Порекло становништва > Опште

Слава Аранђеловдан-прислава Петковдан ( Света Петка)

(1/3) > >>

Bokez:
Колико знате родова што има ову комбинацију? Мени се на прву руку чини да нема превише?

Дробњак:
Илићи и Лазовићи из села Леденице више Рисна. Славе Аранђеловдан а преславњају Трнову Петку - 8. август. По предању су од братства Мандића из Дробњака. Мислим да су неки од њих славе и Ђурђевдан уместо Аранђеловдана.

Nebo:
Илићи и Лазовићи из Леденица славе Ђурђевдан, а њихово наводно порекло од дробњачких Мандића је вероватно нека новија конструкција којој ни генетика не иде у прилог.

Bokez:

--- Цитат: Дробњак  Септембар 01, 2019, 09:26:11 поподне ---Илићи и Лазовићи из села Леденице више Рисна. Славе Аранђеловдан а преславњају Трнову Петку - 8. август. По предању су од братства Мандића из Дробњака. Мислим да су неки од њих славе и Ђурђевдан уместо Аранђеловдана.

--- Крај цитата ---

Знам оба рода. Славе Ђурђевдан, а прислава им је Света Петка 27. октобра.

--- Цитат: Nebo  Септембар 01, 2019, 10:25:44 поподне ---Илићи и Лазовићи из Леденица славе Ђурђевдан, а њихово наводно порекло од дробњачких Мандића је вероватно нека новија конструкција којој ни генетика не иде у прилог.

--- Крај цитата ---
Та је прича доста популарна у задње вријеме. Да су наводно настали од Лазара и Илије Дракулина Мандића. Колико видим ова два рода имају исту хаплогрупу што значи да јесу вјероватно у сродству, али за остале Дробњаке не знам која им је генерална хаплогрупа. Ако можеш реци нам.

Иначе црква у Горњним Леденицама је света Петка. У Горњум Леденица постоје изворна три братства. Поменути Лазовићи и Илићи који су вјероватно дошли почетком  18. вијека и Милетићи који су најстарији род у Горњним Леденицама. Управо је Милетићима крсна слава Аранђеловдан, а прислава Света Петка (27.октобар). Милетићи су у сродству са Стијеповићима и Видовићима у Рисну који имају исту славу и приславу.

Nebo:

--- Цитат: Bokez  Септембар 01, 2019, 11:38:24 поподне ---за остале Дробњаке не знам која им је генерална хаплогрупа. Ако можеш реци нам.

--- Крај цитата ---

Они тзв. Новљани, дакле стожер дробњачког племена, су I1 P109. Има још и неких братстава I2a (Тепчани, Караџићи, један део Ускока), Е (Шаранци) и кричке Ј2b M205.


--- Цитат: Bokez  Септембар 01, 2019, 11:38:24 поподне ---Иначе црква у Горњним Леденицама је света Петка. У Горњум Леденица постоје изворна три братства. Поменути Лазовићи и Илићи који су вјероватно дошли почетком  18. вијека и Милетићи који су најстарији род у Горњним Леденицама. Управо је Милетићима крсна слава Аранђеловдан, а прислава Света Петка (27.октобар). Милетићи су у сродству са Стијеповићима и Видовићима у Рисну који имају исту славу и приславу.

--- Крај цитата ---

Јасно да је прислужба ових родова узета због местне цркве.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију