Аутор Тема: Власи  (Прочитано 197260 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Власи
« Одговор #920 послато: Фебруар 24, 2023, 08:05:54 пре подне »
Заиста занимљиво. Мом неуком оку савремени Грци личе на микс влаха, словена и арапа. И Гркиње.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Власи
« Одговор #921 послато: Фебруар 24, 2023, 11:24:17 пре подне »
Заиста занимљиво. Мом неуком оку савремени Грци личе на микс влаха, словена и арапа. И Гркиње.
Ко зна на шта ми њима личимо?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Власи
« Одговор #922 послато: Фебруар 24, 2023, 11:39:33 пре подне »
Заиста занимљиво. Мом неуком оку савремени Грци личе на микс влаха, словена и арапа. И Гркиње.

А како изгледа влах? Или је Влах? Који год да је, ја не могу да га препознам.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #923 послато: Фебруар 24, 2023, 11:59:15 пре подне »
Ко зна на шта ми њима личимо?

Мање-више нас све групно називају "Словенима" и имају погрешан утисак да се Срби и Бугари нпр. без проблема разумеју.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Власи
« Одговор #924 послато: Фебруар 24, 2023, 12:10:05 поподне »
Мање-више нас све групно називају "Словенима" и имају погрешан утисак да се Срби и Бугари нпр. без проблема разумеју.
Кад читам нашег Vasilа овде, скоро све га разумем. Ал кад би сели фејс ту фејс у кафану на пример ;Dпитање је колико би се разумели. Чак и Србина кад би дуго остали...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Власи
« Одговор #925 послато: Фебруар 24, 2023, 12:14:44 поподне »
Кад читам нашег Vasilа овде, скоро све га разумем. Ал кад би сели фејс ту фејс у кафану на пример ;Dпитање је колико би се разумели. Чак и Србина кад би дуго остали...

Ја морам да признам да га ништа не разумем. Или се не удубљујем превише, или сам оперисан за словенске језике (осим српског). :D

Исто је кад неко окачи неки текст на руском, па и Сркаа оно што качи за југ и Македонију. Као да читам свахили. Вероватно је до надарености за језике.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #926 послато: Фебруар 24, 2023, 12:54:47 поподне »
Malo sam vrsljala po internetu sto se tice klime.Zanimljiv faktor.Koliko znamo klima se zadnjih hiljadama godina nije menjala ali  i to da bi utvrdili dovoljno je otici na Greeland gde putem probijanja leda u dubine mogu tacno utvrditi mnogo vremena unazad kakve kl.uslove smo imali u odredjenim periodima Sto je vec radjeno u naucne svrhe..Nasla sam podatak da  krajem 5 i 6 veka imamo jedno zahladjenje ?Verovatno to znaci pogodnije uslove za sve useve ravnice bogatije sume, zelena  trava, veca  vlaznost vazduha  i ako predpostavimo da je bilo malo toplije  ta nijansa razlika u temperaturi  istovremeno transformise nacin zivljenja.zato sam navela Grcku u poredjenju sa Rumunijom kao toplu   danas  a i tada..Pa je zato  proizaslo pitanje za Pindos.
Sledece u 6 ajde 7 vek zabelezena je kuga koja je odnela 40% stanovnista a i automatski zabelezila opustosene ravnice i omogucila mesto novodoseljenicima.(sto se tice kuge znaju se tacno zabelezene godine  6 vek Konstandinopolis.14 vek Vuvonska kuga koja je odnela 50miliona i zatim 17,18 pa i 19 u navratima .osim kuge imamo i malariju i boginje i spansku groznicu Sve su to   faktori a  i drustveno politicki  ono sto je naveo Nikola koji su bitno uticali za kretanje Vlaha..i ne samo njih .Ovde bi dodala jednu  informaciju a tice se C,Gore i ne samo nje malo cu otici od teme konkretno do Niksica(koji zbog oceve pripadnosti me zanimaju)i jos se nije razjasnila  podela Limski i Tarski Niksici. Tema (Tajac)sto bi rekli pa me podseca na  G.Galilea kojeg su zatvorili dozivotno jer je tvrdio da je Zemlja okrugla Ovo je jedna od dobronamernih kritika🙂.Ovako,  podaci  su oskudni  ili ostali   ne zabelezeni ? i sigurno je bilo mnogo mnogo vise zrtava.Zanimljivo je pogledati sta pisu izvori.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #927 послато: Фебруар 24, 2023, 12:55:35 поподне »
Podaci o zarazama su pretežno vezani za Zetsku ravnicu i Nikšić. Rjeđe je zapisivano ono što se dešavalo u široj okolini i dublje u brdsko-planinskom području. A tamo je povremeno bilo pravih pomora, o kojima ne znamo mnogo.Tako pop Vuk Popović obavještava Vuka Karadžića 14. novembra 1861. godine da je iz Crne Gore u Grbalj prenesena „bolest od krasta, te pomrije od njih oko 40 duša ... a u Crnoj Gori umrlo je od njih blizu 1000 duša i na golo sve muškijeh glava. Ovo je i njih i nas gore bilo uplašilo nego li rat s Turcima i ova zla godina“ (Vuk Popović, Pisma Vuku Karadžiću, CID, Podgorica, 1999).Osiromašeno i izgladnjelo stanovništvo Crne Gore pred kraj austrougarske okupacije stigla je još jedna nevolja strašnija od gladi i svih kaznenih ekspedicija. Španjolska groznica, kako je narod nazvao „španjolka“, odnijela je za nekoliko mjeseci više života nego sve tri godine rata. Ova opaka bolest počela je da hara po crnogorskim selima u avgustu 1918. godine i da po kućama ostavlja pravu pustoš. U nekim planinskim selima leševi umrlih danima su stajali po kućama, jer više živih nije bilo da ih sahranjuju“ (Mile Kordić, Mijajlo Ašanin, „Komitski pokret u Crnoj Gori 1916-1918“, Nova knjiga, Beograd, 1985).

