Аутор Тема: Презиме Калишкић  (Прочитано 1619 пута)

Ван мреже kale

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Презиме Калишкић
« послато: Мај 08, 2019, 06:26:39 поподне »
Postovani forumasi😀,potrebna mi je pomoc oko istrazivanja svog prezimena i svojih korena. Prezivam.se Kaliskic,i po sajtu poreklo mi smo se 1926. godine iz Kosancica(Toplica)  preselili u Dobro Selo na KiM.Ali kada sam istrazivao nigde se to prezime u selu ne spominje. Pa mi je potrebna pomoc da se orijentisem za pre te 1926.god.Hvala svima na odgovorima

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #1 послато: Мај 08, 2019, 06:51:06 поподне »
Добродошао Калишкићу на Форум! :)

Занимљиво и ретко презиме.

Пронађох да постоји и краћа верзија, али не знам да ли су вам род, Калишки?

Конкретно, помиње се Драгољуб Калишки, као српски добровољац у Италији, у Првом светском рату, и помиње се Васо Калишки, као један од колониста са КиМ из периода 1918-1941. г., који је, дошао негде из Војводине.

На југоистоку Северне Македонији налази се Калишки манастир.

Могуће да је презиме у некој вези са тим крајем?



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #2 послато: Мај 08, 2019, 09:21:09 поподне »
Postovani forumasi😀,potrebna mi je pomoc oko istrazivanja svog prezimena i svojih korena. Prezivam.se Kaliskic,i po sajtu poreklo mi smo se 1926. godine iz Kosancica(Toplica)  preselili u Dobro Selo na KiM.Ali kada sam istrazivao nigde se to prezime u selu ne spominje. Pa mi je potrebna pomoc da se orijentisem za pre te 1926.god.Hvala svima na odgovorima

Добродошао Калишкићу на Форум! :)

Занимљиво и ретко презиме.

Пронађох да постоји и краћа верзија, али не знам да ли су вам род, Калишки?

Конкретно, помиње се Драгољуб Калишки, као српски добровољац у Италији, у Првом светском рату, и помиње се Васо Калишки, као један од колониста са КиМ из периода 1918-1941. г., који је, дошао негде из Војводине.

На југоистоку Северне Македонији налази се Калишки манастир.

Могуће да је презиме у некој вези са тим крајем?

Косанчић је и сам колонистичко место, настао је 1888. године након Српско-турских ратова (1876-78.) досељавањем породица из Војводине на позив српске владе. С тим у вези Калишкићи су вероватно даљим пореклом негде из Војводине, само треба утврдити тачно место, ако је могуће. Било би добро ако би Калишкић написао коју славу слави. Цитат из "Географске енциклопедије насеља Србије":

"Назив добија по српском косовском јунаку Косанчић Ивану. Спада у млада и плански обликована насеља. Основан је 1888. год. одлуком владе краља Милана Обреновића, на месту старијег насеља (највероватније село Батинци, које се помиње 1637). Ст. је српско (слави Митровдан, Св. Ђорђа, Св. архангела Михаила и Св. Николу; сеоска слава Пренос моштију св. Николе; вашари Марковдан и Крстовдан), досељено у време формирања насеља из Срема и Баната и након II светског рата из околине Власотинца, Црне Траве и Лебана."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже kale

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #3 послато: Мај 08, 2019, 10:11:03 поподне »
Slavimo slavu sveti Georgije Djurdjic,16.11. E sad,za ovo ostalo iskreno...prvi put cujem. Jedino znam da je1926.prvi u Kaliskice bio Dusan,i od tog perioda manje vise imam.neka saznanja.E sad pokojni deda mi je nekad pricao da imamo veze sa Bavanistem kod panceva,al.neznam koliko je to tacno.

Ван мреже kale

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #4 послато: Мај 08, 2019, 10:21:49 поподне »
E sad,kada sam ukucao na googlu o Kaliski izbacuje mi dosta stvari vezno za Poljsku,koliko vidim to je tamo bas neko jako prezime posto postoji i oblast u jednom delu Poljske, e sad bas toliko daleko....😃

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #5 послато: Мај 09, 2019, 01:28:12 пре подне »
Slavimo slavu sveti Georgije Djurdjic,16.11. E sad,za ovo ostalo iskreno...prvi put cujem. Jedino znam da je1926.prvi u Kaliskice bio Dusan,i od tog perioda manje vise imam.neka saznanja.E sad pokojni deda mi je nekad pricao da imamo veze sa Bavanistem kod panceva,al.neznam koliko je to tacno.

Пошто су Косанчић населили досељеници из Срема и Баната крајем 19. века, на вашем месту ја бих даље ишао трагом на који вам је деда указао - Баваниште, место у јужном Банату.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже kale

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #6 послато: Мај 09, 2019, 11:24:17 пре подне »
Pronasao sam u Bavanistu kod Panceva isto prezime samo bez ћ,tj.Kaliski,nasao na informavcijama broj i pozvao.Slavimo istu slavu,ali nikakvih dodirnih tacaka po imenima predaka nemamo bar ne do 1925.niti znaju za nas. Mi smo bili na Kosovo,oni su ostali u Bavanistu. E sad kako bih ja mogao da nadjem imamo li dodirnih tacaka pre 1925.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #7 послато: Мај 09, 2019, 12:39:05 поподне »
Pronasao sam u Bavanistu kod Panceva isto prezime samo bez ћ,tj.Kaliski,nasao na informavcijama broj i pozvao.Slavimo istu slavu,ali nikakvih dodirnih tacaka po imenima predaka nemamo bar ne do 1925.niti znaju za nas. Mi smo bili na Kosovo,oni su ostali u Bavanistu. E sad kako bih ja mogao da nadjem imamo li dodirnih tacaka pre 1925.

То није ништа необично с обзиром да су се ваши преци иселили у Косанчић још 1888. године или неку годину после. Једино би матичне књиге ту могле да разбистре ситуацију.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже kale

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #8 послато: Мај 09, 2019, 01:46:54 поподне »
A kako ja mogu da dodjem do tih knjiga,tj,sta mi savetujete da sledece uradim kako bih dosao da tih odgovora? I kako je to moguce da smo mi od 1888. god presli u Kosancice a nigde nema podatak da smo tamo bili,ili ja nisam nasao.Molim da mi pomognete.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Калишкић
« Одговор #9 послато: Мај 09, 2019, 04:03:25 поподне »
A kako ja mogu da dodjem do tih knjiga,tj,sta mi savetujete da sledece uradim kako bih dosao da tih odgovora? I kako je to moguce da smo mi od 1888. god presli u Kosancice a nigde nema podatak da smo tamo bili,ili ja nisam nasao.Molim da mi pomognete.

Проверите архиве који су задужени за Баваниште и за Косанчић и контактирајте свештенике који су задужени за те две парохије. Прво треба да сазнате која архивска грађа је доступна за та места, па потом да се дате у потрагу за вашим прецима.

Што се тиче другог питања, могуће је да су Калишки/Калишкићи из Косанчића у међувремену изумрли или су се потпуно иселили, те их данас тамо нема. Архивска грађа ће вам свакако дати одговор на та питања, ако успете да је пронађете. Разне савете поводом тога можете прочитати на овом подфоруму:

https://forum.poreklo.rs/index.php?board=26.0
Чињеницама против самоувереног незнања.