хералдичке традиције добило прави грб. Нешто слично је и са Млађином Јасеницом, коју је такође радио Љ. Грујић, једнако квалитетно као и Нову Црњу.

Постоји још пар примера малих места на југу Србије која су имала довољно визионарске погледе да уреде своја места по овом питању.

Те грбове радио је Дамјан Илић, хералдичар из Ниша, додуше нисам сигуран да ли су сви прошли правну процедуру?

Што се тиче Оџака, ту је проблем што се остало на комунистичкој традицији, која је искрено опет нешто спрам ових демократских назови традиција. Није грб, али је бар лепо урађен амблем, но поред сачуваних хералдичких тековина, бесмислено је задржавати даље углавном превазиђене амблеме из времена социјализма.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #8 послато: Јун 16, 2016, 05:40:56 поподне »
Изгледа да је Бачка непресушан пример регије у којој се богата хералдичка традиција заборавља. Ево још два примера.

Бачки Јарак некад:


Бачки јарак данас:


Апатин је место које је у историји имало неколико различитих грбова, па стога ево и два примера некадашњих грбова овог места, од којих сам један нашао само у облику печата:


А ево и данашњег грба овог места, с тим што се негде он још увек јавља с петокраком на челу:


"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #9 послато: Јун 16, 2016, 06:40:07 поподне »
Бачки Јарак имаше баш леп грб, и онда ова наказа од грба, то је нешто сигурно нивијег датума?

Кад је у питању Апатин, он изгледа није имао грб од неких давнијих времена, код Штрела (1880) га рецимо уопште нема. Мало потражих о повести грба, па нађох следеће:

- да је прво грб Апатина добијен вероватно (а ја бих ту рекао да није) када и печат града приказан на настаријој ведути града, на ком је приказан Св. Јован Непомук, заштитник града, али и заштитник мостова, лађара и исповедне тајне, као и заштитник од поплава (што је Апатину сигурно било важно). Каже се да је убијен зато што није краљу одао исповест краљице, те је бачен са моста у Прагу.
- овај други грб Апатина је заправо приказ грба породице Фернбах од Апатина, који се под неким околностима изгледа приказивао и као грб самог Апатина, мада то треба проверити, да ли је икада правно био установљен као грб града

Биће да су Апатину први грб дали ипак комунисти.

Нема га ни код Лазовског у његовим Грбовима Југославије (1930-те).



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #10 послато: Јун 16, 2016, 08:35:59 поподне »
Бачки Јарак имаше баш леп грб, и онда ова наказа од грба, то је нешто сигурно нивијег датума?

Кад је у питању Апатин, он изгледа није имао грб од неких давнијих времена, код Штрела (1880) га рецимо уопште нема. Мало потражих о повести грба, па нађох следеће:

- да је прво грб Апатина добијен вероватно (а ја бих ту рекао да није) када и печат града приказан на настаријој ведути града, на ком је приказан Св. Јован Непомук, заштитник града, али и заштитник мостова, лађара и исповедне тајне, као и заштитник од поплава (што је Апатину сигурно било важно). Каже се да је убијен зато што није краљу одао исповест краљице, те је бачен са моста у Прагу.
- овај други грб Апатина је заправо приказ грба породице Фернбах од Апатина, који се под неким околностима изгледа приказивао и као грб самог Апатина, мада то треба проверити, да ли је икада правно био установљен као грб града

Биће да су Апатину први грб дали ипак комунисти.

Нема га ни код Лазовског у његовим Грбовима Југославије (1930-те).

Занимљиво, Amicusе; ја сам мислио да се на печату увек приказивао сам грб града. Некако ми било логично да, ако је нешто приказано на печату неког града, онда му је то аутоматски и грб.
А што се тиче Бачког Јарка, рекао бих да је то нешто из времена "вишепартијства", јер се оцила појављују око ове пруге. Јесте да су се оцила налазила и на грбу Социјалистичке Републике Србије, али нешто не верујем да би било одобрено да се тако нешто користи на локалу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #11 послато: Јун 16, 2016, 09:10:27 поподне »
Занимљиво, Amicusе; ја сам мислио да се на печату увек приказивао сам грб града. Некако ми било логично да, ако је нешто приказано на печату неког града, онда му је то аутоматски и грб.
А што се тиче Бачког Јарка, рекао бих да је то нешто из времена "вишепартијства", јер се оцила појављују око ове пруге. Јесте да су се оцила налазила и на грбу Социјалистичке Републике Србије, али нешто не верујем да би било одобрено да се тако нешто користи на локалу.

Не мора то Бакс увек да значи, чак у већини случајева то и не значи, ако су у питању црквене општине, најчешће се ради о светитељима којима су цркве посвећене. А понекад се дешавало да тај мотив или симбол (некад је светитељ замењиван његовим симболом) постајао и хералдички мотив у каснијем грбу места (што опет показује да се хералд није превише потрудио да осмисли неко оригинално решење). То се најбоље види на примерима мађарске месне хералдике где је у немалом броју случајева дошло управо до хералдичког уобличавања мотива са црквених печата.

Што се тиче Бачког Јарка, могуће и да је тако, чињеница је да су оцила без крста (светогрђе виђено само у време владавине комунизма).



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #12 послато: Јун 16, 2016, 09:41:34 поподне »
Не мора то Бакс увек да значи, чак у већини случајева то и не значи, ако су у питању црквене општине, најчешће се ради о светитељима којима су цркве посвећене. А понекад се дешавало да тај мотив или симбол (некад је светитељ замењиван његовим симболом) постајао и хералдички мотив у каснијем грбу места (што опет показује да се хералд није превише потрудио да осмисли неко оригинално решење). То се најбоље види на примерима мађарске месне хералдике где је у немалом броју случајева дошло управо до хералдичког уобличавања мотива са црквених печата.

Па да, зато сам то и мислио; ипак је ово некад био део Мађарске (Угарске). Уобличење печата у грб најбоље се види на грбу Црвенке. То је овде била честа пракса, па сам зато ја и помислио да се то и увек радило.

Печат Црвенке:


Уобличавање печата у грб (у једном тренутку у усторији, не знам тачно кад):


Комунистичко лутање:


Данашњи грб (старом грбу додата фабрика и на штиту непотребни назив места и година):
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #13 послато: Јун 16, 2016, 09:51:07 поподне »

Данашњи грб (старом грбу додата фабрика и на штиту непотребни назив места и година):


Боље да су умјесто фабрике на грб ставили кутију Јафа кекса.  :)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #14 послато: Јун 16, 2016, 11:24:27 поподне »
Па да, зато сам то и мислио; ипак је ово некад био део Мађарске (Угарске). Уобличење печата у грб најбоље се види на грбу Црвенке. То је овде била честа пракса, па сам зато ја и помислио да се то и увек радило.

Мислим да се у ту може говорити о хералдици и грбовима само у оним случајевима кад су ти грбови у складу са хералдичким правилима, све друго спада у последњу категорију грбова, где се говори о фалсификатима и неправилним грбовима.

Грб Црвенке спада управо у ту последњу категорију, категорију неправилних грбова. Али као што рекох, угарска хералдика је позната по својој слободи тумачења и уопште непоштовања хералдичких правила, тако да њена хералдика и није пример на који се требамо угледати.

Тако да, ако имамо неки грб стар 250 година, треба проверити колико је и сам хералдички исправан, па тек онда приступити његовом оживљавању, а и ако није ствар се углавном може дотерати и привести ка праву, што су и сами Мађари показали на примеру своје местне хералдике, која је данас колико толико доведена у ред.

Најбоље у прилог томе говоре грбови слободних краљевских градова (Regiae liberaeque civitatis): Суботице, Сомбора, Новог Сада, Вршца, Сремске Митровице; на којима долази до изражаја врхунац хералдичких домета тадашње Угарске.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #15 послато: Јун 17, 2016, 12:05:13 поподне »
Боље да су умјесто фабрике на грб ставили кутију Јафа кекса.  :)

Сад кад премијер поотвара нове фабрике, мораће да проширују грб.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #16 послато: Јун 17, 2016, 03:16:48 поподне »
Сад кад премијер поотвара нове фабрике, мораће да проширују грб.  ;D

Нажалост, Црвенка данас не изгледа много другачије од овог грба, а уколико одлуче нешто да покрену с мртве тачке, могли би и грб да унапреде макар на ниво укуса садашњег јафа кекса. ;)



На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #17 послато: Октобар 29, 2016, 11:24:26 поподне »
Нисмо одавно имали новости из области местне хералдике, но ево једног лепог примера новог месног грба, који је радио Љубодраг Грујић из ЦЗИПМ-а.



У питању је грб местне заједнице Лазарево (Зрењанин или Петровград).




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #18 послато: Октобар 30, 2016, 12:48:13 пре подне »
Нисмо одавно имали новости из области местне хералдике, но ево једног лепог примера новог месног грба, који је радио Љубодраг Грујић из ЦЗИПМ-а.



У питању је грб местне заједнице Лазарево (Зрењанин или Петровград).

Грујићу бисмо сви требали да пољубимо скуте. Да нема њега, ја стварно не знам где би наша хералдика данас била.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #19 послато: Новембар 13, 2016, 01:48:25 поподне »

Донедавно, пример такве ступидне промене грба амблемом био је Горњи Милановац, где је Ацовиће прелеп градски грб замењен неком сплачином непознатог аутора.


И мени је жао због Г. Милановца.  :( То је један леп градић. Тамо сам служио део војног рока.  :)