Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115800 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #240 послато: Мај 14, 2019, 09:09:35 поподне »
Кујунџић, Јовањдан, Сремски Карловци

Припада хаплогрупи R1a-Z280, "карпатско-далматинској" грани Y2613>YP6098. Најближе поклапање има са Галићем из Босанског Грахова (слава Ђурђевдан), разликују се на 2 од 23 маркера. Од ређих вредности има нешто вишу DYS19=17 и нешто нижу DYS458=15. Блискост са Галићем могла би да указује на даље порекло из Босанске Крајине, мада је тамо слава Јовањдан готово непостојећа код припадника ове гране. Тестирани није оставио детаљније податке о пореклу, па ако неко има више информација нека напише.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #241 послато: Мај 14, 2019, 09:53:17 поподне »
Радојичић, Јовањдан, Савковић(и), Љубовија

Припада хаплогрупи R1a-Z280, роду А у табели. Релативно близак је са свим припадницима овог рода (ни са ким нема више од три маркера разлике), а најближи су му Тешић из Мионице и Јефтић из Осечине од којих се разликује на само 1 од 23 маркера. Од свих осталих јовањштака из овог рода разликује се на 2 од 23 маркера (Васић и Бојић из Земуна, Миловановић из Осечине, Драгојевић из Горње Сипуље код Лознице и Јаковљевићи из Криваје код Шапца). Једина вредност која одступа од модалне за овај род је нешто нижа DYS458=15.

Тестирани је у упитнику навео само да постоји породично предање о даљем пореклу из Цуца у Црној Гори, међутим досадашњи резултати не иду у прилог овом предању. У тексту о селу Савковићима нема помена Радојичића, али постоји више родова који славе Јовањдан од којих би Радојичићи могли да потичу.

https://www.poreklo.rs/2013/01/23/poreklo-prezimena-selo-savkovi%C4%87i-ljubovija/

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #242 послато: Мај 14, 2019, 09:56:03 поподне »
Радојичић, Јовањдан, Савковић(и), Љубовија

Припада хаплогрупи R1a-Z280, роду А у табели. Релативно близак је са свим припадницима овог рода (ни са ким нема више од три маркера разлике), а најближи су му Тешић из Мионице и Јефтић из Осечине од којих се разликује на само 1 од 23 маркера. Од свих осталих јовањштака из овог рода разликује се на 2 од 23 маркера (Васић и Бојић из Земуна, Миловановић из Осечине, Драгојевић из Горње Сипуље код Лознице и Јаковљевићи из Криваје код Шапца). Једина вредност која одступа од модалне за овај род је нешто нижа DYS458=15.

Тестирани је у упитнику навео само да постоји породично предање о даљем пореклу из Цуца у Црној Гори, међутим досадашњи резултати не иду у прилог овом предању. У тексту о селу Савковићима нема помена Радојичића, али постоји више родова који славе Јовањдан од којих би Радојичићи могли да потичу.

https://www.poreklo.rs/2013/01/23/poreklo-prezimena-selo-savkovi%C4%87i-ljubovija/

Заправо би Радојичићи према подацима које је тестирани навео у упитнику требало да су део овог рода из текста о Савковићу:

У ово село од данашњих родова најраније су дошли:

Стакићи (25 к.; Св. Јован). Нема још пуних 200 година откада је у ово село дошао Савко Стакић из Пиве, из истог села одакле и поп Тома Сајић из Грчића. И Савко је прво дошао у Жлијебац у Осату и преко познатих, као сточар, дигао се на високу Равну Гору и у њој закућио. По Савку је село названо Савковићима, али се његови потомци у овом селу не зову ни Стакићи него Обрадовићи. Имао је три сина: Обрада, Луку и Јована. После смрти очеве, синови су били мало у задрузи па се поделе тако да Лука остане у старој кући, Обрад оде у Трибућу насред јужног дела села а Јован у Г. Буковицу у Росуље и тамо се стално насели. Обрад је имао три сина и његови се синови разделе у неколике мале махале, а Лука је имао једног сина од кога су данас три куће. Они су се много исељавали и данас се стално селе по занатима и службама. Јован у Росуљама имао је три сина: Марка, Максима и Петра. Јован је био необично вредан и он је лично отворио и издржавао о свом трошку школу на Баурићу и у њој научио писмености синове Марка и Максима. Још за живота је запопио и Марка и Максима; за Марка је испросио кћер војводе Петра Молера. Марко је био и прота, због чега се једна линија Јованових потомака зове Протићи. Јован је сина Петра оставио себи да ради у пољу. Од проте Марка остала су три сина: поп Василије, сељак Димитрије и студент Петар (умро у Хајделбергу на студијама). Од попа Василија су: учитељ Грујица и поп Захарије и од њих има потомства. Од сељака Димитрија су: поп Милован и сељак Дамњан и оба имају потомства. Максим је поповао и умро на Љубовији и оставио је после себе два сина: попа Крсту и попа Гаврнла и од оба има потомства, растурена по Србији. Петрови су потомци остали у селу, у Росуљама, с далеко више продица него од свих попова што је било.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #243 послато: Мај 14, 2019, 10:38:27 поподне »
Радојичић, Јовањдан, Савковић(и), Љубовија

Припада хаплогрупи R1a-Z280, роду А у табели. Релативно близак је са свим припадницима овог рода (ни са ким нема више од три маркера разлике), а најближи су му Тешић из Мионице и Јевтић из Осечине од којих се разликује на само 1 од 23 маркера. Од свих осталих јовањштака из овог рода разликује се на 2 од 23 маркера (Васић и Бојић из Земуна, Миловановић из Осечине, Драгојевић из Горње Сипуље код Лознице и Јаковљевићи из Криваје код Шапца). Једина вредност која одступа од модалне за овај род је нешто нижа DYS458=15.


О, доби моја ујчевина још једног рођака!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #244 послато: Мај 14, 2019, 10:57:39 поподне »
Обавештени су сви који су добили сертификат.



Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #245 послато: Мај 15, 2019, 02:33:27 пре подне »
Poštovani administratori i članovi foruma,

Hvala na rezultatima. Veliko iznenađenje jer sam smatrao da su "istraživanja" o poreklu od Popovića iz Cuca tačna i očekivao sam E haplogrupu (koliko znam cucki Popovići nisu testirani).

Drago mi je da sam konačno dobio rezultate jer se mogu fokusirati na dublja istraživanja.
Pre svega da potvrdim da su Radojičići "Stakići" i da postoji više izvora da su doseljeni sa  ujacima Tadićima.

Цитат
  VELIKI srpski pesnik Milutin Bojić, autor čuvene "Plave grobnice", pripadao je haplogrupi R1a. Ovaj rezultat stručnjaci "Srpskog DNK projekta" dobili su testiranjem Bojićevog sinovca. No, kako kaže Jovica Krtinić, sve je iznenadilo kad su ustanovili da se Milutinovi Bojići najbliže "poklapaju" sa Tešićima iz Mionice.

Iz porodice Tešić potiče i drugi veliki srpski pesnik i diplomata, akademik Milan Rakić, autor pesama "Na Gazimestanu", "Simonida", "Jefimija", "Dolap"... Sam Milan Rakić bio je potomak kneza Rake Tešića, učesnika Prvog i Drugog srpskog ustanka, koministra (popečitelja) prosvete od 1822. godine, obor-kneza Valjevske nahije i kneza Kolubarske knežine Valjevske nahije.

Osim što imaju vrlo blisku genetiku, Bojići i Tešići odnosno Rakići slave istu slavu - Svetog Jovana Krstitelja, što je još jedna potvrda srodstva. U porodici Bojić, međutim, nije bilo poznato da su na bilo koji način povezani sa Tešićima odnosno Rakićima, a test urađen u okviru "Srpskog DNK projekta" ukazuje da ta bliskost nije davnog datuma. Štaviše, pokazuje da je zajednički muški predak Milutina Bojića i Milana Rakića, najverovatnije živeo pre oko 300 godina.

Zanima me koliko je otprilike bliskost naše porodice sa Tešićima i Bojićima? Pre koliko vekova smo mogli imati zajedničkog pretka.
Posebno mi je zanimljivo  da je iz moje porodice je Petar Protić Sokoljanin, takodje pesnik sa kraja 19-og veka, prvi doktor nauka u Srbiji.


Hvala unapred i molio bi Vas da me uputite na dalje linkove gde bih mogao saznati nešto o svojoj haplogrupi.

Ван мреже Зоран Величковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #246 послато: Мај 15, 2019, 07:42:35 пре подне »
Величковић, Петковдан, Мачковац, Куршумлија, E-V13>Z5017>Z16988>BY155589

Припада роду Бјелопавлића и има хаплотип близу модалног за овај род.

