Аутор Тема: Неискоришћена местна хералдичка традиција  (Прочитано 44913 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Неискоришћена местна хералдичка традиција
« послато: Јун 13, 2016, 08:55:18 поподне »
Као велики љубитељ хералдике, започео бих тему о српским насељима за која се врло добро зна да имају богату хералдичку традицију и историју, а која је остала неискоришћена. Много је било хералдичког лутања, поготово у последњих 70-ак година, и изгледа да нека места ни до данас нису успела да пронађу прави пут. Због идеологије (негде и само због незнања), многа места изгубила су своје грбове (нека од њих су их носила и по више ститина година), и добила нове амблеме с петокраком. Касније, с падом комунизма, многа места одлучила су да врате своја стара знамења, али нeка нису, задовољавајући се хералдичким франкештајнима који нити имају нeку видљиву симболику, нити прате правила хералдике.

Ево неких примера, а надам се да ће и још покоји форумаш објавити примере које је и он запазио.

Бач некада:


Бач данас:


Сремска Митровица некад:


Сремска Митровица данас:
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #1 послато: Јун 13, 2016, 09:05:57 поподне »
Можда се не може причати о некој великој хералдичкој традицији на простору јужно од Саве и Дунава, али неки градови су у једном тренутку имали хералдичка знамења која задовољавају сва хералдичка правила, и били "прави грбови". Међутим, због незнања и охолости локалних функционера, ти грбови су замењени амблемима.

Овакав случај десио се у граду Пожаревцу. Ово место је у једном тренутку имало потпуно хералдички исправан граб, али је он недавно замењен амблемом који је коришћен у Титово доба.

Пожаревац некад:


Пожаревац данас (и у време комунизма)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #2 послато: Јун 13, 2016, 09:15:11 поподне »
Иако хералдика није нешто што људима прво падне на памет кад се помене стара Црна Гора, она ипак јесте постојала. Многи градови у Црној Гори имали су своје грбове (што знамо захваљујући сачуваним печатима), а мали број њих опстао је до данас. Каква је ситуација у ЦГ сви знамо, као што и знамо да се тамо брише историја, тако да нас вероватно и неће изненадити то што многи грбови градова данас у Црној Гори немају везе с оним историјским.

Ево пар примера.

Цетиње некад:


Цетиње данас:


Херцег Нови некад:


Херцег Нови данас:


"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #3 послато: Јун 13, 2016, 09:56:00 поподне »
Ово је Бакс за сваког љубитеља хералдике изузетно мучна тема. Нажалост, у последње време ступидност локалних властодржаца уназадила је и српску месну хералдику, те симболе које су радили најбољи мајстори нашег времена, заменила брљотинама недостојним било какве пажње озбиљног човека.

Донедавно, пример такве ступидне промене грба амблемом био је Горњи Милановац, где је Ацовиће прелеп градски грб замењен неком сплачином непознатог аутора.

Горњи Милановац као цивилизацијски град


Горњи Милановац као изгубљен град у сваком смислу


А онда је дошло до правог светогрђа једног од најлепших српских градских грбова, када је на предлог нехрићанске мањине у Пријепољу дошло до руинирања градског грба, из кога је избачено све оно што је Пријепоље чинило историјским градом.

Грб Пријепоља као симбол Тврткове ујединитељске идеје


Пријепоље са неоосманском симболиком која је Твртковој идеји сасекла корене


Пожаревац је у том смислу мала маца, иако су и тамо Срби показали колико могу да буду затуцани. Наравно, Срби као Срби су свуда исти, па те затуцаности није недостајало ни у младој српској престоници Бањој Луци, где је одбијен предлог какав се не одбија.


Очекујем да и Бања Лука усвоји неки грб са мунаром или османским мачем, можда јој османска традиција ипак више приличи од хришћанске, јер хришћанској очигледно није била склона.

Ето Бакс укратко, ближи нам је Мурат и Бајазит од Твртка и Немање, али као хришћани не можемо очајавати, кад знамо да Срби нису ни Турци ни Потурице, већ потомци верујућих у идеју, како овде лепо рекоше код грба Бање Луке, СЛАВНЕ И СВЕТЕ Србије.



mladjo

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #4 послато: Јун 14, 2016, 12:02:20 пре подне »
Можемо примјетити да се тренутно стање друштва савршено добро осликава између осталога и на хералдику, ништа чудно.
Социјалистичка као и постсоцијалистичка амблематика јесу прилично укорењене...мораће ту да се смијени још много генерација како би се стање за нијансу измјенило на боље...на жалост данас се дешава управо супротно, са бољега се прелази на горе а примјери су горе постављени грбови који се мјењају, а то већ постаје правило, уз смијену власти.

Истина а све срећа да стручњака у области хералдике имамо, којима се на жалост по правилу нико и не обраћа за било какав савјет...међутим, политика као и њени представници (гдје незнање прилично кумује), иживљавају се на све, па тако и на хералдику.
Све у свему, добро је!
« Последња измена: Јун 14, 2016, 12:59:13 пре подне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #5 послато: Јун 14, 2016, 01:07:25 пре подне »
Заиста мучна тема, и заиста осликава наше друштво. Мада, није све баш прецрно, мада је доста мрачно. Нису ми јасне те општине што скачу с коња на магарца, а тако лепу традицију имају. Могли би да се угледају на моју општину, општину Нова Црња. Наши функционери нису баш нешто интелигентни, у општини живе и Срби и Мађари, немамо хералдичку традицију, а и општина нам је настала у комунистичко доба. Човек би рекао, права мешавина за један чудовишни амблем с црвеном петокраком. Мађутим, људи су послушали стручњака (Грујић) који им је рекао како то треба да функционише. Знали су да се не разумеју у то, и препустили стручњаку да ради свој посао. Резултат је један одличан грб, који илуструје све оно што чини ову општину.



Шест пруга које се укрштају, што представља 6 међусобно повезаних села у овој општини; жито, које представља пољопривредну активност; и лав у горњем углу који представља Банат, регију у којој се општина налази.
Ништа простије, а и ништа лепше у исто време.
Надам се да ће се и друге општине угледати на моју, барем по овом питању. По осталим питањима, и не морају баш.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #6 послато: Јун 14, 2016, 02:19:18 пре подне »
Ево још једног фанкештајна. Оџаци, у Западној Бачкој.

Заборављени грб из 1880. год:


"Савремени" грб:

На сајту општине Оџаци овај грб чак има и црвену петокраку!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #7 послато: Јун 14, 2016, 06:15:57 поподне »
Општина Нова Црња је позитиван пример где је место без икакве хералдичке традиције добило прави грб. Нешто слично је и са Млађином Јасеницом, коју је такође радио Љ. Грујић, једнако квалитетно као и Нову Црњу.

Постоји још пар примера малих места на југу Србије која су имала довољно визионарске погледе да уреде своја места по овом питању.

Те грбове радио је Дамјан Илић, хералдичар из Ниша, додуше нисам сигуран да ли су сви прошли правну процедуру?

Што се тиче Оџака, ту је проблем што се остало на комунистичкој традицији, која је искрено опет нешто спрам ових демократских назови традиција. Није грб, али је бар лепо урађен амблем, но поред сачуваних хералдичких тековина, бесмислено је задржавати даље углавном превазиђене амблеме из времена социјализма.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #8 послато: Јун 16, 2016, 05:40:56 поподне »
Изгледа да је Бачка непресушан пример регије у којој се богата хералдичка традиција заборавља. Ево још два примера.

Бачки Јарак некад:


Бачки јарак данас:


Апатин је место које је у историји имало неколико различитих грбова, па стога ево и два примера некадашњих грбова овог места, од којих сам један нашао само у облику печата:


А ево и данашњег грба овог места, с тим што се негде он још увек јавља с петокраком на челу:


"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #9 послато: Јун 16, 2016, 06:40:07 поподне »
Бачки Јарак имаше баш леп грб, и онда ова наказа од грба, то је нешто сигурно нивијег датума?

Кад је у питању Апатин, он изгледа није имао грб од неких давнијих времена, код Штрела (1880) га рецимо уопште нема. Мало потражих о повести грба, па нађох следеће:

- да је прво грб Апатина добијен вероватно (а ја бих ту рекао да није) када и печат града приказан на настаријој ведути града, на ком је приказан Св. Јован Непомук, заштитник града, али и заштитник мостова, лађара и исповедне тајне, као и заштитник од поплава (што је Апатину сигурно било важно). Каже се да је убијен зато што није краљу одао исповест краљице, те је бачен са моста у Прагу.
- овај други грб Апатина је заправо приказ грба породице Фернбах од Апатина, који се под неким околностима изгледа приказивао и као грб самог Апатина, мада то треба проверити, да ли је икада правно био установљен као грб града

Биће да су Апатину први грб дали ипак комунисти.

Нема га ни код Лазовског у његовим Грбовима Југославије (1930-те).



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #10 послато: Јун 16, 2016, 08:35:59 поподне »
Бачки Јарак имаше баш леп грб, и онда ова наказа од грба, то је нешто сигурно нивијег датума?

Кад је у питању Апатин, он изгледа није имао грб од неких давнијих времена, код Штрела (1880) га рецимо уопште нема. Мало потражих о повести грба, па нађох следеће:

- да је прво грб Апатина добијен вероватно (а ја бих ту рекао да није) када и печат града приказан на настаријој ведути града, на ком је приказан Св. Јован Непомук, заштитник града, али и заштитник мостова, лађара и исповедне тајне, као и заштитник од поплава (што је Апатину сигурно било важно). Каже се да је убијен зато што није краљу одао исповест краљице, те је бачен са моста у Прагу.
- овај други грб Апатина је заправо приказ грба породице Фернбах од Апатина, који се под неким околностима изгледа приказивао и као грб самог Апатина, мада то треба проверити, да ли је икада правно био установљен као грб града

Биће да су Апатину први грб дали ипак комунисти.

Нема га ни код Лазовског у његовим Грбовима Југославије (1930-те).

Занимљиво, Amicusе; ја сам мислио да се на печату увек приказивао сам грб града. Некако ми било логично да, ако је нешто приказано на печату неког града, онда му је то аутоматски и грб.
А што се тиче Бачког Јарка, рекао бих да је то нешто из времена "вишепартијства", јер се оцила појављују око ове пруге. Јесте да су се оцила налазила и на грбу Социјалистичке Републике Србије, али нешто не верујем да би било одобрено да се тако нешто користи на локалу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #11 послато: Јун 16, 2016, 09:10:27 поподне »
Занимљиво, Amicusе; ја сам мислио да се на печату увек приказивао сам грб града. Некако ми било логично да, ако је нешто приказано на печату неког града, онда му је то аутоматски и грб.
А што се тиче Бачког Јарка, рекао бих да је то нешто из времена "вишепартијства", јер се оцила појављују око ове пруге. Јесте да су се оцила налазила и на грбу Социјалистичке Републике Србије, али нешто не верујем да би било одобрено да се тако нешто користи на локалу.

Не мора то Бакс увек да значи, чак у већини случајева то и не значи, ако су у питању црквене општине, најчешће се ради о светитељима којима су цркве посвећене. А понекад се дешавало да тај мотив или симбол (некад је светитељ замењиван његовим симболом) постајао и хералдички мотив у каснијем грбу места (што опет показује да се хералд није превише потрудио да осмисли неко оригинално решење). То се најбоље види на примерима мађарске месне хералдике где је у немалом броју случајева дошло управо до хералдичког уобличавања мотива са црквених печата.

Што се тиче Бачког Јарка, могуће и да је тако, чињеница је да су оцила без крста (светогрђе виђено само у време владавине комунизма).



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #12 послато: Јун 16, 2016, 09:41:34 поподне »
Не мора то Бакс увек да значи, чак у већини случајева то и не значи, ако су у питању црквене општине, најчешће се ради о светитељима којима су цркве посвећене. А понекад се дешавало да тај мотив или симбол (некад је светитељ замењиван његовим симболом) постајао и хералдички мотив у каснијем грбу места (што опет показује да се хералд није превише потрудио да осмисли неко оригинално решење). То се најбоље види на примерима мађарске месне хералдике где је у немалом броју случајева дошло управо до хералдичког уобличавања мотива са црквених печата.

Па да, зато сам то и мислио; ипак је ово некад био део Мађарске (Угарске). Уобличење печата у грб најбоље се види на грбу Црвенке. То је овде била честа пракса, па сам зато ја и помислио да се то и увек радило.

Печат Црвенке:


Уобличавање печата у грб (у једном тренутку у усторији, не знам тачно кад):


Комунистичко лутање:


Данашњи грб (старом грбу додата фабрика и на штиту непотребни назив места и година):
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #13 послато: Јун 16, 2016, 09:51:07 поподне »

Данашњи грб (старом грбу додата фабрика и на штиту непотребни назив места и година):


Боље да су умјесто фабрике на грб ставили кутију Јафа кекса.  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #14 послато: Јун 16, 2016, 11:24:27 поподне »
Па да, зато сам то и мислио; ипак је ово некад био део Мађарске (Угарске). Уобличење печата у грб најбоље се види на грбу Црвенке. То је овде била честа пракса, па сам зато ја и помислио да се то и увек радило.

Мислим да се у ту може говорити о хералдици и грбовима само у оним случајевима кад су ти грбови у складу са хералдичким правилима, све друго спада у последњу категорију грбова, где се говори о фалсификатима и неправилним грбовима.

Грб Црвенке спада управо у ту последњу категорију, категорију неправилних грбова. Али као што рекох, угарска хералдика је позната по својој слободи тумачења и уопште непоштовања хералдичких правила, тако да њена хералдика и није пример на који се требамо угледати.

Тако да, ако имамо неки грб стар 250 година, треба проверити колико је и сам хералдички исправан, па тек онда приступити његовом оживљавању, а и ако није ствар се углавном може дотерати и привести ка праву, што су и сами Мађари показали на примеру своје местне хералдике, која је данас колико толико доведена у ред.

Најбоље у прилог томе говоре грбови слободних краљевских градова (Regiae liberaeque civitatis): Суботице, Сомбора, Новог Сада, Вршца, Сремске Митровице; на којима долази до изражаја врхунац хералдичких домета тадашње Угарске.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #15 послато: Јун 17, 2016, 12:05:13 поподне »
Боље да су умјесто фабрике на грб ставили кутију Јафа кекса.  :)

Сад кад премијер поотвара нове фабрике, мораће да проширују грб.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #16 послато: Јун 17, 2016, 03:16:48 поподне »
Сад кад премијер поотвара нове фабрике, мораће да проширују грб.  ;D

Нажалост, Црвенка данас не изгледа много другачије од овог грба, а уколико одлуче нешто да покрену с мртве тачке, могли би и грб да унапреде макар на ниво укуса садашњег јафа кекса. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #17 послато: Октобар 29, 2016, 11:24:26 поподне »
Нисмо одавно имали новости из области местне хералдике, но ево једног лепог примера новог месног грба, који је радио Љубодраг Грујић из ЦЗИПМ-а.



У питању је грб местне заједнице Лазарево (Зрењанин или Петровград).




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #18 послато: Октобар 30, 2016, 12:48:13 пре подне »
Нисмо одавно имали новости из области местне хералдике, но ево једног лепог примера новог месног грба, који је радио Љубодраг Грујић из ЦЗИПМ-а.



У питању је грб местне заједнице Лазарево (Зрењанин или Петровград).

Грујићу бисмо сви требали да пољубимо скуте. Да нема њега, ја стварно не знам где би наша хералдика данас била.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #19 послато: Новембар 13, 2016, 01:48:25 поподне »

Донедавно, пример такве ступидне промене грба амблемом био је Горњи Милановац, где је Ацовиће прелеп градски грб замењен неком сплачином непознатог аутора.


И мени је жао због Г. Милановца.  :( То је један леп градић. Тамо сам служио део војног рока.  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #20 послато: Новембар 13, 2016, 02:39:16 поподне »
И мени је жао због Г. Милановца.  :( То је један леп градић. Тамо сам служио део војног рока.  :)

И мени, то је ваљда најупечатљивији пример кратковидости локалних моћника, али није један и једини. У Србији је од "увођења хералдике" веома много учињено на њеном поновном избацивању из употребе. Ваљда то османско наслеђе у Србима не дозвољава присуство било каквог реда и склада на видљивом спектру власти.

Понекад ми се чини да бисмо лакше прихватили туге монголске, него хералдику, али у томе ваљда и јесте разлика између османског схватања државе и европског схватања државе.

Ако неко не зна како су изгледале монголске туге, у прилогу може видети.



Да се неко случајно не увреди, поновићу мудре речи бугарског министра просвете Сергеја Игнатова, да треба користити мултиетничко и мултикултурно окружење да се тако допринесе укупном европском културном развоју.* ;D

* Речено као коментар на чињеницу да је ове године у прве разреде основних школа уписано 48% ђака којима бугарски није матерњи језик.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #21 послато: Новембар 13, 2016, 04:06:39 поподне »
Не знам шта мислите о једном другачијем примеру. Наиме, пре пар година у Кикинди је покренута иницијатива да се промени постојећи историјски грб града јер је политички некоректан и неподобан за савремено доба. Наравно, мисли се на симбол прободене турске главе. Не знам шта је био епилог те иницијативе, мада видим да овај стари Аустро-Угарски грб још увек није мењан.
Слика:

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #22 послато: Новембар 13, 2016, 04:15:14 поподне »
Не знам шта мислите о једном другачијем примеру. Наиме, пре пар година у Кикинди је покренута иницијатива да се промени постојећи историјски грб града јер је политички некоректан и неподобан за савремено доба. Наравно, мисли се на симбол прободене турске главе. Не знам шта је био епилог те иницијативе, мада видим да овај стари Аустро-Угарски грб још увек није мењан.
Слика:


Чему ово срце?:) Оно што упада у очи, не знам да ли је тако и на оригиналном грбу, раме у оклопу је као да је у питању лева рука, а шака је окренута као да дешњак држи сабљу. :)

За Кикинду ми више пристаје грб са неким ораницама у позадини. :)

Ван мреже Milos

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #23 послато: Новембар 13, 2016, 04:18:39 поподне »
Zaista zanimljiv grb. Za moderno doba moze da se kaze da jeste nekorektno i cudi me da do sada nije promenjen. Inace procitah da trenutno koriste kao pecat grb distrikta Kikinde umesto ovog sa macem i glavom.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #24 послато: Новембар 13, 2016, 04:27:06 поподне »
Кикинда, као једно историјски битно место, требало би да има потпуно хералдички исправан грб, међутим, данас градски званичници користе амблем базиран на овом историсјком грбу Кикинде.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Wappen_Kikinda.png

Иначе, једно време се заиста користио грб Великокикиндског Диштрикта, и то су радили ови "проевропски". То је било потпуно противно статуту града. Данас је кудикамо боље, мада се опет користи амблем базиран на грбу (горе на линку), а не сам грб. Још је и горе кад се зна да је прошле године Кикинда добила статус града, али малограђански умови то још не могу себи да утуве у главу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #25 послато: Новембар 13, 2016, 04:42:39 поподне »
Чему ово срце?:) Оно што упада у очи, не знам да ли је тако и на оригиналном грбу, раме у оклопу је као да је у питању лева рука, а шака је окренута као да дешњак држи сабљу. :)

За Кикинду ми више пристаје грб са неким ораницама у позадини. :)

Добро запажање Небојша, али ово мислим да ипак није звачни емблазон, већ нека реконструкција са мреже.

Ацовић је на пример урадио грб по пропису.



Хералдички је овде дискутабилно управо срце, које не би требало бити црвено, пошто без вањске линије не би било уопште видљиво на грбу. Могло се евентуално приступи фимбрирању, али то се онда мора нагласити и у блазону, што не верујем да је случај.

Zaista zanimljiv grb. Za moderno doba moze da se kaze da jeste nekorektno i cudi me da do sada nije promenjen. Inace procitah da trenutno koriste kao pecat grb distrikta Kikinde umesto ovog sa macem i glavom.

Хералдика није настала јуче, а одсечена турска глава је врло чест симбол у хералдици земаља које су биле под влашћу или утицајем Краљевине Угарске, у начелу привилегије су се стицале одсецањем турских глава, и то се очигледно врло радо истицало на хералдици тог времена кад се ратовало с Турцима.

Мађарима рецимо није пално на памет да иједан грб сакате уклањајући одсечену турску главу са сабље, копља, испод копита коња и слично...

Ево рецимо грба Хајду-дорошке жупаније:


p. s.
Је л' би могао да потражиш тај грб који тренутно користе? Пошто је и на грбу са печата Великокикиндског дистрикта златан лав са сабљом и одсеченом турском главом у панџама?



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #26 послато: Новембар 13, 2016, 04:59:39 поподне »
Је л' би могао да потражиш тај грб који тренутно користе? Пошто је и на грбу са печата Великокикиндског дистрикта златан лав са сабљом и одсеченом турском главом у панџама?

Рекох ја малопре, али изгледа ниси видео пост.  :)

Тренутно Град Кикинда користи стилизовани грб, а до пре 3-4 године, претходна градска управа користила је грб Великокикиндског Диштрикта. Ево чланка о томе:

http://www.kurir.rs/skandal-habzburska-kruna-i-turska-glava-na-grbu-kikinde-clanak-98312
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #27 послато: Новембар 13, 2016, 05:25:03 поподне »
Рекох ја малопре, али изгледа ниси видео пост.  :)

Тренутно Град Кикинда користи стилизовани грб, а до пре 3-4 године, претходна градска управа користила је грб Великокикиндског Диштрикта. Ево чланка о томе:

http://www.kurir.rs/skandal-habzburska-kruna-i-turska-glava-na-grbu-kikinde-clanak-98312

Видех кад већ послах. :) Али како су смотани, нису ништа посебно направили са том илегалном заменом, одсечена турска глава опет оста у грбу? Додуше, можда је творцу ове фикс идеје било мање језиво гледати одсечену турску главу како је за перчин држи лав, него набодену на оштрицу у десници руци. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #28 послато: Новембар 13, 2016, 05:26:45 поподне »
Нпр. пре двадесетак година у Сомбору је била дебата да ли треба:
1. задржати тада актуелни амблем из доба СФРЈ
2. вратити стари Аустро-Угарски грб из 18. века када је Сомбор откупио звање слободног краљевског града
3. направити нови грб у стилу старе српске хераллдике

Изабрана је варијанта под редним бројем два. Од деведесетих година прошлог века, Сомбор је поново званично почео да користи свој стари грб из времена Аустро-Угарске.

Сомбор - стари грб из 18. века који је поново у употреби.
Слика:


Сомбор - амблем из доба СФРЈ.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #29 послато: Новембар 13, 2016, 05:34:33 поподне »
Видех кад већ послах. :) Али како су смотани, нису ништа посебно направили са том илегалном заменом, одсечена турска глава опет оста у грбу? Додуше, можда је творцу ове фикс идеје било мање језиво гледати одсечену турску главу како је за перчин држи лав, него набодену на оштрицу у десници руци. ;)

Па да, као, није тако уочљива та глава, па је прихватљивије.  ::) Док год странке одлучују ко ће бити на челу општина, нема нама 'леба.  :)

Нпр. пре двадесетак година у Сомбору је била дебата да ли треба:
1. задржати тада актуелни амблем из доба СФРЈ
2. вратити стари Аустро-Угарски грб из 18. века када је Сомбор откупио звање слободног краљевског града
3. направити нови грб у стилу старе српске хераллдике

Изабрана је варијанта под редним бројем два. Од деведесетих година прошлог века, Сомбор је поново званично почео да користи свој стари грб из времена Аустро-Угарске.

И ја сам увек за ову опцију. Град с историјом требало би да има и историјски грб. Исто и као с именима улица - ако ћеш да даш нечије име улици, онда лепо направи нову улицу па је назови како хоћеш. Рецимо, ако су комунисти направили неку нову улицу, и назвали је по неком свом функционеру, онда би требало то име и да остане, без обзира на то шта ми данас мислили о комунистима.  :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #30 послато: Новембар 13, 2016, 05:43:41 поподне »
Кад смо већ код комуниста и грбова, занимљиво ми је то што нису мењали грб Новог Сада и додавали му црвену петокраку. Нови Сад без прекида носи свој грб - од добијања статуса града и грба 1748. па све до данас. Има ли још неких градова којима комунисти нису мењали грб?

П.С.
Сад видим да неки сајтови наводе да је ипак постојала петокрака на грбу НС-а, али нигде нема ама баш ниједног доказа за то. Ево, рецимо, разгледнице из 1981, а НС и даље нема петокраку.
https://static.kupindoslike.com/Brosura-Novog-Sada-SFRJ-_slika_O_22207065.jpg

Дакле, петокраке сигурно није било. Има ли сличних примера?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #31 послато: Новембар 13, 2016, 05:52:17 поподне »
Пар градова у Војводини који опет користе старе Аустро-Угарске грбове (печатне верзије).

Суботица
Слика:


Сомбор
Слика:


Вршац
Слика:


Бечеј
Слика:



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #32 послато: Новембар 13, 2016, 06:03:13 поподне »
Дакле, петокраке сигурно није било. Има ли сличних примера?

Ово питање је само за најбоље познаваоце месне хералдике.  :D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #33 послато: Новембар 29, 2016, 12:20:39 пре подне »
Као што се нове цркве у Војводине граде у византијском стилу (а не у бароку), тако би и грбови општина и градова требало да буду у складу са српском традицијом, а не аустроугарском.

Не бих се у потпуности сложио са овим. У Србији има доста месних обележја која нису у складу са хералдичким правилима. Решавање овог проблема је много прече него мењање потпуно хералдички исправних грбова из времена Аустро-Угарске. Ти грбови имају дугу традицију и често су имали везе са стицањем звања слободног краљевског града (широке локалне аутономије у оно време). То звање је дебело плаћено од стране локалног становништва којег су чинили етнички Срби у солидном проценту. Неки од тих грбова су чак старији од српских краљевских династија Карађорђевић и Обреновић. Одрећи се тих традиционалних историјских обележја само због презира према аутономашкој струји би било тотално погрешно. Хералдика је универзална дисциплина. Стари аустро-угарски грбови су савршено добро уклопљени у нашу хералдику. Ја не видим проблем у томе да неки (не сви) војвођански градови имају тај стари "барокни шмек" јер управо тај стил истиче особености овог дела Србије.
Пример:
Повеља слободног и краљевског града Сомбора (1749).
Слика:

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #34 послато: Новембар 29, 2016, 01:17:15 пре подне »
Мислиш, као рецимо у случају Руме?

Ту је постојао стари грб. А касније су му додати држачи и стегови, и тако прерастао у велики грб.
Штит је остао исто као и стотинама година раније, само је подигнут на ниво "великог грба".
Да, Рума је добар пример. Поред великог грба обично постоји и средњи грб (штит са круном у виду тврђаве) и мали грб (штит). Ово је случај и са Београдом, али за разлику од већине општина и градова у Београду се углавном користи само мали грб.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #35 послато: Новембар 29, 2016, 01:38:17 пре подне »
Не бих се у потпуности сложио са овим. У Србији има доста месних обележја која нису у складу са хералдичким правилима. Решавање овог проблема је много прече него мењање потпуно хералдички исправних грбова из времена Аустро-Угарске. Ти грбови имају дугу традицију и често су имали везе са стицањем звања слободног краљевског града (широке локалне аутономије у оно време). То звање је дебело плаћено од стране локалног становништва којег су чинили етнички Срби у солидном проценту. Неки од тих грбова су чак старији од српских краљевских династија Карађорђевић и Обреновић. Одрећи се тих традиционалних историјских обележја само због презира према аутономашкој струји би било тотално погрешно. Хералдика је универзална дисциплина. Стари аустро-угарски грбови су савршено добро уклопљени у нашу хералдику. Ја не видим проблем у томе да неки (не сви) војвођански градови имају тај стари "барокни шмек" јер управо тај стил истиче особености овог дела Србије.
Пример:
Повеља слободног и краљевског града Сомбора (1749).
Не треба због борбе народа за своја права проглашавати оно што су добили за светињу јер је то по правилу био компромис. Том логиком би за грб данашње Војводине требали да усвојимо грб Српске Војводине на коме је царска аустријска круна јер се народ много борио за ту аутономију. Та круна је била на грбу не зато што је народ волео цара, већ као компромис. Исто тако, чисто сумљам да су Срби у Сомбору били одушевљени са натписом на латинском. Да је било до њих, вероватно би само писало Сомбор на ћирилици. То је једноставно био компромис на који су пристали. Међутим, аутономаши и снобови се таквим грбовима редовно одушевљавају (не кажем да си ти један од њих), свако из својих разлога. Први јер их ти грбови подсећају на време кад нису били под "србијанском окупацијом", а други јер им делују отмено.
Скоро сви грбови војвођанских градова су рађени по истом шаблону (облик печата са барокним елементима), исто као што су и скоро сви модерни грбови српских градова рађени по истом шаблону (носачи грба и круна у виду утврђења). То је једноставно начин на који држава приказује свој суверенитет над појединим градом, а локални идентитет се приказује на штиту. Ја мислим да према симболима аустроугарског суверенитета (облик печата, латински натписи, барокни елементи...) не треба показивати никакву носталгију, али свако има право на своје мишљење.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #36 послато: Новембар 29, 2016, 02:19:59 пре подне »
Не треба због борбе народа за своја права проглашавати оно што су добили за светињу јер је то по правилу био компромис. Том логиком би за грб данашње Војводине требали да усвојимо грб Српске Војводине на коме је царска аустријска круна јер се народ много борио за ту аутономију. Та круна је била на грбу не зато што је народ волео цара, већ као компромис. Исто тако, чисто сумљам да су Срби у Сомбору били одушевљени са натписом на латинском. Да је било до њих, вероватно би само писало Сомбор на ћирилици. То је једноставно био компромис на који су пристали. Међутим, аутономаши и снобови се таквим грбовима редовно одушевљавају (не кажем да си ти један од њих), свако из својих разлога. Први јер их ти грбови подсећају на време кад нису били под "србијанском окупацијом", а други јер им делују отмено.
Скоро сви грбови војвођанских градова су рађени по истом шаблону (облик печата са барокним елементима), исто као што су и скоро сви модерни грбови српских градова рађени по истом шаблону (носачи грба и круна у виду утврђења). То је једноставно начин на који држава приказује свој суверенитет над појединим градом, а локални идентитет се приказује на штиту. Ја мислим да према симболима аустроугарског суверенитета (облик печата, латински натписи, барокни елементи...) не треба показивати никакву носталгију, али свако има право на своје мишљење.

Мешаш печате и грбове. То је прво. Друго, ови разлози ти једноставно нису тачни. Ево, ја рецимо не припадам ни једној групи од две које си набројао. Треће, латински је био службени језик Угарске, нема везе с папом и Ватиканом. Много лично и национално све ово схваташ. Хералдика је систем универзалних правила, и она су иста и у српској и у мађарској и у немачкој хералдици. Зато не видим разлог да се мењају куле, река и голуб на грбу НС-а.

Да, Рума је добар пример. Поред великог грба обично постоји и средњи грб (штит са круном у виду тврђаве) и мали грб (штит). Ово је случај и са Београдом, али за разлику од већине општина и градова у Београду се углавном користи само мали грб.

Мислио сам на Руму јер је ту искоришћен грб који овај град баштини стотинама година, коме су само придодати држачи. Тај грб је добијен од стране угарских власти, а видиш, није ти засметао. Дакле, грб Руме није мењан, само је проширен!  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #37 послато: Новембар 29, 2016, 08:59:53 пре подне »
Мешаш печате и грбове. То је прво.
Не, опет погрешно тумачиш моје речи. Рекао сам да су грбови градова уоквирени текстом на латинском у облику печата одличан пример хералдичког стандарда који је био типичан за Аустроугарску. Претходно приказани грб Сомбора је један од њих, а тај исти грб уоквирен текстом на латинском се налази на данашњој застави Сомбора:
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Datoteka:Zastava_Sombora.jpg
Ради се о очигледном форсирању стране хералдичке традиције и страног језика. Можда је латински био званични језик у Мађарској, али у Србији није, нити је икада био, те му на симболима наших градова није место. Не ради се ту о мом национализму, већ о твом недостатку свести о позадини овакве појаве.

Друго, ови разлози ти једноставно нису тачни. Ево, ја рецимо не припадам ни једној групи од две које си набројао. Треће, латински је био службени језик Угарске, нема везе с папом и Ватиканом. Много лично и национално све ово схваташ.
Разлози које сам навео су у потпуности тачни. Нигде нисам написао да они који подржавају враћање аустроугарских грбова у оригиналу морају бити или аутономаши или снобови, већ сам само споменуо те две категорије као најтипичније. Тако да стварно не знам зашто си се осетио прозваним. Који су твоји мотиви за такав став ме уопште не занима, овде није реч о теби већ о конкретној теми. Међутим, ти си себи дао за право да ми се бахато и са висине обраћаш иако немаш никакве аргументе.

Хералдика је систем универзалних правила, и она су иста и у српској и у мађарској и у немачкој хералдици. Зато не видим разлог да се мењају куле, река и голуб на грбу НС-а.
Опет браниш куле, реку и голуба што већ постаје комично јер сам јасно рекао да оригиналне мотиве треба задржати, али да треба да буду приказани у складу са српским хералдичким стандардима. Одговараш ми на нешто што уопште нисам рекао и то по други пут иако сам већ појаснио на шта сам мислио. Пробај мало да се скоцентришеш пре него што нешто напишеш.

Тај грб је добијен од стране угарских власти, а видиш, није ти засметао.
Тако је, не смета ми мали грб Руме (односно штит) јер не представља Аустроугарску већ сам град Руму, али ми сметају барокни елементи на оригиналном грбу и текст на латинском јер они представљају Аустроугарску хералдичку традицију исто као што држачи представљају нашу хералдичку традицију. То сам већ образложио, али из неког разлога у потпуности игноришеш аргументе које сам изнео.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #38 послато: Новембар 29, 2016, 09:37:54 пре подне »
Немам благе везе са хералдиком, али сви ти грбови, печати, заставе се "обраћају" мени као обичном грађанину, који их може видети на документима, зградама, фасадама. Такође, они ме у неку руку представљају, као грађанина тог и тог града и те и те земље. Са тим у вези, дакле као обичном човеку који се не разуме у филозофију свих тих обележја, ни мало ми не прија било какав аустроугарски, немачки, турски, албански, бугарски, латински, мађарски или румунски елемент на било ком обележју било ког града у Србији. Такав елемент треба одмах избацити, макар без њега дато обележје изгубило "традицију". Добру традицију треба чувати, а лошу треба мењати. Вођење рачуна о таквим стварима је много јачи симбол (неше свести) од било ког грба и заставе. А ђаво се крије у малим стварима. 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #39 послато: Новембар 29, 2016, 11:05:30 пре подне »
Немам благе везе са хералдиком, али сви ти грбови, печати, заставе се "обраћају" мени као обичном грађанину, који их може видети на документима, зградама, фасадама. Такође, они ме у неку руку представљају, као грађанина тог и тог града и те и те земље. Са тим у вези, дакле као обичном човеку који се не разуме у филозофију свих тих обележја, ни мало ми не прија било какав аустроугарски, немачки, турски, албански, бугарски, латински, мађарски или румунски елемент на било ком обележју било ког града у Србији. Такав елемент треба одмах избацити, макар без њега дато обележје изгубило "традицију". Добру традицију треба чувати, а лошу треба мењати. Вођење рачуна о таквим стварима је много јачи симбол (неше свести) од било ког грба и заставе. А ђаво се крије у малим стварима.

У начелу, делим ово мишљење Селаковићу, или ако се већ хоће позвати на неку постојећу традицију, да то буде традиција која подједнако има смисла и важности, како за оно време тада, тако и за ово време данас. Мада, за то прво морамо сами неке промене да уведемо, јер у неким случајевима (попут АПВ) испада да је стање исто, слави се K. und K. монархија. :)



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #40 послато: Новембар 29, 2016, 11:13:45 пре подне »
У начелу, делим ово мишљење Селаковићу, или ако се већ хоће позвати на неку постојећу традицију, да то буде традиција која подједнако има смисла и важности, како за оно време тада, тако и за ово време данас. Мада, за то прво морамо сами неке промене да уведемо, јер у неким случајевима (попут АПВ) испада да је стање исто, слави се K. und K. монархија. :)

Немам ништа против, на пример, Цара Константина на неком грбу Ниша (што кажеш ти, значајно је и данас) или неког симбола Византије. Али имам проблем са обележјима држава које набројах, јер су све у последњих 100 година макар једном нападале Србију или допуштале другима да са њиховог копненог и ваздушног простора нападају Србију. 

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #41 послато: Новембар 29, 2016, 11:22:25 пре подне »
Са тим у вези, дакле као обичном човеку који се не разуме у филозофију свих тих обележја, ни мало ми не прија било какав аустроугарски, немачки, турски, албански, бугарски, латински, мађарски или румунски елемент на било ком обележју било ког града у Србији. Такав елемент треба одмах избацити, макар без њега дато обележје изгубило "традицију".

Опет да поменем пример Сомбора где се десио управо супротан процес. Пре двадесетак година у Сомбору је била дебата да ли треба:
1. задржати тада актуелни амблем из доба СФРЈ
2. вратити стари Аустро-Угарски грб из 18. века када је Сомбор откупио звање слободног краљевског града
3. направити нови грб у стилу српске хералдике
Изабрана је варијанта под редним бројем два. Од деведесетих година прошлог века, Сомбор је поново званично почео користити свој стари грб из времена Аустро-Угарске. Становници су били за ту варијанту (а ваља напоменути да су Срби већина у овом граду - 67%, па су могли изабрати варијанту три да су хтели).
Месну хераллдику никад не треба посматрати из угла националних симбола. Чак је пожељније да градска и општинска хералдика истиче особености дотичног краја. Историјска је чињеница да је Војводина некад била део Аустро-Угарске. Данас више није. Али се везе са прошлошћу не смеју на силу мењати и занемаривати. Нема потреба за тим. Нема 'леба од рушења мостова без обзира на појединачна национална осећања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #42 послато: Новембар 29, 2016, 11:29:56 пре подне »

Месну хераллдику никад не треба посматрати из угла националних симбола. Чак је пожељније да градска и општинска хералдика истиче особености дотичног краја. Историјска је чињеница да је Војводина некад била део Аустро-Угарске. Данас више није. Али се везе са прошлошћу не смеју на силу мењати и занемаривати. Нема потреба за тим. Нема 'леба од рушења мостова без обзира на појединачна национална осећања.

Наравно, не могу ја да одређујем Сомборцима какав грб хоће. Али:

Да је рецимо, у паралелном универзуму, Трећи Рајх владао Сомбором од 1941. до 2212. године, било би уреду да 2300. године свастика буде на грбу Сомбора? Лако се овде неке ствари заборављају, а криви су сами Сомборци, Ваљевци, Нишлије...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #43 послато: Новембар 29, 2016, 03:21:22 поподне »
Опет да поменем пример Сомбора где се десио управо супротан процес. Пре двадесетак година у Сомбору је била дебата да ли треба:
1. задржати тада актуелни амблем из доба СФРЈ
2. вратити стари Аустро-Угарски грб из 18. века када је Сомбор откупио звање слободног краљевског града
3. направити нови грб у стилу српске хералдике
Изабрана је варијанта под редним бројем два. Од деведесетих година прошлог века, Сомбор је поново званично почео користити свој стари грб из времена Аустро-Угарске. Становници су били за ту варијанту (а ваља напоменути да су Срби већина у овом граду - 67%, па су могли изабрати варијанту три да су хтели).
Месну хераллдику никад не треба посматрати из угла националних симбола. Чак је пожељније да градска и општинска хералдика истиче особености дотичног краја. Историјска је чињеница да је Војводина некад била део Аустро-Угарске. Данас више није. Али се везе са прошлошћу не смеју на силу мењати и занемаривати. Нема потреба за тим. Нема 'леба од рушења мостова без обзира на појединачна национална осећања.

Тако је.  :)
Само, треба рећи и да је комунистички грб сомбора био овај исти, само с петокраком. Али, опет понављам, није било печата. Печат и грб су све различите ствари. Сличне су, али не и исте.

Наравно, не могу ја да одређујем Сомборцима какав грб хоће. Али:

Да је рецимо, у паралелном универзуму, Трећи Рајх владао Сомбором од 1941. до 2212. године, било би уреду да 2300. године свастика буде на грбу Сомбора? Лако се овде неке ствари заборављају, а криви су сами Сомборци, Ваљевци, Нишлије...

Друго су симболи мржње и национални симболи. Већ сам спомињао хрватске грбове који бесмислено обилују шаховницама.
Зашто би се мењали симболи који описују особености града, природу, градску тврђаву, итд? Али, као што рекох, национални симболи и симболи мржње, то свакако треба мењати.  :)

Не, опет погрешно тумачиш моје речи. Рекао сам да су грбови градова уоквирени текстом на латинском у облику печата одличан пример хералдичког стандарда који је био типичан за Аустроугарску. Претходно приказани грб Сомбора је један од њих, а тај исти грб уоквирен текстом на латинском се налази на данашњој застави Сомбора:
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Datoteka:Zastava_Sombora.jpg
Ради се о очигледном форсирању стране хералдичке традиције и страног језика. Можда је латински био званични језик у Мађарској, али у Србији није, нити је икада био, те му на симболима наших градова није место. Не ради се ту о мом национализму, већ о твом недостатку свести о позадини овакве појаве.
Разлози које сам навео су у потпуности тачни. Нигде нисам написао да они који подржавају враћање аустроугарских грбова у оригиналу морају бити или аутономаши или снобови, већ сам само споменуо те две категорије као најтипичније. Тако да стварно не знам зашто си се осетио прозваним. Који су твоји мотиви за такав став ме уопште не занима, овде није реч о теби већ о конкретној теми. Међутим, ти си себи дао за право да ми се бахато и са висине обраћаш иако немаш никакве аргументе.
Опет браниш куле, реку и голуба што већ постаје комично јер сам јасно рекао да оригиналне мотиве треба задржати, али да треба да буду приказани у складу са српским хералдичким стандардима. Одговараш ми на нешто што уопште нисам рекао и то по други пут иако сам већ појаснио на шта сам мислио. Пробај мало да се скоцентришеш пре него што нешто напишеш.
Тако је, не смета ми мали грб Руме (односно штит) јер не представља Аустроугарску већ сам град Руму, али ми сметају барокни елементи на оригиналном грбу и текст на латинском јер они представљају Аустроугарску хералдичку традицију исто као што држачи представљају нашу хералдичку традицију. То сам већ образложио, али из неког разлога у потпуности игноришеш аргументе које сам изнео.

Иване, не обраћам ти се бахато и с висине; видиш ваљда и сам да сам стављао смајлије да не помислиш тако нешто. Чак сам ти и рекао да не покушавам да преокренем твоје мишљење. Не знам зашто си тако офанзиван у разговорима. Ствар је у томе да ти и ја не доживљавамо хералдику на исти начин. Ти то доживљаваш као симболе овог или овог, а ја као научну дисциплину у којој постоје одређена правила.

Себе сам споменуо не зато што сам се осетио прозваним, већ да бих ти показао да не постоје само два типа људи које си ти набројао, већ има и оних трећих.

А што се тиче хералдике и тога да је не разумем... Шта да ти кажем; бавим се хералдиком већ десетак-петнаест година, и мислим да понешто знам. Грб је оно унутар печата; тако бар ја мислим. Онај натпис око грба сам каже "ПЕЧАТ КРАЉЕВСКОГ СЛОБОДНОГ ГРАДА СОМБОРА 1479"; дакле, то је печат који на себи носи изузетно значајан датум за Сомбор. Постоје такође и такозвани печатни грбови, али грб је оно унутра. Мора да се прави разлика између тога. Рецимо, ово је грб Сомбора:



Додуше, Амикус се боље разуме у печате од мене; он ће то много боље објаснити. Или рећи да нисам у праву; можда је и то могуће, не тврдим да је све што кажем 100% тачно.

Ја сам само желео да ти укажем на то како се ствари гледају у хералдици.

Грб Руме (онај штит) на себи има латински натпис IN HOC SIGNO EVADET OPPIDUM RUMA (додуше, иницијале). Зато сам питао да ли ти је засметао.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #44 послато: Новембар 29, 2016, 03:32:55 поподне »
Нема потребе даље трошити речи на хералдику из доба Аустро-Угарске, већ под хитно треба исправљати ову нехералдичку срамоту.
Линк:

http://www.zastave-grbovi.com/?jez=sc&menu=41

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #45 послато: Новембар 29, 2016, 03:49:49 поподне »
Нема потребе даље трошити речи на хералдику из доба Аустро-Угарске, већ под хитно треба исправљати ову нехералдичку срамоту.
Линк:

http://www.zastave-grbovi.com/?jez=sc&menu=41

Слажем се са тобом, Сергио, да су ови грбови грозни. Али дражи ми је и овакав грб рецимо Чачка са годином 1815, него Сомбора са 1749. или Суботице са поменом Марије Терезије. При чему су ми и Сомбор и Суботица и Чачак подједнако драги. Зар се не би могао задржати онај, да се просто изразим, централни део у грбовима оба града, са том месном симболиком, а изменити онај натпис који иде около? Уместо 1749. ставити за Сомбор далеко важнију и прикладнију 1918? Није ли то најсветлија година у историји Сомбора? Зар треба држати Maria Theresiopolis на грбу Суботице - какви су рецимо били њени погледи према унијаћењу? Како се звала држава којом је владала и какав је однос та држава на концу свог постојања имала према Србима?   

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #46 послато: Новембар 29, 2016, 04:13:07 поподне »
Слажем се са тобом, Сергио, да су ови грбови грозни. Али дражи ми је и овакав грб рецимо Чачка са годином 1815, него Сомбора са 1749. или Суботице са поменом Марије Терезије. При чему су ми и Сомбор и Суботица и Чачак подједнако драги. Зар се не би могао задржати онај, да се просто изразим, централни део у грбовима оба града, са том месном симболиком, а изменити онај натпис који иде около? Уместо 1749. ставити за Сомбор далеко важнију и прикладнију 1918? Није ли то најсветлија година у историји Сомбора? Зар треба држати Maria Theresiopolis на грбу Суботице - какви су рецимо били њени погледи према унијаћењу? Како се звала држава којом је владала и какав је однос та држава на концу свог постојања имала према Србима?

Добро, али треба ипак имати на уму да грбове није осмишљала Марија Терезија, већ дежурни хералд у царској и краљевској канцеларији у Вијени. Што каже Бакс, неке грбове ни сами не бисмо другачије или боље осмислили до какви су осмишљени у време Аустро-Угарске, и при том су епитете слободних и краљевских градова куповали њихови становници, а тада је уз речене привилегије граду додељиван и грб.

За Суботицу, али и нека друга места се слажем, али што се тиче рецимо Сомбора, мислим да у овом грбу нема ништа што не би било наше, или у духу наше историје, па и хералдике.

Печати које Бакс помену, јесу посебна у симболици хабзбуршких земаља, и они често нису грбови. То се код нас неретко превиђа, па тако један Вршац бајаги има грб, а у ствари има королисани печат из 1804. године. Сличан је и грб Печуја, или Осека.

Конкретно печат Вршца:




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #47 послато: Новембар 29, 2016, 05:14:24 поподне »
Слажем се са тобом, Сергио, да су ови грбови грозни. Али дражи ми је и овакав грб рецимо Чачка са годином 1815, него Сомбора са 1749. или Суботице са поменом Марије Терезије. При чему су ми и Сомбор и Суботица и Чачак подједнако драги. Зар се не би могао задржати онај, да се просто изразим, централни део у грбовима оба града, са том месном симболиком, а изменити онај натпис који иде около? Уместо 1749. ставити за Сомбор далеко важнију и прикладнију 1918? Није ли то најсветлија година у историји Сомбора? Зар треба држати Maria Theresiopolis на грбу Суботице - какви су рецимо били њени погледи према унијаћењу? Како се звала држава којом је владала и какав је однос та држава на концу свог постојања имала према Србима?

Навео сам тај линк јер, у суштини, ова обележја не могу носити име хералдичког грба већ амблема. Постоји битна разлика. Овако изгледају правилно блазонирани месни грбови у нашој земљи (линк: http://www.zastave-grbovi.com/?jez=sc&menu=37).
Тај натпис на кружном делу око грба се може али не мора користити. У српској хералдици сваки месни грб (поготово у случају великих градова и општина) има три нивоа. 1. мала верзија грба - само штит, 2. средња верзија - штит плус бедемска круна са пар евентуалних додатних детаља, 3. велика верзија - средња верзија плус држачи са стеговима. Особеност аустро-угарске хералдике је да уместо те највеће верзије има печатну верзију, или да будем прецизнији има малу верзију грба, средњу верзију грба и другу средњу верзију грба (када се на редовну средњу верзију дода кружни текст па постане печатна верзија). У колико неком смета печата верзија са латинским текстом, може користити обичну средњу верзију пошто су оба начина приказивања потпуно исправни. У случају Сомбора та 1749. годна је особеност везана за само овај град коју треба по сваку цену истакнути јер је то први пут у историји да је ово место званично добило статус града захваљујући пожртвованости локалног становништва. Управо овакви детаљи су најважнији за локалну месну хералдику. Покрајинска хералдика и припајање Војводине Србији су тотално другачије тема и не треба их мешати и упоређивати са мањим али важним локалним историјским догађајима.
Нпр. Чачак може задржати неке симболе са тренутног амблема али би их хералдички уметници требали уобличити по хералдичким правилима и биће све у реду.
Месној хералдици треба увек приступати са мање националне острашћености јер је чак и пожељно да месни грбови одражавају разноликост и локалну историју дотичног становништво, а у Војводини су дефинитивно присутна оба ова елемента (1. етничка шароликост, 2. специфично пређашње историјско наслеђе у поређењу на неке друге делове земље Србије).
Ово су скоро сви примери месне хералдике у Србији:
http://www.zastave-grbovi.com/?jez=sc&menu=36

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #48 послато: Новембар 29, 2016, 05:25:49 поподне »
Много више сам фасциниран стеговима који су заправо штит грба ”на четвртастом пољу”...него заставама, овако би то требало изгледати за Нови Сад:



И ја мислим да би стегови требли заменити све локалне заставе, мада и стег је на неки начин врста заставе али застава прављена по хералдичким правилима (banner of arms): "A banner of arms is a flag, which has the same image as a coat of arms, rendered in the rectangular shape of the flag."

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #49 послато: Новембар 29, 2016, 05:38:28 поподне »
...
У колико неком смета печата верзија са латинским текстом, може користити обичну средњу верзију пошто су оба начина приказивања потпуно исправни. ...
Месној хералдици треба увек приступати са мање националне острашћености јер је чак и пожељно да месни грбови одражавају разноликост и локалну историју дотичног становништво, а у Војводини су дефинитивно присутна оба ова елемента (1. етничка шароликост, 2. специфично пређашње историјско наслеђе у поређењу на неке друге делове земље Србије).
...

Што се мене тиче нећу даље учествовати у овој дискусији, јер се нећемо сложити  ;) У том циљу, моје последње напомене:

-Надам се да нисте схватили моје коментаре као неку "националну острашћеност". У Суботици имам много пријатеља, од којих су 90% Мађари, а у средњошколским данима се лепо дружих са једном полу-Мађарицом полу-Јеврејком одатле  ;D У Сомбору сам био доста пута, трчао полумаратоне и увек се лепо дружио са неколико Сомбораца (од којих ни један није Србин).
-Не може аргумент бити да ако сматраш да је нешто непринципијелно на једној верзији грба, користиш другу верзију, а на ову прву зажмуриш. Треба све верзије да буду у реду.
-Можда је то моје погрешно виђење хералдике, али однос према застави и грбу своје државе и свог града је изнад свега емотиван. Ја према застави Србије и грбу Ваљева осећам неке лепе емоције. Ако грађани Сомбора и Суботице осећају емоције према грбу са 1749. годином или Маријом Терезијом - у реду. Ја само кажем да је то мало бизарно. Мислим да је период после 1918. ипак донео једну моралну еманципацију у смислу не војне, него моралне победе Краљевине Србије над АУ Голијатом, да је народ Срема, Бачке, Баната, Барање изгласао припојење Србији и да би грбови и заставе градова требало да се осврну на тај радосни и вансеријски догађај у историји Војводине. А национална шароликост је само предност, ево нека се на сваком грбу играју деца Мађар, Србин, Хрват, ... то би био симбол грба и емоција достојан, као што Марија Терезија и 1749. година свакако нису.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #50 послато: Новембар 29, 2016, 06:20:29 поподне »
Зашто би се мењали симболи који описују особености града, природу, градску тврђаву, итд?
Бакс, сви се слажемо око тога. Никоме овде не сметају особености градова на грбовима који настали у том периоду.

Себе сам споменуо не зато што сам се осетио прозваним, већ да бих ти показао да не постоје само два типа људи које си ти набројао, већ има и оних трећих.
Нека буде да се опет нисмо разумели, није ми циљ да се расправљам са тобом.

Грб је оно унутар печата; тако бар ја мислим. Онај натпис око грба сам каже "ПЕЧАТ КРАЉЕВСКОГ СЛОБОДНОГ ГРАДА СОМБОРА 1479"; дакле, то је печат који на себи носи изузетно значајан датум за Сомбор. Постоје такође и такозвани печатни грбови, али грб је оно унутра. Мора да се прави разлика између тога. Рецимо, ово је грб Сомбора:



Sergio је већ разјаснио ово, тако да ћу га цитирати:
Особеност аустро-угарске хералдике је да уместо те највеће верзије има печатну верзију, или да будем прецизнији има малу верзију грба, средњу верзију грба и другу средњу верзију грба (када се на редовну средњу верзију дода кружни текст па постане печатна верзија).
У Аустроугарској је еквивалент великом грбу из српске хералдике била печатна верзија грба. Оно што ти називаш грбом Сомбора је заправо средњи грб Сомбора, док је оно што ти називаш печатом у ствари велики грб Сомбора који се налази на застави тог града. И на сајту града је исто као и на застави приказан велики грб (кога ти називаш печатом):
http://www.sombor.rs/
Није проблем што ниси био праву, већ ми је засметало то што си ми самоуверено држао предавање о томе како мешам грбове и печате. То је све, ништа лично.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #51 послато: Новембар 29, 2016, 06:36:17 поподне »
Што се мене тиче нећу даље учествовати у овој дискусији, јер се нећемо сложити  ;) У том циљу, моје последње напомене:

-Надам се да нисте схватили моје коментаре као неку "националну острашћеност". У Суботици имам много пријатеља, од којих су 90% Мађари, а у средњошколским данима се лепо дружих са једном полу-Мађарицом полу-Јеврејком одатле  ;D У Сомбору сам био доста пута, трчао полумаратоне и увек се лепо дружио са неколико Сомбораца (од којих ни један није Србин).
-Не може аргумент бити да ако сматраш да је нешто непринципијелно на једној верзији грба, користиш другу верзију, а на ову прву зажмуриш. Треба све верзије да буду у реду.
-Можда је то моје погрешно виђење хералдике, али однос према застави и грбу своје државе и свог града је изнад свега емотиван. Ја према застави Србије и грбу Ваљева осећам неке лепе емоције. Ако грађани Сомбора и Суботице осећају емоције према грбу са 1749. годином или Маријом Терезијом - у реду. Ја само кажем да је то мало бизарно. Мислим да је период после 1918. ипак донео једну моралну еманципацију у смислу не војне, него моралне победе Краљевине Србије над АУ Голијатом, да је народ Срема, Бачке, Баната, Барање изгласао припојење Србији и да би грбови и заставе градова требало да се осврну на тај радосни и вансеријски догађај у историји Војводине. А национална шароликост је само предност, ево нека се на сваком грбу играју деца Мађар, Србин, Хрват, ... то би био симбол грба и емоција достојан, као што Марија Терезија и 1749. година свакако нису.

Али, пробај то овако да посматраш. Те 1749. године, Сомборци су добили част да њихово насеље добије статус града. Дакле, сомборски Срби (мислим да су Срби били и тад већина у Сомбору, али немојте ме држати за реч) су својим радом и заслугом добили грб, који показује колико је њихов град добро место за живот и колико је "велик". Дакле, том становништву, тим сомборски Србима је указана част тиме што су добили овај грб. Као кад бих, рецимо, ја од председника Србије добио неки орден за част или нешто слично. Не свиђа ми се рад тог човека, не подржавам његову партију, и на следећим изборима сигурно нећу гласати за њега, али да ли то значи да се нећу дичити тим орденом? Никако. Орден сам ја заслужио, а уручила ми га је глава ове државе. Дакле, ти Сомборци нису могли грб добити од неког другог, него само од главе своје државе. Али, опет је грб њихов, то јест' њиховог града.  :)

Требало би напоменути и да кад је Војводина постала део Краљевине Србије, а потом СХС и Југославије, нити један грб града није промењен. Знало се шта је то хералдика, а посебно хералдика на локалу, и да то нема везе с националном хералдиком.  :)

Схватам да нам се погледи на ову ствар никако не поклапају, али само не бих да се помисли да је овде реч о некој завери или тако нешто. Да је ту латински због католичанства или Ватикана, или да Сомборци не желе да буду држављани Србије, итд.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #52 послато: Новембар 29, 2016, 06:50:42 поподне »
Sergio је већ разјаснио ово, тако да ћу га цитирати:У Аустроугарској је еквивалент великом грбу из српске хералдике била печатна верзија грба. Оно што ти називаш грбом Сомбора је заправо средњи грб Сомбора, док је оно што ти називаш печатом у ствари велики грб Сомбора који се налази на застави тог града. И на сајту града је исто као и на застави приказан велики грб (кога ти називаш печатом):
http://www.sombor.rs/
Није проблем што ниси био праву, већ ми је засметало то што си ми самоуверено држао предавање о томе како мешам грбове и печате. То је све, ништа лично.

Побогу, ово на сајту је печат. Није грб. То што га сајт Града Сомбора назива грбом... њима на душу. Могу га назвати и хеликоптером. Ево блазона грба Сомбора из Статута Града Сомбора:

"Na zelenom polju štita leži grad srebrne boje, sa tri kule, od kojih je srednja viša; zidovi su ukrašeni prozorima pogodnim za odbranu, a na čelu zupčastim gesimsom; iz gornjeg desnog prozora promoljena crvena ruka drži sablju u smeru ka osmokrakoj zvezdi zlatne boje; iz levog prozora istavljena je zastava plave boje na kojoj se između dve sastavljene lovorove grančice nalazi pozlaćena brojka 3; pred otvorenom gradskom kapijom od železnih rešetki, stoje dva vojnika: desni u plavom čojanom odelu, na glavi mu crna pandurska šubara, u crnim čizmama i u desnoj ruci drži starinsku tešku pušku (bombarda); levi u plavoj bluzi, crvenim čakširama, zlatnim čizmama i sa crvenom mađarskom kapom na glavi, u desnoj ruci drži isukanu sablju uperenu koso u vis. Na grbu se nalazi turnirski štit sa vizorom, a više njega kruna iza koje je lav, u originalnoj boji, u stojećem stavu sa isplaženim jezikom i na gore izbačenim repom; u kandžama drži zastavu i isukanu sablju. S obe strane nalazi se u srebrnoj i crvenoj boji ornament od hrastovog lišća".

То је онај грб који сам ја поставио неколико постова изнад.
Нигде нема тога што ти наводиш (одлика печата), а сајт Град Сомбор једноствно користи погрешан емблазон грба.
И овде опет долазимо до теме - разлике у блазону и емблазону, то јест у опису грба и његовом изображењу. Додуше, почели смо с Новим Садом, а дошли до Сомбора.

И сад ћеш опет некако рећи да нисам у праву и да ти неоправдано држим лекције.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #53 послато: Новембар 29, 2016, 07:54:34 поподне »
-Надам се да нисте схватили моје коментаре као неку "националну острашћеност".

Сво смо ми по мало национално острашћени. И ја сам.  ;)

...однос према застави и грбу своје државе и свог града је изнад свега емотиван.

Наравно да се могу сложити са овом тврдњом.  :)

Побогу, ово на сајту је печат. Није грб. То што га сајт Града Сомбора назива грбом... њима на душу. Могу га назвати и хеликоптером.

На овом линку се налазе све верзије сомборских обележја. Тачни називи свих тих верзија се налазе испод пет слика десно поред текста на поменутој страници.
Линк:
http://www.zastave-grbovi.com/?menu=80381



На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #54 послато: Новембар 29, 2016, 07:55:55 поподне »
Побогу, ово на сајту је печат. Није грб. То што га сајт Града Сомбора назива грбом... њима на душу.
Ниси у праву из простог разлога јер печатни грб упорно називаш печатом. Печат Града Сомбора је прописан статутом града и нема никакве везе са печатним грбом о коме је реч:
Цитат
Град и органи Града имају печат.
Печат је округлог облика, пречника 60 мм, садржи грб Републике Србије око кога је исписан текст: Република Србија, Аутономна Покрајина Војводина, Град Сомбор, назив органа, исписан на српском језику, ћириличним и латиничним писмом, и на мађарском језику и писму.

По статуту је блазон грба дефинисан као што си навео, али ти константно поистовећујеш грб са блазоном грба. Када је у питању емблазон, постоје три верзије грба: мали, средњи и печатни грб. Графичка решења можеш овде да видиш:
http://www.zastave-grbovi.com/?menu=80381
Притом је печатна верзија која је еквивалент великом грбу најчешће у употреби. Због чега је у блазону дефинисан само један ниво (који је у емблазону приказан као средњи грб), а емблазон се састоји од три нивоа треба питати градску управу. Слажем се да формално-правно нису решили ово питање адекватно. Али то није разлог да се печатни грб назива печатом. Ко још ставља

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #55 послато: Новембар 29, 2016, 08:03:27 поподне »
Питање које сам кренуо да поставим је ко још ставља печат на заставу уместо грба? У Србији барем нема таквих примера, тако да мислим да нема никакве дилеме око тога да ли се ради о грбу или печату.

У сваком случају, превише смо се удаљили од теме. Неко од уредника може да премести претходне постове на нову тему о враћању аустроугарских симбола уколико има потребе за тиме.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #56 послато: Новембар 29, 2016, 08:05:23 поподне »
Ниси у праву из простог разлога јер печатни грб упорно називаш печатом. Печат Града Сомбора је прописан статутом града и нема никакве везе са печатним грбом о коме је реч:

Није печат данашњег Сомбора, али јесте био печат кад је Сомбор постао краљевски слободни град, пише на њему самом Sigillum.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #57 послато: Новембар 30, 2016, 10:46:27 пре подне »

...па тако један Вршац бајаги има грб, а у ствари има королисани печат из 1804. године. Сличан је и грб Печуја, или Осека.

