Аутор Тема: Џон Малкович  (Прочитано 4069 пута)

симо

  • Гост
Џон Малкович
« послато: Октобар 09, 2017, 01:41:51 поподне »
Раније смо негдје коментарисали да би Џон Малкович могао бити поријеклом Србин из Хрватске, тј. да је могуће да је заправо Маљковић.

Ово је изјавио хрватским новинарима:

“Moj otac je za svog oca tvrdio da je bio najveći lažljivac, tako da ne mogu znati pouzdano. Majka mi je nakon njegove smrti jednom čak rekla i da sam Crnogorac“, prenosi “HRT“.

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=10&dd=09&nav_id=1312101

Jelic

  • Гост
Одг: Џон Малкович
« Одговор #1 послато: Октобар 09, 2017, 01:42:46 поподне »
Раније смо негдје коментарисали да би Џон Малкович могао бити поријеклом Србин из Хрватске, тј. да је могуће да је заправо Маљковић.

Ово је изјавио хрватским новинарима:

“Moj otac je za svog oca tvrdio da je bio najveći lažljivac, tako da ne mogu znati pouzdano. Majka mi je nakon njegove smrti jednom čak rekla i da sam Crnogorac“, prenosi “HRT“.

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=10&dd=09&nav_id=1312101

Ако је то неко предање о пореклу из Црне Горе заиста присутно, онда је несумњиво Србин из Хрватске.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Џон Малкович
« Одговор #2 послато: Октобар 09, 2017, 01:45:20 поподне »
Ако је то неко предање о пореклу из Црне Горе заиста присутно, онда је несумњиво Србин из Хрватске.

Потенцијални Е-V13? :)
« Последња измена: Октобар 09, 2017, 01:47:06 поподне Sergio »

Jelic

  • Гост
Одг: Џон Малкович
« Одговор #3 послато: Октобар 09, 2017, 01:46:12 поподне »
Потенцијални Е-V13? :)

Свакако, због оних Маљковића на пројекту чини ми се. :)
« Последња измена: Октобар 09, 2017, 01:50:42 поподне Лука »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Џон Малкович
« Одговор #4 послато: Октобар 09, 2017, 01:51:34 поподне »
Свакако, због оних Маљковића на пројекту чини ми се. :)

Имам Маљковиће у широј фамилији. Рођена сестра мог деде (по мајци) је удата за неког Маљковића. Мислим да су они Личани колонизовани у Бачку после Другог светског рата.
« Последња измена: Октобар 09, 2017, 01:52:18 поподне Лука »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Џон Малкович
« Одговор #5 послато: Октобар 09, 2017, 01:54:51 поподне »
Чини ми се да сам пропустио то да објавим, али на 23andMe постоји John Malkovich I2a-Dinaric. Од осталих података су ту: Malkovich, Hammond", "Sacramento, Roseville".

Сећам се да сам упоређивао са његовим местом порекла и да се подаци нису слагали, па вероватно зато нисам објавио. Сада када видим да је са ових простора пореклом, не би ме чудило да је то он. :)

симо

  • Гост
Одг: Џон Малкович
« Одговор #6 послато: Октобар 09, 2017, 02:03:11 поподне »
Душан Узелац у монографији о Метку у Лици помиње Малковича. Не знам да ли је имао неке податке више, али пише да је Малкович од личких Маљковића.

"Све породице Маљковића српске народности славе крсну славу Св. Јована, а што је најверодостојнији доказ да, поред истог презимена, имају заједничко порекло и припадају истом племену, без обзира где данас живе. Ове породице дале су бројне исељенике како широм Југославије тако и по свету, као на пример што је Џон Малкович (у енглеском језику, такође, не постоји слово „љ“), амерички глумац из Холивуда, затим песник Ђуро Маљковић и Сузана Маљковић из Торонта."

Међутим, у Хрватској постоје, додуше малобројни Малковићи и Срби и Хрвати. Хрвати су, што је интересантно сконцентрисани у Жумберку и не бих искључио да су од тамошњих Срба, а Срба Малковића чини ми се да има у Славонији.

симо

  • Гост
Одг: Џон Малкович
« Одговор #7 послато: Октобар 09, 2017, 02:08:20 поподне »
Сад видим, он је ипак од ових Хрвата Малковића из Озља, Жумберак. Остаје дакле могућност да је даљим поријеклом од жумберачких Срба.

симо

  • Гост
Одг: Џон Малкович
« Одговор #8 послато: Октобар 09, 2017, 02:12:56 поподне »
Нађох сљедећи податак:

"Doduše jamačno nije ni John Malkovich imao namjeru oduzeti fotelju ozaljskoj gradskoj službenici kad je prije nekoliko godina bez najave i pratnje došao u ozaljsku gradsku upravu tražeći informacije o svojim korijenima, o zaseoku Malkovići na Žumberku, iz kojeg je njegov djed otišao u Ameriku.
Otpremljen je neobavljena posla, kao kakav balavac koji je promašio adresu. Anegdota kaže da su se tek koji sat poslije, kad se među službenicima pročulo da neki John Malkovich traži selo i kuću na Žumberku, dali u potragu za iznenadnom strankom, pronašli ga u obližnjem kafiću i zbilja mu pomogli utvrditi odakle je u Ameriku otišao njegov djed.
Nakon tog iskustva, John se, koliko je poznato, više nije javljao u djedov rodni kraj."

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Џон Малкович
« Одговор #9 послато: Октобар 09, 2017, 02:30:07 поподне »
Хрвати су, што је интересантно сконцентрисани у Жумберку и не бих искључио да су од тамошњих Срба, а Срба Малковића чини ми се да има у Славонији.

Да су коријени Џона Малковича у Жумберку тврди и Ратко Дмитровић (Крст на крижу). Прилично је информисан.
Е сад не могу да се сјетим, али нешто је он помагао око манастира на Косову.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Џон Малкович
« Одговор #10 послато: Октобар 09, 2017, 02:36:34 поподне »
Да су коријени Џона Малковича у Жумберку тврди и Ратко Дмитровић (Крст на крижу).

Или ће прије бити Бела Крајина. Знам да је у том контексту помињао и Ратка Полича!

симо

  • Гост
Одг: Џон Малкович
« Одговор #11 послато: Октобар 09, 2017, 02:36:53 поподне »
Да су коријени Џона Малковича у Жумберку тврди и Ратко Дмитровић (Крст на крижу). Прилично је информисан.
Е сад не могу да се сјетим, али нешто је он помагао око манастира на Косову.

Несумњиво је да су му преци или Хрвати католици или Жумберчани гркокатолици. У нашој библиотеци пронађох спомен једне Малковићке у списку вјештица 1749. године из Прибића,а одатле су и Малковичеви. Прибић је и данас гркокатоличка парохија.

"Pervu valuje Mare Prusovku iz prek Kamenice spod Metlike, spod Komende kmetica. Bara Ferljanka iz Varostovec, kmetica gospe Jelačićke. Mare Galezi, kmetica gospona Jelačića, spod Vivodine. Anna Peterlin spod Vivodine, kmetica gospona Jelačića. Kate Malkovićka, iz Pribićke fare, gospona suca Gojmerca kmetica. Mare Jurkovićka sprek Kupe, kmetica gospona Petricia vu selu pri Kalu, kak se k Sveticam ide. Item druga Mare Prusovka iz sela Jaškova, kmetica kak štima zpod Ribnika. Bare Benkovićka, kmetica spod Svetic iz sela Benković zvanoga. Dora nekakvoga vlaha žena, koj se je pri njoj priženil iz Dražić prek Kupe, kmetica pod Ribnik. I da ih već nezna, valuje."

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Џон Малкович
« Одговор #12 послато: Октобар 09, 2017, 05:22:00 поподне »
Ево шта страница www.ethnicelebs.com каже о пореклу Џона Малковича:
  His father was of Croatian descent. His mother had French, English, German, and Scottish ancestry. John’s Croatian ancestors lived in Ozalj, Karlovac County. His mother’s Choisser ancestors were originally French-Canadian settlers who moved to Illinois.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Џон Малкович
« Одговор #13 послато: Октобар 09, 2017, 05:43:49 поподне »
Душан Узелац у монографији о Метку у Лици помиње Малковича. Не знам да ли је имао неке податке више, али пише да је Малкович од личких Маљковића.

"Све породице Маљковића српске народности славе крсну славу Св. Јована, а што је најверодостојнији доказ да, поред истог презимена, имају заједничко порекло и припадају истом племену, без обзира где данас живе. Ове породице дале су бројне исељенике како широм Југославије тако и по свету, као на пример што је Џон Малкович (у енглеском језику, такође, не постоји слово „љ“), амерички глумац из Холивуда, затим песник Ђуро Маљковић и Сузана Маљковић из Торонта."

Међутим, у Хрватској постоје, додуше малобројни Малковићи и Срби и Хрвати. Хрвати су, што је интересантно сконцентрисани у Жумберку и не бих искључио да су од тамошњих Срба, а Срба Малковића чини ми се да има у Славонији.

Узелац је у дотичној монографији морао да наведе референце за неке ствари, па и за ову.
Мало ми задаје главобољу са ненавођењем извора.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Џон Малкович
« Одговор #14 послато: Новембар 01, 2017, 11:02:22 поподне »
Пре неки дан из РТС су најавили да ће данас доћи до моје библиотеке да `нешто`снимају. То `нешто` вечерас је и објављено на сајту РТС...

http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/501/zanimljivosti/2922998/ovaj-covek-tvrdi-da-je-dzon-malkovic-srbin.html

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Џон Малкович
« Одговор #15 послато: Новембар 01, 2017, 11:13:40 поподне »
Ко је тај Вељковић?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Џон Малкович
« Одговор #16 послато: Новембар 01, 2017, 11:31:23 поподне »
На википедији пише да је Хрват, пореклом из места Озаљ на Жумберку (близу Карловца). Чак сам нашао на интернету информацију да је био тамо пре пар година, тражећи податке о својим прецима, односно деди. Једино у том крају постоји баш презиме Малковић. Широм Хрватске је распрострањена друга верзија - Маљковић. Ови Малковићи са Жумберка су највероватније раније били Срби, пошто је тај крај најпознатији по унијаћењу, које је је било врло успешно.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Џон Малкович
« Одговор #17 послато: Новембар 01, 2017, 11:33:14 поподне »
Ови Малковићи са Жумберка су највероватније раније били Срби, пошто је тај крај најпознатији по унијаћењу, које је је било врло успешно.

Malkovići su rimokatolici a ne grkokatolici pa je mala vjerojatnoća da su ikad bili Srbi.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Џон Малкович
« Одговор #18 послато: Новембар 01, 2017, 11:46:07 поподне »
Фламини(ј)ус ние правилни превод имена Жарко. Фламини(ј)ус беше презиме и потиче од звања наивишег римског жреца - Flamen Dialis-а. Нема везе са ватром, пламеном или жаром.

Жарко ие Candidus

https://en.wikipedia.org/wiki/Flamen_Dialis
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Џон Малкович
« Одговор #19 послато: Новембар 01, 2017, 11:46:18 поподне »
Недавно је сам Малковић у Загребу рекао да му мајка једном рекла да је Црногорац. Има снимак тога. Питање је сад да ли је преко хрватских медија сазнао да је Хрват, и да ли је Озаљ претпостављен као прадомовина само због тога што се једино тамо среће презиме Малковић, иако врло лако може бити да је у питању презиме Маљковић из неког другог краја. Да ли постоје докази за Озаљ?