Аутор Тема: Државна знамења Републике Србије  (Прочитано 26957 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #20 послато: Новембар 17, 2016, 06:02:11 поподне »
Незванична застава Краљевине Југославије. Званича застава је била обична плаво-бело-црвена тробојка (без грба).
Слика:



Само да додам да мислим да је ово била поморска застава Краљевине Југославије. Нисам баш сигуран, али мислим да је коришћена у ту сврху.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #21 послато: Новембар 17, 2016, 06:24:36 поподне »
Тек сам сад открио да су ове године и Румуни додали круну свом орлу, и то Гвоздену Куну Румуније (изливену 1881. године од топа који је румунска војска заробила од Турака 1878. године (позната прича, зар не  ;D )).
Дакле, можемо слободно и Румунију додати оном списку, и обојити Румунију у наранџасто на оној карти.  :D

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #22 послато: Новембар 17, 2016, 10:27:54 поподне »
Не треба заборавити ни Милошев грб са турским турбаном уместо круне. Чак је на свој печат стављао и фиктивни грб Турске Царевине, уводећи тако хералдику и у саму Турску, којој је то наравно било страно.

Али да није био такав, ко зна каква лева знамења бисмо на крају имали... овако, добили смо једина достојна имена васкрсле Србије, часни крст са четири огњила. Лично сам дубоко уверен да иза тога симбола, заиста стоји нека митска сила, која постоји изван сваког времена и људског утицаја.

Не заборавимо да се можда још од времена пада Босне под Турке, некако држало да ће ослобођење свих Јужних Словена од Турака започети баш на том простору, да би појавом илирске хералдике то и симболички било посвуда истицано, и практично док није плануло у Смедеревском пашалуку, погледало се у магичне симболе илирске Босанске Краљевине... Међутим, турска кола ће кренути низа страну у суседној Србији, у хералдичком смислу јединој илирској земљи чији је централни симбол био Часни Крст.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #23 послато: Новембар 18, 2016, 09:50:59 поподне »
Само да додам да мислим да је ово била поморска застава Краљевине Југославије. Нисам баш сигуран, али мислим да је коришћена у ту сврху.

Врло могуће.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #24 послато: Новембар 24, 2016, 12:02:29 поподне »
Шта стварно значи крст са оцилима на грбу Србије, говори се у овом прилогу. Али, пошто овај текст спада у домен схватања старе школе историје Срба, не желим да поново изазовем некакав "раскол" на форуму, за шта су ме и пре неоправдано оптуживали неки чланови кад је било речи о прапостојбини Срба. Једноставно, наишао сам на овај прилог и желим да га поделим са свима.

https://temasrbija.wordpress.com/2015/08/22/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D1%98%D0%BE%D1%88-%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%83-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D1%83-%D1%88%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE/


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #25 послато: Новембар 24, 2016, 10:10:32 поподне »
Шта стварно значи крст са оцилима на грбу Србије, говори се у овом прилогу. Али, пошто овај текст спада у домен схватања старе школе историје Срба, не желим да поново изазовем некакав "раскол" на форуму, за шта су ме и пре неоправдано оптуживали неки чланови кад је било речи о прапостојбини Срба. Једноставно, наишао сам на овај прилог и желим да га поделим са свима.

https://temasrbija.wordpress.com/2015/08/22/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D1%98%D0%BE%D1%88-%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%83-%D1%82%D0%B0%D1%98%D0%BD%D1%83-%D1%88%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE/

У начелу, овде се не може упутити другачији коментар него на било које тумачење српског грба, јер ту је ствар врло јасна. Ми о том грбу заправо и даље не знамо скоро ништа. Порекло "крста са оцилима", датирати се може вероватно још у време антике, симболика ни тадашњег ни каснијег корошћења овог симбола је мистерија. Ми чак са сигурношћу не знамо ни да ли су то оцила (мада, званично, у данашњем блазону грба Републике Србије стоји да јесу, али шта је приказано у Охмичевићевом грбовнику, ми заправо не знамо).

Све је ово само домишљање, у овом случају и не баш импресивно, али то се не може рећи ни за подухвате много озбиљнијих људи који се бавише овом темом. Ипак, треба остати на земљи, и свет покушати сагледавати из угла човека Средњег века, или ако говоримо о античком симболу, онда човека тог времена.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #26 послато: Новембар 25, 2016, 09:36:38 поподне »
Овај предлог није био лош.  :)
Хипотетична реконструкција Новаковићевог првобитног предлога грба Краљевине Србије - А. Палавестра.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #27 послато: Новембар 25, 2016, 09:43:30 поподне »
Овај предлог није био лош.  :)
Хипотетична реконструкција Новаковићевог првобитног предлога грба Краљевине Србије - А. Палавестра.
Слика:


Обреновићки уроборос.  :D
Овај грб никад не би преживео промену династије 1903.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #28 послато: Новембар 25, 2016, 09:49:42 поподне »
Обреновићки уроборос.  :D
Овај грб никад не би преживео промену династије 1903.

Вероватно би тај део избацили.   :D Већина осталих симбола је универзална. Мада, превелика је "гужва" на овој верзији.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #29 послато: Новембар 25, 2016, 10:56:16 поподне »
У начелу, овде се не може упутити другачији коментар него на било које тумачење српског грба, јер ту је ствар врло јасна. Ми о том грбу заправо и даље не знамо скоро ништа. Порекло "крста са оцилима", датирати се може вероватно још у време антике, симболика ни тадашњег ни каснијег корошћења овог симбола је мистерија. Ми чак са сигурношћу не знамо ни да ли су то оцила (мада, званично, у данашњем блазону грба Републике Србије стоји да јесу, али шта је приказано у Охмичевићевом грбовнику, ми заправо не знамо).

Све је ово само домишљање, у овом случају и не баш импресивно, али то се не може рећи ни за подухвате много озбиљнијих људи који се бавише овом темом. Ипак, треба остати на земљи, и свет покушати сагледавати из угла човека Средњег века, или ако говоримо о античком симболу, онда човека тог времена.

Оцила би осим познатог византиiског акронима В В В В - девизе царева Палеолога ,"Цар Царева Царуiе над Царевима" имала значење за -месец.

Цитат
Nachgewiesen ist der Begriff Feuerstahl in der Heraldik aber auch als Bezeichnung für den Mond.
https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerstahl_(Heraldik)

Занимљиво да су цареви Максимилиан и Фердинанд посредно преко свог бургундског наслеђа (ред Златног Руна, - и краљ Милан је био члан) користили оцила и кремен-камен као свој лични амблем.
http://www.riha-journal.org/articles/2010/holzschuh-hofer-feuereisen-im-dienst-politischer-propaganda
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #30 послато: Новембар 25, 2016, 11:05:16 поподне »


Приказ мотива оцила у Инсбруку под аркадама куће из 15.века.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #31 послато: Новембар 26, 2016, 12:03:27 поподне »
Оцила би осим познатог византиiског акронима В В В В - девизе царева Палеолога ,"Цар Царева Царуiе над Царевима" имала значење за -месец.
https://de.wikipedia.org/wiki/Feuerstahl_(Heraldik)

Занимљиво да су цареви Максимилиан и Фердинанд посредно преко свог бургундског наслеђа (ред Златног Руна, - и краљ Милан је био члан) користили оцила и кремен-камен као свој лични амблем.
http://www.riha-journal.org/articles/2010/holzschuh-hofer-feuereisen-im-dienst-politischer-propaganda

Не знам Сол да ли си некад приметио примере горгета представљене графички идентичнима оцилима на српском грбу? Погледај рецимо на овој картуши? Доста оваквих егзотичних примера приказано је графички у књизи Знамења богова и владара, аутора Петра Радичевића, па кад стигнем могу поставити неке од тих графика и овде.

Тема "оцила" и "крста са оцилима" је непресушна, море је примера, често и не баш сличних, а корене не знамо ни данас.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #32 послато: Новембар 26, 2016, 12:35:38 поподне »
Узгред, нађох неку као Оспрејеву представу Косовског боја, нисам је видео до сада (иако сам целу ту колекцију у вези хералдике прегледао од корица до корица), а на њој су оцила приказана као месеци.



Аутор је изгледа Marek Szyszko, а видим да је Косовску битку цртао и Giuseppe Rava, али то сад није тема. :)



На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13155
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #33 послато: Новембар 26, 2016, 12:46:26 поподне »
Узгред, нађох неку као Оспрејеву представу Косовског боја, нисам је видео до сада (иако сам целу ту колекцију у вези хералдике прегледао од корица до корица), а на њој су оцила приказана као месеци.



Аутор је изгледа Marek Szyszko, а видим да је Косовску битку цртао и Giuseppe Rava, али то сад није тема. :)

Рекло би се да су Турци пре изгледали овако, него онако како их у нашим филмовима видимо, са неким ланеним кошуљицама и турбанчићима. :)

Бане Керац је илустровао неке детаље из битке

Први удар српске коњице


Наводни слом Влатка Вуковића на левом крилу и повлачење преко Лаба

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #34 послато: Новембар 26, 2016, 01:03:33 поподне »
Рекло би се да су Турци пре изгледали овако, него онако како их у нашим филмовима видимо, са неким ланеним кошуљицама и турбанчићима. :)

Бане Керац је илустровао неке детаље из битке

Читајући мало на ту тему, закључио сам да су ово доста верне реконструкције, мада је питање око хералдике да ли је било баш тако. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #36 послато: Новембар 28, 2016, 12:25:29 поподне »
Изгледа да је војска задржала стари емблазон (2006).
Ова верзија грба и даље стоји на њиховом званичном сајту:

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #37 послато: Новембар 28, 2016, 10:56:35 поподне »
Изгледа да је војска задржала стари емблазон (2006).
Ова верзија грба и даље стоји на њиховом званичном сајту:

Радише Груја, или неко са Грујиним емблазоном, тај грб Војске Србије, али не изгледаше баш успешно. Уосталом, као ни грб престолонаследника, где су главе орла једноставно сабијене (resize-оване) да би стале круне, које су истим процесом умањене, па се виде као мутне крунице, због богатства детаља главне круне. Једном речју, импровизација. :P



mladjo

  • Гост
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #38 послато: Новембар 28, 2016, 11:08:54 поподне »
Радише Груја, или неко са Грујиним емблазоном, тај грб Војске Србије, али не изгледаше баш успешно. Уосталом, као ни грб престолонаследника, где су главе орла једноставно сабијене (resize-оване) да би стале круне, које су истим процесом умањене, па се виде као мутне крунице, због богатства детаља главне круне. Једном речју, импровизација. :P


Мислиш на ово?

« Последња измена: Новембар 28, 2016, 11:10:44 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Државна знамења Републике Србије
« Одговор #39 послато: Новембар 28, 2016, 11:32:02 поподне »
Може се рећи да је такође нејасно како изгледа амблем нашег фудбалског савеза. :) Која верзија од ове две је званична?
Слика: