Аутор Тема: Попис у Аустроугарској 1895. године  (Прочитано 5315 пута)

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Попис у Аустроугарској 1895. године
« Одговор #20 послато: Март 13, 2024, 10:34:11 поподне »
Ljudi, da li su sacuvani neki "normalni" popisi i maticne knjige za zapadne krajeve srpskog etnickog prostora (osim popisa iz 1712. i maticnih knjiga iz 1831)? Pod "normalnim popisima" podrazumevam da sadrze imena, starost i srodnost svih ukucana. Konkretno, potrebni su mi za period od pocetka 20. veka pa dalje u proslost (barem do 1791), za Liku - Drenovac Osredacki (kod Srba, a mozda i jos neka mesta) i Bosnu - Bara (kod Bosanskog Petrovca), Kola (kod Banja Luke) i parohija Blasko (sela Blasko, Slatina i Susnjari) kod Laktasa.

Што се тиче Лакташке општине, постоји књига "Слатински крај у прошлости" - Васо Поповић гдје су записане све породице и њихово поријекло, књига обухвата лакташка села: Слатина, Велико и Мало Блашко, Јаружани, Кадињани, Ћетојевићи, Шушњари. За писање књиге су кориштени: протокол вјенчаних Малоблшке парохије 1884. - 1941., протокол рођених Малоблашке парохије 1885. - 1893. и 1914. - 1930., протокол умрлих Малоблашке парохије 1905. - 1929. Не знам да ли се чува још нешто црквених књига, морам да одем у скорије вријеме у Слатину па да уједно провјерим за моје претке, а и да видим које све књиге имају сачуване. Такође постоји и турски попис из 1850/51. године гдје је пописана и Лакташка општина, ја сам конкретно набавио преводе само за презимена Станојевић из Великог Блашка и Милинковић из Слатине, на основу тога сам дошао до података о претцима са почетка 19. вијека, док што се тиче матичног уреда у Лакташима можеш пронаћи информације и до средине 19. вијека.