Аутор Тема: Бурсаћи и њима сродни родови  (Прочитано 5455 пута)

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #20 послато: Октобар 12, 2020, 07:48:10 поподне »
Тај слој српског становништва у Саници, насељаван је херцеговачком струјом, преко Купреса, то се бар може закључити на основу пописа Клишког санџака из 1550. године. Међутим, у Херцеговини нисмо наишли на ову хаплогрупу.

Са друге стране, постоји генетичка веза са родом Алимпијевштака из Старог Влаха. Очигледно су се на простору Босанске Крајине, судећи по још неким резултатима, сусретале обе струје и херцеговачка и старовлашка.

Нит која на основу пописа 1550. године, налази помен у селу "Требун" на извору Санице у нахији Кључ, где делује да су становници свеже насељни у то погранично подручје, касније је ту највероватније била нахија Саница која се први пут спомиње тек 1574 и то на територији каменградског кадилука, али је највероватније основана раније и била у саставу кадилука Неретва.  У попису 1550 у Требуну се спомињу само два православна Радослав син Милића, становник Малкоч-беговог чифлука у Купресу и Радослав син Милорада, становник истог чифлука. Додатно се спомиње и муслиман Касим, син Илијаса становник истог чифлука у Купресу. Када се погледа наведени чифлук (стр 164. истог пописа) налази се Владко, син Милићев и Ахмед син Илијасов.

Нахија Купрес спомиње се први пут 1516 године у саставу кадулика Неретва, у тој нахији се налазило 12 џемата влаха у исто толико села.                                    Дакле купрес је био пролазна тачка, али могуће је да је нека грана остала.   

Мислим да је битно питање када је дошло до издвајања родова у посебна презимена (Судећи по бројности појединих породица, делује да је то било могуће и пре 1692 и сеобе у Плавно и кроз Плавно).                                                           

Такође делује да историја родова је у блиској вези са поседима Малкоч-бега, санџак бега Босанског, а касније и Херцеговачког санџака, који је син Кара Осман-бега.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #21 послато: Октобар 12, 2020, 07:55:42 поподне »
Битан извор је и "Stanovništvo sela Plavno - prema mletačkom popisu iz 1735./36. godine (izvor DAZD) " http://plavno.rs/ , где се спомињу Бурсаћи :
"*brojevi predstavljaju ukupan broj duša u pojedinoj porodici
Bursać Milan - 19
Bursać Toma - 2?
Bursać Obrad - 26"

Који су тада још живели у очигледно бројним породичним задругама, које су вероватно тек у наредном периоду постале извор расељавања.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #22 послато: Октобар 13, 2020, 08:39:24 поподне »
Zahvaljujem na ulozenom trudu u sistematizaciji rasprostranjenosti.
Kao doprinos tome dajem i prostorni raspored koji sam krenuo da pravim,  sa komentarima o izvoru, link https://www.google.com/maps/d/edit?hl=en&mid=1RQeu6ZheDpwfehjbEv_d0PzxWEAnezuJ&ll=44.72964711252661%2C15.920396362822501&z=8


Можеш да ми одобриш приступ? Шта ти мислиш када су се издвојили Зељковићи од Бурсаћа и прозвали тим презименом?

Свака част на труду, Аксићу. Добар материјал да се из њега уради мапа присутва овог рода у Крајини. Јеси ли провјеравао Шематизам пакрачке епархије из 19. вијека и Лексик презимена Хрватске? Вјерујем да ових презимена има и на Кордуну и Банији, али нису обухваћени етнографском литературом.

Не нисам и није ми позната та литература о пачкрачкој епархији.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #23 послато: Октобар 13, 2020, 09:21:20 поподне »
Можеш да ми одобриш приступ? Шта ти мислиш када су се издвојили Зељковићи од Бурсаћа и прозвали тим презименом?

Мислим да сада може да се види јавно преко линка :
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1RQeu6ZheDpwfehjbEv_d0PzxWEAnezuJ&usp=sharing

Још увек немам став, скупљам податке и изворе, у овом моменту ми делује пре 1692, нарочито имајући у виду бројност Бурсаћа у Плавну по попису 1735/1736, а и описане миграције Бурсаћа (од Владимира), делује да су се кренули исељавати тек након 1750, што је касно да , да би се постигла толика бројност Зељковића, а негде има и податак да је Стојан зељковић са Мајком први дошао у Трубар око 1720, што има смисла, али нисам успео да нађем меродаван извор за ту тврдњу.

