Аутор Тема: Порекло презимена Недељковић ?  (Прочитано 14177 пута)

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Порекло презимена Недељковић ?
« послато: Мај 11, 2016, 03:31:38 поподне »
Јел зна неко нешто о неким Кубуревцима, Кубуровићима, Кубурама и сл. ?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #1 послато: Мај 11, 2016, 03:40:40 поподне »
Поздрав свима,
једино на чему се заснива моје ''истраживање'' је ово:

И пар сајтова који имају сличну тематику, и то је заправо све.
Да ли има неко ко би ми помогао у даљем истраживању мог порекла, тј моје породице. Заиста би ми значило, нека се јави доле у коментару, ја ћу му на ПМ послати све што знам...
Извињавам се на сметњи.
С поштовањем,
Милош Н.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #2 послато: Мај 11, 2016, 03:46:07 поподне »
Јел зна неко нешто о неким Кубуревцима, Кубуровићима, Кубурама и сл. ?

Кубуровића има пуно у пријепољском крају. Славе Никољдан, а мислим да су даљим пореклом из ЦГ. Можда Небо и Војин знају нешто више, то је њихов терен. :)

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #3 послато: Мај 11, 2016, 03:47:30 поподне »
Кубуровића има пуно у пријепољском крају. Славе Никољдан, а мислим да су даљим пореклом из ЦГ. Можда Небо и Војин знају нешто више, то је њихов терен. :)
Према мојим ''истраживањима'', они су огранак нашег заједничког предака.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #4 послато: Мај 11, 2016, 03:49:57 поподне »
Поздрав свима,
једино на чему се заснива моје ''истраживање'' је ово:

И пар сајтова који имају сличну тематику, и то је заправо све.
Да ли има неко ко би ми помогао у даљем истраживању мог порекла, тј моје породице. Заиста би ми значило, нека се јави доле у коментару, ја ћу му на ПМ послати све што знам...
Извињавам се на сметњи.
С поштовањем,
Милош Н.

Слатина код Андријевице је почетком 20 вијека била углавном насељена Васојевићима и то из групе Новаковића. Претпостављам да су твоји преци из неког старијег слоја у Слатини који је одселио према Рогозни. Има доста таквих српских породица из Полимља.

Овдје има људи који много боље познају поријекло породица у том крају, па вјерујем да ће ти помоћи.

Било би такође корисно да оставиш податке о крсној слави.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #5 послато: Мај 11, 2016, 04:09:24 поподне »
Наводи се у неким подацима које сам прочитао, да је моја породица кренула из Слатине ка Рогозни око 1804. године. Такође се наводи, да су Кубуровићи по БиХ најближи рођаци, тј да се миграција наше породице кретала се у више праваца, ка западној Србији, КиМ и Херцеговини. Контактирао сам једног господина баш из Слатине, неки господин Рачић, ако се не варам, он ми је рекао да нема података о томе да је неко мигрирао ка Рогозни. И навео је да говори за ужи круг родбинског истраживања и да није упућен у нешто шири круг. Што се тиче славе, она заправо чини ствари још конфузнијим, о чему се заправо ради. Зна се да је слава свих Васојевића Аранђеловдан и да је заветна слава Александар Невески,  док моја породица, тј сви ми у том селу славимо Св. Петку, а као заветну славу, тј саборну славу славимо Св. пророка Јелисеја - Лисијевдан.
Мада могу на неки начин покушати да разумем то на основу једне реченице једног деде из мог села,
Цитат
..кад Турчину убијеш и пашче морао си да побегнеш...
нешто слично томе, што оправдава да је заправо главни узрок промене (Што вероватно није било радо, нерадо Срби мењају крсну славу...) крсне славе био неки харач, или нешто слично томе.
Што се тиче заветне славе, ту славу слави већина села у ближем кругу од рецимо око 10ак километара. И једина асоцијација која ми је у овом тренутку логична је та да су вероватно тог дана дошли у крај тај, где су остали до данас, и славе тај дан као дан сећања на долазак...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #6 послато: Мај 11, 2016, 04:33:29 поподне »
На ФБ свако село Рогозне има свој профил па тако и Јунаке.Укуцајте:Планина Рогозна село Јунаке.Власник овог профила има међу пријатељима доста Недељковића.Можда упознате родбину или бар дођете до неке информације.Поздрав.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #7 послато: Мај 11, 2016, 04:34:52 поподне »
На ФБ свако село Рогозне има свој профил па тако и Јунаке.Укуцајте:Планина Рогозна село Јунаке.Власник овог профила има међу пријатељима доста Недељковића.Можда упознате родбину или бар дођете до неке информације.Поздрав.
Хехех, иначе, ја сам администратор те странице, и тог профила! :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #8 послато: Мај 11, 2016, 04:39:02 поподне »
Браво!

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #9 послато: Мај 11, 2016, 04:41:01 поподне »
Браво!
Трудим се да промовишем село и тај крај! :Д
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже коци

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #10 послато: Мај 11, 2016, 04:50:52 поподне »
Милоше, да ли је средином педесетих на Рогозни постојала још нека школа сем у селу Рајетиће?

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #11 послато: Мај 11, 2016, 04:52:57 поподне »
Милоше, да ли је средином педесетих на Рогозни постојала још нека школа сем у селу Рајетиће?
Наравно, код нас у Јунаке! :) Школа и Црква.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #12 послато: Мај 11, 2016, 04:55:13 поподне »

Evo slicice!
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #13 послато: Мај 11, 2016, 04:58:44 поподне »
 Милоше, у току је  мајска акција ДНК тестирања по мушкој линији. Урадите  днк тест и биће вам јасно да ли сте  васојевићка хг или нека друга. Можда је  вашим прецима Слатина код Андријевице. била само успутна станица или сте од старинаца Горњег Полимља.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #14 послато: Мај 11, 2016, 05:00:46 поподне »
Милоше, у току је  мајска акција ДНК тестирања по мушкој линији. Урадите  днк тест и биће вам јасно да ли сте  васојевићка хг или нека друга. Можда је  вашим прецима Слатина код Андријевице. била само успутна станица или сте од старинаца Горњег Полимља.
Нисам упућен уопште у то тестирање, не знам ни где ни како, а и да знам не знам да ли би баш био у могућности.
Што се тиче Горњег Полимља, о томе ми нико није причао нити помињао.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #15 послато: Мај 11, 2016, 05:07:19 поподне »
 Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #16 послато: Мај 11, 2016, 05:08:52 поподне »
Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.
Осмајлићи.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #17 послато: Мај 11, 2016, 05:10:05 поподне »
Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.
Баба ми је причала о Лопаћанима. И то је помињала...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #18 послато: Мај 11, 2016, 05:13:48 поподне »
Кубуровића има у Андријевици. Они су Лопаћани  од Дабетића, друге велике подгрупе Рајевића. Припадају Лазаревићима, сродни су им Станисавићи, Илићи, Ласковићи, Радуновићи-Дрндари, Османлијићи.
Кубуровића има и у мом селу, славе св. Архангела Михаила и знају да су од Васојевића. Мислим да се званично презивају Миладиновићи а сви у селу их знају као Кубуровиће. Ако сам добро упамтио најпре су били настањени у Косаоници па су одатле доселили у село Мркоње у Горњој Јабланици. Жао ми је што немам фотографију сада већ покојног Милана Кубуровића, то је један брка који је од кад га памтим јахао коња, сукао брке и дуванио.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #19 послато: Мај 11, 2016, 05:14:13 поподне »
 Војинена, изворно су се они презивали Османлијићи, касније је изведено Осмајлићи. Ако не вјерујеш, провјери у старијој литератури о Васојевићима, а и  истинољубиви Осмајлићи ће то потврдити. Наравно, то ми је и лично познато, не бих улазио у детаље. Са једним  Осмајлићем сам полемисао код презимена села Доње Луге. У расправу се укључио и Небо.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #20 послато: Мај 11, 2016, 05:16:50 поподне »
 Милоше,  ја на другој теми о презимену Недељковић предложи да урадиш днк тест по мушкој линији. Да се не понављам.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #21 послато: Мај 11, 2016, 05:17:15 поподне »
Кубуровића има и у мом селу, славе св. Архангела Михаила и знају да су од Васојевића. Мислим да се званично презивају Миладиновићи а сви у селу их знају као Кубуровиће. Ако сам добро упамтио најпре су били настањени у Косаоници па су одатле доселили у село Мркоње у Горњој Јабланици. Жао ми је што немам фотографију сада већ покојног Милана Кубуровића, то је један брка који је од кад га памтим јахао коња, сукао брке и дуванио.
О томе нисам знао, да су чак и у источној Србији...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #22 послато: Мај 11, 2016, 05:18:13 поподне »
Милоше,  ја на другој теми о презимену Недељковић предложи да урадиш днк тест по мушкој линији. Да се не понављам.
Одговорио сам и тамо! :Д
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #23 послато: Мај 11, 2016, 05:19:12 поподне »
 Слатина је село у Горњем Полимљу код Андријевице. Слатину сада насељавају само васојевићка братства из гране Новаковића ( 75 кућа).

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #24 послато: Мај 11, 2016, 05:22:01 поподне »
Нисам упућен уопште у то тестирање, не знам ни где ни како, а и да знам не знам да ли би баш био у могућности.
Што се тиче Горњег Полимља, о томе ми нико није причао нити помињао.
Цена тестирања је акцијска и може се рећи промотивна, а износи 3000 дин. што је за 10000 дин мање од пуне цене колико иначе кошта тестирање на 23 маркера. А сигуран сам да би Вам много помогла обзиром да знам из личног искуства да је писаних извора јако мало или их готово нема сачуваних, а још ако је у питању мало даљи период када је породица одселила онда најчешће пада у заборав и код њих али и код њихових племеника који су остали у том селу или племену.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #25 послато: Мај 11, 2016, 05:27:31 поподне »
Цена тестирања је акцијска и може се рећи промотивна, а износи 3000 дин. што је за 10000 дин мање од пуне цене колико иначе кошта тестирање на 23 маркера. А сигуран сам да би Вам много помогла обзиром да знам из личног искуства да је писаних извора јако мало или их готово нема сачуваних, а још ако је у питању мало даљи период када је породица одселила онда најчешће пада у заборав и код њих али и код њихових племеника који су остали у том селу или племену.
Како се врши тестирање, где?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #26 послато: Мај 11, 2016, 05:39:54 поподне »
Како се врши тестирање, где?
Тестирање се врши у лабораторији ДНК центра за генетику, ул. Светозара Ћоровића 10 (улица пралелна са ул. Краљице Марије (27, Марта) и Цвијићевом, недалеко од Машинског факултета у Београду. Довољно је да се јавите администратору на ПП и са њим се договорите око детаља. У суштини ствар је једноставна, купи се епрувета за узимање бриса у апотеци (2 ком. су 22 дин.) и са штапићем протрља унутрашњи део образа у устима. То је све. 

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #27 послато: Мај 11, 2016, 05:44:01 поподне »
Тестирање се врши у лабораторији ДНК центра за генетику, ул. Светозара Ћоровића 10 (улица пралелна са ул. Краљице Марије (27, Марта) и Цвијићевом, недалеко од Машинског факултета у Београду. Довољно је да се јавите администратору на ПП и са њим се договорите око детаља. У суштини ствар је једноставна, купи се епрувета за узимање бриса у апотеци (2 ком. су 22 дин.) и са штапићем протрља унутрашњи део образа у устима. То је све.
А преузимање узорака нема негде другде? Београд ми је далеко...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #28 послато: Мај 11, 2016, 05:56:54 поподне »
Мајско тестирање се не врши преко ДНК центра за генетику, већ преко друге лабораторије. Мислим да неће бити проблем да се узорак достави на неки начин у Београд.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #29 послато: Мај 11, 2016, 05:56:59 поподне »
Кубуровићи су насељени у селу Присоје код Андријевице. Добили  су презиме по Јоку Лазаревићу који је из кубуре убио бега  Елеза Башова, прије двјеста година. По тој кубури су добили презиме Кубуровић. Нажалост, прије око два мјесеца лопови су украли ту  Јокову кубуру, породичну реликвију која је преживјела све буне , ратове и страдања током  два вијека.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #30 послато: Мај 11, 2016, 05:59:15 поподне »
У  обавјештењу стоји да се узорак из унутрашњости може послати поштом.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #31 послато: Мај 11, 2016, 06:00:14 поподне »
Тестирање се врши у лабораторији ДНК центра за генетику, ул. Светозара Ћоровића 10 (улица пралелна са ул. Краљице Марије (27, Марта) и Цвијићевом, недалеко од Машинског факултета у Београду. Довољно је да се јавите администратору на ПП и са њим се договорите око детаља. У суштини ствар је једноставна, купи се епрувета за узимање бриса у апотеци (2 ком. су 22 дин.) и са штапићем протрља унутрашњи део образа у устима. То је све.
Ова информација је погрешна. Тестирање које ће бити организовано од 21. до 31. маја радимо у сарадњи са другом лабораторијом. Узорке ћемо узимати у просторији Друштва у Београду, а постоји могућност да се узорци пошаљу поштом.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #32 послато: Мај 11, 2016, 06:04:28 поподне »
Ова информација је погрешна. Тестирање које ће бити организовано од 21. до 31. маја радимо у сарадњи са другом лабораторијом. Узорке ћемо узимати у просторији Друштва у Београду, а постоји могућност да се узорци пошаљу поштом.
На жалост у Београд нећу моћи доћи, али ако реализујете могућност слања поштом, вероватно бих хтео. Цена 3.000 динара?
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #33 послато: Мај 11, 2016, 06:06:20 поподне »
Кубуровићи су насељени у селу Присоје код Андријевице. Добили  су презиме по Јоку Лазаревићу који је из кубуре убио бега  Елеза Башова, прије двјеста година. По тој кубури су добили презиме Кубуровић. Нажалост, прије око два мјесеца лопови су украли ту  Јокову кубуру, породичну реликвију која је преживјела све буне , ратове и страдања током  два вијека.
Интересантно, по томе тај Јока је мој предак? Или рођак мог предтка...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #34 послато: Мај 11, 2016, 06:14:03 поподне »
Војинена, изворно су се они презивали Османлијићи, касније је изведено Осмајлићи. Ако не вјерујеш, провјери у старијој литератури о Васојевићима, а и  истинољубиви Осмајлићи ће то потврдити. Наравно, то ми је и лично познато, не бих улазио у детаље. Са једним  Осмајлићем сам полемисао код презимена села Доње Луге. У расправу се укључио и Небо.

Јел има нека веза са пивским Осмајићима?

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #35 послато: Мај 11, 2016, 06:18:08 поподне »
На жалост у Београд нећу моћи доћи, али ако реализујете могућност слања поштом, вероватно бих хтео. Цена 3.000 динара?
Само за чланове Друштва српских родословаца "Порекло" и за оне које они препоруче.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #36 послато: Мај 11, 2016, 07:10:35 поподне »
 Осмајлићи (јављају се раније и као Османлијићи) Васојевићи немају никакве везе са Осмајићима.  Ова тема  са Кубуровићима је залутала код Бањана и Пиве. Уз дужно поштовање Бањана и Пивљана, предлажем администратору да овај дио о Недељковићима премјести код Недељковића
 Е Милоше, то ти не умијем рећи да ли си од Јока. Човјече уради днк тест по  мушкој линији и виђећеш да ли си од Васојевића или од неких других? Колико ја знам, а моји се преци ту у близини  Кубуровића рачунају више од 300 година, по некима и више, Кубуровићи нијесу  бјежали. Можда прије неки од њих.   Питај неког Кубуровића из Андријевице , шта зна о исељавању својих рођака. Познато ми је да  се окупљају  Кубуровићи и да су им ови у Присоју једном приликом или и више пута били и домаћини.  Не чух да су звали и Недељковиће са Рогозне.  Давно сам отишао из тог краја. Колико ме сјећање служи,  Кубуровићи из Присоје код Андријевице имају књигу о свом родослову. Раније сам ја то читао. Од ових Кубуровића је пјесник који живи у Копенхагену. Имају и гуслара.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #37 послато: Мај 11, 2016, 08:56:14 поподне »
Само за чланове Друштва српских родословаца "Порекло" и за оне које они препоруче.

Како постати члан, или бити препоручен? :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #38 послато: Мај 11, 2016, 09:14:34 поподне »

Како постати члан, или бити препоручен? :)

Oвако: http://www.poreklo.rs/registracija/

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #39 послато: Мај 11, 2016, 09:19:37 поподне »

Како постати члан, или бити препоручен? :)

Препоручен си  ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #40 послато: Мај 11, 2016, 09:43:00 поподне »
Баба ми је причала о Лопаћанима. И то је помињала...

Ево шта каже Петар Ж. Петровић у свом делу "Рашка" о породици Недељковић у селу Јунаке (он Јунаке сврстава као заселак села Смилов лаз):

"У Јунакама су Баловићи, Недељковићи 8к., Луковићи 3к., Филиповић 1к., св. Петка, Гашани из дреничке Орнице, стари род, сада се већ разродили и међусобно се жене. Јунаке је матица расељених Баловића у нашој области."

Елем, како ја ово читам, твоји Недељковићи су део великог братства Баловића, којега има стварно много под презименом Баловић по Ибру и у околини Новог Пазара. Баловићи су још једно од старих, сачуваних родовских имена којих има још неколико и тој области, рецимо Виријевић, Коматовић и Рајовић.

Ово Гашани ја читам као Бјелопавлићи, иначе је Петровић податке скупљао податке отприлике у периду 1933  - 1948. Кад је тачно обишао Јунаке не знам.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #41 послато: Мај 11, 2016, 10:43:58 поподне »
Препоручен си  ;)
ХВАЛА!!!
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #42 послато: Мај 11, 2016, 10:46:44 поподне »
Ево шта каже Петар Ж. Петровић у свом делу "Рашка" о породици Недељковић у селу Јунаке (он Јунаке сврстава као заселак села Смилов лаз):

"У Јунакама су Баловићи, Недељковићи 8к., Луковићи 3к., Филиповић 1к., св. Петка, Гашани из дреничке Орнице, стари род, сада се већ разродили и међусобно се жене. Јунаке је матица расељених Баловића у нашој области."

Елем, како ја ово читам, твоји Недељковићи су део великог братства Баловића, којега има стварно много под презименом Баловић по Ибру и у околини Новог Пазара. Баловићи су још једно од старих, сачуваних родовских имена којих има још неколико и тој области, рецимо Виријевић, Коматовић и Рајовић.

Ово Гашани ја читам као Бјелопавлићи, иначе је Петровић податке скупљао податке отприлике у периду 1933  - 1948. Кад је тачно обишао Јунаке не знам.
Да, прочитао сам то, али мој отац, када сам му то прочитао не слаже се са тим. О Баловићима никад ми нико није ништа причао и о дреничкој Ораници...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #43 послато: Мај 11, 2016, 11:06:13 поподне »
Да, прочитао сам то, али мој отац, када сам му то прочитао не слаже се са тим. О Баловићима никад ми нико није ништа причао и о дреничкој Ораници...

Мислим да је Петровић врло поуздан истраживач. Имај на уму да је он у то време ишао по селима и информације добијао од људи који нису знали шта се дешава даље од три села од њиховог. Људи са којима се у данашње време разговара, ма колико имали година, ипак су савременици медијске револуције, где превелика количина информација доводи до онога што етнолози зову "народно довијање или етимологисање".


Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #44 послато: Мај 11, 2016, 11:10:17 поподне »
Мислим да је Петровић врло поуздан истраживач. Имај на уму да је он у то време ишао по селима и информације добијао од људи који нису знали шта се дешава даље од три села од њиховог. Људи са којима се у данашње време разговара, ма колико имали година, ипак су савременици медијске револуције, где превелика количина информација доводи до онога што етнолози зову "народно довијање или етимологисање".
Управо тако, заиста пуно информација које ствари чине још конфузнијим. Али ето, потрудићу се да истерам ово до краја! :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже sapo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #45 послато: Децембар 01, 2017, 02:56:51 поподне »
Милоше! Имам једног Недељковића из Јунака, који ради самном и он први пут чује ту твоју причу о пореклу и селу Слатини код Андријевице и везу са Кубуровићима. Он наводи да воде порекло из места Корита код Бијелог Поља! Једино је тачно да славите славу Петковдан, а преслављујете Петковицу. За св.Јелисеја каже да вам је то молитва или литије, односно сеоска слава. Пуно среће у даљем истраживању и поздрав!

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #46 послато: Мај 29, 2019, 01:19:42 пре подне »
Недељковићи из Јунака имају рођаке у село Гњеждане (Лепосавић): Гашани, Вучковићи, 3 куће, Радовићи, 4 куће, Св. Петка, прадед досељен из Јунака на Рогозни; имају крвне рођаке у Паруцама, Кашљу, Кајкову на десној страни Ибра и негде у Топлици.


Ево нешто занимљиво о Вучковићима из књиге Татомира Вукановића "Енциклопедија народног живота, обичаја и веровања у Срба на Косову и Метохији: VI век - почетак XX века": "На Рогозни се каже код Срба за рођачке везе: једна крв, једно родство, једно порекло. Тако, Вучковићи, по прадеди Вучку (сада их је 5 кућа у Гњеждану, а старином су из села Јунака на Рогозни) припадају братству Ташани, а потичу из Црне Горе, из братства Шетоње; пошто славе Св. Петку припадају фису Гаш."

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #47 послато: Мај 29, 2019, 09:58:04 поподне »
Недељковићи из Јунака имају рођаке у село Гњеждане (Лепосавић): Гашани, Вучковићи, 3 куће, Радовићи, 4 куће, Св. Петка, прадед досељен из Јунака на Рогозни; имају крвне рођаке у Паруцама, Кашљу, Кајкову на десној страни Ибра и негде у Топлици.


Ево нешто занимљиво о Вучковићима из књиге Татомира Вукановића "Енциклопедија народног живота, обичаја и веровања у Срба на Косову и Метохији: VI век - почетак XX века": "На Рогозни се каже код Срба за рођачке везе: једна крв, једно родство, једно порекло. Тако, Вучковићи, по прадеди Вучку (сада их је 5 кућа у Гњеждану, а старином су из села Јунака на Рогозни) припадају братству Г(Т)ашани, а потичу из Црне Горе, из братства Шетоње; пошто славе Св. Петку припадају фису Гаш."

Да, да, ти фамозни Гашани, сад не знам како да гледам на то Фис Гаши...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Порекло презимена Недељковић ?
« Одговор #48 послато: Мај 29, 2019, 10:49:42 поподне »
Да, да, ти фамозни Гашани, сад не знам како да гледам на то Фис Гаши...
Урошевић је већ писао о овоме, па ћу да пренесем текст из његовог рада: "По томе што су и фисови имали славе и што су се данит и хласвапо именима светаца у времену досељавања Арбанаса још памтили, јер су неки како смо утврдили, досељавали као католици, на Косову и у околним областима се код Албанаца створило мишљење да су припадници истог фиса сви они чија је слава иста. Тог се мишљења, како већ видесмо, не само донекле придржавало приликом улажења поисламљеника у фисове, већ се оно још преносило и на Србе који су остајали у православљу. Тако Срби Ночићи у Плементини мисле да су Краснићи зато што славе Враче, Ћосићи у Мирачу убрајају себе у Гашане зато што славе Петковдан, а један српски род у Златару по својој слави Петковдану носи чак презиме Гашани. Чубрци у Слатини (вучитрнској) називају се Климентама зато што славе св. Арханђела. И Срби Јеринци у Старом Рујцу убрајају себе у Клименте, ваљда, зато што су старином из Ругова, чији су садашњи становници (Албанци) припадници тога фиса."

Дакле Срби који себе сматрају и називају Гашима, Краснићима итд. мисле да су од тих фисова тј. племена, зато јер католици из тих фисова славе истог светца као и они. То што себе сматрају Гашима само због крсне славе не значи да су пореклом од истог фиса као и ти Албанци.

Урошевић је написао да ми Чубрци из Слатине себе сматрамо Климентама, зато јер славимо св. Арханђела. Генетика је то оповргнула, као и предање да смо пореклом Морачани. Такође и Срби Петровићи у дреничком селу Которе себе називају „Кељмени" тј. Кељменди само зато јер славе св. Арханђела Михаила.