Аутор Тема: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?  (Прочитано 7335 пута)

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« послато: Мај 06, 2017, 10:09:23 пре подне »
Ево једна тема, ако је уопште могуће извести приближне закључке, на основу мјеста рођења и времена у којем су рођени?

Која је њихова хаплогрупа, на примјер:
Свети Георгије, Свети Димитрије, Свети Јован Крститељ, Свети Никола, Свети Стефан...
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:25:23 поподне Број 1 »

Jelic

  • Гост
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #1 послато: Мај 06, 2017, 11:03:13 пре подне »
С обзиром на то да су већином пореклом са блиског истока, највероватније су нека Ј, R1 или Е.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:25:31 поподне Број 1 »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #2 послато: Мај 06, 2017, 11:16:13 пре подне »
За Светог Ђорђа бих дао претпоставку:
Ј2а
:)
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:25:40 поподне Број 1 »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #3 послато: Мај 06, 2017, 11:31:57 пре подне »
За Светог Ђорђа бих дао претпоставку:
Ј2а
:)
Aпостоли вероватно већина :)
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:25:47 поподне Број 1 »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #4 послато: Мај 06, 2017, 12:08:57 поподне »
Апостоли су били Јевреји или припадници суседних народа, тако да мислим да је код њих било највише Ј1 хаплогрупе.

Иако није светац морам да кажем да ми Алеклсандар Македонски вуче на R1а, зато што је био плав, а поред тога индоевропљани су били освајачи који су иако малобројнији наметнули власт неолитском становништву и постали елита.

Постојање R1а на Балкану у Антици је доказано  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=904.0

« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:25:56 поподне Број 1 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #5 послато: Мај 06, 2017, 12:30:17 поподне »
Апостоли су били Јевреји или припадници суседних народа, тако да мислим да је код њих било највише Ј1 хаплогрупе.

Иако није светац морам да кажем да ми Алеклсандар Македонски вуче на R1а, зато што је био плав, а поред тога индоевропљани су били освајачи који су иако малобројнији наметнули власт неолитском становништву и постали елита.

Постојање R1а на Балкану у Антици је доказано  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=904.0

Ау, Свевладе, који си ти лик. :) Какве везе имају Свеци, Александар Македонски и R1a. Он је био R1a зато што је био плав? Као да је плавих људи само било међу овима R1a. А сем тога, по оним статуама, има класичан грчки профил. ;) Иначе у време када је он владао досељени Индоевропљани и староседеоци су вероватно  већ толико измешани да је могао бити било која хг, а посебно нема везе боја коса у то доба.

Зар није логичније, ако је уопште припадао том ИЕ слоју, да је нека R1b (Трачани, Грци), која уопште није тако слабо заступљена на југу Балкана, што ће рећи да Индоевропљана можда и није било тако мало.

Ова R1a код Мијака је јако ретка, па не знам како изводити било какве закључке на ту тему.

Што се теме тиче, Ј2а, Ј1, или R1b, E можда, већина.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:26:05 поподне Број 1 »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #6 послато: Мај 06, 2017, 12:35:14 поподне »
Апостоли су били Јевреји или припадници суседних народа, тако да мислим да је код њих било највише Ј1 хаплогрупе.

Иако није светац морам да кажем да ми Алеклсандар Македонски вуче на R1а, зато што је био плав, а поред тога индоевропљани су били освајачи који су иако малобројнији наметнули власт неолитском становништву и постали елита.

Постојање R1а на Балкану у Антици је доказано  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=904.0

Како може неко вучи на било какву хаплогрупу зато што је плав?! Јеси ти икад прочитао и једну једину књигу о генетици?
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:26:22 поподне Број 1 »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #7 послато: Мај 06, 2017, 01:01:28 поподне »
Постојање R1а на Балкану у Антици је доказано  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=904.0

Човече, схваташ ли ти да је једини начин да се недвосмислено докаже постојање неке хаплогрупе на одређеном подручју у антици да се та хаплогрупа пронађе у древној ДНК из тог периода? Дакле, постојање R1а на Балкану у антици није доказано. Један припадник ретке гране у модерној популацији не доказује ништа. Ове небулозе о плавој коси Александровој не бих коментарисао.

« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:26:34 поподне Број 1 »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #8 послато: Мај 06, 2017, 01:03:15 поподне »
Како може неко вучи на било какву хаплогрупу зато што је плав?! Јеси ти икад прочитао и једну једину књигу о генетици?
Приметио сам да то овде раде неки многи, па ја ето само следим већину.  ;D
Јуче неко рече са Калање који су испали R1а да је то и очекивао зато зна неке који су плави, што тад ниси интервенисао?
Ово је била полу шала, ја знам једну породицу у којој су сви изразито плави а припадају хаплогрупу Ј2b1.
Плавих Грка има јако малo, а то што има је због словенског уплива.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:26:42 поподне Број 1 »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #9 послато: Мај 06, 2017, 01:06:41 поподне »
Човече, схваташ ли ти да је једини начин да се недвосмислено докаже постојање неке хаплогрупе на одређеном подручју у антици да се та хаплогрупа пронађе у древној ДНК из тог периода? Дакле, постојање R1а на Балкану у антици није доказано. Један припадник ретке гране у модерној популацији не доказује ништа. Ове небулозе о плавој коси Александровој не бих коментарисао.
Да га можда ниси лично познавао?
Историчари и хроничари који су били његови савременици су га описали као плавог, уз то имао је једно плаво а једно смеђе око.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:26:50 поподне Број 1 »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #10 послато: Мај 06, 2017, 01:15:08 поподне »
Морам да додам да антички Македонци нису били Грци.
Да су били Грци, Демостен не би у Филипикама називао Филипа варвараином, а његов народ варварским.
Хелени никад нису називали варварима друге Хелене, него искључиво друге народе.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:27:03 поподне Број 1 »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #11 послато: Мај 06, 2017, 01:22:40 поподне »

Иако није светац морам да кажем да ми Алеклсандар Македонски вуче на R1а, зато што је био плав, а поред тога индоевропљани су били освајачи који су иако малобројнији наметнули власт неолитском становништву и постали...

Нaђeнa E-V13 мeђу пoпулaциjoм нa cpeдњeм иcтoку ce чecтo дoвoди у вeзу ca Aлeкcaндpoвим ocвajaњимa. Иaкo нeћeмo вepoвaтнo никaдa caзнaти, типoвao биx зa Aлeкcaндpa E-V13.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:27:10 поподне Број 1 »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #12 послато: Мај 06, 2017, 01:25:18 поподне »
Да га можда ниси лично познавао?
Историчари и хроничари који су били његови савременици су га описали као плавог, уз то имао је једно плаво а једно смеђе око.

Ја сам читао да су хроничари писали да је имао једно зелено а једно црно око. И уста накривљена због ожиљка. Један хроничар је тврдио да је био низак, имао златан зуб и храмао на десну ногу. Други је говорио да је био човек енормне висине, са платинастим круницама, и храмао на леву ногу.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:27:18 поподне Број 1 »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #13 послато: Мај 06, 2017, 01:26:45 поподне »
Нaђeнa E-V13 мeђу пoпулaциjoм нa cpeдњeм иcтoку ce чecтo дoвoди у вeзу ca Aлeкcaндpoвим ocвajaњимa. Иaкo нeћeмo вepoвaтнo никaдa caзнaти, типoвao биx зa Aлeкcaндpa E-V13.
Moгуће да су већи део његове војске био E-V13, али сигуран сам да су сви антички народи на Балкану имали индоевропску елиту, значи R1a/R1b.
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:27:30 поподне Број 1 »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Светци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #14 послато: Мај 06, 2017, 01:30:51 поподне »
Ја сам читао да су хроничари писали да је имао једно зелено а једно црно око. И уста накривљена због ожиљка. Један хроничар је тврдио да је био низак, имао златан зуб и храмао на десну ногу. Други је говорио да је био човек енормне висине, са платинастим круницама, и храмао на леву ногу.
Надам се да је ово шала!   ;D
Знаш ли ти да је усађивање зуба почело тек пре неколико деценија?


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #15 послато: Мај 06, 2017, 01:38:14 поподне »
Moгуће да су већи део његове војске био E-V13, али сигуран сам да су сви антички народи на Балкану имали индоевропску елиту, значи R1a/R1b.

Поента је да су у то доба већ измешани народи на Балкану. Тако да је могао бити било шта. Не верујем да су након 1000 година знали ко је ИЕ, ко је староседелац. ;)

То је као кад би ми данас знали тачно ко је E1b, ко I2a, ко I1, итд. Па тестирање нам не би требало. Уштедимо новац таман и поштедимо наше генетичаре, који се убијају од посла. :)

А те описе историјских личности од пре 2 и више хиљада година треба узимати са резервом. Нисмо сигурни ни како су наши владари изгледали на основу оних фрески, иако је то било пре само неких 600 година. А причати са сигурношћу о томе како су изгледали неки Балканци пре 2500 година, мислим да је бесмислено.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #16 послато: Мај 06, 2017, 01:40:42 поподне »
Надам се да је ово шала!   ;D
Знаш ли ти да је усађивање зуба почело тек пре неколико деценија?

Ја знам, али изгледа да Александров зубар није знао. :(
« Последња измена: Мај 06, 2017, 01:45:22 поподне Број 1 »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #17 послато: Мај 06, 2017, 01:49:37 поподне »
Свевлад опет у свом најбољем маниру одвуче причу на невезану тему. У три корака тема преће од "Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?" у нешто што би се звало"Која је била хаплогрупа Александра Македонског?"  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #18 послато: Мај 06, 2017, 05:19:15 поподне »
Нaђeнa E-V13 мeђу пoпулaциjoм нa cpeдњeм иcтoку ce чecтo дoвoди у вeзу ca Aлeкcaндpoвим ocвajaњимa. Иaкo нeћeмo вepoвaтнo никaдa caзнaти, типoвao биx зa Aлeкcaндpa E-V13.

Александар је сигурно био R1b, јер га је у филму глумио Колин Фарел који је Ирац, а та хаплогрупа је најчешћа код Ираца.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #19 послато: Мај 06, 2017, 05:22:21 поподне »
Александар је сигурно био R1b, јер га је у филму глумио Колин Фарел који је Ирац, а та хаплогрупа је најчешћа код Ираца.  ;D

Eтo, дoђocмo дo peшeњa...:)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #20 послато: Мај 06, 2017, 05:30:49 поподне »
Јуче неко рече са Калање који су испали R1а да је то и очекивао зато зна неке који су плави, што тад ниси интервенисао?

Није интервенисао јер је било очигледно да сам се шалио.
Духовита анегдота које сам се сетио кад су пристигли резултати за Калање.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #21 послато: Мај 06, 2017, 06:47:03 поподне »
Има ли овде ико смисла за хумор?
Ја се зезам за Ацу Македонског да би могао бити R1a, а овде скачу на мене као да сам рекао да је тако 100%.
Морам да кажем да ми је више интересантно којој би он хаплогрупи могао да припада него апостоли, за њих је готово извесно да су већином Ј1, а можда по неки Ј2а или Ј2b, углавном у питању је Ј хаплогрупа.
Код Александра су у игри једно 5-6 хаплогрупа.
Можда ћемо једног дана сазнати којој ХГ је припадао, ако му нађу гроб и извуку Y ДНК.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #22 послато: Мај 06, 2017, 07:12:55 поподне »
Има ли овде ико смисла за хумор?
Ја се зезам за Ацу Македонског да би могао бити R1a, а овде скачу на мене као да сам рекао да је тако 100%.
Морам да кажем да ми је више интересантно којој би он хаплогрупи могао да припада него апостоли, за њих је готово извесно да су већином Ј1, а можда по неки Ј2а или Ј2b, углавном у питању је Ј хаплогрупа.
Код Александра су у игри једно 5-6 хаплогрупа.
Можда ћемо једног дана сазнати којој ХГ је припадао, ако му нађу гроб и извуку Y ДНК.

Чини ми се да је пре коју годину пронађен Филипов гроб. Радили су и фацијалну реконструкцију на основу лобање.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #23 послато: Мај 07, 2017, 12:15:55 поподне »
Има ли овде ико смисла за хумор?
Ја се зезам за Ацу Македонског да би могао бити R1a, а овде скачу на мене као да сам рекао да је тако 100%.
Морам да кажем да ми је више интересантно којој би он хаплогрупи могао да припада него апостоли, за њих је готово извесно да су већином Ј1, а можда по неки Ј2а или Ј2b, углавном у питању је Ј хаплогрупа.
Код Александра су у игри једно 5-6 хаплогрупа.
Можда ћемо једног дана сазнати којој ХГ је припадао, ако му нађу гроб и извуку Y ДНК.


Свевладе, не ради се о томе шта је теби интересантно или није, већ о чему је конкретна тема. Мене на пример више занимају технике пецања пастрмке од хаплогрупа светаца али не пишем на овој теми о томе. Човек је отворио тему о претпостављеним хаплогрупама светаца (а не апостола како кажеш) па о томе треба да пишу они које то занима. Какву си ти везу нашао између светаца и Александра Македонског? Ако би да разговараш о његовој хаплогрупи, отвори засебну тему па ће се прича тамо наставити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #24 послато: Мај 07, 2017, 07:00:00 поподне »
Претпоставити које су хаплогрупе били светитељи из првих векова хришћанства је јако тешко, нарочито за светитеље са Блиског Истока и Мале Азије, с обзиром да је становништво ових области било мешавина многих народа.
Има, даље, ту и светитеља грчког порекла, Јермена, Грузијаца, Персијанаца, Египћана. Има светитеља Гота, Германа, Латина, Ибераца, Келта. Све из периода до црквеног раскола средином 11. века.
Занимљив је случај највећег ирског светитеља Светог Патрикија (Saint Patrick), који, ипак, није био Ирац, већ је римског порекла. Па, отуд, ни за њега не можемо рећи да извесно припада некој хаплогрупи (мислим на R1b).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #25 послато: Мај 07, 2017, 07:01:28 поподне »
Зато, можда је нама овде занимљивије да дамо неко своје виђење генетског порекла наших, србских светитеља.

Ево, да кренем, онако по сећању, од средњег века надаље:

Свети Јован Владимир – динарик
Свети Немањићи – динарик
Свети Арсеније Сремац – можда динарик, можда R1a
Свети кнез Лазар, Свети деспот Стефан – динарик
Свети Бранковићи – динарик
Свети кнез Стефан Штиљановић - ???
Свети Стефан Пиперски – динарик јужни (можда род Никшића?)
Свети Василије Острошки – динарик јужни
Свети Петар Цетињски – Е1b
Свети мученик ђакон Авакум – динарик јужни
Свети Симеон Дајбабски – динарик јужни
Свети Николај Велимировић - ???
Свети Јустин Поповић – динарик северни, или R1a
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #26 послато: Мај 07, 2017, 07:06:08 поподне »
Свети Петар Цетињски – Е1b

Мислиш да су Петровић-Његоши Е1b?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Свеци и њихове претпостављене хаплогрупе?
« Одговор #27 послато: Мај 07, 2017, 07:11:40 поподне »
Мислиш да су Петровић-Његоши Е1b?

Па, рецимо да јесу  ???
"Наша мука ваља за причешћа"