Додатно ме збуњује формирање самог презимена, јер колико сам схватио задржавање истог презимена је било или код властеле или под утицајем Мађара и Аустријанаца. Као и Зељковићи католици у Ускопљу (Горњи Вакуф), где је из књига извучено цело стабло које иде до 1760 и Ловре Зељковића који је рођен у Ливну и дошао у Ускопље.

Ако се има у виду да је Саница у непосредној близини Јајачке Бановине која је потпала под Турке 1527, а на неки начин и Бихаћа који је пао 1592 , као могућност ми се намеће да су породице превучене приликом Турских сталних упада.

Додатни проблем је што је Саница била гранична између Санџака, па је изгледа нема у опширном попису Босанског Санџака из 1604, а податак који Бурсаћи наводе као везу презимена на Змијању, горње Соколово, доста је танка нит, али опет једини и најстарији помен, "Baština Bursaka Vučerinova, u posjedu Dragojla Markova" стр. 397 свеска 4

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #24 послато: Октобар 13, 2020, 09:39:03 поподне »
Делује ми вероватна теза да су родови превучени крај 17. и почетком 18. века, да су Зељ. и део других родова међу каснијима досли, да није било за њих места, па су се враћали у Турска погранична подручја, а верујем да се нису могли вратити у Саницу јер је тада био талас избеглица Муслимана са изгубљених територија.
« Последња измена: Октобар 13, 2020, 09:50:15 поподне wiola »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #25 послато: Октобар 14, 2020, 10:07:09 поподне »
о Врањешима и да наведем изворе..

Што се тиче Врањеша. Тестирани су двојица један је из Карловца слава непозната, припада хаплогрупи R1b-P312, други је из Санског Моста, слави Ђурђевдан и припада хаплогрупи I2-Y4882>A1328, тестирани је из неког места око С. Мост, може бити из Г. или Д. Раткова, Дујаковца, Кадине Воде или из неког другог места. Ово значи можда да Врањеши нису сродни Бурсаћима.  Презиме Врањеш није ретко, а није ни индикативно презиме, распрострањено је у Крајини и Далмацији и има несродних родова са више различитих крсних слава. Ја би рекао да су за Бурсаће битни Врањеши са Тромеђе и Лике, управо тамо где има највише Бурсаћа и других, на том простору има Врањеша са славом Ђурђевдан, треба њих проверити и тестирати. 

извор:
Милан Карановић - Поуње у Босанској Крајини, 1925.
Саво Накићеновић, Книнска Крајина, 1920.
Петар Рађеновић - Села парохије Крњеуше у Босни, 1923.
Петар Рађеновић - Бјелајско Поље и Бравско, 1925.
Милан Карановић, Саничка Жупа, 1924-1928.
Радослав Грујић - Племенски Рјечник Личко-крбавске Жупаније, 1915.
Боривоје Милојевић– Купрешко, Вуковско, Равно и Гламочко Поље, 1921-22.
Петар Рађеновић - Унац, 1933-34.
С. Бурсаћ и В. Бурсаћ - Расељавање породице Бурсаћ из Плавна у Далмацији, 1692-2012.
Презимена Срба у Босни '', Ђорђе Јањатовић, Сомбор, 1993. (1882.године)
Татомир Вукановић, Дреница, 1933-34.
Атанасије Урошевић, Косово - 1931-35.
Љубомир Павловић, Ваљевска Тамнава, 1912.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #26 послато: Октобар 17, 2020, 05:15:37 поподне »
Велико, Очијево, Дрвар: Танкосићи (15 к. Ђурђевдан). Доселили из Дугопоља (Лика) пре 130 г. Дошао овамо Петар Танкосић са своја четири сина: Исом, Марком, Гавром и Јандријом. Кад је „Вранцуз” владао Далмацијом, Јандрија утече из Задра испод пушке, па не смедне остати у Плавну него с браћом и с оцем побегне у Ваган, после две године у Дугопоље, а ускоро потом овамо у Очијево. Пре њих биле овде Шипке па прешле на Стјењанин. Било тада врло мало искрчене земље, свуда около велика планина. Пре 90 г. Марко пређе одавде на Мало Очијево
Мало Очијево, Дрвар: Танкосићи (18 к. Ђурђевдан). Сви су под Ивовцем. Доселили из Дугопоља пре 130 г. у В. Очијево, а пре 90 г. прешли овамо били овде пре њих Родићи. Дигао их спахија па отселили у „Босну“. Марко Танкосић дадне спахији краву и овај га насели овде. Било тада врло мало крчевине, а све остало шума. Пре 65 г. отселио одавде Исо Танкосић у Брезичане (Приједор). Однио у врећи мачку и она се четврти дан вратила овамо.
Трубар, Дрвар: Танкосић (1 к. Ђурђевдан). Прешао овамо из Дугопоља.
Дугопоље, Доњи Лапац: Танкосићи (12 к. Ђурђевдан), пописани 1915.
 

