Аутор Тема: Србски накит од VII.-XXI. века  (Прочитано 10202 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #20 послато: Мај 03, 2016, 09:58:49 поподне »
Хвала Амicus-e ка преусмерци (линку) ове вредне књиге Емине Зечевић! Наiлепши је онаi златни прстен са емаилираним ликом богиње Нике из 14.века. Једина замерка на рачун ове прилично тазе књиге (2006)-iе њена ликовна обрада (као из соц-реализма), морао сам користити лупу да расазнам детаље. Прстење, накит итд- трба сликати под одређеним светлом и углом (као на пример прстен кнеза Радоја Радосалића). А за пресликавање краiолика би ангажовао стручњаке те области, например Ивана Страхинића. Да сам властодржац, прво што би увео као обавезни предмет на свим факултетима - била би  ЕСТЕТИКА!

Сол, због тога имаш моје велико поштовање! :) :) :)

А што се тиче критика на тај аспект књиге, апсолутно се слажем, неке примерке немогуће је идентификовати, иако је било довољно само упослити правог фотографа... али шта је ту је. Било би корисно све ове печатњаке с грбовима покушати реконструисати, или макар пописати и описати, јер ми се чини да та врста извора хералдички није примерено обрађена.



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #21 послато: Мај 05, 2016, 06:50:01 поподне »
У овом раду има прстења из 10.-13. века.

Александар Бачкалов Археолошко благо Косова и Метохије 2013. Рани средњи век
http://www.svevlad.org.rs/povesnica/aleksandar_backalov_rani_srednji_vek.pdf

Ван мреже ArheoMica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #22 послато: Мај 24, 2016, 10:18:18 поподне »
Поздрав свима од новајлије на овом форуму. Веома ме интересује ова тема и овом приликом да кажем да сам са вашим чланом остварила јако лепу сарадњу у виду његовог одазива да напише пост на тему печатног накита, за блог који водим управо на тему накита. Тако да вас позивам да погледате и прочитате веома занимљив текст вашег колеге Бранка :)

http://mystarseed.blogspot.rs/2016/05/pecatno-prstenje-srednjovekovne-srbije.html

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #23 послато: Мај 24, 2016, 10:39:13 поподне »
Поздрав свима од новајлије на овом форуму. Веома ме интересује ова тема и овом приликом да кажем да сам са вашим чланом остварила јако лепу сарадњу у виду његовог одазива да напише пост на тему печатног накита, за блог који водим управо на тему накита. Тако да вас позивам да погледате и прочитате веома занимљив текст вашег колеге Бранка :)

http://mystarseed.blogspot.rs/2016/05/pecatno-prstenje-srednjovekovne-srbije.html

Добродошли! Блог и чланак су без премца! Браво! :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #24 послато: Мај 24, 2016, 10:42:25 поподне »
Поздрав свима од новајлије на овом форуму. Веома ме интересује ова тема и овом приликом да кажем да сам са вашим чланом остварила јако лепу сарадњу у виду његовог одазива да напише пост на тему печатног накита, за блог који водим управо на тему накита. Тако да вас позивам да погледате и прочитате веома занимљив текст вашег колеге Бранка :)

http://mystarseed.blogspot.rs/2016/05/pecatno-prstenje-srednjovekovne-srbije.html

Добродошла Милице на Форум Порекла! :)

Српски накит средњег века показало се да је врло занимљива тема и драго ми је да смо се око те теме обоје потрудили да је обрадимо. Верујем да ћемо у будућности још о чему на ову тему имати да причамо, пошто нема сумње да немало сличног прстења лежи у музејским збиркама непознато и необјављено, а који би могли садржавати неке сличне представе око којих бисмо могли поново да се ангажујемо. :)

Добродошли! Блог и чланак су без премца! Браво! :)

Хвала у име аутора. ;D



Ван мреже ArheoMica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #25 послато: Мај 24, 2016, 11:05:25 поподне »
Боље вас нашла, Бранко :=)! Ја се исто надам да ће доћи још до неке сарадње, јер сам јако уживала у овој коју смо управо привели крају,  а слажем се да би било јако лепо добити неког врсту зеленог светла за истраживање које би подразумевало приступ музејским збиркама или чак и депоима, музејским библиотекама, итд. Или да некако покренемо људе који тамо раде да се мало више потруде управо око обзнањивања какво све благо поседујемо, а да то буде и документовано и фотографијама из више углова у доброј резолуцији. Иначе, ја верујем да је све то већ јако детаљно и обрађено од стране тих истих људи, али је вероватно много већи број штампаних публикација или евентуално оних у ПДФ-у, које мораш наменски да тражиш, а где је много више текстуалног дела, док фотографија, ако и има оне су опет јако ниске резолуције. Наравно, увек се можемо понудити за помоћ, ако им треба. Или да ми смислимо пројекат, дамо идеју, а њих молимо за подршку и помоћ.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #26 послато: Март 29, 2017, 12:09:04 пре подне »



Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #27 послато: Март 29, 2017, 12:47:26 пре подне »
Одавно се не јављасмо на ову тему. :)

Весна Бикић - Прстење из Бањске: идентификацијa и уметничко-занатски контекст

Лепа студија о прелепом прстену али и о језгровитим психограмом потоњег првог југословенског краља тј. његове равнодушности наспрам србских старина >:(

Кладио бих се, да софистицирани "ВКВ бравар" тако нешто никада не би учинио.

Цитат
..али судећи по томе да је у Народни музеј доспео тек девет година касније, чини се извесним да је прстен са двоглавим орлом ипак послат престолонаследнику Александру Карађорђевићу. Он га је, по свој прилици, недуго потом поклонио адвокату Богдану Барловцу, који га је даровао Народном музеју 1926. године..

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #28 послато: Март 29, 2017, 04:18:35 поподне »
Лепа студија о прелепом прстену али и о језгровитим психограмом потоњег првог југословенског краља тј. његове равнодушности наспрам србских старина >:(

Кладио бих се, да софистицирани "ВКВ бравар" тако нешто никада не би учинио.

Да, врло примитивно понашање према културној старини овакве врсте, али очигледно ништа што би изазвало нарочиту пажњу. Из тог разлога ми се разликујемо од културних нација, просто смо и вековима након збацивања османског ропства, остали да робујемо османској (не)култури. То чак није ни османско наследство, то је наследство варварства...



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #29 послато: Октобар 10, 2017, 07:31:50 поподне »
Запустили смо ову интересантну тему.

Нешто о чему нисмо до сада говорили, јесте сребрно прстење нађено манастирском комплексу Прохора Пчињског, датирано у период 13-14. век.





На првом прстену приказан је флорални мотив уоквирен траком са флоралном орнаментиком, а на другом је двоглави орао са звездом. Осим ова два прстена, пронађено је и прстење са мотивом љиљана, те још једног флоралног мотива. Нисам сигуран, али ово прстење би могло бити златно?



Извори:
1. Valentina Milenković, ARHEOLOŠKA MAPA VRANjSKOG KRAJA: Car Diogen osniva Prohor, Vranjske, br. 743, Vranje, 2011
2. Valentina Milenković, ARHEOLOŠKA MAPA VRANjSKOG KRAJA: Kralj Milutin obnavlja Prohor, Vranjske, br. 744, Vranje, 2011



Манастир Прохор Пчињски код Врања



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србски накит од VII.-XXI. века
« Одговор #30 послато: Новембар 25, 2017, 05:49:30 поподне »
Накит (углавном печатно прстење), пронађен у Водочкој некрополи код Струмице (БЈРМ), а о коме је написала рад Елица Манева: Nekoliko zanimljivih primjera prstenja sa sfragističkom namjenom, koji su tema ovoga rada, potiču iz perioda od druge polovice XIV. do XVII. stoljeća.









Извор: Elica Maneva, Primjeri pečatnog prstenja iz Vodočke nekropole kod Strumice, Archaeologia Adriatica, Vol.4. No.1. Listopad 2011., str. 339-356

На чланак ми је пажњу скренуо Кос.