Španska gripa je pustošila kao nekad kuga i kolera. Ona skoro nije mimoišla nijednu kuću. Osobito su djeca bila njene žrtve“, piše Stevan Popović („Rovca i Rovčani“, Univerzitetska riječ, Nikšić, 1990, 219-250).


„Koliko je ova čudna i opaka bolest odnijela života, nikada nije tačno utvrđeno. Zabilježen je, na primjer, podatak da je samo u avgustu 1918. godine u nikšićkom okrugu od španske groznice umrlo 1,5 odsto stanovništva“ (Mile Kordić, Mijajlo Ašanin, „Komitski pokret u Crnoj Gori 1916-1918“).

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #928 послато: Фебруар 24, 2023, 12:58:31 поподне »
Mozda naziv Kutsovlah izvire iz te reci  Κουτσό-  sto znaci copav,sopav  stoji na jednoj nozi  ali i u grckim izvorima usvajaju da je verovatno i od turske reci Küçük.(mala vlahija)
Karagunides :ovde imamo dve etimologije.Prva je kara -guna (nama poznata rec guna,krzno) u znacenju crno krzno
Druga Exarchos spominje dve dodatne etimologije; od turskih reči kara (= crni) i Yunan  pise se Γιουναν (= grčki) koje su evoluirale u Karagunides, i od vlaške riječi Gerkuninoi  (= Grci) koja je evoluirala u Garkuni i kasnije u Karaguni
Kada odete u Tursku oni  Grke zovu  Junan tj Grcku zovu Junaninistan .Primetili ste da se pise se Gama pa zato mi citamo Gunanistan.Njihova odeca koju ste spomenuli satkana zavisno od vremenskih prilika.Ima ih  raznih oni planinski i ravnicarski.To crno krzno ja se nekad nasalim osim sto je bilo za hladnocu  je plasilo vukove ako zamislimo stada od hiljadu ovaca i izmedju njih po dva tri crna krzna.😄pre bi rekla da su ovce bile uplasene od tog silnog krzna.🙂
To sto ste rekli za testiranje dobro bi bilo ali kako?Ni nas narod  ne mozemo da istestiramo .Neka testiranja su izvrsena ali sve to nije dovoljno a i ne raspolazem nekim podacima konkretno pa smo svi u nekom loncu Balkanske supe gde prilozeni autosomalni pokazuje procente.
To sto ima Grka sa vise strana je njihov autosomalni  a i  sigurno i Y hrz.   (izbacila bi termin Arapi) nisu srodni Arapima vec je njihova srodnost  sa  Azijskim i Bliskoistocnim  narodima.Jako veliki procenti i tice se svih doseljenih Grka sa prostora Azije od Crnog mora ,Pondosa,Kapadokije,Izmir ,ostrva pa otuda i njihova tamnija koza. Jezik kojim Govore  Grci Pondosa je  pondijski jezik sa posebnim dijalektom , starogrcke sintaxe u jeziku zatim jednog padeza koji  je sacuvan u pondijskom a izgubio se novogrckom  .Govori se i dan danas takodje ga znaju i Turci koji su ostali na prostorima Pondosa.Malo se tema udaljila svakako se prica nastavlja o Vlasima.
Hvala
Samo kada nadjem vremena jer sam vec to ispitala napisacu kako se medjusobno sporazumevaju i koliko.ali je zanimljivo da nema jednog Vlaha na forumu da nam on licno kaze.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #929 послато: Фебруар 24, 2023, 03:49:59 поподне »
Da bude malo jasnije za padez.Malo sam na brzaka napisala zbog vremena pa izgleda nejasno  .Jedan odredjeni padez su koristili starogrci u pisanju i govoru.Taj padez je ostao sacuvan u pondijsko grckom  ali ga nema u novogrckom i tu su bezbroj identicnih reci.Ne mogu da razumem kada pricaju jer je ziv jezik  i do danas pricaju ga pondiji izmedju sebe  ali odprilike nesto da, samo zahvaljujuci poznavanju gr.jezika.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #930 послато: Фебруар 24, 2023, 10:57:50 поподне »
Iz moje prizme i ovde gde sam  kako gledaju na nas?Pa svi smo im isti 😄😄 tamo neki Slavi i ne razlikuju nas uopste od ostalih.Dovoljno im je da cuju nase suglasnike i reci ce aha to su bre neki Slavi isto im dodje.Da li si iz Srbije,Bugarske,Rusije,Poljske,Ceske,Bosne,Hrvatske pa cak iz Rumunije nas govor im je jedan.Smesni smo im.😄Neki tamo visoki pa i plavi..Uopste nas ne razlikuju a nas jezik im je smesan.Ako se desi neki Bugarin u drustvu misle da se odlicno sporazumevamo a uopste nije tako.Vise se radi o nekom nagadjanju sta je hteo da mi kaze i on i ja njemu a tu je i znate objasnjavanje rukama kao phantomima vise je gestikulacija u sporazumevanju i ono cuveno da,da,da.Medjutim Bugari i Skopljanci -firom pricaju lagodno .Ako na forumu pise jedan Bugarin lako je shvatiti jer vam je znana tema pa odprilike ukapirate medjutim u slobodnom razgovoru vec je drugacije.Sve u svemu cudni smo im i prepoznaju nas da nismo od njih.
Kako prepoznati Vlase pa  nisu Marsovci.😄Svi smo tu Balkanci obicni ljudi .Nisu Vlasi bili izolovani pa  da imaju nesto karakteristicno naprotiv rasuti su po Balkanu pa su i vremenom poprimali karakteristike i drugih naroda.Ako stavimo savremenog Srbina,Bosanca i Hrvata zajedno nikakva razlika medjutim ako ih obucemo u narodne nosnje evo razlike a ako progovore imamo odgovor ko su..uzela sam nase narode kao primer jer mi mozemo napraviti razliku na osnovu toga medjutim stranci nas ne razlikuju uopste.Reci ce da  licimo medjusobno i da smo isti a kada progovorimo tek onda za njih ne postoji razlika.
Moj prijatelj Vlah  Thesalia razume Rumuna od 10 reci pet.Sa ostalim Vlasima Grcke imaju razlike verovatno dijalekt je u pitanju a sa Arvanitovlasima malo teze nerazumljiv im je jezik.Vlasi Epira se sporazumevaju sa Vlasima Abancima pa im je granica blizu idu i dolaze.Obicno Vlasi koji su na granicama sa susedima Vlasima imaju odlicnu komunikaciju sto je i normalno.Gledala sam jedan doc.film gde je precednik Vlaha (bas se ne secam iz Skoplja) posetio Vlahe Kruseva, Bugarske zatim Srbije i svi su se odlicno sporazumeli .
Da li se svi Vlasi Balkana sporazumevaju medjusobno stvarno ne znam i bas bi volela da ih vidim sve zajedno i kako zbore.Svi su pisali o Vlasima ali po zasebnim kategorijama ali nigde nisam nasla Vlasi Balkana i njihov zajednicki  jezik i da obuhvata sve Vlahe Balkana.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #931 послато: Фебруар 24, 2023, 11:31:33 поподне »
Da li se svi Vlasi Balkana sporazumevaju medjusobno stvarno ne znam i bas bi volela da ih vidim sve zajedno i kako zbore.Svi su pisali o Vlasima ali po zasebnim kategorijama ali nigde nisam nasla Vlasi Balkana i njihov zajednicki  jezik i da obuhvata sve Vlahe Balkana.

Ево кратког поређења румунског и аромунског (цинцарског):

<a href="https://www.youtube.com/v/_6CcgfrsFto" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/_6CcgfrsFto</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #932 послато: Фебруар 25, 2023, 09:23:07 пре подне »
Ja ih cujem isto ono sto mi kaze sluh .Verovatno ima razlike i jedne sekunde kao da sam cula Albance ne znam vi?
Mozda je to taj fenomen koji vazi i za nas jezik da nas stranci ne razlikuju kao sto ja sada barem akusticki ne nalazim razlike.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Власи
« Одговор #933 послато: Фебруар 25, 2023, 03:09:24 поподне »
Ja ih cujem isto ono sto mi kaze sluh .Verovatno ima razlike i jedne sekunde kao da sam cula Albance ne znam vi?
Mozda je to taj fenomen koji vazi i za nas jezik da nas stranci ne razlikuju kao sto ja sada barem akusticki ne nalazim razlike.

Неке гласове Цинцари дефинитивно изговарају слично албанским гласовима, што није изненађење јер су с њима били у дужем контакту у односу на остале Источне Романе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #934 послато: Фебруар 25, 2023, 08:24:32 поподне »
<a href="https://youtube.com/v/nmd_cRyIL4Q" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/nmd_cRyIL4Q</a>
Nasla sam odgovor.Jedno udruzenje iz Bukuresta doslo je kod Grka Vlaha na Pindosu   i cujte ih oni razgovaraju sasvim normalno Bas zanimljivo.
« Последња измена: Фебруар 26, 2023, 12:22:05 пре подне НиколаВук »

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #935 послато: Фебруар 26, 2023, 02:29:45 поподне »
Hvala Dusanu za infr.takodje Nikoli za postavljanje videa.Da znam za ubuduce da je ne moguce preko tbl.postaviti video.Thenx jos jednom.
Malo samo da objasnim verovatno ste shvatili i sami. Oni pricaju i bas sam se iznenadila a pogotovo kada se radi o mladjim generacijama.Nastavili su kasnije na engleskim jer decko nije razumeo jednu rec sto je i opravdano zbog njihovog uzrasta.Verujem da bi starije generacije to odslikale bolje.  I moj prijatelj Vlah mi je to potvrdio ali sam imala priliku da to cujem.Svasta ima 😄😄😄na ovom Youtube nekad nam da odgovor.
Verujem da mnoga Vlaska udruzenja rade na ocuvanju njihovog jezika.Steta bi bila da se tek tako izgubi moje misljenje.Nadam se da im se nece desiti( language death)jer bi rekla da ima karakteristike jezika koji umire i to
Zbog govorenja dominatnog jezika u porodici,nemogucnost mladih da je nauce ,smanjenje prostora gde se govori...i raznih drugih.
Neki zakljucak je da se se oni ipak razumeju 👌lici mi na neki mali engleski  Vlaha  tu i tamo po Balkanu😀😀

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Власи
« Одговор #936 послато: Фебруар 26, 2023, 02:48:24 поподне »
...
Da znam za ubuduce da je ne moguce preko tbl.postaviti video.
...

Сасвим је могуће, само је потребно више труда.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Власи
« Одговор #937 послато: Фебруар 27, 2023, 09:07:42 поподне »
Nemoguce je  ili je moj.tel.mnogo star (za video)Meni je licno drago sto saznajemo o narodima i uvek su me zanimali a jos vise da cujem njihovu pricu.Autenticnu🙂.Pored raznih informacija nekada i licno iskustvo moze da nam da odgovore.Navela bi samo Bugare koliko ih ne razumem.Put me odveo i do Bugarske do tog cuvenog Crnog Mora gde ga dele mislim 6 naroda.Posto svi iz drustava misle da mi pricamo isti jezik desava se da sam ja narucila hranu.Medjitim posle tolike hrane i nase gladi doslo nam je 14 velikih pica big da su cak iz kuhinje izlazili svi da vide koji ludak je to narucio.Zamislite kako se sporazumevamo 😀😀nekad i ta sigurnost dovede do zabune.Skupo platismo slavski jezik.
Takodje su mi zanimljivi i Pomaci.zasebna prica.Svetli plavi zatvorena sredina i sa gr.strane i sa bugarske .Mnogo slavskih reci a  iz znatizelje otisla sam i tamo.Pokusaj da se osecam lagodno neuspesan jer se bas oseca ta avra jednog stranca medju njima ali svakako gostoprimljivi.
Osim sto pisemo o narodima bilo  o nama,Vlasima , ko smo ,odakle smo stigli, jako je vazno upoznati narode pa bi jako bilo korisno osim istorije i podataka pisati i o licnim iskustvima vezano za narode.
Hvala

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Власи
« Одговор #938 послато: Мај 09, 2023, 04:10:07 поподне »
Занимљиво је читати средњевјековне влашке хросовуле. Језик им је у 16в. са старословенскога прешао на дијалект Тимочана са црквенословенским стилом. Занимљива су им имена међу којима осим хришћанских Димитру, Герге, Иван има и Харват, Сасу, Коман, а тако словинских с честицом -ул - или без -  Радул, Влъкул, Братул, Дръгина, Станко, Добре, Мирослав, Доброслав.

Не спомиње се назив Трансилванија нити Карпати. Зову се господари угровлашки а влашку низију зову Подунавје, Карпате зову Планине а за њима су Татари ( зашто и Словаци Карпате зову Татри), Трансилванију  зову Запланинске стране. 

Грамота отъ Александъръ II. войвода, издадена въ Букурещъ въ 7085 (1577.) год.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Власи
« Одговор #939 послато: Мај 09, 2023, 05:10:58 поподне »
Занимљиво је читати средњевјековне влашке хросовуле. Језик им је у 16в. са старословенскога прешао на дијалект Тимочана са црквенословенским стилом. Занимљива су им имена међу којима осим хришћанских Димитру, Герге, Иван има и Харват, Сасу, Коман, а тако словинских с честицом -ул - или без -  Радул, Влъкул, Братул, Дръгина, Станко, Добре, Мирослав, Доброслав.

Не спомиње се назив Трансилванија нити Карпати. Зову се господари угровлашки а влашку низију зову Подунавје, Карпате зову Планине а за њима су Татари ( зашто и Словаци Карпате зову Татри), Трансилванију  зову Запланинске стране. 

Грамота отъ Александъръ II. войвода, издадена въ Букурещъ въ 7085 (1577.) год.


Поред Харват има и Сарбан или Шарбан :)