ТАНКОСИЋИ: 55 кућа
Тестирани је Танкосић из Великог Очијева, дели исти хаплотип са Бурсаћима, Зељковићима и Момчиловићима.
Иако је из исте књиге, има нешта различит  цитат :"Давидац Танкосић био превећ непокоран и загрижљив, није дао на се и барабчио се с Турцима и задавао им јада, и често загризао у њих,  па доста их богме и смакао. Стога његов отац Петар не могао остати у Вагану него пресели у Дугопоље, под "Вранцуза". С њим досели и једна кућа Зељковића, Давидац ни овамо није мировао него се и даље носио с Турцима и задавао им јада, кад год би ударали на ове стране. Повраћао и одбијао Асанагу Пећког и друге зулумћаре и пљачкаше, кад су се овамо залијетали, те робили и палили. Дочекивао их код Осмина Камена и није их пуштао да пређу у Калдрму и Тишковац. "
Е сад прича се поклапа у делу да је Отац Петар прешао у Дугопоље за време "Вранцуза", али у првој се не спомиње Давидац, а у другој остала 4 брата.

У списку из 1791 је пописан Давид Танкосић из Трубара, где сазнајемо да је имао 40 година, односно један од искусинјих крајишких Фрајкора, и могуће је да је то управо овај Давидац који се спомиње.

Додатно у матичним књигама из 1831 : https://www.poreklo.rs/2015/03/25/maticne-knjige-parohije-osredci-osredci-kaldrma-dugopolje-vagan-drenovac-i-tiskovac-iz-1831-godine/

Се спомињу у Дугопољу:
Никола Танкосић и Марија, 12.02.1831.г добијају сина Теодора, кум Георгије Павковић из Дугопоља
Вид Танкосић и Ружица, 08.04.1831.г добијају кћи Ђурђију, кум Илија Зорић из Осредака
Сава Танкосић, кумује на рођењу детета Јовану Зорићу из Калдрме

На жалост недостаје једна генерација између, како би се повезала имена за време Француза (почетак 19. века) и 1831.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #27 послато: Октобар 24, 2020, 11:31:26 поподне »
Трубар, Дрвар: Зељковићи (27 к. Ђурђевдан). Сви су у Вагану. Ту где су им сада њиве, у Пољицу, био онда све сами трњак, па они тек по доласку искрчили и очистили земљу. Био тада у Вагану и неки Лаздрк Танкосић. Он опсује волу ухо. Бег га због тога протера са земље и он отсели у Пишталине (срез крупски). Пре буне један огранак Зељковића отсели под Гомилу (срез крупски).
Бастаси, Дрвар: Зељковић (1 к. Ђурђевдан). Дошао из Трубара после рата као уљез код Каменка.
Шиповљани, Дрвар: Зељковић (1 к. Ђурђевдан). Прешао нз Прекаје пре 80 г.
Палучци, Дрвар: Зељковић (кућа? Ђурђевдан).
Пишталине, Б. Крупа: Зељковићи (20 к. Ђурђевдан) је стариначка породица. Населили су се пре 100 г. из Трубара.
Босанска Крупа: Зељковићи (4 к. Ђурђевдан) из Перне, где су дошли из Трубара.
Перна, Б. Крупа: Зељковићи (2 к. Ђурђевдан) из Трубара.
Дугопоље, Доњи Лапац: Зељковићи (7 к. Ђурђевдан), пописани 1915.
Штрпци Мали, Б. Грахово: Зељковић (1 к. Ђурђевдан). Приведен после окупације са Шајиновца у кућу Агића.
Штрпци Велики, Б. Грахово: Зељковић (1 к. Ђурђевдан), доста одавно овде.
Доњи Барићи, Мркоњић Град: Зељковић (кућа? Ђурђевдан).
Глушци, Богатић: Зељковић ( 1 к.), из Лике; досељени 1921. године.
Зељковић, Ђурђевдан, кућа? - парохија Гомионица (Бањалука), пописани 1882.
Зељковић, Ђурђевдан, кућа? - парохија Рекавица (Бањалука), пописани 1882.

ЗЕЉКОВИЋИ: 65 куће

Тестиран је Зељковић из Палучца код Дрвара, има исти хаплотип као и Бурсаћи.

Боривоје Милојевић је приликом истраживања Купрешког и Гламочког поља 1921. године, забележио муслимане Зељковиће у три насеља са око десетaк кућа:
Бегзићи, Гламоч: Зељковићи су у Гламоч дошли из Далмације.
варош Гламоч: Зељковићи (5 кућа) јесу староседеоци.
варош Гламоч: Солаци (3 куће) јесу староседеоци. Један од породице Зељковића (такође староседелаца) ушао је у кућу Солака и лримио име те породице; од њега су данашњи Солаци.
Хасићи, Гламоч: Зељковић из Гламоча.

Имају два предања да су старинци у Гламочу, а друго је да су у Гламоч доселили из Далмације. Можда је неко од Зељковића прешао на ислам, пошто неко од ових помињу досељавање у Гламоч из Далмације. Свако је могао да добије презиме по зеленим очима, нису сви Зељковићи истог порекла.


Поздрав,

Тестирани сам Зељковић на Српском ДНК месецу, пореклом сам из Доњих Бараћа, општина Мркоњић град, претходних 4-5 генерација је одатле. Славимо Ђурђевдан. Хаплогрупа I1 - Z63, подгрупа је наведена PH220 (Y-13946).

"Припада хаплогрупи I1-Z63, односно њеној грани PH220. Блиски су му тестирани који такође славе Ђурђевдан: Миличић из Подосоја (Шипово) и Ђукић из Ђукића (Шипово), од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера и Лекић из Шеховаца (Мркоњић Град), од кога се разликује на 3 од 23 упоредива маркера."

Као тотални лаик, не знам како се ово уклапа у предање да смо од Бурсаћа и занима ме да ли би неко могао да прокоментарише пре колико генерација сам имао заједничког претка са наведеним Миличићима, Ђукићима и Лекићима.

Срдачан поздрав,
Милан


Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #28 послато: Октобар 25, 2020, 12:31:50 пре подне »

Поздрав,

Тестирани сам Зељковић на Српском ДНК месецу, пореклом сам из Доњих Бараћа, општина Мркоњић град, претходних 4-5 генерација је одатле. Славимо Ђурђевдан. Хаплогрупа I1 - Z63, подгрупа је наведена PH220 (Y-13946).

"Припада хаплогрупи I1-Z63, односно њеној грани PH220. Блиски су му тестирани који такође славе Ђурђевдан: Миличић из Подосоја (Шипово) и Ђукић из Ђукића (Шипово), од којих се разликује на 2 од 23 упоредива маркера и Лекић из Шеховаца (Мркоњић Град), од кога се разликује на 3 од 23 упоредива маркера."

Као тотални лаик, не знам како се ово уклапа у предање да смо од Бурсаћа и занима ме да ли би неко могао да прокоментарише пре колико генерација сам имао заједничког претка са наведеним Миличићима, Ђукићима и Лекићима.

Срдачан поздрав,
Милан
Честитам Милане  :D
То значи да нисте од ових Зељковића са Тромеђе и нисте ни пореклом и немате везе са Тромеђом, Ликом и тим крајевима, стицем околности делите исто презиме и исту славу. Видим да ваша хаплогрупа и грана којој припадате и ваши најближи сродници славе такође Ђурђевдан: Миличић, Ђукић, Лекић сви из околине Мркоњић Града и Шипова као и Алексић из Славоније.
Има још Зељковића по западној Босни , уочио сам једне у Шематизму из 1882. ако се не варам на подручју Челинца и околине у више насеља са славом Св. Јован и има још неких не могу сада да се сетим... Твоје презиме је могло настати исто као код ових са Тромеђе и других Зељковића по прецима који су имали зелене очи. Ја сам мишљења да су зеленије очи ређе од плавих и упадљивији су од плавих, због ретких зелених боја очију људи су у тим областима западне Босне, Крајине из шале можда уместо зеленко-зелен, тепали и називали са Зеља-Зељко.

Молим уреднике да избришу о Зељковићима: Доњи Барићи, Мркоњић Град: Зељковић (кућа? Ђурђевдан).

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #29 послато: Октобар 25, 2020, 06:53:27 пре подне »
Po predanju starih, koje je dosta šturo i fali dosta informacija i ne znam koliko je pouzdano kažu da smo došli iz Like/Dalmacije. Ne znam da li ta teorija pije vodu, ali vidim da je I1 Z63 zastupljenija haplogrupa u Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Albaniji i okolini primorja, tako da bih zamolio nekoga ko se bolje razume u ove migracije da prokomentariše. Napravio sam i mapu u kojim se sve mestima pojavljuju Zeljkovići koji su od Bursaća i sve je to poprilično blizu Donjih Baraća. Moji su tu prethodnih 5 generacija, po rodoslovu koji sam uzeo od babe i dida, prvi predak kojeg se oni sećaju je Simo Zeljković, koji je verovatno rođen negde oko 1860-1870.
Za ranije podatke nemam informacije, nisam uspeo da nadjem ništa o svom selu.

Ja sam poprilično iznenadjen rezultatom, jer sam pre testiranja bio ubedjen da ću dobiti rezultat R1a, kao i ostali Zeljkovići-Bursaći.


Pozdrav



Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #30 послато: Октобар 25, 2020, 02:01:04 поподне »
Po predanju starih, koje je dosta šturo i fali dosta informacija i ne znam koliko je pouzdano kažu da smo došli iz Like/Dalmacije. Ne znam da li ta teorija pije vodu, ali vidim da je I1 Z63 zastupljenija haplogrupa u Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Albaniji i okolini primorja, tako da bih zamolio nekoga ko se bolje razume u ove migracije da prokomentariše. Napravio sam i mapu u kojim se sve mestima pojavljuju Zeljkovići koji su od Bursaća i sve je to poprilično blizu Donjih Baraća. Moji su tu prethodnih 5 generacija, po rodoslovu koji sam uzeo od babe i dida, prvi predak kojeg se oni sećaju je Simo Zeljković, koji je verovatno rođen negde oko 1860-1870.
Za ranije podatke nemam informacije, nisam uspeo da nadjem ništa o svom selu.

Ja sam poprilično iznenadjen rezultatom, jer sam pre testiranja bio ubedjen da ću dobiti rezultat R1a, kao i ostali Zeljkovići-Bursaći.

Pozdrav

СНП мутација Z63 је стара око 4400 година https://yfull.com/tree/I-Z63/ ,за истраживање свог пра-порекла треба да се фокусираш на СНП Y13946 који је низводно од Z63 и његова старост се процењује на око 2200 година. https://yfull.com/tree/I-Y13946/.

Сада је јасно да припадаш неком роду који је концентрисан на подручје Мркоњића Града и Шипова сви славите Ђурђевдан, само сад је питање које вам је старије презиме или стари родовски надимак. 

Зељковићи са Тромеђе су веома добро етнографски обрађени и да јесу сродни Бурсаћима указује резулат Зељковића из Палучца код Дрвара као и записи о тромеђским Зељковићима о сродству са Бурсаћима, Танкосићима, Момчиловићима и другима. После твог резултата са ове табеле издвојио би једино види плаво обележеном бојом: Зељковиће у парохији Гомионица и Рекавица који су пописани 1882. године, сада није сугрно да ли су од тромеђских Зељковића или од ваших. 

Трубар, Дрвар: Зељковићи (27 к. Ђурђевдан). Сви су у Вагану. Ту где су им сада њиве, у Пољицу, био онда све сами трњак, па они тек по доласку искрчили и очистили земљу. Био тада у Вагану и неки Лаздрк Танкосић. Он опсује волу ухо. Бег га због тога протера са земље и он отсели у Пишталине (срез крупски). Пре буне један огранак Зељковића отсели под Гомилу (срез крупски).
Бастаси, Дрвар: Зељковић (1 к. Ђурђевдан). Дошао из Трубара после рата као уљез код Каменка.
Шиповљани, Дрвар: Зељковић (1 к. Ђурђевдан). Прешао нз Прекаје пре 80 г.
Палучци, Дрвар: Зељковић (кућа? Ђурђевдан).
Пишталине, Б. Крупа: Зељковићи (20 к. Ђурђевдан) је стариначка породица. Населили су се пре 100 г. из Трубара.
Босанска Крупа: Зељковићи (4 к. Ђурђевдан) из Перне, где су дошли из Трубара.
Перна, Б. Крупа: Зељковићи (2 к. Ђурђевдан) из Трубара.
Дугопоље, Доњи Лапац: Зељковићи (7 к. Ђурђевдан), пописани 1915.
Штрпци Мали, Б. Грахово: Зељковић (1 к. Ђурђевдан). Приведен после окупације са Шајиновца у кућу Агића.
Штрпци Велики, Б. Грахово: Зељковић (1 к. Ђурђевдан), доста одавно овде.
Глушци, Богатић: Зељковић ( 1 к.), из Лике; досељени 1921. године.
Зељковић, Ђурђевдан, кућа? - парохија Гомионица (Бањалука), пописани 1882.
Зељковић, Ђурђевдан, кућа? - парохија Рекавица (Бањалука), пописани 1882.

ЗЕЉКОВИЋИ: 65 куће

Тестиран је Зељковић из Палучца код Дрвара, има исти хаплотип као и Бурсаћи.

Боривоје Милојевић је приликом истраживања Купрешког и Гламочког поља 1921. године, забележио муслимане Зељковиће у три насеља са око десетaк кућа:
Бегзићи, Гламоч: Зељковићи су у Гламоч дошли из Далмације.
варош Гламоч: Зељковићи (5 кућа) јесу староседеоци.
варош Гламоч: Солаци (3 куће) јесу староседеоци. Један од породице Зељковића (такође староседелаца) ушао је у кућу Солака и лримио име те породице; од њега су данашњи Солаци.
Хасићи, Гламоч: Зељковић из Гламоча.

Имају два предања да су старинци у Гламочу, а друго је да су у Гламоч доселили из Далмације. Можда је неко од Зељковића прешао на ислам, пошто неко од ових помињу досељавање у Гламоч из Далмације. Свако је могао да добије презиме по зеленим очима, нису сви Зељковићи истог порекла.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #31 послато: Новембар 28, 2020, 09:54:37 пре подне »

Боривоје Милојевић је приликом истраживања Купрешког и Гламочког поља 1921. године, забележио муслимане Зељковиће у три насеља са око десетaк кућа:
Бегзићи, Гламоч: Зељковићи су у Гламоч дошли из Далмације.
варош Гламоч: Зељковићи (5 кућа) јесу староседеоци.
варош Гламоч: Солаци (3 куће) јесу староседеоци. Један од породице Зељковића (такође староседелаца) ушао је у кућу Солака и лримио име те породице; од њега су данашњи Солаци.
Хасићи, Гламоч: Зељковић из Гламоча.

Имају два предања да су старинци у Гламочу, а друго је да су у Гламоч доселили из Далмације. Можда је неко од Зељковића прешао на ислам, пошто неко од ових помињу досељавање у Гламоч из Далмације. Свако је могао да добије презиме по зеленим очима, нису сви Зељковићи истог порекла.

Презвиште Зељковић се добива по предку Зељку. Зељка неће прозвати тако цјећа* зеленијех очију, но за то што је волио јести зеље или је био неки Жељко, али кано дијете тепао Зељко, па му тако остало и за зрелијех дана.

* ко не зна, што је цјећа, то му дојде исто што и "због"; Далматинци веле цића, а црквенословенски цѣща.

Сунце, замолио бих Вас, с обзиром да имате јако велико искуство у лингвистици, да дате мишљење на превод документ-а који сам пронашао, реч је о запису црквених католичких књига, где Муслиман Зељковић од оца Мустафе, 3. децембра 1699 се прекрштава и прелази у католике. https://www.geni.com/people/Ivan-Zeljkovi%C4%87/6000000150673090848 Текст је написан на  италијанском или латинском "Italian: Giovanni Zeglcovich, Latin: Ioannes Zeglcovich", доста је непрегледан, оргинал је на линку https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-899X-F2DP?i=34&wc=9R24-DPG%3A391644801%2C392240201%2C392241301&cc=2040054 , подаци о овом крштењу се налазе десно на средини странице, ово је доста значајан помен, и ако је превод исправан представља родоначелника Зељковића католика који се и данас налазе у околини Сплита (Солин, Доњи Долац, Трнбуси, вероватно и Сливно), и делује могуће да је неко од њих у следећих 50 година мигрирао ка Ливну, одакле постоји податак да су крајем 18. века отишли на север у Ускопље (Горњи Вакуф).
Такође ово представља најстарији писани помен Зељковића који сам до сада нашао.

Велико хвала !

Ван мреже Грабеж

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 43
  • R1b>BY611>YZ2705>BY200954, Трескавац/Растока
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #32 послато: Новембар 28, 2020, 11:24:15 пре подне »
Познајем Зељковиће који су поријеклом из Мелине код Бронзаног Мајдана, они су се негдје 70/80 година преселили у Петрињу и њихова дјеца данас живе у Аустрији.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #33 послато: Новембар 28, 2020, 01:39:16 поподне »
Познајем Зељковиће који су поријеклом из Мелине код Бронзаног Мајдана, они су се негдје 70/80 година преселили у Петрињу и њихова дјеца данас живе у Аустрији.
Да, у Мелини их нема у шематизму из 1882, први помен је у листама губитака 1. св. рат, помени су следећи:

- Помен у листама губитака аустроугарске војске у 1. св. рату (Марко Зељковић (1892-), Марко Зељковић (1895-), Никола Зељковић  (1885-)); 
- Помен у листи страдалих у 2. св. Рату (2 страдалих), (Зељковић (Никола) Радован ( рођен 1926. ), Зељковић (Стојан) Милан ( рођен  1921. ));
-" Moji su iz jednog mjesta kod Banja Luke -Melina. Prešli su u Kozarsku Dubicu 60-tih. Rijetko prezime, drago mi je kada se neko još preziva kao ja."

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #34 послато: Новембар 28, 2020, 02:57:58 поподне »
Сунце, замолио бих Вас, с обзиром да имате јако велико искуство у лингвистици...

Чуј, искуство!? Ваљда сте мислили на знање? Искуство и знање нису синоними.  :) Искуство може да буде делимични извор знања, али не целокупног. Има нечег и у уму.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #35 послато: Новембар 28, 2020, 03:47:42 поподне »
Чуј, искуство!? Ваљда сте мислили на знање? Искуство и знање нису синоними.  :) Искуство може да буде делимични извор знања, али не целокупног. Има нечег и у уму.

:-) Вероватно сам се погрешно изразио, ипак сам почетник, за мене је искуство, примењено знање, нисам читао пуно тема где је Сунце учествовао, али оним што јесам, заиста је импресионирајуће, као што на тим темама рекоше, заиста је добро да такве људе имамо на форуму.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #36 послато: Новембар 29, 2020, 10:23:42 пре подне »
Сунце, замолио бих Вас, с обзиром да имате јако велико искуство у лингвистици, да дате мишљење на превод документ-а који сам пронашао, реч је о запису црквених католичких књига, где Муслиман Зељковић од оца Мустафе, 3. децембра 1699 се прекрштава и прелази у католике. https://www.geni.com/people/Ivan-Zeljkovi%C4%87/6000000150673090848 Текст је написан на  италијанском или латинском "Italian: Giovanni Zeglcovich, Latin: Ioannes Zeglcovich", доста је непрегледан, оргинал је на линку https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-899X-F2DP?i=34&wc=9R24-DPG%3A391644801%2C392240201%2C392241301&cc=2040054 , подаци о овом крштењу се налазе десно на средини странице, ово је доста значајан помен, и ако је превод исправан представља родоначелника Зељковића католика који се и данас налазе у околини Сплита (Солин, Доњи Долац, Трнбуси, вероватно и Сливно), и делује могуће да је неко од њих у следећих 50 година мигрирао ка Ливну, одакле постоји податак да су крајем 18. века отишли на север у Ускопље (Горњи Вакуф).
Такође ово представља најстарији писани помен Зељковића који сам до сада нашао.

Велико хвала !

Почтовани, уз сав мој труд не успијевам у датом запису прочитати Zeglcovich но само Ziglcich, што би гласило Зиљкић. У Крајини су присутни муслимсни Зиљкићи и до данас.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #37 послато: Новембар 29, 2020, 12:15:56 поподне »
Почтовани, уз сав мој труд не успијевам у датом запису прочитати Zeglcovich но само Ziglcich, што би гласило Зиљкић. У Крајини су присутни муслимсни Зиљкићи и до данас.

Хвала ! Да на жалост цела колекција је страшно нечитљива, солидан је једино индекс рођених "Birth Index (Kazalo rođeni) 1630-1830"  https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99X-2ZHT?i=340&wc=9R2C-N3N%3A391644801%2C392240201%2C392246801&cc=2040054 ,  у ком на странама од 338-445 се налазе презимена на слово "З" .
Од оних које подсећају на Зељковић нашао сам још 5
"
Births (Rođeni) "   Страница "матице"   Страница "Казала"   Година
IX (1715-1725)                       96                            100                    1720
IX (1715-1725)                    158                            162                   1723
X (1725-1741)                      39                             27                    1726
X (1725-1741)                      88                              75                    1728
X (1725-1741)                     212                             192                    1736

IX - "Births (Rođeni) (1715-1725)" https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L99X-FKV4?i=95&wc=9R24-82S%3A391644801%2C392240201%2C392241501&cc=2040054
X -   "Births (Rođeni) 1725-1741" https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L99X-K733?i=95&wc=9R2H-YWL%3A391644801%2C392240201%2C392241601&cc=2040054