Тестирани је навео за своју породицу да према предању потиче из Бјелопавлића одакле најпре долазе на Косово, а одатле у Мачковац у Топлици. Враћају се 1920. године на Косово у околину Вучитрна. Презиме носе по Величку, наврдеди тестираног.

Овим резултатом сам потврдио предање мог деде, који је говорио да смо од Бјелопавлића, "из неког места близу Подгорице". Да ли смо из Брда прешли у Топлицу директно, или смо се привремено задржали на Косову не знам са сигурношћу, али ипак мислим да смо пре Топлице имали једну успутну станицу на Косову (тачније негде у околини Грачанице) по причи мога деде. То није проверено. Ставио сам Мачковац/Куршумлија као родно место с обзиром да од тада поуздано имам физичке доказе о миграцијама моје породице. Покушаћу да ступим у контакт са Савићем с обзиром на поклапање, може бити да имамо заједничког претка чији су синови родоначелници 2 братства (Величко - Величковићи, Сава - Савићи), или је мој предак променио презиме Савић. Свакако ми резултат у многоме олакшава истраживање порекла по мушкој линији.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #247 послато: Мај 15, 2019, 10:01:19 пре подне »
Лужњанин, Пантелијевдан, Корлаће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=15-15, 389I=12, 458=16.
Ову комбинацију маркера има једини на пројекту, па самим тим нема ближа поклапања.

За њих се у литератури каже:

"Лужњани (3 куће, Св. Панталеј), од Лужњана из Јошаничке Бање".

https://www.poreklo.rs/2018/08/05/poreklo-prezimena-selo-korlace-raska/

По речима тестираног село код Јошаничке Бање одакле су дошли у Корлаће је Жерађе. У том селу има Бојовића са славом Пантелијевдан.

"Бојовићи (2 куће, Св. Пентелејмон, 27. јула), има више од две стотине година како су се доселили из Горњих Села у Васојевићима. Даљим пореклом су од племена Куча. Јочовићи,грана овога рода је изумрла по мушкој линији."

https://www.poreklo.rs/2018/08/06/poreklo-prezimena-selo-zeradje-raska/

И сам тестирани спомиње порекло од Куча, што се као и у многим другим случајевима, показало као нетачно. Могуће да због овог предања и славе можемо их повезати са Коматовићима из Брњака, али им се хаплотип значајно разликује.

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #248 послато: Мај 15, 2019, 10:23:42 пре подне »
Вељковић, Никољдан, Сурдулица, E-V13>Z5017>CTS6377>Z17264

Нема ближих поклапања на пројекту. Поседује следеће две повишене вредности: DYS570=22 и DYS549=14.

Тестирани је навео да се његов чукундеда доселио из околине Велеса, али није познато из ког тачно места.

Волео бих да нам Вељковић јави нешто више о свом предању да потиче из Велеса. Читао сам то само у књигама, било би интересантно ако је то и неки предак пренео. Можда зна још неки податак. Иначе, предање да су из Велеса имају и Вучковићи из Сурдулице, а Китановићи да су из Дебра.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Milosavljevic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #249 послато: Мај 15, 2019, 11:20:56 пре подне »
Милосављевић, Ђурђиц, Велика Плана, E-V13>Z5017>CTS6377>PH1173

Припада роду А из табеле Српског ДНК пројекта у оквиру кога има више блиских поклапања, док са Јордановим из села Уланци код Градског у Македонији има потпуно поклапање на 23 маркера. Исту славу у оквиру овог рода славе и двојица тестираних из Мачванског округа чији резултати још увек нису јавни.

Тестирани је у упитнику навео да се његов чукундеда доселио у Велику Плану почетком 19. века.
Хвала на одговору. Морам само себе да исправим, предак Мијат (отац Радован) са њеном Станком дошао на подручје Велике Плане у другој половини 18. века. Јован Ердељановић је записао да су Радосављевићи, Радисављевићи, Радојковићи, Милосављевићи, Петронијевићи, Славнићи и Бељићи један род и да су им се чукундеда доселио са Косова.
Према Боривоју Дробњаковићу Мијат Радованов се доселио из Црне Горе много пре Првог Српског Устанка.
Кумови: Миливојевићи, Радовановићи, Вучићевићи, Васиљевићи и Лазаревићи су из Ресника код Крагујевца.

Питање:
1. Шта значи то потпуно поклапање маркера са Јордановим? Пошто је порекло Јорданових из Македоније а могуће и Грчка да ли је могуће да се ова подгрупа PH1173 доселила из Македоније-Грчке у Црну Гору па после на Косово?
2. Из https://www.yfull.com/tree/E-PH1173/ видимо да већ имамо 1 Бугарина и 1 Грка. Који још постоје извори PH1173 и њихових носилаца осим yfull.com?

Ван мреже Маре

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #250 послато: Мај 15, 2019, 11:51:28 пре подне »
Поздрав Маре,

Ваш/наш филогенетски родослов је:

J2a PF4610>L26>PF5087>PF5116>Z2227>L558>M67>Z500>M92>Z8096(CTS2906)>S8230>Z38463>SK1357

Хаплогрупа J2a-M92 настала је прије 10.800 година, а предак свих данашњих М92 живио је прије 8.000 година. Мјесто настанка хаплогрупе J2a-M92 је сјеверозападна Турска. Грана се на двије велике гране, PF7412 и Z8096(CTS2906). Ми смо потомци од Z8096(CTS2906), те од његовог потомка, човјека који је носилац мутације S8230 итд(S8230>Z38463>SK1357). Сам S8230 формиран је прије 6.100 година, а сви његови данашњи потомци имали су заједничког претка прије 4.200 година. Према јавним базама података J2a-S8230 има своје потомство махом у европи. Даље, Z38463 (ф.4.200г/з. 4.100), грана се на двије гране PH2651 и SK1357. Ми припадамо SK1357.
 
Цивилизације са значајним удјелом Ј2а-М92 биле су: Троја, Кикладска цивилизација, Минојска цивилизација, Хетити, Грци, Ромеји.
 
Што се тиче наших J2a-Z38463>SK1357, пратимо зону грчког утицаја.

Хвала ти пуно, мислим да сам сад успео да скапирам терминологију на прави начин.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #251 послато: Мај 15, 2019, 11:53:51 пре подне »
Гавриловић, Никољдан, Шавране, Крушевац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 456=14, 481=32. Најближи на пројекту му је један тестирани у оквиру херцеговачког подухвата из околине Невесиња, са којим дели исту славу, иначе са предањем о Бањанима. Имају три разлике на упоредива 23 маркера, а деле управо карактеристичну вредност 14 на маркеру 456, а иако су разлике у питању, обојица имају нешто више вредности на маркеру 481(31/32) и нешто ниже вредности на маркеру 635 (21/22).

Нисам пронашао ништа о Гавриловићима, а ни сам тестирани није написао ништа о даљем пореклу.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #252 послато: Мај 15, 2019, 12:57:05 поподне »
Поповић, Ђурђиц, Шавац, Параћин

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карктеристичних вредности се могу издвојити 643=9 и 391=10. Овакву комбинацију маркера има и Живановић из Дебелице код Књажевца, који му је и најближи на пројекту. Имају две разлике на упоредива 23 маркера. Како и Живановић слави Ђурђиц, нема сумње да се ради о истом роду.

Тестирани је навео да су пре 300 година дошли из околине Пећи.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #253 послато: Мај 15, 2019, 01:23:35 поподне »
Поповић, Ђурђиц, Шавац, Параћин

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карктеристичних вредности се могу издвојити 643=9 и 391=10. Овакву комбинацију маркера има и Живановић из Дебелице код Књажевца, који му је и најближи на пројекту. Имају две разлике на упоредива 23 маркера. Како и Живановић слави Ђурђиц, нема сумње да се ради о истом роду.

Тестирани је навео да су пре 300 година дошли из околине Пећи.

Слава ових Поповића је Ђурђевдан, а пре две генерације је промењена у Ђурђиц. Тако барем тестирани наводи.

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #254 послато: Мај 15, 2019, 01:26:59 поподне »
Лужњанин, Пантелијевдан, Корлаће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=15-15, 389I=12, 458=16.
Ову комбинацију маркера има једини на пројекту, па самим тим нема ближа поклапања.

385=15-15 и 458=16 дели са Кецманима у Крајини, мада ближа веза вероватно не постоји.

И сам тестирани спомиње порекло од Куча, што се као и у многим другим случајевима, показало као нетачно. Могуће да због овог предања и славе можемо их повезати са Коматовићима из Брњака, али им се хаплотип значајно разликује.

Ово можда не треба још увек искључити сасвим, јер су од родова који славе Пантелију а имају предање да су од Куча, тестирани само Секулићи.

