Аутор Тема: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici  (Прочитано 9462 пута)

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« послато: Септембар 14, 2014, 02:48:43 поподне »
Htio bih istražiti nešto o ovim Jovanovićima (od majke majka je iz ove porodice) a sve što sam do sada pokušao naći nisam uspio. Filipović, npr., u knjizi Majevica uopšte ne opisuje ovaj dio Majevice, bliže Tuzli, odnosno Gornjoj Tuzli. Postoji porodično predanje da su krajem 19.vijeka doseljeni iz Hercegovine u selo Kovačica, mada su bili negdje između Kovačice i Cviljevine, ali nemam nikakvu podtvrdu ove priče.  Kod Riste Milicevica sam našao Jovanoviće, ali oni slave Jovanjdan. Imate li neku ideju gdje tražiti tragove?

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #1 послато: Септембар 16, 2014, 12:46:30 пре подне »
-Banjani, druga polovina 18. veka, Prilep, Đurđevdan.
-Krtinska-1, druga polovina 18. veka, Ramaća kod Kragujevca, Đurđevdan.
-Lončanik, druga polovina 18. veka, Osat, Đurđevdan.
-Trnjaci-1, druga polovina 18. veka, Piva, Đurđevdan.
-Dren, posle 1827. godine, Osat, Đurđevdan.
-Radljevo, posle 1827. godine, Osat, Đurđevdan, uljez u Banduliće.
-Čučuge-1, posle 1827. godine, Železnik kod Beograda, Đurđevdan.

ovo gore:
Poreklo brojnijih familija-prezimena valjevske Tamnave po knjizi „Antropogeografija valjevske Tamnave“ Ljubomire Ljube Pavlovića, izdanje 1912. godine.
Mesto-kada su doseljeni-odakle su doseljeni-Krsna slava-napomena.

Prema jednom drugom izvoru piše da su neki Jovanovići u Hercegovini,porijeklom iz srednje Dalmacije!Prvo su se prezivali Pravica,pa Jovanović ...sve to u Hercegovini.Slave Jovanjdan.
Da citiram za ove Jovanoviće iz Hercegovine:"na Carinama (Risan) ranije Pravica od Trebinja, a tamo iz srednje Dalmacije".


Poreklo stanovništva sela Srednja Dobrinja, opština Požega – Zlatiborski okrug. Prema knjizi Ljubomira Ljube Pavlovića „Užička Crna Gora“. NASELJA I POREKLO STANOVNIŠTVA (knjiga 19) – SRPSKI ETNOGRAFSKI ZBORNIK (knjiga XXXIV), Zemun 1925. Priredio saradnik portala Poreklo Milodan.

Položaj sela.

Severno od Donje Dobrinje na obema stranama reke i na zapad i na istok visoko podignute prema Ježevici i Papratištu prostire se Srednja Dobrinja, koja je sva od početka do kraja najplodnije, najnaseljenije i najimućnije selo. Selo je neravno, talasasto i mnogim potocima i osulinama izrasecano. Kuće su po ovim bregovima i po celom ataru i sa obe strane reke.

Selo je u velikim džematima. Svaki breg ima i svoj džemat, koji nosi ime porodice. Pod visokom gornjodobrinjskom krednom kosom su: Đonovići – na zapad, kod opštine – Krsmanovići; pod Ježevicom – Radosavljevići; iznad Krsmanovića na istok – Jeličići; na vrhu sela Tabanovića – Simovići; severno – Bećići. Svi su džemati veliki i spojeni, imaju velika voća i okućnice.

Starine u selu.

I na ataru ovog sela ima tragova stare kulture i života na mnogo mesta, ali ih nestaje u naglom priraštaju ovog rodnog sela. Sva stara groblja su razorena i uništena.

Poreklo stanovništva i osnivanje sela.

Starinačkih porodica u ovom selu nema, doseljene porodice su:

-Jeličići su najstarija porodica u selu, poznati po nekoj prababi Jelici, koja ih je dovela iz Mojkovića u Kolašinu, naselila ih na sredini sela i ostavila i do danas kao najimućnije Srednje Dobrinjce. Ovo je imućna, štedljiva i vredna porodica. Ima ih 18 kuća, slave Đurđevdan.

-Đonovići su druga porodica po starini u ovom selu čiji je predak Sima Đonović došao iz Jezera i nastanio severno od Jeličića, odmah preko kose i duboko podignute od reke. Đonovići su ratari, vredni poslenici, nemirne prirode ali nisu prgavi kao Jeličići; ima ih sada kao:

-Kovačevića, Đonovića i Jovanovića i pored reke do opštine 24 kuće, slave Đurđev dan.

-Krsmanovići su po starini treća porodica, doseljeni od Višegrada iz sela Staniševaca, porodica od uvek cenjenih ali ne i istaknutih seljaka, gde ih oko opštine ima danas 15 kuća, slave Aranđelovdan.

Moraš malo pojasnit,odakle iz Hercegovina...velka je Hercegovina. :D

Аксић

  • Гост
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #2 послато: Септембар 16, 2014, 01:06:25 пре подне »
Zox,

Какве везе има Ваљевска Тамнава и Ужичка Црна Гора са породицом Љиљанове баке? 

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #3 послато: Септембар 16, 2014, 12:23:48 поподне »
Zox,

zahvaljujem se na ovako iscrpnom objašnjenju, ali ja zaista ne znam da li se to njihovo predanje o Hercegovini zaista odnosi na Hercegovinu, ili kao što to Filipović lijepo kaže u svojoj knjizi o Majevici, na bilo koji kraj južno od Birča. Nije sačuvano predanje o tačnom mjestu odakle potiče porodica, ali još je moj pradjed Avram Jovanović (koga ja nažalost nisam upoznao jer je umro relativno mlad) tvrdio da je navodno njegov djed došao iz "Hercegovine" - šta god to značilo. Palo mi je na pamet jutros da je Avram imao brata, kome ne znam ime, niti sam ga upoznao, ali za koga sam čuo da ima potomke u Loparama, pa ću se malo raspitati o tim ljudima. Ako ih nađem možda je kod njih bolje sačuvano to porodično predanje pa mi budu znali reći nešto više.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #4 послато: Септембар 16, 2014, 01:35:09 поподне »
U svakom slucaju,iz kojeg god dijela Hercegovine je dosao....ipak je starinom iz Crne Gore. ;D

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #5 послато: Септембар 16, 2014, 09:04:07 поподне »
Nije nemoguće da je starinom iz Crne Gore.

Danas sam uspio kontaktirati jednu tetku i ova porodica što sam mislio da su od brata mog pradjeda nisu u stvari od pradjeda već od prababinog brata, i prezivaju se Stojanović. Dakle od mog pradjeda žena Stoja je iz Stojanovića. Bili su navodno iz istog sela, ili iz susjednih (na kraju nisam ni ja siguran da li je ona iz Cviljevine a on iz Kovačice ili obratno), ali ono što je interesantno da i Stojanovići slave Đurđevdan. Znači imamo dvije porodice vrlo blizu u okolini Gornje Tuzle koje slave istu slavu. Nije mi jasno zašto Filipović nije obradio i ovaj dio na Majevici.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #6 послато: Септембар 16, 2014, 09:40:32 поподне »
Jel to kazes da se i Stoja prezivala Stojanović?

STOJANOVIĆI

(žive na Kosorićima(Šavnik) i Donjoj Bukovici)

Oni su ogranak Kosorića i to onih koji su imali nadimak Lijovići, potomci su vojvode Ilije Kosorića – Lijovića, koji je poginuo na Pašinoj Vodi, na Jezerima, 1705. godine. Stojanovići su se prozvali na Stojanu, koji je imao sinove Marka, Mika i Iliju,

Slave Đurđevdan, a prislužuju Nikoljdan.

Lijović, grana Kosorića (Novljana) u Drobnjacima
Kosorić, grana Novljana (8. v.), kasnije iz Rudina (Banjska visoravan) prešli na podnožje Ivice (Durmitor) kasnije Kosorići i njihov predak knez Simeun, ranije Poljane. Predak rodonačelnika Kosorića. Imalo ih i u Komarnici, Bukovice (Šavnik), Radićima (Goražde), Staroj Gori (Rogatica), Čitlucima (Glasinac) na Romaniji, ogranci (njihovi) su i Nedić, Stojanović (Lijović), Srdanović, odatle razgranati raseljavali i njihovi potomci,

Jesu li Jovanovići i Stojanovići iz Drobnjaka?hmm...
raspitaj se za Hercegovinu.

