Аутор Тема: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949  (Прочитано 46838 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #20 послато: Март 12, 2014, 06:37:00 поподне »
која је цијена овог Y-DNK 37 testiranja? Има ли неко представу гдје да се то провјери?

Љиљане,
Овдѣ имаш ценовник, а 37 ознака йе 169$ (не евара, у еврах йе мање!), уз неколико долара цѣне поштарине.

http://www.familytreedna.com/products.aspx
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #21 послато: Март 12, 2014, 06:59:42 поподне »
ok, hvala

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 78
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #22 послато: Март 12, 2014, 08:38:49 поподне »

Сасвим је сигурно да су у Велику Попину дошли из северне Далмације.


Ovdje mi se čini da su migracije ipak išle iz južne Like u Dalmaciju jer je novo stanovništvo dovodio Stojan Janković za vrijeme Morejskog rata.

sirius

  • Гост
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #23 послато: Март 14, 2014, 10:09:07 пре подне »
Хтио бих још нешто питати. Видим да многи од вас располажу са подацима пописа, црквених књига и слично. Да ли су ти подаци јавни или сте на неки други начин дошли до истих?
Поздрав!

Imaš na sajtu Familysearch.org dosta mikrofilmovanih crkvenih matičnih knjiga sa prostora Hrvatske.

Popis Like iz 1712:
Karl Kaser, Popis Like i Krbave 1712.

Tumačenje migracija u Lici:
Stjepan Pavičić, Seobe i naselja u Lici

I ovo možeš da nađeš na internetu.

Budući da su tvoje Šepe prispjele na prostor Knežice poslije 1882. godine, možeš u Arhivu Republike Srpske da pregledaš katastre od austro-ugarskog perioda. Nećeš tu naći ništa epohalno: ime i prezime onoga na koga se vodi čestica, kad i od koga je otkupljena ili prenesena u vlasništvo i njena površina. Ako čestica ima suvlasnika, a obično se radi o zemljacima iz starog kraja, možeš i na osnovu toga da utvrdiš porijeklo familije.
 

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #24 послато: Март 16, 2014, 09:28:11 пре подне »
Maloprije se sjetih da pogledam šta kaže Skok o glagolu šepati i na moje veliko iznenađenje ispostavi se da je pridjev šepav njemačkog porijekla od bavarskog schepp što znači kriv, savijen, postavljen ukoso, koji nije paralelan - u modernom njemačkom schief. Još kaže da pridjev nije popisao Vuk - što će reći nije se susretao s njim u ono vrijeme. Znači riječ nije turskog ili slavenskog porijekla kao što sam ja pretpostavljao. S obzirom da se Šepe prvi put pominju 1712.g. u Lici (Kaser) da li to znači da otpada teorija da su došli iz Bosne? Interesantno je da se taj Lazo Šepa (kao prvi popisani Šepa 1712.g) pominje kao Seppa, što takođe može da bude djelomično posrbljeno Schepp. Ne znam kako su se u Bavarskom jeziku tvorila prezimena od pridjeva, tj. ne znam koji je se nastavak dodavao, pokušaću to negdje da nađem. Da li je moguće da su na području Austro-Ugarske bili i prije tog periodoa (prije 1712.g.)?
« Последња измена: Март 16, 2014, 10:58:36 пре подне Љиљан »

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #25 послато: Март 16, 2014, 11:21:39 пре подне »
Sad nađoh širom Njemačke prezime Schepp. Posebno su skoncentrisani u Esenu. Ima i u Francuskoj. Da li se negdje može naći baza podataka svih testiranih na svijetu da vidim da li postoji neki Schepp ili nešto slično?

mladjo

  • Гост
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #26 послато: Март 17, 2014, 12:52:49 пре подне »
Sad nađoh širom Njemačke prezime Schepp. Posebno su skoncentrisani u Esenu. Ima i u Francuskoj. Da li se negdje može naći baza podataka svih testiranih na svijetu da vidim da li postoji neki Schepp ili nešto slično?


Данас сам мало гледао na Ysearch, али нисам нашао то презиме у бази тестираних.
Ово је линк:

http://www.ysearch.org

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #27 послато: Март 18, 2014, 01:28:00 поподне »
Interesuje me da li se može utvrditi starost nekog toponima? Našao sam naime u blizini crvke u Đevrskama (crkva svetog Ilije), Kistanje, toponim Šepine Ograde (43o58' 15o52'). Ograde inače označavaju kamene ograde (od naslaganog kamena izvučenog iz zemlje) i ove Šepine ograde se sastoje trenutno od 50ak parcela ukupno oko 65ha. Pregledao sam podatke katastarske opštine Đevrska i nisam uspio naći ni jednog Šepu kao posjednika. To može da znači da su se davno odatle odselili. Crvka Svetog Ilije je izgrađena 1537g. i nalazi se nekih 800m od Šepinih ograda. Nisam upoznat na koji način su popisivani ovi toponimi, kada su popisivani i ko ih je popisivao. Da li su prepisivani iz nekih starih knjiga ili su ispitivani stanovnici na licu mjesta? Radi se konkretno o topografskoj karti 1:25000.
Da li postoji negdje baza/indeks svih toponoima koji se pominju na topografskim kartama sa njihovom lokacijom? Na taj način bi probao tražiti još toponima sa "Šep..".
Našao sam npr. vrh Šepinac kod Kruščićkog jezera (44o41' 15o14') visine 749m - 19 km od Gospića u pravcu SSZ.
Ako Vuk nije popisao pridjev "šepav", tj. ako je to, kao što Petar Skok tvrdi riječ nastala od schepp - bavarski kriv, nije paralelan, savijen - onda to znači da su Šepe dobile ime tu u "švapskom" kraju, hoću reći nisu ga donijeli iz Bosne jer se tada u Bosni nije koristio taj njemački izraz. Opet s druge strane Dalmacija, odakle su pretpostavljam došli u Liku bila pod Turskom vlašću preko 150g, izuzevši uzak primorski pojas koji je pripadao Mletačkoj republici i bio je pod uticajem italijanskog jezika. Tako da mi sada ništa nije jasno. Par km od Šepinih ograda su u pravcu SI Macurini Stanovi (prababa mi je porijeklom Macura)

Ван мреже argo

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 78
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #28 послато: Март 18, 2014, 03:36:42 поподне »
Šepe se u Đevrskama spominju od 1709. godine u 1. mletačkom katastru (Piero Sepan q. Vucadin s 21 članova porodice). Spominju se i matičnim knjigama iz 19. st. dostupnim na familysearchu (Seppa), a na prijelazu u 20 st. već su bili izumrli ili odselili.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #29 послато: Април 01, 2014, 05:35:33 поподне »
Budući da su tvoje Šepe prispjele na prostor Knežice poslije 1882. godine, možeš u Arhivu Republike Srpske da pregledaš katastre od austro-ugarskog perioda. Nećeš tu naći ništa epohalno: ime i prezime onoga na koga se vodi čestica, kad i od koga je otkupljena ili prenesena u vlasništvo i njena površina. Ako čestica ima suvlasnika, a obično se radi o zemljacima iz starog kraja, možeš i na osnovu toga da utvrdiš porijeklo familije.
Ових дана сам доста истраживао и распитивао се код старијих људи у селу (све телефонски :)) и дошао до сљедећих података. Прадјед Сава Шепа је живио ипак у Горњој Градини - али се не зна тачна локација парцеле на којој су живели већ само отприлике у кругу од 200-300м, што није мало. Нашао сам и родбину јер је се испотавило да је имао два брата (Никола и Марко) и сестру Станку. Сви су били млађи од њега: Никола 1913г., Станка 1919.г. а за Марка не знам. Претраживао сам по телефонским именицима, фејсбуку и од старих људи. Николине потомке сам пронашао у Зрењанину јер је Никола са породицом отишао у Честерег негдје 1948. Тамо сам нашао једну његову кћерку живу (значи прву родицу мог дједа), док су остали помрли. Такође сам нашао и од Савине сестре Станке сина који живи у Ушивцима у непосредној близини Градине. Прегледао сам Шематизам Митрополије...1882 и нашао доста познатих презимена људи из села - укључујући и Максимовиће по којима носимо презиме, али Шепе не. Значи дошли су послије 1882 (додуше тако сам и запамтио да је дјед причао да су дошли однекуд из Лике). Прегледао сам и "Prvi sematizam banjalucko bihacke eparhije za 1901" али се ту не помињу презимена. Нажалост потомци Савиних браће и сестара се не сјећају чак ни како им се звао дјед - што ја мислим да знам - Петар. На жалост нисам успио уопште пронаћи дједовог полубрата Миодрага Шепу. Тај полубрат мога дједа (рођен сса 1933)је, кажу, провео читав живот у Њемачкој у Wuppertalu. На сајту verwandt.de када укуцам Sepa, основно што ми избаци је заиста Wuppertal и то пише Анда Сепа, а Миодрагова жена се звала Анђа. Међутим даље од тога ми не нуди ни једну информацију (адресу, број тел. и слично). Сазнао да се полусестра дједова Милева није удавала и да је сахрањена у Шапцу. Како је и Сава сахрањен у Шапцу каним се отићи ових дана до Шапца да видим да ли у управи гробља имају некакав списак сахрањених да пробам да нађем гроб. Можда сазнам које је тачно био годиште јер је он умро некада седамдесетих.
Што се тиче Горње Градине идеја ми је да некако испитам преко катастра - јер ако су ту живјели бар 20ак година морали су бити власници неке парцеле. Проблем је сљедећи, како да се обратим људима у грунтовници кад не знам нити отприлике која је парцела. Република Српска нажалост није објавила геодетске планове РС, као што сам нашао за Хрватску на сајту http://preglednik.arkod.hr/. Ако би постојао такав неки прегледник ја бих могао пописати 20ак могућих парцела па да тражим податке у грунтовници од њих. Оно што сам до сада сусрета имао са грунтовницом, која код нас у РС припада судској власти, било је доста негативно јер су јако службени и затворени - сумњам да би ми неко дао да претурам по земљишним књигама. Тако да сам већ у старту заглавио - немам рјешења како да испитам да ли је неко од Шепа био власник неке (а ја не знам које) парцеле у Горњој Градини.
Што се тиче катастраких планова Горње Градине (Дубички срез) било би ми од јако велике помоћи ако их неко посједује. Као знак добре воље ја се нудим да свима којима треба било која од катастарских општина Бијељинског среза, пошаљем план КО у .dwg формату.
Да ли су вршени какви пописи до 1941.г? Не могу да схватим да нема никаквих података о људима који су живјели тамо јер није то било прије 500г.
Ако бих успио потврдити име Савиног оца на овај начин (за сад је Петар) или још боље Савиног дједа за кога причају да је такође ту са њима живио онда бих можда успио да их повежем са осталим Шепама јер сам ступио у контакт са извјесним Богданом Шепа из Бања Луке који посједује јако много података о породици Шепа - али не и о мојима на жалост.
Уколико некоме пада на памет било какав начин како да сазнам како о ближој прошлости Шепа (1900) тако и о даљој, само напријед, молим вас за савјет!
Пуно поздрава из Бијељине.
« Последња измена: Април 01, 2014, 05:38:43 поподне Љиљан »

robert w.

  • Гост
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #30 послато: Април 02, 2014, 04:17:00 поподне »
Možeš pokušati preko izvoda iz matičnih knjiga. One su se nekad vodile po matičnim uredima, a danas se čuvaju u opštini Dubica. Mislim da je najbolje tražiti izvod iz matične knjige venčanih za zadnjeg poznatog pretka sa čijim podacima raspolažeš. U njih bi trebao biti upisan kućni broj supružnika, što nije slučaj kod izvoda iz matične knjige rođenih, a nisam siguran za izvod iz matične knjige umrlih. Moraćeš napisati zahtev za podatke koje tražiš, i uplatiti određenu taksu.
http://www.kozarskadubica.org/Odjeljenja/Opsta_uprava.html
Tu je i broj telefona pa možeš s njima porazgovarati i o mogućnostima nekog šireg istraživanja. Možda je najbolje da tražiš pravnicu, pošto sam ja imao kontakt sa jednom prilično smotanom klinkom (pre par godina). Sretno.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #31 послато: Април 03, 2014, 07:12:12 пре подне »
Е то ћу још данас покушати. Хвала на савјету.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #32 послато: Април 03, 2014, 06:06:49 поподне »
Учиних како ми је robert w. предложио, за шта му се још једном захваљујем. Мене су у породици увијек обесхрабривали причом како је то тамо у Кнежици све погорило и нема тих података и тако. Нажалост данас сам сазнао да су већином били у праву. Оно што, међутим, нису знали јесте да су тзв. народни одбори послије рата скупљали податке и то тако што би долазили људи по потреби у матични уред, ту би довели свједоке који би потврдили њихову причу, те би онда на основу тога добили увјерење из матичне књиге - која је истовремено у том тренутку и попуњавана. То сам све сазнао од једне изузетно предусретљиве госпође, матичара у Кнежици. Тако сам данас сазнао да је се прадјед Саво (а не Сава) родио 27.01.1901 (логично) од оца Петра Шепа и мајке Саве Шепа, којој нажалост цурско презиме није уписано. Осим тога што пише да је умро у Шапцу 1982, нема никавких других података што се тиче њега нити његових родитеља. Још ми госпођа даде број свештеника цркве у Кнежици да видим да ли он нешто даље може да ми каже (црква у Кнежици је нова али можда постоји нешто у Дубици). Осим тога предложила ми је и да контактирам СУБНОР у Кнежици јер наводно они имају разноразних података, што ћу сутра све и урадити. Како тако нешто сам сазнао.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #33 послато: Април 09, 2014, 08:48:13 пре подне »
U zadnjih nekoliko dana pregledao sam dostupne matične knjige na sajtu familysearch za Đevrske, Veliku Popinu, Vrbnik i Klokoč. Najviše podataka sam našao za Đevrske i čak sam uspio napraviti malo porodično stablo nekih 10ak Šepa koji su tu živjeli od cca 1800-1850.g. Ono što za nekog člana porodice nisam uspio saznati iz knjiige rođenih saznao sam iz knjige vjenčanih ili umrlih. Najviše podataka je od 1830-1840, dok se poslije broj Šepa u knjigama smanjuje. Vjerovatno su se odselili jer se ne pominju knjigama umrlih. U Klokoču (Kordun) se takođe dosta pominju ali nažalost tu je na raspolaganju samo 1830-a godina. Ipak se pominju šest muških članova porodice Šepa u samo jednoj godini - i to svi u Rajić Brdu. Iz toga mogu zaključiti da su u Rajić Brdu bili dosta brojni. Za Veliku Popinu takođe postoji samo jedna knjiga rođenih iz 1830 i samo jedno muško dijete rođeno. Iz toga se može zaključiti, mada to može biti i statistička greška, da je u Rajić Brdu živilo više Šepa nego u Popini. Još jedna interesantna stvar za Vrbnik, u kome je Nakićenović 1920 popisao 10 kuća Šepa. On u svojoj knjizi piše da su došli iz Bosne u 17v. Do sada sam pregledao 80% knjiga rođenih od 1825-1860 i ne pominje se niti jedan Šepa u Vrbniku kod Knina. Tako da njegova konstatacija vjerovatno nije tačna. Moguće je, doduše, da su došli iz Bosne u 17.v. ali ne u Vrbnik. Moja pretpotavka je da su se poslije 1860. preselili iz Đevrski u Vrbnik, mada osim činjenice da se u Đevrskama ne pominju poslije 1850 i činjenice da su Vrbnik i Đevrske blizu (30ak km), za ovu tvrdnju nemam neke posebne dokaze. Na sajtu sam našao da u Gospiću postoje mk rođenih 1878-1899 u Velikoj Popini. To bi bilo interesantno pogledati. Samo što za to treba otići u Gospić. Djed je tvrdio da je Petar Šepa iz Like (ne iz Dalmacije - Vrbnik i ne sa Korduna - Rajić Brdo) pa je logično da probam tražiti ime Petar Šepa u Velikoj Popini. Pošto je Sava Šepa 1901.g. bojim se da je Petar Šepa, njegov otac, rođen prije 1878. Onda bi put u Gospić bio bezuspješan.
Šta mislite da li bi se to moglo provjeriti u arhivu u Gospiću bez odlaska tamo? Da to neko pregleda i da javi. Možda neko zna nekoga ko živi u Gospiću ili blizini, ja bih bio zahvalan i platio bih i troškove, naravno. Šteta je što ovi mormoni nemaju više digitalizovnih knjiga.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #34 послато: Април 09, 2014, 05:39:56 поподне »
Пошто у Госпићу постоје и књиге венчаних за Велику Попину, велика је вероватноћа да је Петар уписан приликом венчања (пошто се тамо чувају књиге закључно са онима из 1899. године). Распитаћемо се да ли неко иде за Госпић па да погледа то што вас занима. Наравно, имајте стрпљења. То можда не буде ни за месец, ни за два...

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #35 послато: Април 09, 2014, 09:30:49 поподне »
Hvala puno, bez obzira da li uspjeli ili ne. Znajući sebe ja ću to kad tad morati istražiti. Poslao sam i mail arhivu sa par pitanja ali mi do danas nisam dobio odgovor. Bilo bi lijepo kada bi se sve matične knjige digitalizovale i objavile na internetu. Ne znam da li je to dozvoljeno, odnosno da li postoji neki propis koji to ne dozvoljava ali znanje ne bi smjelo biti sakrivano, a ovi podaci su neka vrsta znanja.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #36 послато: Април 24, 2014, 08:35:19 поподне »
Желим да поздравим чланове форуме, нарочито оне који су ми помогли у истраживању породичног поријекла, и поријекла породице Шепа. Ево прошло је више од мјесец дана и ја сам сазнао јако много ствари које до сада нисам знао. Уопште моје познавање историје од доласка Турака па до првог српског устанка било је врло ограничено. Додуше, не стидим се много јер ми то није струка; техничке сам струке, иначе. У ових мјесец и по могу да се похвалим да сам прочитао једну књигу, неколико прелетио, прочитао много чланака на интернету, ишчитао много тога на, ако смијем тако рећи, нашем форуму. Све у свему заинтересовало ме је све кренувши од миграција становништва, историје, хаплогрупа. Прије него што сам дошао овдје имао сам визију да је хаплогрупа И2а била "домородачка" на балкану, хоћу рећи старосједелачка - и то ми је звучало сасвим логично. Међутим, имајући у виду чињеницу да у принципу увијек остављам простор за измјену или корекцију својих ставова, уколико нисам у њих стопроцентно увјерен, и чињеницу да не падам у ватру како око националног идентитета, великосрпства и приче типа: "ми смо овдје живјели хиљадама година, али је нека тајна бечка конспирација одлучила да се све то сакрије", тако и око неолибералних ставова поклоника новог свјетског поретка, са уживањем могу закључити да ми је се поново вратила, додуше нешто измјењена, слика о сеоби Словена, настањивању овдје и тако даље. Још једном желим да вам се на томе захвалим.
Која смо ја и моји хаплогрупа остаје још да се утврди па ћу можда осим осјећања нације почети да осјећам и градим идентитет хаплогрупе :)  Ово је наравно била шала. Хаплогрупу бих заиста волио утврдити али су ми тренутне цијене на фтдна за 37 маркера неприхватљиве - постоји много пречих и важнијих ствари у животу од тога.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #37 послато: Април 24, 2014, 08:47:54 поподне »
Јеси ли размишљао о тестирању на 12 маркера?

Мислим да је посље могуће унаприједити тестирање на више маркера, без поновног слања узорка.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #38 послато: Април 24, 2014, 09:11:46 поподне »
Оно чему бих волио да се вратим јесу Шепе, тј. оно што сам до сада сазнао о овој породици кроз историју.
Најраније помињање Шепа имамо код Казера у попису Лике и Крбаве 1712.г., гдје се у засеоку Ваганз села Велика Попина помиње извјесни Lazo Seppa, који је у тренутку пописа имао 55 година, 4 мале дјеце - претпостављам малољетне, мада је то необично јер је већ био у годинама. Пошто се помиње у дијелу Preszemliachi, што би било "безземљаши", што наводи на закључак да је стигао кад је сва земља у Попини била подијељена. У вези овога остаје нејасно да ли је он био једини Шепа тада у цијелој Лици или попис једноставно није комплетан?
Други извор, Карловачки генералат, В.Дабића, наводи да су 1725.г. у Будачкој код Војнића (Кордун) биле двије куће Шепа. Ових Шепа сам нашао на сајту familysearch, 1830.г. у парохији Клокоч, али су они живјели конкретно у Рајић Брду. Од ових Шепа је нпр. Михајло Шепа, који је 40 година водио карловачки тамбурашки оркестар - до 2012.г. када је отишао у пензију.
Значи имамо двије гране Шепа, пописане у 13.г., удаљених једни од других више од сто километара ваздушном линијом.
Има и трећа, млетачки катастар из 1709.г. Ту се помиње Pietro Sepan са 21.чланом породице и још неколико Шепића у Поличнику и Стариграду. У Ђеврскама сам заиста нашао Шепе на сајту familysearch али ми је необичан овај прелаз са Шепан на Шепа. Што се тиче Шепића, то презиме и данас постоји и чини се да су сви Хрвати.
Чини се могуће да је Шепић и Шепа практично исто, а чињеница да су једни Срби а други Хрвати може да се објасни каснијим покатоличавањем. Нажалост нисам у посједу књиге о Млетачким катастрима па не знам да ли се тамо говори о вјероисповјести ових породица. Ако би неко са форума могао то да ми разјасни био бих му захвалан, пошто схватам причу о ауторским правима и да се књига не смије дијелити итд. Дакле зна ли се шта су били Шепићи?

Сада кад сам изнио гдје су Шепе биле и у ком периоду, онда се логично поставља питање одакле су дошли? Пошто су малобројни на свим мјестима у тренуцима пописа могуће је да је "праотац Шепа" живио свега педесетак година прије описаних догађаја. У Босни се не помињу готово никако (свега једна породица у "Шематизму" и то мислим са погрешно уписаном славом - умјесто Никољдан уписано је чини ми се Лазарева Субота, коју данас нико од Шепа не слави). Да ли то што се не помињу у Босни може да значи да нису ни дошли из Босне, или су баш супротно, сви били у Босни и сви се одселили?

Јако много питања.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Шепе J1-L620>L136>ZS4393>ZS4416>ZS4452>ZS9949
« Одговор #39 послато: Април 24, 2014, 09:12:27 поподне »
Јеси ли размишљао о тестирању на 12 маркера?

Мислим да је посље могуће унаприједити тестирање на више маркера, без поновног слања узорка.

На сајту фтдна се више, на жалост, не нуди опција 12 маркера.