Ван мреже Лужњак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #255 послато: Мај 15, 2019, 01:52:34 поподне »
Цитат
Лужњанин, Пантелијевдан, Корлаће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=15-15, 389I=12, 458=16.
Ову комбинацију маркера има једини на пројекту, па самим тим нема ближа поклапања.

За њих се у литератури каже:

"Лужњани (3 куће, Св. Панталеј), од Лужњана из Јошаничке Бање".

https://www.poreklo.rs/2018/08/05/poreklo-prezimena-selo-korlace-raska/

По речима тестираног село код Јошаничке Бање одакле су дошли у Корлаће је Жерађе. У том селу има Бојовића са славом Пантелијевдан.

"Бојовићи (2 куће, Св. Пентелејмон, 27. јула), има више од две стотине година како су се доселили из Горњих Села у Васојевићима. Даљим пореклом су од племена Куча. Јочовићи,грана овога рода је изумрла по мушкој линији."

https://www.poreklo.rs/2018/08/06/poreklo-prezimena-selo-zeradje-raska/

И сам тестирани спомиње порекло од Куча, што се као и у многим другим случајевима, показало као нетачно. Могуће да због овог предања и славе можемо их повезати са Коматовићима из Брњака, али им се хаплотип значајно разликује.

Поштовани хвала Вам на анализи. По предању смо од Куча који су отишли за Топлички крај па одатле за Жерађе код Јошаничке бање, и онда око 1800. године у Корлаће код Рашке. Такође смо по предању убили неког турског спахију. Колико сам схвати Кучи више имају Е-V13 хаплогене а код мене је случај I2-PH908. Да ли је могуће да су моји Старинци, неки старији слој словенског становништва који је онда инкорпориран у Куче.
Такође ме занима да ли можда можете да претпоставите како је презиме настало, очигледно је да има словенски корен у речи "луг"-шума. Можда грешим.
Такође сам ово нашао на Вашем сајту.
https://www.poreklo.rs/2015/06/11/poreklo-prezimena-selo-meljanica-kraljevo/
https://www.poreklo.rs/2015/06/19/poreklo-prezimena-sela-gotovac-i-krusevica-danas-deo-naselja-zica-kraljevo/
Хвала у напред. И наравно значило би ми ако бисте могли да ме упутите у ком смеру да наставим истраживање. Поздрав :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #256 послато: Мај 15, 2019, 01:56:08 поподне »
Да ли је могуће да су моји Старинци, неки старији слој словенског становништва који је онда инкорпориран у Куче.

Управо око овога полемишемо већ дуже време...

Моје је мишљење да се управо ради о неком старијем слоју становништва који је насељавао тај део Горње Зете пре 15. века, када су ту почели да се досељавају Кучи.

Не бих рекао ни да су ти старинци "инкорпорирани" у Куче, можда свега један мали број. Већина старинаца се временом оданде иселила.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #257 послато: Мај 15, 2019, 01:57:30 поподне »
Да додам, ово није случај само у Кучима, већ у многим ЦГ и брдским племенима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #258 послато: Мај 15, 2019, 02:39:12 поподне »
Велики број породица из тог краја негује предање о пореклу из Куча. Многе се ни по хаплогрупи, ни по слави, не уклапају у те крајеве. Такође, немају само припадници словенских хаплогрупа таква предања. Има пуно Е-V13 породица, па и један велики J2b-M205 род, из расинског округа, држи до таквог предања. Шта ћемо рећи у њиховом случају, да су неки старији староседелачки слој у Кучима (а такође не постоји никаква веза, па ни генетска)?

Дакле, мора се узети у обзир да је велики број таквих предања, нажалост, погрешан. 

Ван мреже Лужњак

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #259 послато: Мај 15, 2019, 02:41:05 поподне »
Цитат
Управо око овога полемишемо већ дуже време...

Моје је мишљење да се управо ради о неком старијем слоју становништва који је насељавао тај део Горње Зете пре 15. века, када су ту почели да се досељавају Кучи.

Не бих рекао ни да су ти старинци "инкорпорирани" у Куче, можда свега један мали број. Већина старинаца се временом оданде иселила.

Хвала, знам да је такав случај и са Бјелопавлићима и Васојевићима који имају та братства са I2a и R1a хаплогенима које зову Старинци, мислим да их код Бјелопавлића зову Лужани....
Такође ако неко има књигу Радослава Љ. Павловића „Копаоник“ у пдф формату био бих му захвалан да ми пошаље.  :)