Аутор Тема: Ретке славе  (Прочитано 363 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Ретке славе
« послато: Март 20, 2024, 10:34:28 поподне »
Читајући литературу о Србима на Косову и Метохији наишао сам на неколико ретких крсних слава за које не могу да одгонетнем када се славе.

1. Св. Богородица
Наводи се управо овако, да неке породице славе Богородицу. Знам да је Богородици посвећено барем пет већих црквених празника и неколико мањих, па не знам мисли ли се на неки конкретан празник када се каже само да славе Богородицу. Конкретно, ради се о родовима у Горњој Морави, у општини Витина: Палочеви, Ружићи, Гегинци и Лисканови.

2. Св. Катарина
Овај празник као свеца заштитника славе Пржићи из Могиле код Витине. Претпостављам да је у питању Света великомученица Екатерина Александријска, која се прославља 7. децембра по грегоријанском календару. Или има још нека Катарина у црквеном календару?

3. Св. Теодор
Славе га Цветанови из Жегра код Гњилана. Претпостављам да је у питању свети Теодор Тирон, али је питање да ли се као слава чешће слави на Теодорову суботу (прва субота у Васкршњем посту) или на Светог Теодора Тирона (2. марта по грегоријанском календару). Ако уопште има смисла питати шта је "чешће" код овако ретке славе :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретке славе
« Одговор #1 послато: Март 20, 2024, 10:40:05 поподне »
3. Св. Теодор
Славе га Цветанови из Жегра код Гњилана. Претпостављам да је у питању свети Теодор Тирон

Има и Свети Теодор Стратилат, а и још неколико светитеља овог имена. Ипак, највећа вероватноћа је да је у питању Тодорова Субота.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретке славе
« Одговор #2 послато: Март 20, 2024, 10:46:01 поподне »
1. Св. Богородица
Наводи се управо овако, да неке породице славе Богородицу. Знам да је Богородици посвећено барем пет већих црквених празника и неколико мањих, па не знам мисли ли се на неки конкретан празник када се каже само да славе Богородицу.

По мојим сазнањима, кад се каже да неки род слави Свету Богородицу, то се односи на један од два госпојинска празника - Рођење (Мала Госпођа / Госпојина, 21/8. септембар) или Успење Пресвете Богородице (Велика Госпођа / Госпојина, 28/15. август).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ретке славе
« Одговор #3 послато: Март 20, 2024, 10:47:16 поподне »
Има и Свети Теодор Стратилат, а и још неколико светитеља овог имена. Ипак, највећа вероватноћа је да је у питању Тодорова Субота.

Тако и ја мислим. Сигурно није у питању Св. Теодор Комоговински који је канонизован тек у 20. веку.

Колико видим и Св. Катарина је изгледа само једна, Александријска.

Остаје једино дилема шта је "св. Богородица".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретке славе
« Одговор #4 послато: Март 20, 2024, 10:47:40 поподне »
Или има још нека Катарина у црквеном календару?

Све има детаљно у "Прологу" Светог владике Николаја Велимировића, сви светитељи за сваки дан у години.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Ретке славе
« Одговор #5 послато: Март 20, 2024, 11:18:50 поподне »
Да ли још неко осим Михаљевића из Цеклина слави Свету Теклу? Ја нисам нашао податак за неко друго презиме, осим тога.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ретке славе
« Одговор #6 послато: Март 25, 2024, 09:12:24 пре подне »
Тако и ја мислим. Сигурно није у питању Св. Теодор Комоговински који је канонизован тек у 20. веку.

Колико видим и Св. Катарина је изгледа само једна, Александријска.

Остаје једино дилема шта је "св. Богородица".

Када се наведе да се слави "Пречиста", ту се мисли на Ваведење Богородичино (4.12. по грегоријанском календару). Можда је то овде у питању, пошто је на Југу (укључујући и Македонију) Ваведење прилично чешћи празник у односу на остале крајеве.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ретке славе
« Одговор #7 послато: Март 25, 2024, 11:24:42 пре подне »
Када се наведе да се слави "Пречиста", ту се мисли на Ваведење Богородичино (4.12. по грегоријанском календару). Можда је то овде у питању, пошто је на Југу (укључујући и Македонију) Ваведење прилично чешћи празник у односу на остале крајеве.

Да, за Пречисту ми је познато да се односи на Ваведење. И ја сам мишљења да би најпре могао бити тај празник. На Косову и Метохији међу стариначким становништвом готово да и нема слављеника других празника посвећених Богородици.
Kамене рабъ и госодинъ