Конкретно печат Вршца:



Видео сам да су овај пејзаж успели некако да угурају у штит па се може рећи да Вршац има: званичну малу и званичну печатну верзију грба. Обична средња верзија не постоји.
Слика:


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #58 послато: Новембар 30, 2016, 10:54:41 пре подне »
Видео сам да су овај пејзаж успели некако да угурају у штит па се може рећи да Вршац има: званичну малу и званичну печатну верзију грба. Обична средња верзија не постоји.
Слика:


Претјераше са овим ливадама, само им у позадини фали трактор како клизи низ вршачки брег.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #59 послато: Новембар 30, 2016, 10:57:28 пре подне »
Видео сам да су овај пејзаж успели некако да угурају у штит па се може рећи да Вршац има: званичну малу и званичну печатну верзију грба. Обична средња верзија не постоји.

Пођимо од основног питања.

Како гласи блазон? :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #60 послато: Новембар 30, 2016, 11:12:04 пре подне »
Претјераше са овим ливадама, само им у позадини фали трактор како клизи низ вршачки брег.

Да, заиста чудно.  :D Не знам како су ово успели да блазонирају. Можда је ово данас традиционалан грб због његовог дугог века, али у време када је прављен је сигурно био на ивици хералдичке регуларности. Претпостављам да је подела штита "party per fess" (нисам сигуран) али има ту стварно превише осталих детаља. Могли су се изабрати неки поједностављенији симболи.
Ево маркице са грбом Вршца из времена Краљевине Југослалвије. За време краљевине Југославије је задржано доста месних аустро-угарских грбова у Војводини. То иде у прилог оној тези да је месна хералдика ипак нешто друго у односу на националну. Универзални речик хералдике је свуда примењив.
Слика:

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #61 послато: Новембар 30, 2016, 05:08:56 поподне »
Печати које Бакс помену, јесу посебна у симболици хабзбуршких земаља, и они често нису грбови. То се код нас неретко превиђа, па тако један Вршац бајаги има грб, а у ствари има королисани печат из 1804. године. Сличан је и грб Печуја, или Осека.

Конкретно печат Вршца:



Ово је једина верзија грба Вршца из тог периода, тако да није то био "бајаги грб" или "печат", већ је био грб у званичној употреби. То што се по хералдичким стандардима пре може назвати печатом него грбом је нешто сасвим друго. Ни већина грбова општина у Социјалистичкој Југославији нису били грбови по хералдичким правилима, али то не мења чињеницу да били грбови у званичној употреби.

Није печат данашњег Сомбора, али јесте био печат кад је Сомбор постао краљевски слободни град, пише на њему самом Sigillum.

Не, и у том периоду је коришћен као грб исто као и данас. Једина разлика у односу на Вршац је то што се у оквиру "печата" заиста налазио грб који испуњава услове да се тако назове из угла хералдике, али тај средњи грб готово да није био у употреби као што није ни данас.

Не знам стварно зашто је вама љубитељима хералдике тако тешко да прихватите чињеницу да су и у Аустроугарској нехералдички грбови били у употреби.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #62 послато: Новембар 30, 2016, 05:23:10 поподне »
Ни већина грбова општина у Социјалистичкој Југославији нису били грбови по хералдичким правилима, али то не мења чињеницу да били грбови у званичној употреби.

Ствар је у томе што то никада нису били грбови, него амблеми. Мислим да су овде проблем и расправа настали јер сматраш да је грб свако обележје (за то је крива и власт јер све назива грбовима, иако то нису). Грб је само нешто што прати правила хералдике. Амблем никад не може бити грб, али може бити симбол (рецимо, симбол општине или града). Печат, грб, амблем... те ствари нису исте.

Дакле, ти грбови општина у СФРЈ нису пратили хералдичка правила, и били су амблеми општина. Власт их је погрешно звала грбовима.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #63 послато: Новембар 30, 2016, 06:19:57 поподне »
Људи такође симболе спортских клубова називају грбовима, али то нису грбови већ амблеми.  :)

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #64 послато: Новембар 30, 2016, 06:24:50 поподне »
Мислим да су овде проблем и расправа настали јер сматраш да је грб свако обележје (за то је крива и власт јер све назива грбовима, иако то нису).
Одлично знам које услове обележје мора да испуни да би се назвало грбом са хералдичког становишта. До беспотребне расправе је дошло јер реч грб има двоструко значење што ти никако не желиш да прихватиш као реалност. Свиђало ти се то или не, грб је уједно и хералдички и правни појам. Кад кажем грб тог и тог града говорим о обележју које званично има статус грба не улазећи у то да ли испуњава хералдичке услове да се назове грбом.

Иначе, бројни су примери нехералдичких грбова (ту пре свега мислим на емблазоне), али када су прихваћени од стране ауторитета онда се нико не буни. Рецимо, још 2004. сам приметио неколико хералдичких пропуста на тада усвојеном емблазону грба Србије, али хералдичари су тада ћутали о томе укључујући и извиканог Д. Ацовића на чију је иницијативу тај исти емблазон и усвојен. После се правдао да је то био "привремени емблазон" што је наравно тешка бесмислица.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #65 послато: Новембар 30, 2016, 06:38:00 поподне »

Не, и у том периоду је коришћен као грб исто као и данас. Једина разлика у односу на Вршац је то што се у оквиру "печата" заиста налазио грб који испуњава услове да се тако назове из угла хералдике, али тај средњи грб готово да није био у употреби као што није ни данас.

Данас се средња верзија сомборског грба користи подједнако често као и печатна верзија. На згради општине управо стоји средња (непечатна) верзија.
Слика:


Не знам стварно зашто је вама љубитељима хералдике тако тешко да прихватите чињеницу да су и у Аустроугарској нехералдички грбови били у употреби.

Наравно је било случајева. У праву си.

У суштини у хералдици и вексилологији има неписано правило: "Што једноставније то боље." На неким грбовима има превише елемената (као у случају Вршца). Живописни пејзажи су увек лоше решење за грб.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #66 послато: Новембар 30, 2016, 08:44:19 поподне »
Одлично знам које услове обележје мора да испуни да би се назвало грбом са хералдичког становишта. До беспотребне расправе је дошло јер реч грб има двоструко значење што ти никако не желиш да прихватиш као реалност. Свиђало ти се то или не, грб је уједно и хералдички и правни појам. Кад кажем грб тог и тог града говорим о обележју које званично има статус грба не улазећи у то да ли испуњава хералдичке услове да се назове грбом.

Иначе, бројни су примери нехералдичких грбова (ту пре свега мислим на емблазоне), али када су прихваћени од стране ауторитета онда се нико не буни. Рецимо, још 2004. сам приметио неколико хералдичких пропуста на тада усвојеном емблазону грба Србије, али хералдичари су тада ћутали о томе укључујући и извиканог Д. Ацовића на чију је иницијативу тај исти емблазон и усвојен. После се правдао да је то био "привремени емблазон" што је наравно тешка бесмислица.

Ја једноставно не знам шта да ти кажем... Све што напишем биће "погрешно".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #67 послато: Март 06, 2017, 08:35:20 поподне »
06.03.2017. 15:34

"Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci", istakao je Radojičić.

Nezavisne.com



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #68 послато: Март 06, 2017, 08:52:13 поподне »
06.03.2017. 15:34

"Nakon što su dva konkursa bila neuspješna, odlučio sam se za direktan poziv beogradskom heraldičaru Dragomir Acoviću da pripremi nekoliko prijedloga idejnih rješenja. Formirana je i stručna komisija koja treba da pomogne oko priprema prijedloga i trenutno smo u fazi potpisivanja ugovora o javnoj nabavci", istakao je Radojičić.

Nezavisne.com

"Ај, помоз' Бог", рекох крстећи се три пута.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #69 послато: Март 06, 2017, 08:59:06 поподне »
"Ај, помоз' Бог", рекох крстећи се три пута.

Ацовић је већ имао своје предлоге за грб Бање Луке. Додуше, не баш успешне, рекао бих. Угред, зар нисмо овде имали тему о грбу Бање Луке? ???

Како год, ја не могу прежалити овај предлог, који су непоменици одбили. :(




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #70 послато: Март 06, 2017, 09:01:58 поподне »
Како год, ја не могу прежалити овај предлог, који су непоменици одбили. :(



Такође.  :-\

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #71 послато: Март 06, 2017, 09:03:01 поподне »
Ацовић је већ имао своје предлоге за грб Бање Луке. Додуше, не баш успешне, рекао бих. Угред, зар нисмо овде имали тему о грбу Бање Луке? ???

Како год, ја не могу прежалити овај предлог, који су непоменици одбили. :(



Можда Ацовић рециклира тај предлог уз мале измене.
Вероватно ће и представити грб пред скупштином града, па ће том приликом објаснити одборницима како стоје ствари.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #72 послато: Март 06, 2017, 09:04:51 поподне »
Можда Ацовић рециклира тај предлог уз мале измене.
Вероватно ће и представити грб пред скупштином града, па ће том приликом објаснити одборницима како стоје ствари.

Имамо тему, а овде је Млађо поставио и Ацовићев предлог, некад из деведесетих, мислим?




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #73 послато: Март 06, 2017, 09:14:21 поподне »
Ако се добро сећам, Бањалучани желе тврђаву и Брбас на грбу по сваку цену.

Имамо тему, а овде је Млађо поставио и Ацовићев предлог, некад из деведесетих, мислим?

А што се тиче српских симбола на грбу града, чак иако се усвоји нека таква верзија, веровато ће је касније прогласити неуставном јер не представљају сва три констутатива народа која живе у овом граду.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #74 послато: Март 06, 2017, 09:18:50 поподне »
*Врбас

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #75 послато: Март 06, 2017, 09:46:41 поподне »
Ако се добро сећам, Бањалучани желе тврђаву и Брбас на грбу по сваку цену.

А што се тиче српских симбола на грбу града, чак иако се усвоји нека таква верзија, веровато ће је касније прогласити неуставном јер не представљају сва три констутатива народа која живе у овом граду.

Грађани Бање Луке, као и грађани других места, нису упознати са хералдиком.

Да јесу, не би се на крају опет вукло за рукав Драгомира Ацовића, чак су занемарили и ваљане предлоге неких својих суграђана.

Јовић Драгић је по мени урадио леп грб, који би задовољио афинитете грађана Бање Луке, али ни тај предлог није прошао.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #76 послато: Март 06, 2017, 10:00:21 поподне »
Имамо тему, а овде је Млађо поставио и Ацовићев предлог, некад из деведесетих, мислим?

Да, сећам се тог предлога, него мислио сам да ће Ацовић можда рециклирати штит из оног неусвојеног грба с биковима-држачима.  ;)

Овај стари Ацовићев предлог нема шансе да прође Уставни суд БИХ.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #77 послато: Март 06, 2017, 10:06:08 поподне »
Да, сећам се тог предлога, него мислио сам да ће Ацовић можда рециклирати штит из оног неусвојеног грба с биковима-држачима.  ;)

Овај стари Ацовићев предлог нема шансе да прође Уставни суд БИХ.

Ја бих то волео, али мислим да је за онај грб могуће само урадити нови блазон, јер тамо нема шта ни да се дода, ни да се одузме.

Да, тај стари би изазвао цунами негодовања, па они су променили грб Пријепоља из истих разлога, а камоли да не утичу на такав предлог грба Бање Луке.

И баш зато, онај предлог Николић-Марловић, био би пун-пунцијат погодак. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #78 послато: Март 06, 2017, 10:09:47 поподне »
Ја бих то волео, али мислим да је за онај грб могуће само урадити нови блазон, јер тамо нема шта ни да се дода, ни да се одузме.

Да, тај стари би изазвао цунами негодовања, па они су променили грб Пријепоља из истих разлога, а камоли да не утичу на такав предлог грба Бање Луке.

И баш зато, онај предлог Николић-Марловић, био би пун-пунцијат погодак. ;)

Мислим да су бикови били највећи проблем неуким одборницима. Знаш какви смо ми Срби - и кад нам стручњак објасни да тај бик не стоји ту да исмева грађане Бање Луке, ми ћемо и даље терати по свом.  :)
Можда евентуално променити држаче. Мислим, мени се свиђају и бикови, али ако они остану, могу неки оспоравати грб... Знамо сви, нажалост, како то иде.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #79 послато: Март 06, 2017, 10:19:28 поподне »
Мислим да су бикови били највећи проблем неуким одборницима. Знаш какви смо ми Срби - и кад нам стручњак објасни да тај бик не стоји ту да исмева грађане Бање Луке, ми ћемо и даље терати по свом.  :)
Можда евентуално променити држаче. Мислим, мени се свиђају и бикови, али ако они остану, могу неки оспоравати грб... Знамо сви, нажалост, како то иде.

Сличани аргументи у вези држача су спомињани и у случају грба Пожаревца.  Одрекли су се овог прелепог грба и вратили ону ругобу.  :-\




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #80 послато: Март 06, 2017, 10:26:03 поподне »
Мислим да су бикови били највећи проблем неуким одборницима. Знаш какви смо ми Срби - и кад нам стручњак објасни да тај бик не стоји ту да исмева грађане Бање Луке, ми ћемо и даље терати по свом.  :)
Можда евентуално променити држаче. Мислим, мени се свиђају и бикови, али ако они остану, могу неки оспоравати грб... Знамо сви, нажалост, како то иде.

Берлину не смета већ 700 година међед на грбу, а Бањолучанима нису прихватљиве две бичине(!), на крају испадну већи визонари у Петровац-Дринићу, него у де-факто главног града Републике Српске.



Сличани аргументи у вези држача су спомињани и у случају грба Пожаревца.  Одрекли су се овог прелепог грба и вратили ону ругобу.  :-\

Знам, и мени су на уму бабе врачаре из Пожаревца, које су обориле овај прелеп грб. ::)



mladjo

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #81 послато: Март 06, 2017, 11:41:58 поподне »
Берлину не смета већ 700 година међед на грбу, а Бањолучанима нису прихватљиве две бичине(!), на крају испадну већи визонари у Петровац-Дринићу, него у де-факто главног града Републике Српске.



Знам, и мени су на уму бабе врачаре из Пожаревца, које су обориле овај прелеп грб. ::)


Проблем је што немамо хералдички ауторитет...а и да га имамо, проблем би били ти непремостиви ”вијековјечити политичари по професији”.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #82 послато: Март 06, 2017, 11:46:22 поподне »
Проблем је што немамо хералдички ауторитет...а и да га имамо, проблем би били ти непремостиви ”вијековјечити политичари по професији”.

Истина!  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #83 послато: Март 06, 2017, 11:46:38 поподне »
Проблем је што немамо хералдички ауторитет...а и да га имамо, проблем би били ти непремостиви ”вијековјечити политичари по професији”.

Апсолутно. Када би постојала нека стратегија легализације хералдике, прво што би требало да се захтева јесте успостављање хералдичког ауторитета. Без тога је све ово на дивље. А са њим, наравно, политичари не би смели ништа да се питају, јер управо зато би и постојао неко ко би носио епитет ауторитета.

Да међу Карађорђевићима има имало храбрости и идеје, то се питање не би ни постављало, али то су ваљда најуплашенији људи у Србији, и тамо нажалост не можемо погледати ништа у том правцу, нажалост, и нажалост...



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #84 послато: Март 07, 2017, 12:11:18 пре подне »
Берлину не смета већ 700 година међед на грбу, а Бањолучанима нису прихватљиве две бичине(!), на крају испадну већи визонари у Петровац-Дринићу, него у де-факто главног града Републике Српске.



Знам, и мени су на уму бабе врачаре из Пожаревца, које су обориле овај прелеп грб. ::)

Веома редка шаржа рунолиста у грбу ван-алпског простора :) За сваку похвалу!

п.с. јел има неко у Србији да пече ракију од рунолиста?

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #85 послато: Март 07, 2017, 08:42:13 поподне »
Концепција решења грба општине (АНКЕТА)
Линк:
Концепција решења грба општине

Цитат
Графичко решење знамења Општине Лебане вешто је нацртао г. Дамјан Илић из Ниша, у сарадњи са г. Дикић Небојшом из Београда, a блазон, опис грба сачини Ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић, такође из Београда.






Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #86 послато: Март 07, 2017, 08:47:55 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)



mladjo

  • Гост
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #87 послато: Март 07, 2017, 08:51:54 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)


Апсолутно се слажем!
Иначе, чувари штита требало би да придржавају исти...но, често се дешава да то правило није могуће испоштовати.
« Последња измена: Март 07, 2017, 09:03:21 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #88 послато: Март 07, 2017, 08:55:38 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)

Аутор је вероватно имао извесне наредбе које је морао пратити, али се мораш сложити да је ово решење много боље него претходно.  :)


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #89 послато: Март 07, 2017, 10:29:37 поподне »
Аутор је вероватно имао извесне наредбе које је морао пратити, али се мораш сложити да је ово решење много боље него претходно.  :)

Мени се свиђа. Штит је доста једноставан, а опет је "самообјашњавајући". Додуше, мало делује круто, али све у свему, мени је супер.
Најбитније је да су испоштована сва правила хералдике и да се одустало од разних грбовних франкештајна.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #90 послато: Март 07, 2017, 10:34:34 поподне »
Шта знам, момци су радили свезаних руку, тако ми изгледа. :-\

Нимало оригинално, изузев остатака тврђаве-капије, а то опет није баш неки стандард. :P

То ме толико нервира, да бих законом заштитио хералдичке уметнике од лаика, да не кваре оно што је њима људима посао. ::)

Па, чек, тамо на линку пише да су аутори Дамјан Илић и Небојша Дикић, а да им је с блазоном помогао ђакон Ненад Јовановић. То су прилично звучна имена наше хералдике.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #91 послато: Март 07, 2017, 10:58:38 поподне »
Тим људима ја немам шта да замерим на њиховом раду, они дају најбоље од себе и најбоље могу и да понуде, али проблем су они који им се мешају у посао.

Замисли грађевинца коме неко диктира где ће да стави носећи зид, а где неће, нама се то дешава у хералдици.

Није сад Sergio поставио Дикићеву обраду социјалистичког симбола града, али Дикић је тада то више мање подвео под хералдику, но тај грб ничим није пленио пажњу осим својом немаштовитошћу и сиромашношћу.

А такве радове не очекујемо од наших најбољих хералдичких уметника.

Ево како ради Дикић кад му нису везане руке.



Дакле, имамо нешто што сасвим личи на хералдику, а погледајмо сад тај несрећни грб Лебана.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #92 послато: Март 07, 2017, 11:03:40 поподне »
а погледајмо сад тај несрећни грб Лебана.


Зар није ово предлог?

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #93 послато: Март 07, 2017, 11:04:33 поподне »
Зар није ово предлог?


Лош линк.  ;D

Ево га:
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #94 послато: Март 07, 2017, 11:08:46 поподне »
Нисам пратио правну процедуру отпочетка до краја, да ти сад знам шта је било званично, а шта је (можда још) остало само на предлогу. Знам само да је на Википедији једно време стајао Дикићев предлог, а сад видим да је већ "усвојен" предлог Илић-Дикић.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #95 послато: Март 08, 2017, 12:04:33 пре подне »
Ево свих досадашњих верзија.
Слика:

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #96 послато: Март 08, 2017, 12:24:19 поподне »
Ево свих досадашњих верзија.
Слика:


Некако, што више гледам, све ми се више свиђа овај последњи. Једноставан и стилски лепо одрађен.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #97 послато: Март 08, 2017, 01:42:25 поподне »
Некако, што више гледам, све ми се више свиђа овај последњи. Једноставан и стилски лепо одрађен.

Он највише наликује хералдици. ;)

Али кад га издвојиш, остаје само грб и место за које се везује, а погледај шта су написали за љиљане:

Цитат
Два златна љиљана су унета на грб Краљевине Србије као симбол њеног континуитета са династијом Немањића. Златни љиљани се налазе на грбу Републике Србије, те се налазе и на грбу општине, представљајући припадност општине Лебане Србији као надређеној територијалној целини а такође, застава Србије је представљена и на Великом грбу општине, како је правило и пракса у србској хералдици. Љиљан у хришћанству симболизује чистоту и часност.

Овом логиком, ко не стави љиљан, или макар једно оцило у грб, тај није под суверенитетом Републике Србије. ::)

Тачно ми то и смета, та два љиљана, јер апсолутно везе немају са Лебанима.




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #98 послато: Март 15, 2017, 08:29:11 поподне »
Ево рецимо грба Хајду-дорошке жупаније:




Нешто слично. Мађарски град Komádi.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #99 послато: Март 15, 2017, 09:12:11 поподне »
Нешто слично. Мађарски град Komádi.


То је омиљени мотив у мађарској хералдици, али и нашој крајишкој, одсечена турска глава. ;)

Позната брука на ову тему десила се при изради грба АПВ-а, кад су лаву отели из руку одсечену турску главу, скандал какав се може десити само овим нашим некрстима и комунистима. ::)



На појединим местима још се очувао стари грб Баната.



Сличан мотив је и на застави Великокикиндског дистрикта. :)




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #100 послато: Март 16, 2017, 12:13:11 пре подне »
То је омиљени мотив у мађарској хералдици, али и нашој крајишкој, одсечена турска глава. ;)

Позната брука на ову тему десила се при изради грба АПВ-а, кад су лаву отели из руку одсечену турску главу, скандал какав се може десити само овим нашим некрстима и комунистима. ::)



На појединим местима још се очувао стари грб Баната.



Сличан мотив је и на застави Великокикиндског дистрикта. :)



Тај стари грб Баната је био претходно био грб Великокикиндског диштрикта. На слици је прочеље зграде Курије у Кикинди у којој се данас налази између осталог и градски музеј. Штит на застави није грб Великокикиндског диштрикта већ грб Велике Кикинде  који је уз мање измене и данас у употреби као грб града Кикинде.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #101 послато: Март 16, 2017, 12:30:15 пре подне »
Тај стари грб Баната је био претходно био грб Великокикиндског диштрикта. На слици је прочеље зграде Курије у Кикинди у којој се данас налази између осталог и градски музеј. Штит на застави није грб Великокикиндског диштрикта већ грб Велике Кикинде  који је уз мање измене и данас у употреби као грб града Кикинде.

Мишљах на целу композицију, ту је поред грба Кикинде још девет грбова мањих места, а свих у саставу Великокикиндског истрикта. Наравно, то се не може назвати грбом, слично као ни оно што зовемо грбом са заставе Земунске народне гарде, али као што се оно односило на Војводство, и ово се односи на Великокикиндски дистрикт.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #102 послато: Март 16, 2017, 12:33:27 пре подне »
Мишљах на целу композицију, ту је поред грба Кикинде још девет грбова мањих места, а свих у саставу Великокикиндског истрикта. Наравно, то се не може назвати грбом, слично као ни оно што зовемо грбом са заставе Земунске народне гарде, али као што се оно односило на Војводство, и ово се односи на Великокикиндски дистрикт.

Видим тек сад да се већ писало раније о овим грбовима на истој овој теми тако да верујем да ти је добро познато шта је шта ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #103 послато: Март 16, 2017, 12:43:14 пре подне »
Неко је, изгледа, променио наслов теме и додао слово т у реч "месна".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #104 послато: Март 16, 2017, 05:45:29 пре подне »
Неко је, изгледа, променио наслов теме и додао слово т у реч "месна".

Не знам ко йе то урадио, али свака му част. Доказ да има људий способних размишљати свойом главом. Овдѣ се не ради о месу, него о мѣсту. Само йош недостайе слово ѣ па да све буде савршено.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #105 послато: Март 17, 2017, 10:22:41 пре подне »
То је омиљени мотив у мађарској хералдици ...

Мађари се насекли турских глава више него Црногорци.  ;D
Линк:
https://www.google.co.uk/search?q=lev%C3%A1gott%20fej%20c%C3%ADmer&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiksbWa-trSAhWHA8AKHZ-tBL8Q_AUICCgB&biw=1536&bih=735#imgrc=_

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #106 послато: Март 17, 2017, 02:24:43 поподне »
Мађари се насекли турских глава више него Црногорци.  ;D
Линк:
https://www.google.co.uk/search?q=lev%C3%A1gott%20fej%20c%C3%ADmer&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiksbWa-trSAhWHA8AKHZ-tBL8Q_AUICCgB&biw=1536&bih=735#imgrc=_

Да је било и трунке мађарског утицаја на хералдичке токове у Црној Гори, не сумњам да би главни мотив у неком одређеном периоду била управо одсечена турска глава. Нема комбинације у којој нису искористили тај трофејни симбол.



О том феномену, додуше мало више на тему крајишке хералдике, писао је Матео Брстило Решетар, у свом раду Хералдичко називље на тему ратовања с Османлијама.

Занимљиво, Мађари ни данас не пада на памет да због било чијих фикс идеја скидају турске главе са грбова градова хероја, то је просто питање очувања њихове вековне културе традиције.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #107 послато: Март 22, 2017, 09:13:44 пре подне »
извор: http://novomilosevo.devbin.org

Драгутиново (Карлово) - Ново Милошево




Цитат
Kratak opis grba Karlova: Kao što je navedeno, Karlovo su naselili demilitarizovani graničari Srbi, koji su uglavnom branili Austrougarsko carstvo od Turske imperije, te otuda u vidu lava, koji u jednoj ruci drži sablju, a u drugoj posečenu tursku glavu je simbolično predstavljena uloga i ugled tadašnjih vojnih formacija. U periodu naseljavnja je deo doseljenika ostao, uz određene privilegije, što je predstavljeno u vidu rala i metalnog pluga, a za one koji nisu hteli da žive takvim načinom života, put je vodio na sever, što je predstavljeno zvezdom Severnjačom iznad mača, koja je na grbu od vertikalne simetrale, tačno postavljena pod odgovarajućim uglom u odnosu na pravac karlovačkih, dužnih ulica. To doba je najbolje opisao Crnjanski u Seobama...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #108 послато: Март 22, 2017, 12:29:29 поподне »
Није баш месна хералдика, али кад већ помињемо грбове Кикинде и Новог Милошева (некадашња села Беодра и Карлово) и ове турске главе, сетих се да је Мика Антић својевремено посветио једну песму кикиндском грбу и духу Банаћана:

ГРБ

Под Кикиндом зелени се трава...
ту ми спава одваљена глава,
обешена па сабљом кошена,
у пешкиру ко колач ношена...

Из ровитог мозга штрика коло око цркве
столеца од зла и злата.
Објахало небо као ајгир по Баната,
па кида и гризе гриву иза врата.

А из блата, са севера, у гаћама ветар тера
белог бога - паорскога.

Кажу људи, а казе и време:
пргава нам и памет и семе.
Кад нас садис - у земљу нас садиш,
а из звезда мораш да нас вадис.
Сви ми што смо уз Галадску текли,
никад клекли и никад утекли.
На ражњу нас ко јагањце пекли.
На кришке нас као лебац секли.
Свима у брк што имамо рекли.
Свет прорекли. И себе дорекли.

Нека звоне златни сеферини.
Ми смо неки и прости и фини:
прво мало убодем те брисом,
онда кажем: молим те извини.
На северу кукурузе беру.
Главе беру. На небо се деру.
А кад љубе - поломе ти зубе; а кад воле уста те заболе.

А у души и на уши Панонско се море пуши
и одлива.
Дува ветар паорскога страшног бога
ко страшило преко њива.
Сто камџија у очима. Сто швигара у бедрима.
Двесто свећа у њедрима.

Ој, Кикиндо, хвала мати, до сунца ти!
Ој, Кикиндо, хвала мати, што си жива!

Под Валкањем поваљена трава.
Ту ми Јеца из костију јеца
кад пројашу хорде преко Торде,
кад крстаре зиме низ пустаре,
па се сјуре буре у Крстуре,
а Беодра у срцету модра,
а од Ђале Лале земљу кале.
Аој, штрајку, милу ли ти мајку!
Удри, Стево, уз колено лево
од силине или од милине,
ил од суза - па нек пукне блуза!


Мирослав Антић
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #109 послато: Март 22, 2017, 12:53:23 поподне »
Одлично Велимире! ;D

Ваљало би само поправити ове грешке с-ш, з-ж, ц-ћ, ваљда је текст транскрибован са латинице, па остало несавршено...



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #110 послато: Март 22, 2017, 12:54:19 поподне »
Одлично Велимире! ;D

Ваљало би само поправити ове грешке с-ш, з-ж, ц-ћ, ваљда је текст транскрибован са латинице, па остало несавршено...

Пардон, Велиборе... ево, неки сам уредник, а не могу уређивати поруке на свом птф-у! ::)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #111 послато: Март 22, 2017, 01:59:25 поподне »
Пардон, Велиборе... ево, неки сам уредник, а не могу уређивати поруке на свом птф-у! ::)

Да, пребацио сам латиницу у ћирилицу помоћу Word-a, а да нисам претходно проверио словне грешке...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #112 послато: Март 22, 2017, 02:05:28 поподне »
Да, пребацио сам латиницу у ћирилицу помоћу Word-a, а да нисам претходно проверио словне грешке...

Што би рекла Amicuѕ-ова млада генерација: "Ма опуштено.;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #113 послато: Март 22, 2017, 02:58:35 поподне »
Што би рекла Amicuѕ-ова млада генерација: "Ма опуштено.;D

Управо тако, Сергио. ;D



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #114 послато: Март 22, 2017, 06:37:23 поподне »
Ових дана сам гледао разне српске општинске грбове, и схватио сам да има неких који би само могли да се "поправе", то јест, само да се доведу у хералдички ред и били би потпуно исправни грбови.
Опет, то не значи да би то били сјајни грбови, али би били хералдички исправни, што је и најбитније.

Покушао сам с грбом Смедерева. Тако историјски битан град, а има нехералдички грб.


А ево како сам покушао да га "охералдичим":

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #115 послато: Март 22, 2017, 07:10:36 поподне »
Још увек ме чуди да Смедерево није дозрело да направи себи грб?

Да су људи у Нове Црње свеснији значаја хералдике од руководилаца у Смедереву?

Наравно, тиме не унижавам Новоцрњане, већ се и даље ишчуђујем над питањем, где су такви људи у граду од 60.000 становника?

А није било ни неких предлога... баш чудна ли чуда?! ???



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #116 послато: Март 22, 2017, 07:28:57 поподне »


Ја не знам шта чекају ови из Сремске Митровице.  ??? Имају савршено добар историјски грб. Треба само да га опет озваниче.

Пожаревац и Горњи Милановац су приче са тужним крајем.  Тако ће изгледа и остати. :-[

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #117 послато: Март 22, 2017, 07:41:57 поподне »
А ево како сам покушао да га "охералдичим":

Свакако добра основа за почетак... Има ту постора и за даља побољшања.  Сигурно боља него тренутно актуелна верзија.  ;)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #118 послато: Март 22, 2017, 08:29:20 поподне »
Свакако добра основа за почетак... Има ту постора и за даља побољшања.  Сигурно боља него тренутно актуелна верзија.  ;)

Наравно; ово је само "хералдички правилан" грб, то ми је био циљ.

Још увек ме чуди да Смедерево није дозрело да направи себи грб?

Да су људи у Нове Црње свеснији значаја хералдике од руководилаца у Смедереву?

