Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232978 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #460 послато: Јун 11, 2018, 10:19:51 поподне »
Мени је занимљиво како то људима највише сметају Аврамијевштаци којих има укупно 50 у оној табели, а ником не сметају Кричи којих је чак 111. И сад ми реците да Кричи нису плански тестирани и да не кваре статистику. Лако је рећи да сам ја пристрасан само зато што се не слажем са мишљењем које ми се намеће, већ мислим својом главом, а чуо сам да такви често бивају бановани, тако да ће то вероватно на крају бити и моја судбина.

Е па друже, свака ти част, мој наклон за то што мислиш својом главом.

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #461 послато: Јун 11, 2018, 10:24:59 поподне »
Класичан пример Данинг-Кругеровог ефекта...

И прилично сам сигуран да увреде овде нису дозвољене, али у овом случају је изостала и опомена, пошто је увреда упућена мени.

Демића страна

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #462 послато: Јун 11, 2018, 10:29:03 поподне »
Мени је занимљиво како то људима највише сметају Аврамијевштаци којих има укупно 50 у оној табели, а ником не сметају Кричи којих је чак 111. И сад ми реците да Кричи нису плански тестирани и да не кваре статистику. Лако је рећи да сам ја пристрасан само зато што се не слажем са мишљењем које ми се намеће, већ мислим својом главом, а чуо сам да такви често бивају бановани, тако да ће то вероватно на крају бити и моја судбина.

Опште је познато да су Кричи плански тестирани, само није јасно да ли их финансира Хамас или осовина Хезболах-Сирија-Иран.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #463 послато: Јун 11, 2018, 10:32:48 поподне »
Да, Вуче, баш су "плански" тестирани људи који нису имали никакву свијест о заједничком поријеклу, који имају и различите славе и различита презимена и за које је тек генетским тестирањима утврђено да су сродни. И који живе разасути од јужне Србије па до Баније.

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #464 послато: Јун 11, 2018, 10:34:56 поподне »
Е па друже, свака ти част, мој наклон за то што мислиш својом главом.

Драго ми је да постоје људи којима моје критичко мишљење не смета. Свака теби част на храбрости да мене подржиш кад ме сви овде нападају.

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #465 послато: Јун 11, 2018, 10:39:02 поподне »
Да, Вуче, баш су "плански" тестирани људи који нису имали никакву свијест о заједничком поријеклу, који имају и различите славе и различита презимена и за које је тек генетским тестирањима утврђено да су сродни. И који живе разасути од јужне Србије па до Баније.

Јел могу ја негде да видим пуне информације о томе ко је све плански тестиран, ако није тајна?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #466 послато: Јун 11, 2018, 10:39:32 поподне »
Добро сад, пошто смо утвридили зашто је умањиван проценат R1a, нема потребе даље о томе расправљати.

Криче се није у већем броју плански тестирало, друга ствар је што су као род испали бројни.



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #467 послато: Јун 11, 2018, 10:42:10 поподне »
И прилично сам сигуран да увреде овде нису дозвољене, али у овом случају је изостала и опомена, пошто је увреда упућена мени.

Са овим ефектом се сусрећем свакодневно, јер је међу нашом популацијом прилично раширен, ефекат где је ауто механичар историчар, економиста генетичар, правник математичар, а лекар лингвиста... Тако да се не ради о увреди, већ о већинском начину размишљања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #468 послато: Јун 11, 2018, 10:43:30 поподне »
Ваљда је јасно да је даља дискусија беспредметна?



Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #469 послато: Јун 11, 2018, 10:50:51 поподне »
Добро, ево, обећавам да вам нећу више овде досађивати са својим критикама, али само за једну ствар вас молим: да ми наведете који су тачно родови плански тестирани или да ме упутите тамо где до тих информације могу доћи. Хвала унапред.

Jelic

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #470 послато: Јун 11, 2018, 10:52:31 поподне »
Драго ми је да постоје људи којима моје критичко мишљење не смета. Свака теби част на храбрости да мене подржиш кад ме сви овде нападају.

Жао ми је друже, али ниси препознао сарказам. Мада сам то могао да претпоставим и пре тога на основу твог коментара како су припадници хаплогрупе J2b1-M205>Y22066 плански тестирани.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #471 послато: Јун 11, 2018, 10:55:18 поподне »
Добро, ево, обећавам да вам нећу више овде досађивати са својим критикама, али само за једну ствар вас молим: да ми наведете који су тачно родови плански тестирани или да ме упутите тамо где до тих информације могу доћи. Хвала унапред.

Ако се под планским тестирањем подразумева да појединац или више њих плаћају тестове за друге људе, које то генерално толико не занима, ради бољег разумевања свог порекла односно порекла свог рода, онда се може рећи да су плански тестирани аврамијевштаци, Озринићи и Ковачани. Можда има још неких примера где је тестиран мали број појединаца, али ово су највећа планска тестирања која су покренута од стране (најчешће) једног човека. Ковачани су генетски прилично шаренолики, па што се тиче "напумпавања" статистике остају Озринићи (99% I2a PH908) и аврамијевштаци (95% R1a L1280). Дакле једине две хаплогрупе које можете да "оптужите" за вештачко "пумпање" статистике су две горе поменуте. ;)
« Последња измена: Јун 11, 2018, 11:02:55 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #472 послато: Јун 11, 2018, 11:00:57 поподне »
Не знам уопште шта сте напали човјека овако. Читам форуме већ дуже вријеме и не разумијем се у генетику превише, али имам осјећај да апсолутно не умијете да прихватите било какву врсту критике на неки нормалан начин. Човјек је коментарисао, поставио питање, ако имате конкретан одоговор одговорите, а ако немате, нема смисла за таквим реакцијама. Па и ако није у праву и ако се мало "непримјерено" изразио, мислим да није било никакве зле намјере. Па ваши одговори су можда били више непримјерени него његово питање. Као, одмах је у питању нека завјера, не воли ту хаплогрупу и те глупости. Човјек је сам рекао да питање нема никакву позадину, те да нема ништа против хаплогрупе Е.
Мислим да морате бити умјеренији у вашим одговорима како не би одбијали људе са другачијим мишљењем од овог форума.
Чисто, добронамјерни савјет, ништа више. 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #473 послато: Јун 11, 2018, 11:09:01 поподне »
Не знам уопште шта сте напали човјека овако. Читам форуме већ дуже вријеме и не разумијем се у генетику превише, али имам осјећај да апсолутно не умијете да прихватите било какву врсту критике на неки нормалан начин. Човјек је коментарисао, поставио питање, ако имате конкретан одоговор одговорите, а ако немате, нема смисла за таквим реакцијама. Па и ако није у праву и ако се мало "непримјерено" изразио, мислим да није било никакве зле намјере. Па ваши одговори су можда били више непримјерени него његово питање. Као, одмах је у питању нека завјера, не воли ту хаплогрупу и те глупости. Човјек је сам рекао да питање нема никакву позадину, те да нема ништа против хаплогрупе Е.
Мислим да морате бити умјеренији у вашим одговорима како не би одбијали људе са другачијим мишљењем од овог форума.
Чисто, добронамјерни савјет, ништа више.

Слажем се.

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #474 послато: Јун 11, 2018, 11:10:39 поподне »
”Статистика” српског ДНК пројекта, моја једина најомраженија тема на форуму портала Порекло.рс...од самог почетка је била и остала таква.
« Последња измена: Јун 11, 2018, 11:12:38 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #475 послато: Јун 11, 2018, 11:12:53 поподне »
Погодило ме је зато што ме занима истина о генетском пореклу мог народа, а не зато што имам посебан однос према неким хаплогрупама. Тај несклад између информација које имамо у статистици и онога што сам чуо у неким гостовањима господина Кртинића ми је засметао и зато сам употребио ту реч ,,погодило". Немам ја проблем с тим и да је Е 90%, али хоћу да видим одакле нам то. За мене статистика има много већи значај него неке процене, али ајде, видећемо да ли су процене тачне. Увек постоји вероватноћа да процена буде погрешна и зато ми је статистика много сигурнија као извор информација.

Ово већ звучи као неко извлачење. Ако је то и процена нечија, процена је човека који има увид у све резултате и који зна ко је у пројекту плански тестиран, а ко не. Ако си већ борац за правду као што се представљаш, и занима те реално стање, тј. реална статистика (ниси први који с том причом долази), онда си требао боље да се информишеш, а не да излазиш са причом како су припадници E1b и J2b плански тестирани, а управо је супртоно. Њих мислим најмање има плански тестираних.

По мени је то негде и нормално, зато што се радије плански тестирају родови за које постоји велика вероватноћа да су I2/I1/R1a.

Мени је занимљиво како то људима највише сметају Аврамијевштаци којих има укупно 50 у оној табели, а ником не сметају Кричи којих је чак 111. И сад ми реците да Кричи нису плански тестирани и да не кваре статистику. Лако је рећи да сам ја пристрасан само зато што се не слажем са мишљењем које ми се намеће, већ мислим својом главом, а чуо сам да такви често бивају бановани, тако да ће то вероватно на крају бити и моја судбина.

Поздрави пуно те од којих си то чуо. Знамо ми какви су то калупи, ништа ново, ниси ти ни први ни последњи који ће сломити зубе на тој теми. ;) Чим помињеш тај бан, онда си вероватно свестан да својим писањем изазиваш проблеме, тј свесно тролујеш. Може се то можда отписати на неинформисаност.

Драго ми је да постоје људи којима моје критичко мишљење не смета. Свака теби част на храбрости да мене подржиш кад ме сви овде нападају.

Ово је било иронично, али ако ниси схватио то, нећеш ни то ко је све плански тестиран. :)

Добро, ево, обећавам да вам нећу више овде досађивати са својим критикама, али само за једну ствар вас молим: да ми наведете који су тачно родови плански тестирани или да ме упутите тамо где до тих информације могу доћи. Хвала унапред.

Уколико те стварно занима, највише је таквих међу родовима I2a, R1a, I1, а тек онда E1b. Код Е1б из ЦГ постоји то мишљење да су аутоматски плански тестирани сви који одраде ДНК анализу а  припадају истом племену. То се може свакако и тако схватити, иако конкретно циљаног истраживања није било ни за једно E1b племе. Са друге стране, то важи и за друга племена из ЦГ, I1, I2a. Дакле сви су аутоматски "плански" тестирани, пошто се хг да предвидети.

Од осталих, класично плански тестираних родова (у шта спада велики број тестираних породица за које се 90% унапред зна којој ће хг припасти), издвајају се Аврамијевштаци R1a из  Подриња (са обе стране Дрине), затим Озринићи I2-PH908 из Црне Горе (+ исељеници), затим J2a-M92 Пјешивци из Црне Горе, па припадници I1 Z63 из Северне Далмације са презименом Мацура, као и још неки родови (спорадично I2a, N2, I1, E-V13, итд).

Вероватно сам некога изоставио, али за ове побројане је то упечатљиво.

Добро, ево, обећавам да вам нећу више овде досађивати са својим критикама, али само за једну ствар вас молим: да ми наведете који су тачно родови плански тестирани или да ме упутите тамо где до тих информације могу доћи. Хвала унапред.

Треба размислити пре него што се уђе у неку дискусију, а не обећавати сад "нећу више никад". Не могу ја са неким одавде стручнијим ући у расправу о археологији и притом га нападати да обмањује. Уништио би ме агрументима. Тако и овде, дакле само полако, информације, па једно по једно.

Иначе је ова прича већ постала заморна и само нас дели. Као да је више битно каква је статистика, сви смо исти народ и то нас апсолутно не одређује.

Не знам уопште шта сте напали човјека овако. Читам форуме већ дуже вријеме и не разумијем се у генетику превише, али имам осјећај да апсолутно не умијете да прихватите било какву врсту критике на неки нормалан начин. Човјек је коментарисао, поставио питање, ако имате конкретан одоговор одговорите, а ако немате, нема смисла за таквим реакцијама. Па и ако није у праву и ако се мало "непримјерено" изразио, мислим да није било никакве зле намјере. Па ваши одговори су можда били више непримјерени него његово питање. Као, одмах је у питању нека завјера, не воли ту хаплогрупу и те глупости. Човјек је сам рекао да питање нема никакву позадину, те да нема ништа против хаплогрупе Е.
Мислим да морате бити умјеренији у вашим одговорима како не би одбијали људе са другачијим мишљењем од овог форума.
Чисто, добронамјерни савјет, ништа више.

Треба чути и друго мишљење, али не треба имати слуха за приче које се 20x понављају (исти сценарио) и које по правилу воде у општи хаос на форуму.

Иначе се не треба заваравати увек да су све то наивна питања. Из неког искуства знамо да се иза оваквих расправа/питања углавном крије чист хаплогрупизам. Као што рекох, то се одмах видело у реченици "погодило ме". ;)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #476 послато: Јун 11, 2018, 11:15:48 поподне »
Слажем се.

Ласковићу, слажеш се зато што си класичан "хаплогруписта", па ти одговарају овакве расправе. Нажалост смо имали прилике сви да видимо какво мишљење имаш (овде га додуше вешто кријеш) о појединим хаплогрупама, својим сународнцима, рођацима и прецима који носе исте, па мислим да је јасно да си промашио тему/форум.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #477 послато: Јун 11, 2018, 11:19:58 поподне »
Од осталих, класично плански тестираних родова (у шта спада велики број тестираних породица за које се 90% унапред зна којој ће хг припасти), издвајају се Аврамијевштаци R1a из  Подриња (са обе стране Дрине), затим Озринићи I2-PH908 из Црне Горе (+ исељеници), затим J2a-M92 Пјешивци из Црне Горе, па припадници I1 Z63 из северне Далмације са презименом Мацура, као и још неки родови (спорадично I2a, N2, I1, E-V13, итд).

Све Мацуре из северне Далмације који су тестирани никад нису рачунати у било коју статистику.

Тестирано их је 13 из северне Далмације ако се не варам и увек се у статистикама рачуна само 1, и тако и треба да буде.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #478 послато: Јун 11, 2018, 11:21:18 поподне »
Све Мацуре из северне Далмације који су тестирани никад нису рачунати у било коју статистику.

Тестирано их је 13 из северне Далмације ако се не вама и увек се у статистикама рачуна само 1, и тако и треба да буде.

О томе и причамо, то је и нека понета када се узимају у обзир плански тестиране породице у статистикама. Али и то зависи од узорка и још неких параметара.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #479 послато: Јун 11, 2018, 11:22:58 поподне »
Да, заборавих потпуно на Мацуре и Пјешивце.  :) Ипак мислим да бројчано највише "одскачу" Озринићи и аврамијевштаци...
Чињеницама против самоувереног незнања.