Аутор Тема: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан  (Прочитано 2282 пута)

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« послато: Октобар 04, 2020, 10:08:41 поподне »
По мајчиној линији сам од ових Божића, па рекох, да напишем оно што знам у нади да ће можда неко ускочити да нешто дода или да се јави  :)

Место: Каљина, код Сокоца
Слава: Св. Сава
Порекло: Деда је, као прво, као дете остао без родитеља, а као друго, рано отишао из села у град, тако да су многи подаци и предања крњи и добијени из друге-треће руке.
То што је дошло до мене гласи овако: Потичу од Дробњака, према предању, један стари Божић, који је умро 1986. је испричао причу о Браци Умакалу (он је баш тако називао Омакала) као његовом "пранђеду". У његовој интерпретацији име војводе није Ђурјан, него Рашо и он тај догађај смешта у неки 18-19. век.
Старо презиме: Грбовић (према предању)

Божо, по коме су добили презиме је умро 1866. На гробу му пише Божо Божић, јер је очито споменик стављен касније
Наводим имена потомака према том казивању из 1984. године:
Божо је имао синове:
Тодора (званог Пурко), Митра и Илију
и кћери:
Василију (удату за Дебелногића), Миру (удату за Зекића) и Јању (за Жугића)

Од Тодора су синови Стево, Тадија и Васо.
Васо је имао сина Душана и кћери Петру и Тоду.
Стевини синови су Лазар и Владо Божић, који је био (према Крсмановићу) самозвани командир Каљинске чете у 2. св. рату и неки његови су потомци према оном што су ми причали моји, побегли у Шведску после рата и са њима немају контакт.
Тадијини синови су Светислав (звани Миливоје) и Миладин и кћерка Василија, која је страдала у другом светском рату и сигуран сам да сам је нашао међу жртвама, тамо пише као:
Војновић (Тадија) Василија, рођена 1911. Српкиња, убијена 1943. у директном терору, Соколац

За очекивати је онда да су Божићи I-FGC22045 као Грбовићи из Чајнича који славе Савиндан. Планирам одавно да одведем једног Божића на тестирање, али ова ситуација са путовањима ме је за сада у томе омела. Боже здравља, успећу.
Они нису помињали да су из Чајнича, већ само "из Црне Горе".

Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Саша

  • Гост
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #1 послато: Октобар 25, 2020, 09:51:44 пре подне »
Хвала вам на овом коментару, нисам знао да су и Божићи из Каљине од Грбовића!

Иначе, Грбовићев и мој резултат (Јакшић, Соколац-Балтићи, Савиндан), су показали највећу блискост како на 111 маркера, тако и на Big700. И у мојој породици је остало предање о браћи Ђурјану и Омакалу.

yfull показује да смо Грбовић и ја имали заједничког мушког претка који се могао родити прије око 275 година.

Било би одлично ако би сте се могли утицати да се тестира неко од мушких потомака од Божића, најбоље најстарији мушки потомак, по могућности са што већим бројем маркера, ако вам то дозвољава финансијска ситуација. Молим вас да са мог профила преузмете књигу "Поријекло Јакшића са Гласинца". Претпостављам да се 80-85% садржаја односи на наше заједничке претке и род.

Поздрав и свако добро, Саша
« Последња измена: Октобар 25, 2020, 09:55:13 пре подне Саша »

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #2 послато: Октобар 25, 2020, 09:59:01 пре подне »
Хвала вам на овом коментару, нисам знао да су и Божићи из Каљине од Грбовића!

Иначе, Грбовићев и мој резултат (Јакшић, Соколац-Балтићи, Савиндан), су показали највећу блискост како на 111 маркера, тако и на Big700. И у мојој породици је остало предање о браћи Ђурјану и Омакалу.

yfull показује да смо Грбовић и ја имали заједничког мушког претка који се могао родити прије око 275 година.

Било би одлично ако би сте се могли утицати да се тестира неко од мушких потомака од Божића, најбоље најстарији мушки потомак, по могућности са што већим бројем маркера, ако вам то дозвољава финансијска ситуација. Молим вас да са мог профила преузмете књигу "Поријекло Јакшића са Гласинца". Претпостављам да се 80-85% садржаја односи на наше заједничке претке и род.

Поздрав и свако добро, Саша

Хвала на јављању!