Аксић

  • Гост
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #7 послато: Септембар 16, 2014, 11:52:20 поподне »
U svakom slucaju,iz kojeg god dijela Hercegovine je dosao....ipak je starinom iz Crne Gore. ;D

Да да заборавио си још нешто да додаш и земља, камен и ваздух су старином из Црне Горе  :-[ :-[ :-[
« Последња измена: Септембар 17, 2014, 12:02:24 пре подне Аксић »

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #8 послато: Септембар 20, 2014, 09:47:15 поподне »
Danas sam bio u posjeti babinoj sestri Stani djevojački Jovanović, otišao sam do njih da probam nešto da saznam. Nisam ni očekivao da će mi žena od svojih 89 godina moći toliko ispričati. Ono što me je najviše iznenadilo je da se žena njenih godina toliko stvari sjeća. Ona zna kako joj se zvao pradjed (Miloš Jovanović rođen cca 1830-1840), pa djed Živko Jovanović (r. cca 1850-1860) i na kraju otac Avram Jovanović rođ. 1887.g. umro 1941. Po njenoj priči svi su rođeni u Cviljevini, jedino za Miloša nije 100% sigurna. Godine rođenja Avramovog oca i djeda sam ja rekonstruisao, to ona nije znala da mi kaže. Za oca je znala da je umro u 54toj godini "na proljeće kad će počet rat one godine". Još mi pominje da u Cviljevini ima neki Milošev potok koji je dobio ime po njenom pradjedu. Puna je priče, pa tako prepričava stare priče kako se davala agi trećina, što i ona nije naravno zapamtila ali su joj prenijeli stari. Još mi je nabrojala 4-5 porodica u Cviljevini koje su isto slavile Đurđevdan ali nažalost nisam zapisao, a uspio sam već zaboraviti mada sam s njom razgovarao prije svega 6-7 sati. Sad mi tek sinu da je to u stvari jako bitno - možda bi se moglo po imenima ovih porodica rekonstriisati dalje porijeklo. Nema veze, moram otići ponovo da i to popišem. Sve u svemu upotpunio sam tu granu porodičnog stabla za još 30ak imena jer je žena živa enciklopedija. Bukvalno zna odakle je ko došao i po ženskoj liniji. Tako shvatim da imam rođake ovdje u Bijeljini tj. da su nam i Petkovići iz Konjikovića na Majevici) takođe rod. Uglavnom ispisao sam nekoliko listova podataka.
E sad izgleda da nije tačno da su se doselili iz Hercegovine tako skoro već su relativno dugo na Majevici. Baba ima puno priča iz turskog doba, kao da je to juče bilo. Očigledno su bili kmetovi spahija gornjotuzlanskih. Da li postoje podaci (turski npr) za područje Gornje Tuzle? Negdje bi se to moralo nalaziti. Cviljevina je svega 3km od Gorne Tuzle.
Stoja, Avramova žena, tj. majka moje bake, se nije prezivala Stojanović već Stijepić i porijelom je iz Lipovice kod Priboja. E tu porodicu sam uspio naći kod Filipovića, piše da su došli iz Bogutovog sela.


Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #9 послато: Септембар 20, 2014, 10:12:47 поподне »
Nemoj zapisivat,uzmi diktafon ili mob pa snimaj razgovor...najsigurnije ;D

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #10 послато: Септембар 20, 2014, 10:13:24 поподне »
Да ли знате коју славу славе Стијепићи из Липовице код Прибоја?

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #11 послато: Септембар 20, 2014, 11:03:10 поподне »
To, se ne sjetih pitati. Ali vidim kod Filipovica da se pominje Jovanjdan. Provjericu i to.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Jovanovići, Đurđevdan, selo Kovačica na Majevici
« Одговор #12 послато: Септембар 21, 2014, 12:18:39 пре подне »
Провјери и обавезно јави.
Стијепићи или Стјепићи славе Јовањдан још у Бусновима код Приједора, као и Осјек-Блажуј и Сарајевском Пољу, наводи се у Шематизму даборбосанском за 1882 годину.