Аутор Тема: Потарје  (Прочитано 435 пута)

Ван мреже Командант Марк

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • Страх животу каља образ често!
Потарје
« послато: Јануар 27, 2024, 03:12:30 поподне »
Моја породица Митровић је из села Суводање код Ваљева, засеок Буцуре.
У књизи од Љубомира Павловића "Порекло породица Колубара, Подгорина и Тамнава" из 1907. пише да је стари Буцур био хајдук који је дошао из Горњег Потарја почетком 17. века, јер није више могао да трпи турску тиранију. По причању људи из тог села Буцур је имао синове Митра, Васиља и Стојшу, и тако су настала 3 презимена Митровић, Васиљевић и Стојшић, крсна слава је Свети Јован Крститељ 20. јануара.
Е сада ја имам информације да се Потарје налази у Мојковцу и да обухвата леву обалу реке Таре и села (Стевановац, Вранеш, Бистрицу и Прошћење).
Међутим у том периоду када је дошао почетком 17. века у књизи од Жарка Шћепановића "Средње Полимље и Потарје", нисам могао да нађем ништа везано за породицу и презиме, осим да се у том пероду када су дошли у Ваљево, практично цело Потарје испразнило због Турака.
Е сада оно што мене највише занима да ли данас у тим селима у Потарју код Мојковца постоје неки наши рођаци, али то би морало да се гледа логиком да ти људи живе ту од пре 17. века и на основу крсне славе Светог Јована. И занима ме како су се могли презивати док су доле били, јер наведена 3 презимена су настала од имена 3 сина, које је имао стари хајдук када је дошао из Потарја.
Такође у књизи од Љубомира Павловића се може видети да у Ваљевском крају има доста породица које су дошле из Потарја, односно како у књизи пише (Горње Потарје, неки је везују за обалст Доњег Колашина), и све породице у ваљевским селима су дошле у исто време почетком 17. века и за све је заједничко да славе Светог Јована Крститеља.
Био би захвалан свакоме ко би ми дао одговарајуће информације!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Потарје
« Одговор #1 послато: Јануар 27, 2024, 03:54:12 поподне »
Моја породица Митровић је из села Суводање код Ваљева, засеок Буцуре.
У књизи од Љубомира Павловића "Порекло породица Колубара, Подгорина и Тамнава" из 1907. пише да је стари Буцур био хајдук који је дошао из Горњег Потарја почетком 17. века, јер није више могао да трпи турску тиранију. По причању људи из тог села Буцур је имао синове Митра, Васиља и Стојшу, и тако су настала 3 презимена Митровић, Васиљевић и Стојшић, крсна слава је Свети Јован Крститељ 20. јануара.


Поздрав, земљаче! Моји су из Сушице.

Најпре да кажем да су 1823. године у Суводању забележени власници стада Стојша Петаковић (од кога по свој прилици потичу Стојшићи), Никола Васиљевић и Митар Васиљевић (од ког највероватније потичу Митровићи). Предање које је забележио Љуба је драгоцено, али видимо да га не треба узимати здраво за готово, јер је већ из првог документа јасно да Васиљ, Стојша и Митар нису тројица браће.

Самим тим и остали подаци о пореклу треба да буду узети с резервом. Наша презимена су се мењала, ваша слава је честа, и практично је данас за нас у Србији немогуће да нађемо тачно село одакле су нам преци дошли, нити када се то тачно десило.

Најбоље је да урадите ДНК тестирање (имате много о томе овде на форуму), безболно је, и упоредите се са неким од скоро 10.000 већ тестираних људи с нашег простора. Може вам се посрећити да нађете блиско поклапање и откријете нешто конкретно о даљем пореклу.

Ван мреже Командант Марк

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
  • Страх животу каља образ често!
Одг: Потарје
« Одговор #2 послато: Јануар 27, 2024, 09:51:21 поподне »
Океј. Хвала теби на одговору.
Оно што знам од људи у селу да су сви у Буцуре дошли из Црне Горе, тј. из Потарја у Мојковцу и да је та прича сигурно тачна, јер су пре стари било јако паметни, поштовали су своју традицију, порекло и претке, и та прича о пореклу се усмено преносила с колена на колено и да нису били склони забораву и одрицању као данашњи млађи нараштај.
Е сад мене што занима највише да ли још неко може да ми нешто напише на ову тему. Да ли у Мојковцу има староседоца који су ту пре 17. века који славе Јовањдан? Да ли неки подаци постоје у Манстиру Добриловина који је подигнут крајем 16. века?