Наравно, тиме не унижавам Новоцрњане, већ се и даље ишчуђујем над питањем, где су такви људи у граду од 60.000 становника?

А није било ни неких предлога... баш чудна ли чуда?! ???

А знаш како то иде у Срба...  >:(
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #119 послато: Март 26, 2017, 12:02:25 пре подне »
Избацити слова и био би сасвим пристојан грб.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #120 послато: Април 01, 2017, 10:07:23 пре подне »
Налетех на једну интересантну причу (група Heraldry of the World).  :)

Цитат

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #121 послато: Април 01, 2017, 10:20:45 пре подне »
Наравно, остављам могућност да је у питању првоаприлска шала, али не би ме чудило да није.   :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #122 послато: Април 01, 2017, 02:18:31 поподне »
Наравно, остављам могућност да је у питању првоаприлска шала, али не би ме чудило да није.   :D

Не личи ми то на Европу, а пре свега на Мађарску, у којој се цени и познаје значај хералдике. Није то османлијско-американска БејиХа, па да се грбови мењају као гаће, и кад коме од конститутивних народа дуне да им нешто смета. ::)

Уосталом, на Вики још увек на Елфингену стоји грб са патријарашким крстом.

Оно што је мени овде занимљиво, јесте да мотив виле није присутан у херлалдици, што ме помало и чуди? :o

Код нас је постојала у неким круговима идеја да се вила Равијојла налази у грбу Мрњавчевића, али тај загонетни мотив смо разрешили, и утврдили да је у челенци заправо богиња Фортуна.

Андреј Стјуарт Џејмисон је урадио више гробва са женским фигурама у челенци, чему би личиле виле у хералдици, када би их било... мада баш неки дан причах са другоаром, како би један грб свакако морао садржати вилу Равијојлу, и он се са тиме слаже. Знамо и који, али тренутно у том месту немамо још никаквог упоришта. ;D



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #125 послато: Април 05, 2017, 04:28:26 поподне »
Хајд' нек' је са срећом и да буде дуговечно! :)

Додуше има још једна "степеница". Грб је прошао Општинско веће, али још треба да га верификује Скупштина општине. Сви очекују да је то само формалност.  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #126 послато: Април 05, 2017, 04:46:09 поподне »
Линк:
Општинско веће прихватило предлог одлуке новог грба и заставе општине


Шта смо све виђали, добро је. Стоје раније изречене Амикусове примедбе у вези љиљана (љиљани и Лебане - ниђе везе) али за моје лаичко око делује ми да је хералдички све у реду а о општој естетици мишљења увек могу бити подељена.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #127 послато: Април 05, 2017, 05:03:57 поподне »
...али за моје лаичко око делује ми да је хералдички све у реду...

Ма хералдички је сасвим ОК.  :) Много боље од, рецимо, новог предлога за грб Бања Луке.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #128 послато: Април 05, 2017, 05:13:14 поподне »
Ма хералдички је сасвим ОК.  :) Много боље од, рецимо, новог предлога за грб Бања Луке.

Мени је и код Бањалуке мали и средњи грб у реду.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #129 послато: Април 05, 2017, 05:30:47 поподне »
Ево и фине велике слике:

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #130 послато: Април 05, 2017, 05:52:00 поподне »
Ево и фине велике слике:


Ма леп грб и тачка.  :D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #131 послато: Април 05, 2017, 06:09:06 поподне »

Ма леп грб и тачка.  :D

И мени исто. Једноставан, препознатљив, и што је најбитније - исправан.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #132 послато: Април 07, 2017, 03:40:56 поподне »
Неко ко очигледно капира ствари. ;)




Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #133 послато: Април 07, 2017, 08:20:44 поподне »
Овакве илустрације и поруке подстичу верску и националну нетрпељивост и презир.

Неко ко очигледно капира ствари. ;)



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #134 послато: Април 07, 2017, 08:30:19 поподне »
Овакве илустрације и поруке подстичу верску и националну нетрпељивост и презир.
Далеко од тога, грбови Кикинде и Вршца су много старији од ''политичке коректности'' и као такви не подстичу никакву мржњу и презир.

Пример Кикинде.
The official coat of arms of the city dates back to the Austrian rule and the 18th century. It is derived from the coat of arms of the District of Velika Kikinda[5] which was issued by Maria Theresa of Austria on 12 November 1774. The Coat of Arms represents a hand holding a sabre on which an Ottoman Turkish head is impaled. It symbolizes the fight of Serbs and the majority ethnic Hungarians at that time, against the Turks during the Military Frontier period[5] and the military contributions of the population of Kikinda during the Austro-Ottoman Wars.

По твојој поруци би се закључило да треба мењати  грбовe стотина европских градова од Шпаније до Русије због ''посечених глава'', које симболизују борбу Хришћанства против Ислама (почевши од шпанске Реконкисте па надаље).
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #135 послато: Април 07, 2017, 09:19:19 поподне »
Овакве илустрације и поруке подстичу верску и националну нетрпељивост и презир.

Није тако, одсечена турска глава у то време била ствар престижа, и због тога се истицала на градским и личним грбовима. Читава крајишка и безмало пола угарске хералдике баштини управо ове симболе. Да ли ће се Турци можда нелагодно осећати ако посете град са таквим симболима, или упознају потомка племића чији је предак стекао грб секући турске главе, то не би требало бити питање.

За муслимане у БиХ увреда је и крст на грбу, па је л' то значи да би читаву Републику Српску требало раскрстити? Наравно да не значи, а битно је и да се памти ко су били Турци, и каква је била "вера турска" према хришћанима. Није то било никакво цвеће, хришћани су за своју непослушност набијани живи на колац и дерана им је кожа на живо, па одсечена турска глава дође још као цивилизована егзекуција непријатеља, наспрам онога шта су они радили, радили према онима чије су руке најчешће биле свезане.

Углавном, против сам те врсте политичке коректности, којом се заправо рехабилитују разне назадне идеје, које тако рехабилитоване, ево и вечерас смо могли видети, и те како настављају своју традицију у Европи, и то тамо где је политичка коректност доведена до крајњих граница, тачније до бесмисла.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #136 послато: Април 07, 2017, 09:53:34 поподне »
Ако им се није свиђало то што смо им главе набијали на мачеве и сабље, комотно су могли да се врате у Азију.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #137 послато: Април 20, 2017, 09:49:18 поподне »
Ево и фине велике слике:



Источна капија Царичиног града (слика преузета са сајта: heraldikasrbija.rs)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #138 послато: Април 20, 2017, 09:53:21 поподне »
Источна капија Царичиног града (слика преузета са сајта: heraldikasrbija.rs)



Ко није био, обавезно да обиђе. Један од најмонументалнијих и најзначајнијих археолошких локалитета на простору Србије.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #139 послато: Април 23, 2017, 10:51:02 поподне »
Ковин користи печатну верзију грба...

... иако би штит много боље изгледао:



Иначе, занимљиво је да се овај грб (додуше, у мало измењеним бојама) у албуму Кафе Хаг налази као грб словачког места Долни Кубин.

Није баш најјасније да ли је у албуму овај грб погрешно додељен овом словачком месту због сличног имена с Ковином, или су Ковињани због сличног имена помислили да се ради о грбу њиховог места.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #140 послато: Април 23, 2017, 11:09:58 поподне »
Није баш најјасније да ли је у албуму овај грб погрешно додељен овом словачком месту због сличног имена с Ковином, или су Ковињани због сличног имена помислили да се ради о грбу њиховог места.  :)

Нешто од тога двоје вероватно јесте тако. :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #141 послато: Април 24, 2017, 12:26:14 пре подне »
Нешто од тога двоје вероватно јесте тако. :)

Све у свему, по мени је грб доста фин.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #142 послато: Април 24, 2017, 01:21:52 пре подне »
Нешто од тога двоје вероватно јесте тако. :)

Долни Кубин има другачији грб који је у употреби од 1973:


Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #143 послато: Април 27, 2017, 06:16:19 поподне »
Уф! Написао сам цео чланак о новом грбу Сремских Карловаца, и одједном ми нестаде цела порука. Морам опет испочетка.

Коначно нађох нови грб Сремских Карловаца у великој резолуцији:


Као што видимо, грб је мешавина две раније верзије грба.

Штит је углавном дериват верзије која је до недавно била у употреби, а која проистиче с печата из 18. века. Наравно, у соц-реалистичном фазону:


Друга историјска верзија је она која је наводно позајмљена од Краљевине Славоније 1865. године:


Дакле, преузет је штит који је коришћен до недавно (с малим додацима), док су држачи узети с оног грба с грифонима. Штит с тог грба није преузет вероватно да се не би поистовећивао с грбовима у Хрватској (Срем има лоше искуство са нашом западном браћом). А сем тога, штит са Светим Михајлом има дужу историју.

Међутим, сам штит је другачији јер су му придодати гроздови и сидро. И круна је другачија - стари грб имао је обичну хералдичку круну, док нови има српску средњовековну.

Такође, уочљиво је и то да изображење грба баш и не прати хералдичка правила (најуочљивија је позадина чије боје се претапају из једне у другу). Уз правилно изображење, био би то фин грбић.
« Последња измена: Март 05, 2018, 12:59:52 поподне Amicus »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #144 послато: Април 27, 2017, 06:33:27 поподне »
Ово је баш било у великој резолуцији...  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #145 послато: Април 27, 2017, 07:58:39 поподне »
Ово је баш било у великој резолуцији...  ;D

Мала, средња, велика, највећа, ова.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #146 послато: Април 28, 2017, 11:40:30 поподне »
Промакло нам?

Белом анђелу остала цела крила на грбу Пријепоља

Стручњаци Српског хералдичког друштва направили су завршну верзију грба на коме су заступљена обележја и српског и бошњачког живља



Пијепоље – Цела крила, ипак, има Бели анђео на новом грбу Пријепоља, који је од данас у званичној употреби у овој општини. Ранији идејни предлог грба, на коме су Белом анђелу скраћена крила и одсечене ноге због чега су се почетком фебруара овде успалиле политичке страсти уз оптужбе да се тако скрнави овај вековни симбол, хералдичари су делом изменили и уобличили у коначној верзији. Тако ова национално мешовита средина сада има грб на коме су заступљена обележја и српског и бошњачког живља.

Према речима Вукосава Томашевића, председника Скупштине општине и члана комисије која је о симболима Пријепоља одлучивала, од битног за српску културу и традицију грбом града доминира Бели анђео, ту је и печат Светог Саве, орао Немањића, полиставриони као елементи одоре Светог Саве, звоник Милешеве, грб са четири оцила, народна застава Србије. Што се тиче Бошњака, на грбу су званични грб бошњачке националне заједнице у Србији, полумесец и љиљани као асоцијације на бошњачку верску и националну припадност, зграда музеја у Пријепољу где је некад била прва школа руждија, као и Сахат-кула.

Предајући званични грб на употребу (после укупно шест година рада две комисије на обележјима града), Томашевић је рекао да је Бели анђео на коначном изгледу грба комплетан.

– Мислим да смо овим урадили добар посао и да је Пријепоље, као град са 800 година традиције под тим именом, добило грб какав заслужује. Он на прави начин репрезентује историју, традицију и културу града, прошлост и садашњост. Верзија о којој се раније причало била је радна и ми смо тада рекли да за озбиљну оцену треба сачекати коначан изглед. Стручњаци Српског хералдичког друштва направили су завршну верзију овог грба, према идејном решењу које је усвојила Скупштина општине. Ово је, ипак, стручни  посао који је непотребно исполитизован – објаснио је Томашевић.

На питање како се догодило да тај предуго рађен посао буде завршен баш уочи избора, он је одговорио: – Са изборима ово није повезано. Случајно се погодило, 15. април је био рок да Српско хералдичко друштво заврши посао.

По оцени Изудина Шантића, председника комисије за симболе Пријепоља, овим изгледом грба испуњен је основни захтев због кога се и ступило у промену градских обележја: да се поред симбола већинског српског народа ту нађу и симболи бошњачког народа који указују на историјску, верску и културну прошлост Бошњака у Пријепољу.

– Неки су покушавали да нам спочитавају да су Белом анђелу одсечена крила, али сад се види да није тако. Он је представљен у изворном облику са фреске у Милешеви. За нас Бошњаке није био циљ да уносимо наше симболе, а да скраћујемо крила Белом анђелу – рекао је Шантић.

Подсећамо да је у фебруару, приликом одлучивања о грбу у локалном парламенту, група од тридесетак представника пријепољских Двери ушла у скупштинску салу да протестује против предлога којим се, како су рекли, скрнави лик Белог анђела. Замерке Двери биле су да се владајућа коалиција „игра са овом светињом” три године пред прославу осам векова манастира Милешеве, да су бошњачки симболи у ствари отомански, те да се решењима на грбу намирују коалициони интереси.

Страсти су се на крају стишале, а сад је нови грб у званичној употреби.

Извор: Политика

Бакс, пропустих твој коментар, али вратићу се и на њега. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #147 послато: Април 29, 2017, 01:21:43 пре подне »
Промакло нам?
Белом анђелу остала цела крила на грбу Пријепоља

Ово и није тако лоше с обзиром шта је све могло да буде. Једино ми нису допадљиве ове грађевине које играју улогу држача... Да ли то постаје неки нови стандард српске територијалне хералдике?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #148 послато: Април 29, 2017, 02:10:28 пре подне »
Ово и није тако лоше с обзиром шта је све могло да буде. Једино ми нису допадљиве ове грађевине које играју улогу држача... Да ли то постаје неки нови стандард српске територијалне хералдике?

Стандард је тупост људи из локалних власти, који претварају у трулеж све чега се дотакну, а који се за све живо питају.

А и ми бацамо бисере пред свиње. Понекад помислим да је боље да се са хералдиком и није почињало, већ да се остало на социјалистичким амблемима, јер су се тамо наши општинари сналазили најбоље, тамо је њима најбоље, тамо су се они осећали као код куће, тамо где нема никаквог реда и правила, а тамо где има, претворе то у брлог и свињац, из кога су очигледно и потекли.

Латиница у грбу Пријепоља... мене то вређа. Уосталом, ако су доле тзв. Бошњаци толико моћни да мењају грб, наши су требали да га повуку у потпуности, јер хералдика ионако нема везе са исламом, то је чисто хришћанска тековина, а муслиманима је довољно да имају места где да клањају, и не бисмо се овако понижавали пред својим прецима.

Овако, двоглави орао, љиљан, Бели Анђео, часни крст међу оцилима, мешају се са страначким симболима, и то странке која је организовала Исламску државу на овим просторима пре двадесет и кусур година. Неко је ту угурао и печат Светога Саве. Заиста, безумници су ти људи који су то смишљали, као да нам пет векова ропства није било довољно понижења.

Заиста сам на концу мишљења да је боље да Пријепоље укине своје грб, јер ако су прави муслимани, морали би знати да је то увреда за Алаха.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #149 послато: Септембар 24, 2017, 03:41:58 пре подне »
Једна нова вест у вези с хералдиком у Србији, то јест с "грбом" Бача.

Као што знамо, Бач је користио ово као грб:



Међутим, изгледа да је Бач усвојио ново знамење!!!

Али, пре него што ико почне да се радује требало би да се сети где живи и какви то људи одлучују о симболима наших општина и градова.

Изгледа да је нови симбол Бача ово:


Изузетно маштовито, нема шта.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #150 послато: Септембар 24, 2017, 11:46:17 пре подне »
Једна нова вест у вези с хералдиком у Србији, то јест с "грбом" Бача.

Као што знамо, Бач је користио ово као грб:



Међутим, изгледа да је Бач усвојио ново знамење!!!

Али, пре него што ико почне да се радује требало би да се сети где живи и какви то људи одлучују о симболима наших општина и градова.

Изгледа да је нови симбол Бача ово:


Изузетно маштовито, нема шта.

Јој разлике... драстићне!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #151 послато: Септембар 24, 2017, 09:25:41 поподне »
Јој разлике... драстићне!

Као да поредимо дечји рад из ликовног и слику Уроша Предића.  ;D ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #152 послато: Септембар 25, 2017, 11:20:05 пре подне »
Као да поредимо дечји рад из ликовног и слику Уроша Предића.  ;D ;D

Баксе, иако сам приметио да се углавном слажем са твојим мишљењем, мислим да се овај пут нисмо разумели  ;). Мој коментар је био ироничан.
Не видим да је ново решење донело суштински квалитетан помак. Јесте да је технички посматрано нови грб урађен квалитетније али то ми је и за очекивати. Ипак се данас користе програмски алати за цртање којих некада није било и који у многоме олакшавају израду графички чистијих решења. У том смислу емблазон јесте лепши. Али кад погледам сам блазон, не видим ја ту никакве велике новине и побољшања. На ленти је југословенска тробојка замењена српском и измењене су боје у централном кругу. И даље је ту социјалистичко класје жита и тај за мене ружни "пејзажни" стил. Не знам да ли ово решење има некакво дубље историјско упориште па због тога на њему инсистирају, што бих онда и разумео, али што се мене тиче и даље имају амблем а не грб. Наравно, вероватно је опет до градских власти и слободе у оквиру које се могао кретати хералдичар (ако су га уопште и ангажовали).
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 11:21:42 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #153 послато: Септембар 25, 2017, 11:25:35 пре подне »
Баксе, иако сам приметио да се углавном слажем са твојим мишљењем, мислим да се овај пут нисмо разумели  ;). Мој коментар је био ироничан.
Не видим да је ново решење донело суштински квалитетан помак. Јесте да је технички посматрано нови грб урађен квалитетније али то ми је и за очекивати. Ипак се данас користе програмски алати за цртање којих некада није било и који у многоме олакшавају израду графички чистијих решења. У том смислу емблазон јесте лепши. Али кад погледам сам блазон, не видим ја ту никакве велике новине и побољшања. На ленти је југословенска тробојка замењена српском и измењене су боје у централном кругу. И даље је ту социјалистичко класје жита и тај за мене ружни "пејзажни" стил. Не знам да ли ово решење има некакво дубље историјско упориште па због тога на њему инсистирају, што бих онда и разумео, али што се мене тиче и даље имају амблем а не грб. Наравно, вероватно је опет до градских власти и слободе у оквиру које се могао кретати хералдичар (ако су га уопште и ангажовали).

Хех, и ја сам био ироничан.  ;D

Ма каква разлика, бре, само променили боје на застави горе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #154 послато: Септембар 25, 2017, 11:50:52 пре подне »
Хех, и ја сам био ироничан.  ;D

Ма каква разлика, бре, само променили боје на застави горе.

Ухх, добро је... Већ си ме забринуо :D

На грбу има проблема колико хоћеш. Лепо је рекао колега S&W са крстарице да грб не треба да буде градска разгледница, а код нас се многа места труде да управо то постигну.
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 11:55:50 пре подне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #155 послато: Октобар 14, 2017, 10:56:19 поподне »
Налетех случајно на Будву, па рекох да поделим. 8)




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #156 послато: Октобар 15, 2017, 12:16:12 пре подне »
Налетех случајно на Будву, па рекох да поделим. 8)



Рекао бих да је овде сјајно искоришћена хералдичка традиција.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #157 послато: Март 05, 2018, 11:33:24 пре подне »
Испричаћу вам нешто о грбу Чонопље, места у којем живим. Потпуно је заборављен, као и многи грбови насеља у Војводини. Ненад Маргаретић из Суботице је, у складу с нормом које се држи наша територијална хералдика, направио ликовна решења за историјски грб Чонопље у малој и средњој форми. По мом мишљењу, место у којем живим мора да врати свој историјски грб у употребу.


Мали грб Чонопље


Средњи грб Чонопље
« Последња измена: Март 05, 2018, 12:59:10 поподне Amicus »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #158 послато: Март 05, 2018, 01:00:32 поподне »
Какве су шансе да Чонопља врати стари грб?



Ван мреже Sasazar

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #159 послато: Март 05, 2018, 03:18:42 поподне »
Испричаћу вам нешто о грбу Чонопље, места у којем живим. Потпуно је заборављен, као и многи грбови насеља у Војводини. Ненад Маргаретић из Суботице је, у складу с нормом које се држи наша територијална хералдика, направио ликовна решења за историјски грб Чонопље у малој и средњој форми. По мом мишљењу, место у којем живим мора да врати свој историјски грб у употребу.


Мали грб Чонопље


Средњи грб Чонопље

Да ли је уреду да се боје плава и зелена додирују без раздвајања и да ли је уреду да се на грбу нађу један поред другог оба метала, злато и сребро?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #160 послато: Март 05, 2018, 04:03:49 поподне »
Да ли је уреду да се боје плава и зелена додирују без раздвајања и да ли је уреду да се на грбу нађу један поред другог оба метала, злато и сребро?

Оваква подела поља за неке хералдичаре може бити спорна. Тамо где је подела штита таква да је однос два емајла као основних боја поља приближно 50-50, то је у реду. На пример, да је раздељен или расцепљен штит плаво и зелено, то није спорно. Исто тако када је разрезан или расечен, може ићи емајл до емајла. Али овако, када је један емајл само у делу штита, нпр. у глави или у стопи, док други доминира остатком поља, како је овде случај, већина хералдичара би се "намрштила". Ипак, овај грб је вероватно наслеђен из времена Угарске, када оваква подела није била ретка нити необична.
Што се тиче упутребе оба метала као шаржи, док се не преклапају како је и овде случај, са становишта правила све је у реду.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #161 послато: Март 06, 2018, 10:27:59 поподне »

Ево како изгледа грб Црепаје.Ово испод што је наведено 1660 је алузија на први помен насеља.Чини ми се да су свештеници послати из Пећке Патријаршије у то време и скупљајући прилоге тада су записали Црепају као насеље.Не знам колико је грб стар нити знам да ли је хералдички састављен како ваља ал ми је комбинација плаве и црвене боје интересантна.Негде се помиње да је управо та комбинација чинила једну од првих српских застава које се налазе у Дубровнику ако се не варам? Наравно не мора и вероватно нема везе са овим грбом ал ето,мало запажање. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #162 послато: Март 06, 2018, 10:37:23 поподне »
\Ево како изгледа грб Црепаје.Ово испод што је наведено 1660 је алузија на први помен насеља.Чини ми се да су свештеници послати из Пећке Патријаршије у то време и скупљајући прилоге тада су записали Црепају као насеље.Не знам колико је грб стар нити знам да ли је хералдички састављен како ваља ал ми је комбинација плаве и црвене боје интересантна.Негде се помиње да је управо та комбинација чинила једну од првих српских застава које се налазе у Дубровнику ако се не варам? Наравно не мора и вероватно нема везе са овим грбом ал ето,мало запажање. :)

Овде није у питању црвена боја већ наранџаста, која се у хералдици на енглеском назива Tenné, и доста ретко користи.
Грб је у принципу хералдички исправан.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #163 послато: Март 06, 2018, 10:43:56 поподне »
Ево како изгледа грб Црепаје.Ово испод што је наведено 1660 је алузија на први помен насеља.Чини ми се да су свештеници послати из Пећке Патријаршије у то време и скупљајући прилоге тада су записали Црепају као насеље.Не знам колико је грб стар нити знам да ли је хералдички састављен како ваља ал ми је комбинација плаве и црвене боје интересантна.Негде се помиње да је управо та комбинација чинила једну од првих српских застава које се налазе у Дубровнику ако се не варам? Наравно не мора и вероватно нема везе са овим грбом ал ето,мало запажање. :)

Могуће да има узор у неком сеоском печату из времена Хабзбуршке монархије.

Иначе, није у најбољем хералдичком маниру, али је доста близу. Проблем је што лента није одвојена од штита, а у таквим приказима, јавља се углавном на амблемима из времена социјализма. Венчић са римским крстом опет је асоцијација на савремени национално-православни фолклор. У хералдици, тога у том облику нема.

Што се тиче самог штита, ако занемаримо додиривање двају боја (црвене и плаве), можемо рећи да поштује основна хералдичичка правила.

Овде није у питању црвена боја већ наранџаста, која се у хералдици на енглеском назива Tenné, и доста ретко користи.
Грб је у принципу хералдички исправан.

Зашто мислиш да је наранџаста (мислим видим и ја да на слици вуче на наранџасту, али није ово еталон, а ни најбоља штампа)?

Шта је Маргаретић урадио од грба Батајнице, могу да замислим шта би урадио од овога. :)



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #164 послато: Март 06, 2018, 10:48:10 поподне »
Овде није у питању црвена боја већ наранџаста, која се у хералдици на енглеском назива Tenné, и доста ретко користи.
Грб је у принципу хералдички исправан.

Да,у праву сте.На први поглед ми је деловало као нешто између црвене и наранџасте,али дефинитивно је наранџаста. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #165 послато: Март 06, 2018, 11:10:05 поподне »
...
Зашто мислиш да је наранџаста (мислим видим и ја да на слици вуче на наранџасту, али није ово еталон, а ни најбоља штампа)?
...

Није да вуче него је на слици наранџаста. Не знам како је на вашим мониторима али на моме нема сумње да је нијанса наранџасте боје у питању. Да је била намера да буде црвена онда бих очекивао да буде као језик коња, који је црвен. Наравно, не знам како гласи оригинални блазон.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #166 послато: Март 06, 2018, 11:14:33 поподне »
Ево како изгледа грб Црепаје.Ово испод што је наведено 1660 је алузија на први помен насеља.Чини ми се да су свештеници послати из Пећке Патријаршије у то време и скупљајући прилоге тада су записали Црепају као насеље.

Ako ništa drugo, treba mijenjati taj dio jer je Crepaja pod imenom Mali Crepaj popisana u defteru Temišvarskog sandžaka iz 1579.  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #167 послато: Март 06, 2018, 11:28:39 поподне »
Није да вуче него је на слици наранџаста. Не знам како је на вашим мониторима али на моме нема сумње да је нијанса наранџасте боје у питању. Да је била намера да буде црвена онда бих очекивао да буде као језик коња, који је црвен. Наравно, не знам како гласи оригинални блазон.

Не кажем, стоји и код мене на монитору наранџаста, али помислих да је можда лоша штампа, што није редак случај, па да је само отиснуто тако... али слажем се, језик је црвен... па заиста испада да је поље... наранџасто? ???

Ako ništa drugo, treba mijenjati taj dio jer je Crepaja pod imenom Mali Crepaj popisana u defteru Temišvarskog sandžaka iz 1579.  :)

Довољан разлог да се "мења" грб. ;D



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #168 послато: Март 06, 2018, 11:34:49 поподне »
Не кажем, стоји и код мене на монитору наранџаста, али помислих да је можда лоша штампа, што није редак случај, па да је само отиснуто тако... али слажем се, језик је црвен... па заиста испада да је поље... наранџасто? ???

Довољан разлог да се "мења" грб. ;D

Дефинитивно је наранџаста,ја сам унео  конфузију јер ми на први поглед није деловала као чиста наранџаста већ као нешто између и нисам обратио пажњу на језик који је више него црвен ;D.
Ako ništa drugo, treba mijenjati taj dio jer je Crepaja pod imenom Mali Crepaj popisana u defteru Temišvarskog sandžaka iz 1579.  :)
Што се промене грба тиче постоје неке приче о томе међу народом а дал ће од тога бити нешто то је већ питање. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #169 послато: Март 06, 2018, 11:54:44 поподне »
Не кажем, стоји и код мене на монитору наранџаста, али помислих да је можда лоша штампа, што није редак случај, па да је само отиснуто тако... али слажем се, језик је црвен... па заиста испада да је поље... наранџасто? ???
...

Јесте ретко и непознато у раној, класичној хералдици али као што знаш није баш толико необично. Има тога... Tenné
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #170 послато: Март 06, 2018, 11:57:01 поподне »
Јесте ретко и непознато у раној, класичној хералдици али као што знаш није баш толико необично. Има тога... Tenné

За код нас ми је необично. Мада, сећам се, у неким хрватским и словеначким местима, код Штрела, а можда и код Хорвата, виђао сам и ретке грбове са наранџастом бојом.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #171 послато: Март 08, 2018, 04:29:47 поподне »
...
Што се тиче самог штита, ако занемаримо додиривање двају боја (црвене и плаве), можемо рећи да поштује основна хералдичичка правила.
...

Иако су често подељена мишљења око тога могу ли се на расцепљеном штиту додиривати два емајла или два метала, као што је овде случај, у томе нема ничег спорног. Ево шта је на ту тему писао познати енглески хералдичар, Артур Чарлс Фокс-Дејвис:

Цитат
So long as the field is party, that is, divided into an equal number of pieces (for example, paly, barruly, or bendy, or party per bend or per chevron), it may be composed of two metals or two colours, because the pieces all being equal, and of equal number, they all are parts of the Held lying in the same plane, none being charges.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #172 послато: Април 11, 2019, 09:19:40 пре подне »
Ковин користи печатну верзију грба...

... иако би штит много боље изгледао:



Иначе, занимљиво је да се овај грб (додуше, у мало измењеним бојама) у албуму Кафе Хаг налази као грб словачког места Долни Кубин.

Није баш најјасније да ли је у албуму овај грб погрешно додељен овом словачком месту због сличног имена с Ковином, или су Ковињани због сличног имена помислили да се ради о грбу њиховог места.  :)

Долни Кубин има другачији грб који је у употреби од 1973:


Ако сте се запитали, ово је стари грб Долног Кубина:


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #173 послато: Октобар 10, 2022, 10:16:45 поподне »
Кад смо већ код комуниста и грбова, занимљиво ми је то што нису мењали грб Новог Сада и додавали му црвену петокраку. Нови Сад без прекида носи свој грб - од добијања статуса града и грба 1748. па све до данас. Има ли још неких градова којима комунисти нису мењали грб?

П.С.
Сад видим да неки сајтови наводе да је ипак постојала петокрака на грбу НС-а, али нигде нема ама баш ниједног доказа за то. Ево, рецимо, разгледнице из 1981, а НС и даље нема петокраку.
https://static.kupindoslike.com/Brosura-Novog-Sada-SFRJ-_slika_O_22207065.jpg

Дакле, петокраке сигурно није било. Има ли сличних примера?



Оп оп, потрчах пред руду у овом посту ОД ПРЕ 6 ГОДИНА  ;D ;D

Иначе, узех данас да читам ову целу тему после сто година, баш фино писаније беше  8)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #174 послато: Октобар 11, 2022, 12:22:07 поподне »
  Нисам баш у овој теми,али да питам. Давно сам читао да је пронађен грб Београда  из доба деспота или касније,за време Угара, углавном пре Османлија. Мислим да је извор из Италије негде. Јел се зна нешто о томе,типа како је изгледао?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #175 послато: Октобар 11, 2022, 10:54:37 поподне »
  Нисам баш у овој теми,али да питам. Давно сам читао да је пронађен грб Београда  из доба деспота или касније,за време Угара, углавном пре Османлија. Мислим да је извор из Италије негде. Јел се зна нешто о томе,типа како је изгледао?

На овом линку доле имаш цео рад о грбу Београда:

https://www.arhiv-beograda.org/images/publikacije_elektronske_pdf/GRB%20Beograda%20katalog%20web.pdf

Прилично је информативно и с доста слика и објашњења
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Неискоришћена местна хералдичка традиција
« Одговор #176 послато: Октобар 12, 2022, 08:39:56 пре подне »
На овом линку доле имаш цео рад о грбу Београда:

https://www.arhiv-beograda.org/images/publikacije_elektronske_pdf/GRB%20Beograda%20katalog%20web.pdf

Прилично је информативно и с доста слика и објашњења
  Хвала Бакс.