Исте податке, ради лакшег сналажења, сам извукао у документ, који делим на локацији https://drive.google.com/file/d/18BRtgmjyZk-CD0WsVGns4V_mxs4hE1i8/view?usp=sharing
« Последња измена: Новембар 29, 2020, 12:23:22 поподне wiola »

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #38 послато: Март 09, 2021, 10:20:07 поподне »
Да ли неко може да прокоментарише податак о пресељењу под вођством Богдана Бурсића у 7. месецу 1684. на стр. 254, Јачов, Марко ''Сеобе Срба у Далмацију и Боку Которску кроз векове'', објављено у Catena Mundi I, 1992.година .

Презиме страшно подсећа на Бурсаћ, а регион одакле је пресељење је "Трпинац, Ловинац, Парчићи, Срб и друга места у Лици", а пресељење је у "Поличник, Црно и Будин".

О презимену Бурсић на сајту Бурсаћа http://www.saborbursaca.com/prezimebursacisl.html стоји :
"Bursić
Prvi pomen ovog prezimena je 07.januara 1390.godine kada se u dubrovačkom zaleđu pominje Tvrtko Bursić. Drugi pomen ovog prezimena je maja 1437.godine kada se Maroje Bursić pominje u jednom ugovoru koji je vezan za područje Paštrovića (zaleđe od Bečića do Petrovca na moru).
Treći pomen ovog prezimena je 1740.godine kada se u popisu Bečkereka (Zrenjanin) pominje Petar Bursić rođen 1703.godine. Porodica Bursić i danas živi u Zrenjaninu, odakle su se selili u Melence i Pećince. Slava im je Sveti Jovan. Ne znaju odakle su.
Treba pomenuti i selo Bursići koje se nalazi u okolini Višegrada, sa leve obale Drine oko 5 km daleko od starog srednjevekovnog grada Brodara na Drini. U njemu nema prezimena Bursić, ali stanovnici su pravoslavni Srbi.
Pretpostavka je da je sa Gojkom Mrnjavčevićem, koji se kao saveznik Đurđa Balšića, borio krajem 14. veka protiv Turaka na Drini nalazio i deo Bursića, pa su oni stacionirani kod Brodara istočno od današnjeg Višegrada te po njima selo i danas nosi naziv Bursići. Verovatno je preostale Bursiće u drugoj polovini 16. veka Mehmed-paša Sokolović preselio prilikom izgradnje turskog utvrđenja kod današnjeg Zrenjanina. Razlog promene krsne slave je nepoznat."

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Бурсаћи и њима сродни родови
« Одговор #39 послато: Април 21, 2021, 02:29:28 поподне »
Сунце, замолио бих Вас, с обзиром да имате јако велико искуство у лингвистици, да дате мишљење на превод документ-а који сам пронашао, реч је о запису црквених католичких књига, где Муслиман Зељковић од оца Мустафе, 3. децембра 1699 се прекрштава и прелази у католике. https://www.geni.com/people/Ivan-Zeljkovi%C4%87/6000000150673090848 Текст је написан на  италијанском или латинском "Italian: Giovanni Zeglcovich, Latin: Ioannes Zeglcovich", доста је непрегледан, оргинал је на линку https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-899X-F2DP?i=34&wc=9R24-DPG%3A391644801%2C392240201%2C392241301&cc=2040054 , подаци о овом крштењу се налазе десно на средини странице, ово је доста значајан помен, и ако је превод исправан представља родоначелника Зељковића католика који се и данас налазе у околини Сплита (Солин, Доњи Долац, Трнбуси, вероватно и Сливно), и делује могуће да је неко од њих у следећих 50 година мигрирао ка Ливну, одакле постоји податак да су крајем 18. века отишли на север у Ускопље (Горњи Вакуф).
Такође ово представља најстарији писани помен Зељковића који сам до сада нашао.

Велико хвала !


Pozdrav,

Citao sam po biblioteci Porekla, i nasao sam par pomena Zeljkovica, mozda nekome bude zanimljivo. (Nisam siguran da li je ovo neko ranije vec postavljao). Navodno knjiga je napravljena po popisu iz 16-17 veka. Pominje se mesto "Sargevichi", sto je danas mesto Srdjevici kod Livna. 






Ovo je objasnjenje sta znace brojevi iza imena : "Iza imena redovito slijede tri broja: prvi označava
broj odraslih, drugi broj djece, a treći ukupni broj članova odredene
obitelji."