Планирам да тестирам ујака чим буде у Београду, али овај ковид нас за сада омета да се сретнемо.
Један члан форума ми је дао контакт једног Божића из Каљине који живи овде, али тај није био заинтересован да се тестира. Тако да, чекамо да корона мало попусти :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #3 послато: Април 26, 2021, 09:24:01 пре подне »
Стигли су резултати за једног Божића на ФТДНА, за сада само Y37,али ако је потребно, отворен сам за проширење (ја водим тај налог) и предао сам захтев за приступ Српском пројекту.
Колико видим лаички да се више него јасно потврђује предање о пореклу од Грбовића, али чекам да чујем компетентнији закључак :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #4 послато: Април 26, 2021, 09:50:05 пре подне »
Стигли су резултати за једног Божића на ФТДНА, за сада само Y37,али ако је потребно, отворен сам за проширење (ја водим тај налог) и предао сам захтев за приступ Српском пројекту.
Колико видим лаички да се више него јасно потврђује предање о пореклу од Грбовића, али чекам да чујем компетентнији закључак :)

Добро би било да га учланиш на Српски FTDNA Пројекат, како бисмо му могли видјети хаплотип. Уколико је DYS607=13, онда нема сумње да је од Косовчића.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #5 послато: Април 26, 2021, 09:51:50 пре подне »
Добро би било да га учланиш на Српски FTDNA Пројекат, како бисмо му могли видјети хаплотип. Уколико је DYS607=13, онда нема сумње да је од Косовчића.

Предао сам захтев да се учланим, зар нисам?  :D
DYS607 јесте 13
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #6 послато: Април 26, 2021, 10:03:07 пре подне »
Предао сам захтев да се учланим, зар нисам?  :D
DYS607 јесте 13

Ваистину јеси, тек сад видјех.  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #7 послато: Април 26, 2021, 10:08:11 пре подне »
На 37 маркера најближа поклапања управо са Грбовићима и Јакшићима (-1). Убацићу резултат у пројекат.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #8 послато: Септембар 09, 2021, 10:58:35 поподне »
Стигло је проширење на 111 маркера за мог Божића. Најближи на 111 је Грбовић, али нисам сигуран како тачно протумачити genetic distance: 7.
Збуњује ме рецимо и то што на мањем броју маркера показује да је један човек ближи, а на већем да је ипак ближи други, али претпостављам да је то нормално јер је на тим додатним маркерима овај други "претекао" првог у подударању. У сваком случају делује да с тим Грбовићем нисмо ни претерано блиски.
Ако има неко докон да ме упути, био бих захвалан :)
« Последња измена: Септембар 09, 2021, 11:02:55 поподне milpan »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #9 послато: Септембар 09, 2021, 11:10:48 поподне »
Стигло је проширење на 111 маркера за мог Божића. Најближи на 111 је Грбовић, али нисам сигуран како тачно протумачити genetic distance: 7.
Збуњује ме рецимо и то што на мањем броју маркера показује да је један човек ближи, а на већем да је ипак ближи други, али претпостављам да је то нормално јер је на тим додатним маркерима овај други "претекао" првог у подударању. У сваком случају делује да с тим Грбовићем нисмо ни претерано блиски.
Ако има неко докон да ме упути, био бих захвалан :)

Божић припада Дробњацима Косовчићима. То је било очекивано због славе Савиндана, а има и вриједност карактеристичну за све Косовчиће DYS607=13. Тако да није чудно да му је Грбовић најближи на 111 маркера.

Колико видим очекују се и BIGY700 резултати. Видјећемо да ли ће са неким од Косовчића који су већ урадили BIGY700 формирати нову грану.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #10 послато: Септембар 09, 2021, 11:17:16 поподне »
Божић припада Дробњацима Косовчићима. То је било очекивано због славе Савиндана, а има и вриједност карактеристичну за све Косовчиће DYS607=13. Тако да није чудно да му је Грбовић најближи на 111 маркера.

Колико видим очекују се и BIGY700 резултати. Видјећемо да ли ће са неким од Косовчића који су већ урадили BIGY700 формирати нову грану.
Тако је, чекамо биг-у :)

Ја сам само (можда погрешно) очекивао мању "дистанцу" с Грбовићем јер постоји предање да су се Божићи раније тако презивали.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #11 послато: Октобар 11, 2021, 12:42:23 поподне »
Стигли су резултати BIGY700 теста за Божића, Савиндан, из Каљине(Соколац)

Како је и било очекивано припада хаплогрупи I1-P109>FGC33034>FT36856, роду Дробњака Косовчића. Хаплотипска блискост са Грбовићем потврђена је и кроз резултате BIGY700 теста. Грбовић и Божић формирају нову подграну испод FT36856, дефинисану са двије мутације:
14181557   C>T тј. Y51665
4995470   A>G тј. FT263327

Испод ове двије мутације, Грбовићу остаје још само један новел, а Божићу два. Може се рећи да је овим потврђено и предање самих Божића да су огранак Грбовића из Дробњака.


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #12 послато: Октобар 11, 2021, 01:47:08 поподне »
Хвала!
Да ли у овом случају има икакве специјалне користи од плаћања 100 долара и аплоудовања на yfull?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #13 послато: Октобар 11, 2021, 02:05:01 поподне »
Хвала!
Да ли у овом случају има икакве специјалне користи од плаћања 100 долара и аплоудовања на yfull?

На Yfullu је приутна поред Грбовића још и Ћоровић из Дробњака, који такође потиче од Грбовића. И он је позитиван на два горе наведена SNP-a тако да се та два наведена SNP-a могу назвати "грбовићким". Постоји могућност да од ова твоја два преостала новела неки дијелиш са Ћоровићем. Не мораш због тога да шаљеш на YFull то ти ја могу и овако провјерити, пошто је Ћоровић члан Српске групе на YFull.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #14 послато: Октобар 11, 2021, 03:08:48 поподне »
На Yfullu је приутна поред Грбовића још и Ћоровић из Дробњака, који такође потиче од Грбовића. И он је позитиван на два горе наведена SNP-a тако да се та два наведена SNP-a могу назвати "грбовићким". Постоји могућност да од ова твоја два преостала новела неки дијелиш са Ћоровићем. Не мораш због тога да шаљеш на YFull то ти ја могу и овако провјерити, пошто је Ћоровић члан Српске групе на YFull.

Сад сам прегледао. Нема дијељених додатних новела са Ћоровићем. У суштини, Божићима, баш као и Грбовићима и Ћоровићима, остаје по један приватни новел. За Божиће је то 19912609   A>T (тј. FTB40794). Божићи имају и једну изразиту STR промејну на маркеру DYS712=29 у односу на модално 24.



Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #15 послато: Октобар 11, 2021, 10:01:58 поподне »
Хвала, жив био!

Колико се може знати о старости те нове подгране без yfull?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #16 послато: Октобар 11, 2021, 10:43:19 поподне »
Хвала, жив био!

Колико се може знати о старости те нове подгране без yfull?

На основу SNP мало се тога може рећи. Међутим, узимајући у обзир и маркере и SNP, рекао бих да је старост нове подгране око 300 година.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #17 послато: Октобар 15, 2021, 10:35:18 поподне »
TMRCA за FT263327 је 125 година према yfull-у:

https://www.yfull.com/tree/I-FT263327/

Међутим, то је немогуће мало, вероватно ја онда погрешно схватам шта је TMRCA? Где грешим?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #18 послато: Октобар 16, 2021, 05:11:49 поподне »
TMRCA за FT263327 је 125 година према yfull-у:

https://www.yfull.com/tree/I-FT263327/

Међутим, то је немогуће мало, вероватно ја онда погрешно схватам шта је TMRCA? Где грешим?

Процјене старости на Yfullu треба посматрати оријентационо са одступањима +-200 година. Њихов метод је математички, подразумјева уједначност степена мутација код свих родова. У стварности не бива баш тако. Тако су и у овом случају прорачунавали за само један SNP који је остао Божићу, односно ниједан код Ћоровића. Веза свакако јесте блиска, али треба погледати и маркере. И Грбовића би требало додати у ову рачуницу. Мислим да је реална процјена око 300 година, вјероватно кад је и настајало само презиме Грбовић. Могуће да је управо Грбо понио мутацију FT263327.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Божићи из Каљине (Соколац), Савиндан
« Одговор #19 послато: Октобар 16, 2021, 06:54:52 поподне »
Процјене старости на Yfullu треба посматрати оријентационо са одступањима +-200 година. Њихов метод је математички, подразумјева уједначност степена мутација код свих родова. У стварности не бива баш тако. Тако су и у овом случају прорачунавали за само један SNP који је остао Божићу, односно ниједан код Ћоровића. Веза свакако јесте блиска, али треба погледати и маркере. И Грбовића би требало додати у ову рачуницу. Мислим да је реална процјена око 300 година, вјероватно кад је и настајало само презиме Грбовић. Могуће да је управо Грбо понио мутацију FT263327.
Сад је мало јасније. Колико је то погрешна процена на yfull се види из тога што је отац тестираног Божића рођен пре цирка 120 година :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао