Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 113944 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #80 послато: Јануар 23, 2017, 12:10:47 поподне »
Иванчевићи су насељени у Босанску Крајину из Лике.

Наравно. Само, овде причамо о даљем пореклу. Ако сте читали Карановића, знате о чему причам. Ово је његова процена.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #81 послато: Јануар 23, 2017, 12:51:00 поподне »
Јесам.Ја сам тестирани и бавим се проучавањем порекла.Отворићу посебну тему о томе у једном моменту.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #82 послато: Фебруар 03, 2017, 01:10:33 поподне »
На FTDNA постоји неки Дробац са Кордуна, I2a Dinaric.

Ово презиме постоји и у Босанској Крајини (слава Ђурђевдан). Чини ми се да исту славу славе и ови са Кордуна.

Карановић за Дропце каже да су некако повезани са крајишким Зорићима (такође I2a и слава Ђурђевдан), али да је предање о заједничком пореклу исчезло.

Иначе је Карановић за Зориће написао да су "од Кричкова из племена Дробњака". Генетски нису Кричи, али уколико су ови Дропци генетски слични Зорићима, може бити да нека веза са Дробњаком постоји (презиме Дробац, Карановићева прича, Ђурђевдан, итд.).


Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #83 послато: Фебруар 03, 2017, 02:11:08 поподне »
Шибалић/Караџић и стариначка дробњачка братства:

1. Мандићи - Милешевићи: Јауковићи (И1 П109), Јакшићи (И1 П109 ?), Дурковићи, Даниловићи, Шаулићи, Остојићи, Параушићи, Делићи; за неке родове није сасвим јасно да ли припадају Мандићима или су се уз њих прибратили: Кујунџићи, Ружићи, Костићи (сви славе Аранђелов-дан, а прислужују Ђурђев-дан).
2. Курепи: Перовићи, Дајовићи, Веселићи, Раковићи (Св. Мрата).
3. Милутиновићи: Вуковићи-Мотике, Никитовићи, Кавеџићи (Св. Трифун).
4. Златнопојасовићи: Шушићи, Гргуревићи, Шљиванчани, Змајевићи, Вукићевићи, Булићи, Јегдићи, Кекери (Ђурђев-дан / Мала Госпођа).
5. Србљановићи: Томићи, Миљевићи, Струњаши, Усовићи, Поповићи, Сарићи, Раонићи (Ђурђев-дан / Св. Пантелија).
6. Ђуришићи: Ђуришићи, Перовићи, Вукојевићи, Саравеље (Ђурђев-дан / Аранђелов-дан).
7. Разни мањи старији родови: Вуковићи (Аранђелов-дан / Ђурђев-дан), Џукићи (Аранђелов-дан), Ракетићи (Св. Јован), Батизићи (Св. Сава / Ђурђев-дан), Касалице (Св. Никола / Ђурђев-дан; И1 П109), Педовићи и Тешовићи (Ђурђев-дан / Св. Тома), Вућићи (Ђурђев-дан / Св. Никола), Милашиновићи (Аранђелов-дан / Ђурђев-дан).

Поред ових неколико "залуталих" (вјероватно због кривих предања) I1 P109 резултата, рекао бих да су Дробњаци старинци I2 PH908, јер с југа је једна Динарик зона, а са сјевера друга.

Интересантно би било анализирати Дробњаке старинце, а могуће је да Зорићев резултат управо указује на то да је то још једна солидна база за Динарик Југ.

Такође, мојих презимењака има из братства Курепа, премда славимо различиту славу, али није искључено да су Курепе такође Динарик Југ.

Мислим да би се доста Крајишника нашло поријеклом из стариначких дробњачких братстава, управо због свог влашко-сточарског карактера то је становништво било покретљивије, и сигурно у великом броју мигрирало у наше крајеве.

Чини ми се да врло мало резултата имамо међу овим братствима, и ево приједлог да се у неким пројектима обраде дробњачка стариначка братства.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #84 послато: Фебруар 03, 2017, 02:23:32 поподне »
На FTDNA постоји неки Дробац са Кордуна, I2a Dinaric.

Ово презиме постоји и у Босанској Крајини (слава Ђурђевдан). Чини ми се да исту славу славе и ови са Кордуна.

Карановић за Дропце каже да су некако повезани са крајишким Зорићима (такође I2a и слава Ђурђевдан), али да је предање о заједничком пореклу исчезло.

Иначе је Карановић за Зориће написао да су "од Кричкова из племена Дробњака". Генетски нису Кричи, али уколико су ови Дропци генетски слични Зорићима, може бити да нека веза са Дробњаком постоји (презиме Дробац, Карановићева прича, Ђурђевдан, итд.).

Ово је веома занимљив резултат. Ја сам тотално другачију слику имао о Дробцима. Стално сам их у глави повезивао са Кричима. Иначе Дробци су у Босанску крајину дошли из Лике. У Лици су живели у околини Срба и Грачаца. И кад су долазили у Босанску Крајину нису далеко отишли из Лике пошто су се населили око Уне. Недалеко од Мартин Брода постоји заселак Дробци који су населили Дробци из околине Срба. Такође мислим да је било Дробаца и у Бихаћу.
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #85 послато: Фебруар 03, 2017, 02:34:10 поподне »
Шибалић/Караџић и стариначка дробњачка братства:

1. Мандићи - Милешевићи: Јауковићи (И1 П109), Јакшићи (И1 П109 ?), Дурковићи, Даниловићи, Шаулићи, Остојићи, Параушићи, Делићи; за неке родове није сасвим јасно да ли припадају Мандићима или су се уз њих прибратили: Кујунџићи, Ружићи, Костићи (сви славе Аранђелов-дан, а прислужују Ђурђев-дан).
2. Курепи: Перовићи, Дајовићи, Веселићи, Раковићи (Св. Мрата).
3. Милутиновићи: Вуковићи-Мотике, Никитовићи, Кавеџићи (Св. Трифун).
4. Златнопојасовићи: Шушићи, Гргуревићи, Шљиванчани, Змајевићи, Вукићевићи, Булићи, Јегдићи, Кекери (Ђурђев-дан / Мала Госпођа).
5. Србљановићи: Томићи, Миљевићи, Струњаши, Усовићи, Поповићи, Сарићи, Раонићи (Ђурђев-дан / Св. Пантелија).
6. Ђуришићи: Ђуришићи, Перовићи, Вукојевићи, Саравеље (Ђурђев-дан / Аранђелов-дан).
7. Разни мањи старији родови: Вуковићи (Аранђелов-дан / Ђурђев-дан), Џукићи (Аранђелов-дан), Ракетићи (Св. Јован), Батизићи (Св. Сава / Ђурђев-дан), Касалице (Св. Никола / Ђурђев-дан; И1 П109), Педовићи и Тешовићи (Ђурђев-дан / Св. Тома), Вућићи (Ђурђев-дан / Св. Никола), Милашиновићи (Аранђелов-дан / Ђурђев-дан).

Поред ових неколико "залуталих" (вјероватно због кривих предања) I1 P109 резултата, рекао бих да су Дробњаци старинци I2 PH908, јер с југа је једна Динарик зона, а са сјевера друга.

Интересантно би било анализирати Дробњаке старинце, а могуће је да Зорићев резултат управо указује на то да је то још једна солидна база за Динарик Југ.

Такође, мојих презимењака има из братства Курепа, премда славимо различиту славу, али није искључено да су Курепе такође Динарик Југ.

Мислим да би се доста Крајишника нашло поријеклом из стариначких дробњачких братстава, управо због свог влашко-сточарског карактера то је становништво било покретљивије, и сигурно у великом броју мигрирало у наше крајеве.

Чини ми се да врло мало резултата имамо међу овим братствима, и ево приједлог да се у неким пројектима обраде дробњачка стариначка братства.

За сада нема оваквих назнака, иако је реално очекивати више различитих хг међу старинцима. Колико знам, ови I2a DS по Крајини немају превише поклапања на том простору (а и нема I2a за сада у Дробњаку), мада је код Динарика незахвално доносити закључке на основу ово мало маркера.

Са друге стране, постоји неколико већих крајишких родова I1 P109, односно J2b-M205, тако да је овај део о миграцијама готово сигурно тачан.

Ово је веома занимљив резултат. Ја сам тотално другачију слику имао о Дробцима. Стално сам их у глави повезивао са Кричима. Иначе Дробци су у Босанску крајину дошли из Лике. У Лици су живели у околини Срба и Грачаца. И кад су долазили у Босанску Крајину нису далеко отишли из Лике пошто су се населили око Уне. Недалеко од Мартин Брода постоји заселак Дробци који су населили Дробци из околине Срба. Такође мислим да је било Дробаца и у Бихаћу.

Зашто си их повезивао са Кричкама?:) Нисам сигуран на основу чега је Скарић Зориће сврстао у Кричке (можда због славе, али то и није неки доказ). Карановић је само преузео ове податке од њега. Сећам се да је поменуо да су мало успорени у говору.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #86 послато: Фебруар 03, 2017, 02:45:11 поподне »
Зашто си их повезивао са Кричкама?:) Нисам сигуран на основу чега је Скарић Зориће сврстао у Кричке (можда због славе, али то и није неки доказ). Карановић је само преузео ове податке од њега. Сећам се да је поменуо да су мало успорени у говору.

Не знам баш колико је релевантно штиво, али ми се урезало кад сам читао Дивјаков Лички водац (вероватно су информација преузете из књига које си ти навео). И после тога нисам баш нешто посебно истраживао о тој теми, па је онда на томе остало. Помишљао сам да Дробце са Дробњацима повезују чисто због етимологије. Знају ли се маркери за тестираног Дробца?
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #87 послато: Фебруар 03, 2017, 02:53:07 поподне »
Не знам баш колико је релевантно штиво, али ми се урезало кад сам читао Дивјаков Лички водац (вероватно су информација преузете из књига које си ти навео). И после тога нисам баш нешто посебно истраживао о тој теми, па је онда на томе остало. Помишљао сам да Дробце са Дробњацима повезују чисто због етимологије. Знају ли се маркери за тестираног Дробца?

Тако звучи овако "на прву". Нема маркера за сада. Међутим, ако се утврди да је Карановићева прича тачна, односно уколико су Дробци и Зорићи и генетски повезани, онда можемо можда узети у обзир и оно предање о пореклу "из Дробњака", тј. специфичан корен презимена (Дроб).

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #88 послато: Фебруар 03, 2017, 02:56:16 поподне »
Колико знам, ови I2a DS по Крајини немају превише поклапања на том простору (а и нема I2a за сада у Дробњаку)

Па нема поклапања управо из разлога што нема (можда гријешим, исправите ме) тестираних дробњачких стариначких братстава. Ми не знамо да ли су горе побројана братства Динарик Југ или нека друга. Због свог резултата за који немам значајних поклапања, а због својих презимењака из Курепа, провлачио сам сва њихова презимена кроз табелу, и овдје на форуму, и нисам нашао ништа. Ми не знамо коју хаплогрупу имају Курепе.

Такође, нема пуно тестираних Риђана (2-3), који су вјероватно јака база за Динарик Југ. Али имаћемо сад десетак кроз херцеговачки ДНК подухват, па ћемо видјети.

Само сам изнио претпоставку да су Дробњаци старинци - I2-PH908, зато што су окружени јаким Динарик Југ зонама. Наравно да у томе има изузетака.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #89 послато: Фебруар 03, 2017, 03:00:01 поподне »
Па нема поклапања управо из разлога што нема (можда гријешим, исправите ме) тестираних дробњачких стариначких братстава

Таквих породица нема пуно, а и ово што је тестирано сви су испали I1-P109.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #90 послато: Фебруар 03, 2017, 03:54:37 поподне »
Нисам сигуран на основу чега је Скарић Зориће сврстао у Кричке (можда због славе, али то и није неки доказ). Карановић је само преузео ове податке од њега.

Мислим да је Карановић највише гријешио у својим процјенама баш зато што се превише ослањао на ову Скарићеву књигу у којој има доста произвољности.

Чини ми се да су подаци које је оставио Рађеновић много кредибилнији.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #91 послато: Фебруар 04, 2017, 08:59:47 поподне »
Мазалица и Дробац су удаљени 8 од 23 маркера.Њихова међусобна веза је даља од 800 година, што је вријеме од заједничког претка Дробњака Новљана, тј. када је I1 P109 дошао на Дробњак.

Значи ли ово да негде постоје маркери за Дробца? Ја их не нађох.

Других резултата за Дробњаке старинце нема.

Не знам на које старинце мислиш, али ни ово по Крајини нису старинци у Дробњаку. Далеко је Крајина. Ово су само нека магловита предања, као што рече Синиша, највероватније нетачна, с обзиром да су потекла од Скарића који је ствари повезивао углавном само на основу топонима, крсне славе и сл.

Породица које поседују предање о пореклу "из Дробњака" има пуно међу Србима, али ако се већ тражи веза са овим старим породицама, онда се треба фокусирати на родове који се налазе у непосредној близини Дробњака, тј. на том путу миграција (Полимље, западна Србија, итд.)

Не искључујем могућност да је било I2a DS у Дробњаку. Ово је убедљиво најзаступљенија хг на читавом динарском подручју, па би било право чудо уколико се испостави да је није било у том крају. Више пута смо причали о овоме на теми "Дробњаци-Новљани". Међутим, за сада се све своди само на претпоставке.

Свакако да су те "старе породице" I2a DS (уколико их је било) могле доћи и до Крајине. Можда би могли да упоредимо хаплотип оног Дробњака I2a DS из Полимља са хаплотипом Зорића, или Дробаца.


На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #92 послато: Март 09, 2017, 12:28:17 поподне »
Заступљеност I2a Dinaric и J2b-M102+ на основу старог пресека за Крајину (узорак за Банију и Кордун заједно не прелази 30, па стога није превише поуздан)
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1494.40




Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #93 послато: Март 09, 2017, 01:07:17 поподне »
Заступљеност I2a Dinaric и J2b-M102+ на основу старог пресека за Крајину (узорак за Банију и Кордун заједно не прелази 30, па стога није превише поуздан).

Да ли може једна Е1b мапа за ове пределе? :)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #94 послато: Март 09, 2017, 01:43:24 поподне »
Да ли може једна Е1b мапа за ове пределе? :)



Иако су крајишки Срби били густо насељени на том подручју Лике, Далмације, Баније и Кордуна, делује на основу досадашњих резултата да ипак постоје одређене (генетске) разлике у зависности од региона.

Треба можда урадити нову статистику за Крајишнике (+ анонимни са мајског истраживања).

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #95 послато: Март 09, 2017, 03:46:53 поподне »
Лика и Горски Котар (60 тестираних)

Најновији пресек за Лику. Убачени су нови тестирани, Ђумић I1-P109 и Јелача E1b, као и Личани са мајског истраживања (анонимно). Нису убачени само они који се дуплирају у све три категорије, презиме, слава и место порекла (Јањатовићи и други).

Лика и Горски Котар (узорак 72)

I2a Dinaric (18)
Граовац
Глумац
Дамјановић
Димић
Ерор
Кљајић
Новаковић
Шијан
Вукобратовић
Дукић
Зорић
Јањатовић
Јованић
Тесла
Опачић (FTDNA)
мајско
мајско
мајско

R1a (12)
Кесић
Маричић
Павковић
Плећаш
Рашета
Ђапа
Јарић
Бига
Милеуснић (23andMe)
Крајновић (23andMe)
Витас (FTDNA)
мајско

J2b (13)
Вулетић
Делић
Драгосавац
Јањатовић
Мандић
Наранчић
Павичић
Радаковић
Хркаловић
Боца (23andMe)
мајско
мајско
мајско

N1a (7)
Богдановић
Брчин
Лукић
Шкундрић
Узелац
Штетић (23andMe)
Половина (23andMe)

I1 (6)
Бараћ
Кончар (23andMe)
Кртинић
Ћук
Јакшић
Ђумић

E1b (9)
Ђаковић
Мандић
Маринковић
Орлић
Радека (23andMe)
Јелача
мајско
мајско
мајско

J1 (3)
Дроњак
Јањатовић
Шепа

G2a (2)
Радуловић
Комленић

R1b (1)
Стјепановић

J2a (1)
Поповић


I2a - 25%
J2b - 18.1%
R1a - 16.7%
E1b - 12.5%
N1a - 9.7%
I1 - 8.3%
J1 - 4.2%
G2a - 2.8%
R1b - 1.4%
J2a - 1.4%

С обзиром да је у питању солидан узорак, поставља се питање да ли Лика може бити подручје са највише J2b1 код нас (18.1%)? На више места се може прочитати да су Усорци били "најјачи (најбројнији) српски род у Лици", па стога овакви резултати можда не треба да чуде.

Исто се може рећи и за N1a (9.7%), који су разгранати вероватно захваљујући Штрбцима и Узелцима.

:)
<a href="https://www.youtube.com/v/GtC2E7dpips" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/GtC2E7dpips</a>

 



На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #96 послато: Март 09, 2017, 06:27:35 поподне »
Банија и Кордун (узорак 36)

I2a Dinaric (16)

Вујашковић, Банија
Царић, Банија
Кепчија, Банија
Јока, Банија
Слијепчевић, Банија
Џаић, Банија
Арбутина, Банија (23andMe)
Ерор, Кордун
Поткрајац, Кордун
Иванчевић, Кордун
Кукић, Кордун
Бижић, Кордун
Маћешић, Кордун (23andMe)
мајско, Кордун
мајско, Кордун
мајско, Банија

R1a (8 )

Гаљен, Банија
Маринковић, Банија
Шербула, Банија
Демоња, Банија
Љубојевић, Банија
Мрђеновић, Кордун
Радаковић, Кордун
мајско, Банија

E1b (4)

Комљеновић, Банија
Рајшић, Банија
Здјелар, Кордун
мајско, Кордун

J2b (3)

Демић, Банија
Мрђеновић, Банија
Стојаковић, Банија (23andMe)

N1a (2)

Ананић, Банија
Чучковић, Банија

G2a (2)

Маћешић, Кордун
мајско, Банија

I1 (1)

Нужда, Банија

I2a - 44.4%
R1a - 22.2%
E1b - 11.1%
J2b - 8.3%
N1a - 5.6%
G2a - 5.6%
I1 - 2.8%

Премали је узорак (36) ако се узме у обзир колико је Срба живело на Банији и Кордуну, али да ли однос, тј. распоред хаплогрупа може бити исти и на већем узорку?

1. I2a
2. R1a
3. E1b
4. J2b
5. N1a
6....


На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #97 послато: Март 10, 2017, 01:43:46 поподне »
Да полако завршавамо овај пресек за Србе из Хрватске

Северна Далмација (узорак 48)

I2a Dinaric (19)
Добрић
Амановић
Баришић
Бербер
Вујасиновић
Вучковић
Гагић
Гагић
Мирило
Бабац
Докић
Крњаја
Кубат
Лукић
Пољак
Ракић
мајско
мајско
мајско

E1b (9)
Андић
Врцељ
Клеут
Кончаревић
Лакић
Радуловић
Суботић
Гњатовић (23andMe)
Ђукић (23andMe)

I1 (6)
Каран
Маринковић
Мацура
Продан
Простран
мајско

R1a (4)
Арнаут
Бурсаћ
Кнез
Шљивар (23andMe)

J2b (4)
Вујанић
Јелача
Кричка
Тинтор

R1b (3)
Гаргента (23andMe)
Добријевић (23andMe)
мајско

N1a (2)
Црнчевић
Штрбац

J1 (1)
Синобад

I2a - 39.6%
E1b - 18.8%
I1 - 12.5%
R1a - 8.3%
J2b - 8.3%
R1b - 6.3%
N1a - 4.2%
J1 - 2.1%

Хаплогрупа I2a наставља да доминира у Северној Далмацији. И након мајског тестирања видимо да припадници ове хаплогрупе тамо излазе редовно. После Ракића и неколицине I2a DS са мајског, ова подграна је сада јача од I2a "DN".

На основу до сада тестираних, стиче се утисак да су E1b и I1 такође прилично заступљене међу далматинским Србима. Далмација би могла бити крајишка област са највише R1b, а најмање R1a.


Славонија + остала Хрватска (16)

I2a Dinaric (5)
Ковачевић
Радонић
Одобашић
Прокић (23andMe)
мајско

R1a (3)
Џодановић
Јарић
Марков

J2b (2)
Стојановић
мајско

E1b (1)
Ковачевић

I1 (1)
Алексић

R1b (1)
Гужвић

G2a (1)
Бојанић

N1a (1)
мајско

J1 (1)
мајско

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #98 послато: Март 10, 2017, 02:02:34 поподне »
Да полако завршавамо овај пресек за Србе из Хрватске.

Небојша, да ли су "мајски понављачи" део ове статистике (они који још нису добили комплетиране маркере,а зна им се хаплогрупа)?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #99 послато: Март 10, 2017, 02:05:14 поподне »
Небојша, да ли су "мајски понављачи" део ове статистике (они који још нису добили комплетиране маркере,а зна им се хаплогрупа)?

Јесу. :) "Мајски понављачи" Понављаћете све док не научите како треба. :D