Аутор Тема: Светски ДНК месец 2020.  (Прочитано 34525 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #140 послато: Јун 29, 2020, 03:01:12 поподне »
88. Радак, Стевањдан, Меленци, Зрењанин, J2b-M205>Y22059

Јован Ердељановић не каже више о пореклу Радака у свом раду "Срби у Банату". Наводи само да их је било и у Кикинди. У околним местима је такође било Радака са славама Ђурђевдан и Стевањдан. Генерално су сврстани у досељеничку струју из западних крајева:

"Грга (6, Св. Никола), доселили се из Хрватске, из Огулинске регименте, бежећи испред покатоличавања (и сад знају да има тамо Грга, али католика); заједно са Гргама, или приближно у исто време, дошли су: Бабићи, Војводићи, Драгићи, Крњајићи, Опачићи, Радаци, Свиларови, Стојакови, Ћулибрк."

Дакле у питању су све карактеристична крајишка презимена. Не кажем да је то случај и са овим Радацима из Меленаца. Уколико јесу из западних крајева, требало би испитати везу са Стевањштацима J2b-Y22059 из Босанске Крајине (Јајчани), пошто постоји преклапање у појединим маркерима.

Генетски гледано, Радацима су најближи Миловановићи (Ђурђевдан) из Ужица (2 разлике на 23 маркера).

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #141 послато: Јун 29, 2020, 07:05:50 поподне »
78. Вујичић (Перишић), Лучиндан, Драговољићи, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y52621, роду Никшића.  Потпуно поклапање на 23 упоредива маркера са Матијашевићем из Старог Села код Никшића. Деле комбинацију маркера ретку за остале Никшиће: 439=12, 389=30.

Иначе тестирани Вујичић је по оцу Перишић. Перишићи би требало да су потомци Гезимира из братствa Васиљевића, у које још спадају: Митровићи, Мићковићи, Павловићи, Пиндовићи, Поповићи, Стојановићи и Ћираковићи.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #142 послато: Јун 29, 2020, 09:29:25 поподне »
91. Атић, Ђурђиц, Скупљен, Владимирци, E-V13>Z5018>S2979>L241

Припада генетичком роду В из табеле Српског ДНК пројекта у оквиру кога има неколико ближих поклапања (21/23). Једина вредност која одступа од модала је DYS439=13.

У Скупљену постоје две разнородне породице Атић које славе исту славу и живе западно од Парлога (центра села).
Војислав Радовановић је у свом раду о шабачкој Посавини (1947-1949) записао следеће:
Атићи I, раније звани Божићи (9 к., Ђурђиц). Не зна се одакле су дошли. Неки Божа дошао жени у кућу и по њему назив.
Атићи II, (7 к., Ђурђиц). Њихови стари из прека, од Шида. Не памте кад су дошли - свакако иза 1815, можда онда дошли. И сад имају фамилију у Шиду.


Живорад Крстић у свом раду о Скупљену наводи неке корисне податке:
- На гробљу Провала у Скупљену се налазе споменици Атића од 1749. године.
- У Скупљену је 1788. године према аустријском попису кмет био Јеротије Божић.
- Атићи који су се доселили из Шида имају предање о пореклу из Тузле. Из Шида су дошла два попа Атића.
- Атићи су у Шиду изурмли 1989. године.

Како је мало вероватно да се две породице са тако ретким презименом и истом славом нађу у Скупљену, по свој прилици су Божићи узели презиме досељених Атића из Шида. Тестирани није навео од којих је Атића.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #143 послато: Јун 30, 2020, 02:41:39 пре подне »
Поздрав.  :) Хвала Милоше на анализи. Знамо да се на основу теста на 23 маркера не може проценити блискост између тестираних али видео сам да су Предојевићи у табели уврштени у ПХ908>, род Е, и да вредности на овим маркерима Грковић дели са Недељковићем из Вирова код Ариља (који му је географски јако близак), пре свега 570=17 (коју осим са Недељковићем дели још једино са Јоановићем (Јовановићем?) из Осијека из овога рода), са друге стране познат нам је Дедијеров рад о Херцеговини (али и преписивачке теорије неких "историчара" :) ), па нас пре свега интересује да ли су те наводне везе Предојевића са родом Чупковића доказане кроз ДНК тестирања и друго, колико су по теби Милоше, ове вредности које Грковић дели са Недељковићем, битне за утврђивање неког степена блискости између њих двојице?
Убачене су вредности Грковића у табелу и сада видим да у односу на Недељковића (Никољдан) постоје разлике на 3 маркера + једна двострука, док са неколико тестираних особа из овог рода са славом Ђурђевдан Грковић има такође 4-5 разлика, који се међусобно сви они опет разликују на отприлике исти број маркера. Ипак је један маркер карактеристичан за овај род, то је DYS393=14, мада је код тројице вредност 15, док је код Грковића 13.

Грковић је заинтересован за даља тестирања па пошто је Фржовић позитиван на СНП BY97555, да ли да поручимо овај СНП (можемо ли добити линк ка њему уколико је кандидован у Yseq-у)?
« Последња измена: Јун 30, 2020, 02:43:38 пре подне Владимир Бојановић »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #144 послато: Јун 30, 2020, 06:32:16 пре подне »
Убачене су вредности Грковића у табелу и сада видим да у односу на Недељковића (Никољдан) постоје разлике на 3 маркера + једна двострука, док са неколико тестираних особа из овог рода са славом Ђурђевдан Грковић има такође 4-5 разлика, који се међусобно сви они опет разликују на отприлике исти број маркера. Ипак је један маркер карактеристичан за овај род, то је DYS393=14, мада је код тројице вредност 15, док је код Грковића 13.

Грковић је заинтересован за даља тестирања па пошто је Фржовић позитиван на СНП BY97555, да ли да поручимо овај СНП (можемо ли добити линк ка њему уколико је кандидован у Yseq-у)?

Фржовић припада том роду који смо обележили као Предојевиће. И добро си приметио да је њима главна карактеристика виша вредност 14/15 на маркеpу  393. Како Грковић има ту модалну вредност 13, шанса да је BY97555 је веома мала, да не кажем равна нули. Било би добро да крене са стандардним маркерима: 561 и 557.

Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #145 послато: Јун 30, 2020, 12:05:01 поподне »
76. Продановић, Стевањдан, Сјеница

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y52621, роду Стевањштака. Има све карактеристике овог рода: 19=15, 391=10, 549=12. Блиски су му скоро сви из овог рода. Овим резултатом можемо претпоставити да је матица родова у Босанској Крајини заправо простор старе Рашке, одакле су преко Старог Влаха доспели до Крајине.

Након резултата Поповића са Данте Лабса, имаћемо још бољу профилизацију овог рода.

Тестирани је навео да су према предању досељени у Сјеницу из Билеће. Наравно не бих искључио ни ту могућност где су једни одсељени на северозапад, а други на североисток са простора Херцеговине. Сама грана Y52621, посебно преко племена Никшића, показује везу са Херцеговином.

Хвала на објашњењу. Морам да признам да сам лаик у овој области и да ми ово ништа није јасно. Ко су Стевањштаци, нисам успео ништа о томе да нађем на интернету. Да ли можете, молим Вас ово да ми појасните мало, шта у ствари говоре резултати тестирања? Да ли постоји неки чланак на форуму где бих могао да се подробније информишем о овоме, како бих ми бар нешто било јасно.

Хвала Вам унапред.
Наша слога биће пораз врагу.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #146 послато: Јун 30, 2020, 12:23:19 поподне »
Хвала на објашњењу. Морам да признам да сам лаик у овој области и да ми ово ништа није јасно. Ко су Стевањштаци, нисам успео ништа о томе да нађем на интернету. Да ли можете, молим Вас ово да ми појасните мало, шта у ствари говоре резултати тестирања? Да ли постоји неки чланак на форуму где бих могао да се подробније информишем о овоме, како бих ми бар нешто било јасно.

Хвала Вам унапред.
Овде је стабло где су приказана гранања у оквиру PH908 и позиција гране Y52621 (доле при дну), а овде је и тема која је посвећена овој грани:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4782.0
« Последња измена: Јун 30, 2020, 12:24:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #147 послато: Јун 30, 2020, 12:38:34 поподне »
Хвала на објашњењу. Морам да признам да сам лаик у овој области и да ми ово ништа није јасно. Ко су Стевањштаци, нисам успео ништа о томе да нађем на интернету. Да ли можете, молим Вас ово да ми појасните мало, шта у ствари говоре резултати тестирања? Да ли постоји неки чланак на форуму где бих могао да се подробније информишем о овоме, како бих ми бар нешто било јасно.

Хвала Вам унапред.

Стевањштаци су они који славе Стевањдан као крсну славу.
Kамене рабъ и госодинъ

Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #148 послато: Јун 30, 2020, 12:39:43 поподне »
Овде је стабло где су приказана гранања у оквиру PH908 и позиција гране Y52621 (доле при дну), а овде је и тема која је посвећена овој грани:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4782.0

Хвала Вам пуно. Мислим да ћу морати да потражим још помоћи. Ово ми не помаже много да сазнам још нешто о пореклу.
Наша слога биће пораз врагу.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #149 послато: Јун 30, 2020, 12:46:49 поподне »
Хвала Вам пуно. Мислим да ћу морати да потражим још помоћи. Ово ми не помаже много да сазнам још нешто о пореклу.
Сам резултат је донео једну конкретну ствар, а то је припадност грани (која је и профилисана и млада је, настала после доласка на Балкан), а у оквиру те гране постоји и профилисан род оних који славе Св. Стефана (Поповићи, Зубовићи), сасвим довољно за почетак :) На овој теми коју сам ти поставио, на трећој страници се помињу родови који су у 16. веку отишли у Босну, из Херцеговине:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4782.60
Е сад, с обзиром на славу коју делиш са родовима који су Y52621, а живе у Босни, то би значило да се та слава прослављала и пре 16. века, и да је то чинило један род са том славом, који је живео у матици пре раздвајања.
« Последња измена: Јун 30, 2020, 12:51:00 поподне ДушанВучко »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #150 послато: Јун 30, 2020, 02:32:23 поподне »
Хвала Вам пуно. Мислим да ћу морати да потражим још помоћи. Ово ми не помаже много да сазнам још нешто о пореклу.
A sta vas najvise interesuje? Blize porijeklo po ocevoj liniji ili dalje. Ovim testom mozete pratiti porijeklo vise hiljada godina unazad.

Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #151 послато: Јун 30, 2020, 02:58:20 поподне »
A sta vas najvise interesuje? Blize porijeklo po ocevoj liniji ili dalje. Ovim testom mozete pratiti porijeklo vise hiljada godina unazad.

Искрен да будем занимају ме оба. Мислим да сам прилично неспреман ушао у све ово, јер не видим како бих сам могао да пратим порекло, нити су ми јасне скраћенице, нити како функционишу ове групе. Одприлике знам шта је И2 али све ово на даље изложено, бројеви, па и сама схема коју је Господин послао након мог упита су ми благо речено шпанска села.

Мислио сам да овим тестом могу да сазнам да ли је било каквих мешања са другим народима у прошлости и да ли на основу ових резултата могу да имам и ближе рођаке за које не знам. Није ми јасна ни линија којом су се селили у прошлости. Узео сам слободан дан да бих могао ово да растумачим пто боље, глава ми пуца од јутрос, али нигде на интернету не могу да нађем било шта што би ми помогло да растумачим ово, и да приближим сазнања свом оцу.

Можда сам превише очекивао од свега.

Вама свакако неизмерно хвала уколико можете да ме упутите мало више, као и свимакоји су до сада послали одговор на мој упит.
Наша слога биће пораз врагу.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #152 послато: Јун 30, 2020, 03:17:59 поподне »
Искрен да будем занимају ме оба. Мислим да сам прилично неспреман ушао у све ово, јер не видим како бих сам могао да пратим порекло, нити су ми јасне скраћенице, нити како функционишу ове групе. Одприлике знам шта је И2 али све ово на даље изложено, бројеви, па и сама схема коју је Господин послао након мог упита су ми благо речено шпанска села.

Мислио сам да овим тестом могу да сазнам да ли је било каквих мешања са другим народима у прошлости и да ли на основу ових резултата могу да имам и ближе рођаке за које не знам. Није ми јасна ни линија којом су се селили у прошлости. Узео сам слободан дан да бих могао ово да растумачим пто боље, глава ми пуца од јутрос, али нигде на интернету не могу да нађем било шта што би ми помогло да растумачим ово, и да приближим сазнања свом оцу.

Можда сам превише очекивао од свега.

Вама свакако неизмерно хвала уколико можете да ме упутите мало више, као и свимакоји су до сада послали одговор на мој упит.
Ovde imas sve o haplogrupi I2a detaljno. https://www.poreklo.rs/2019/03/28/haplogrupa-i2/

Ti si ovim testom dobio genetsko porijeklo  po ocevoj liniji. Pripadas haplogrupi koja je najdominantnija kod Srba i njeno porijeklo na Balkanu veze se sa ekspanzijom Slovena na ove prostore od 6 vijeka. Porijeklo joj je na istoku Evrope gdje je ucestvovala skoro iskljucivo u etnogenezi Slovena sa drugim Hg. Kada gledas unazad vise hiljada godina jedna je od najstarijih haplogrupa u Evropi. Stare kosti sa ovom Hg su pronadjene od Velike Britanije pa do Skandinavije, centralne i istocne Evrope. Ova nasa grana PH908 je mladji ogranak tog stabla tj. zajednicki predak svil nosiocima ove grane je zivio negdje iza Karpata prije oko 1700 godina.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #153 послато: Јун 30, 2020, 03:34:41 поподне »
Ово је основни резултат на 23 маркера...што се тиче родослова, он не може на основу резултата да се добије (ни ја не знам напр. своје раније презиме, те ствари ипак морају по архивама и на терену да се траже)...али основну информацију имате, а то је да припадате грани Y52621, у оквиру које сте најближи онима са славом Св.Стефан, али тој грани припадају и Никшићи, Јерковићи (Босна), Миливојевићи (Шумадија) и још неки...само стрпљиво, нема друге :)

Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #154 послато: Јун 30, 2020, 04:13:39 поподне »
Хвала Вам свима пуно.
Наша слога биће пораз врагу.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #155 послато: Јун 30, 2020, 04:30:54 поподне »
Treba reci nasem dragom Aleksandru da je ovaj test na 23 markera nedovoljan za ono sto on ocekuje i trazi od genetike.

Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #156 послато: Јун 30, 2020, 04:44:13 поподне »
То сам и претпоставио након првих одговора, али сам ипак задовољан сазнањима од данас. Дивни сте сви који сте помогли да схватим ово мало боље.
Наша слога биће пораз врагу.

Ван мреже Предраг Гојковић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 82
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #157 послато: Јун 30, 2020, 05:28:40 поподне »
Dragi Aleksandre , mislim da ti najslikovitiji opis ovoga sto si ti do sada otkrio mogu ponuditi kroz geografiju. Ovim napravljenim testom ti si otkrio da tako kazemo na kom kontinentu se nalazis. Sljedecim testovima ces otkriti , koja je to drzava , zatim regija u drzavi , opstina  , grad , kvart , ulica , zgrada , stan u zgradi i na kraju koja je to soba gdje se ti nalazis. To moze biti relativno kratko trazenje ako imas novaca , ako ga nemas onda moze i da potraje, ali svakom od nas ako mu je zaista stalo da istrazi do koske , mora da napravi sva dubinska testiranja. U svakom slucaju ti preporucujem puno strpljenja i volje za istrazivanjem, pa i mi koji znamo nesto vise , svaki dan sa svakim novim testiranim naucimo nesto novo i dodje nam glavobolja. Mislim da vi novi koji se testirate ocekujete odmah odgovore na sva pitanja. Definitivnog odgovora nema za nikoga od nas , jer svaki novi testirani donosi nesto novo i neku novu promjenu u taj lijepi djerdan koji se zove geneticka genealogija. 

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #158 послато: Јун 30, 2020, 05:50:04 поподне »
Ко су Стевањштаци, нисам успео ништа о томе да нађем на интернету. Да ли можете, молим Вас ово да ми појасните мало, шта у ствари говоре резултати тестирања?

Један генетски профилисан род из Босне, са матицом вјероватно на Влашићу. Двојица тестираних из околине Котор Вароша, Поповић и Кудић, затим Бранковић из номинално општине Челинац, али из дијела који гравитира Влашићу и према Котор Варошу. Жунић из Смртића између Прњавора и Дервенте, али у шематизму из 1882. године су забиљежени Жунићи са славом Св. Стефан и на Влашићу. Кљајић из Дервенте вјероватно исељеник.

Има још један необјављени резултат са истим карактеристичним вриједностима и славом, из Ивањице, а тестирани је навео предање да је из Гацка. Иначе ова зона између Врбаса и Босне има јаке патрилинеарне везе са источном Херцеговином, не треба заборавити и велики род са славом Св.Игњатије који је вез сумње повезан са херцеговачким Малешевцима.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #159 послато: Јун 30, 2020, 05:59:45 поподне »
Што се Продановића тиче, следећа "станица" би могла да буде тест на A25645 на Yseq (на који су позитивни Јерковић, Миливојевић и Никшићи). У Сјеници, одакле је Продановић, има и муслиманских родова који су позитивни на Y52621, о чему је и Синиша писао на овој теми:
"Уколико би и Хамидовиће из Крћа сматрали старијом породицом на подручју Сјенице, ово би значило да је Y52621 била присутна међу српским становништвом овог краја у 17.веку."
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4782.40
« Последња измена: Јун 30, 2020, 06:05:48 поподне ДушанВучко »