Аутор Тема: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?  (Прочитано 6847 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« послато: Фебруар 28, 2018, 02:46:13 поподне »
Да ми је знати како ће се завршити ова иницијатива... ;D
"Град Зрењанин поднео захтев да промени име у Петровград"
Линк:
https://www.blic.rs/vesti/vojvodina/grad-zrenjanin-podneo-zahtev-da-promeni-ime-u-petrovgrad/zpdwcr2

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #1 послато: Фебруар 28, 2018, 03:47:26 поподне »
Ако се питају ови у коментарима, онда ни за 100 година.  :o

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #2 послато: Фебруар 28, 2018, 10:20:41 поподне »
Колико знам, било је и деведесетих гласање, где су одлучили да остане назив Зрењанин. Иста прича је била са Димитровградом, некадашњим Царибродом.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #3 послато: Март 22, 2018, 07:10:30 поподне »
Што се овога тиче треба видети какве су заслуге тог човека по чијем је имену или презимену неки град добио име.Лично мислим да је Петровград много природнији и лепши назив а уз то краљ Петар је итекако био привржен народу и српски народ и у овим северним крајевима га је волео и ценио.На страну што му је син био масон који је можда све упрскао и од ког је сво зло и кренуло,ипак нисам сигуран колико је Жарко Зрењанин учинио за свој народ,на страну то што је био комуниста.И Димитрије Туцовић је био комуниста па је опет живот дао за Србију и Србе док знамо како и шта су послератни комунисти чинили напаћеном српском народу.Али шта вреди расправљати када у Панчеву , колико видим и у Сомбору и Земуну постоји штросмајерова улица..шта рећи о људима па и нама који се не бунимо што једна од главним улица носи име по утемељивачу хрватске идеологије и србофобије.Још само да дају имена улица по дамјанићу,павелићу,тачију и женама у црном(намерно мала слова).
« Последња измена: Март 22, 2018, 07:15:16 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #4 послато: Март 22, 2018, 11:10:34 поподне »
Заиста, немам двојбе ко је између краља Петра и Жарка Зрењанина значајнија личност у повести нашег народа. У Зрењаниновој биографији, осим припадности комунистичкој партији и више затварања пре рата, нисам видео ништа нарочито вредно тога да један град носи његово име.

Оно ратно раздобље, од око годину и нешто дана до погибије, био је један од организатора отпора окупацији у Банату, али таквих бораца за слободу је било на хиљаде и десетине хиљада, па не носе градови њихова имена.

Краљ Петар био је ослободилац Баната од туђинске власти, па, ако већ град мора носити нечије име, по мени је приличније да то буде његово, јер су заслуге краља Петра за Србију, па и Банат и сам град о коме је реч, - немерљиво веће у односу на Зрењанинове.

Лично, нисам присталица давања насељима назива по заслужним појединцима (имали смо искуство са разним Титовим градовима по СФРЈ), па ма ко да је у питању, мислим да је то лош комунистички манир.

Нека одлуче сами грађани Бечкерека / Петровграда / Зрењанина, то је најпре њихово право.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петровград, Зрењанин - ?
« Одговор #5 послато: Март 22, 2018, 11:14:14 поподне »
Био сам слободан да додам у наслов теме слово "в" у називу Петровград, с обзиром да је то био (и, надам се, биће опет) назив ове лепе вароши у једном раздобљу пре и после Другог рата.

Петроград је онај на северу Русије, који данас носи рогобатно немачко име - Санкт Петербург, а овај наш банатски је - Петровград.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #6 послато: Март 22, 2018, 11:23:49 поподне »
Колико знам, било је и деведесетих гласање, где су одлучили да остане назив Зрењанин. Иста прича је била са Димитровградом, некадашњим Царибродом.
Оно што је чудно је да референдуми за враћање старог имена нису нигде прошли, а данашњи називи које су грађани хтели да задрже, управо су донети без изјашњавања народа...Проблем је што народ не жели мењање назива не из идеолошких побуда, него само зато што су се навикли на овај назив, цео живот живе у њему , па дају предност томе  над самим симболом тог назива, и да их убедиш у већи значај Краља Петра, они ће да гласају за Зрењанин...можда се неко неће сложити, али бих то урадио без референдума, као што се то дешавало и раније...Могу мислити како би референдум у некадашњем Титограду прошао да га је било...
« Последња измена: Март 22, 2018, 11:30:47 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #7 послато: Март 22, 2018, 11:40:45 поподне »
Референдуми о мењању назива градова обично имају малу шансу, баш због навика људи...Да је било референдума у некадашњем Лењинграду, он не би ни мењао вероватно своје име...Замислите 1990те једно такво питање тамо? Ако није било никаквог референдума о мењању назива градова после распада Југославије и ако су Титограђани "преживели" промену у Подгоричане, Иванграђани у Беранце, моћи ће и Зрењанинци у Петровграђане, не сумњам...
« Последња измена: Март 22, 2018, 11:42:48 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #8 послато: Март 22, 2018, 11:49:36 поподне »
Цитат
- Ne postoji nijedan grad u bivšoj Jugoslaviji, da ne pričamo o Srbiji, pa čak ni u Sovjetskom Savezu i istočnoj Evropi, koji je zadržao komunistički naziv. Da li mislite da Zrenjanin po tom pitanju treba da bude izuzetak? Ja zaista ne vidim nijedan razlog - smatra Budimir Jovanović iz udruženja "Petrovgrad" .

Mladenovo, Čelarevo, Ratkovo, Savino Selo, Kruščić, Kljajićevo, Lukićevo, Kačarevo, Sutjeska.  To samo u Vojvodini, pa ne moramo ići do Sovjetskog Saveza i njihovih Kalinjingradova i sličnih.

A Lukićevo je par kilometara od Zrenjanina, pa otprilike pokazuje razinu znanja ovog udruženja.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #9 послато: Март 22, 2018, 11:51:16 поподне »
Ствар је у великом броју случајева у навици.
И ја данас одлично знам које су улице у Београду - Генерала Жданова, 29. новембра или Моше Пијаде ( ::)), али кад ме неко на улици пита где је Ресавска, или Деспота Стефана, или Дечанска, најпре се добро замислим која би то улица могла бити. Једноставно, у мојој младости су се те улице тако звале и ја носим звук њихових назива у глави и данас. То не значи да су ми Жданов (њему свака част) или заседање АВНОЈ-а или, не дај Боже, Моша, дражи од Ресаве, Дечана или деспота Стефана...

Знам многе Беранце који и данас говоре - Иванград.
Можда ту, како код Иванграда, тако и код Зрењанина, има мало и инаћења код неких људи.

Можда, како каже Душан, ствар треба решити "декретом", и завршити посао. Па, коме се не свиђа, нека у својој кући назива град како год хоће.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #10 послато: Март 22, 2018, 11:52:49 поподне »
Могу то да упоредим са овим: то што Зрењанинци не желе да мењају назив, не значи да су сви они по опредељењу комунисти...Иста ствар би била када би се навијачима Звезде или Партизана поставило питање о мењању имена клуба. Иако данас већина навијача оба клуба не да нису комунистички, него потпуно супротно опредељени, они не би мењали називе...Али овде се ипак ради о имену града, тако да не бих то питање стављао на референдум :)
« Последња измена: Март 22, 2018, 11:54:36 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #11 послато: Март 22, 2018, 11:54:30 поподне »
Mladenovo, Čelarevo, Ratkovo, Savino Selo, Kruščić, Kljajićevo, Lukićevo, Kačarevo, Sutjeska.  To samo u Vojvodini, pa ne moramo ići do Sovjetskog Saveza i njihovih Kalinjingradova i sličnih.

A Lukićevo je par kilometara od Zrenjanina, pa otprilike pokazuje razinu znanja ovog udruženja.

А то су све сами градови... Човек каже - "не постоји ни један град"...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #12 послато: Март 22, 2018, 11:54:45 поподне »
Ја бих ипак препустио Зрењанинцима да то питање сами реше. Да им не помажу Београђани, Новосађани и остали земљаци.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #13 послато: Март 22, 2018, 11:55:34 поподне »
Но, на страну, град или село, треба вратити старе називе где год је то прилично.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #14 послато: Март 22, 2018, 11:55:56 поподне »
Ја бих ипак препустио Зрењанинцима да то питање сами реше. Да им не помажу Београђани, Новосађани и остали земљаци.

Некада је поглед са стране објективнији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #15 послато: Март 22, 2018, 11:58:10 поподне »
Но, на страну, град или село, треба вратити старе називе где год је то прилично.
Да...не знам зашто се дигла толика бука, као да се мења у не знам које име, као да је неприкладно не дај Боже...Али се враћа у Петровград! Навићи ће , па није им први пут да се навикавају :)
« Последња измена: Март 23, 2018, 12:00:45 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #16 послато: Март 22, 2018, 11:59:05 поподне »
Иста ствар би била када би се навијачима Звезде или Партизана поставило питање о мењању имена клуба. Иако данас већина навијача оба клуба не да нису комунистички, него потпуно супротно опредељени, они не би мењали називе...

Немој да мешаш Звезду и Партизан :D

Партизани су били борци за слободу, који и нису морали бити комунисти, док је црвена звезда (да не кажем - пентаграм) дефинитивно симбол комунистичке идеологије.

Шалу на страну, сетите се како је прошло у Загребу, кад су пар пута узалудно мењали име Динаму, па су на крају, због побуне навијача, вратили стари назив.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #17 послато: Март 23, 2018, 12:06:16 пре подне »
Немој да мешаш Звезду и Партизан :D

Партизани су били борци за слободу, који и нису морали бити комунисти, док је црвена звезда (да не кажем - пентаграм) дефинитивно симбол комунистичке идеологије.

Шалу на страну, сетите се како је прошло у Загребу, кад су пар пута узалудно мењали име Динаму, па су на крају, због побуне навијача, вратили стари назив.

Знам да нисмо исти, авангарда и те форе  :D А у грбу , зна се  ;D И ја се шалим (малко :) ), али промена у фудбалским клубовима као што си поменуо из Динама у Кроацију (која има више хрватски назив него Динамо :) ), није могла да прође, а не може ни овде, ни било где,  зато што људи певају те песме, иду на те стадионе, где заједно доживљавају осећај припадности, племенске, националне малтене, па то не може да прође...Као кад би одједном променио породицу, нацију, и зато то нико и не гледа шта је тај клуб у време оснивања био и коју идеологију је пропагирао, него гледа оно где припада, са чим се стопио...
« Последња измена: Март 23, 2018, 12:10:07 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #18 послато: Март 23, 2018, 12:13:46 пре подне »
Но, на страну, град или село, треба вратити старе називе где год је то прилично.

Stari naziv je Bečkerek.  Grad se zvao Petrograd 6 godina.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #19 послато: Март 23, 2018, 12:21:19 пре подне »
Stari naziv je Bečkerek.  Grad se zvao Petrograd 6 godina.
Тачно, али је добио тај назив док је припадао Угарској, а то је тако кад се мењају границе. И Братислава се звала Пожоњ и Пресбург. Да је Братислава променила назив после другог светског рата у Жданово или Жуков, ако би враћали стари назив, вратили би га у Братиславу а не у Пожоњ, јер је у Словачкој. Кад смо код Братиславе, нисам размишљао о томе, али мислим да је главни град са најмлађим именом (од марта 1919., непун век :) )...
« Последња измена: Март 23, 2018, 12:27:21 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #20 послато: Март 23, 2018, 12:28:09 пре подне »
Тачно, али је добио тај назив док је припадао Угарској, а то је тако кад се мењају границе. И Братислава се звала Пожоњ и Пресбург. Да је Братислава променила назив после другог светског рата у Жданово или Жуков, ако би враћали стари назив, вратили би га у Братиславу а не у Пожоњ, јер је у Словачкој. Кад смо код Братиславе, нисам размишљао о томе, али мислим да је главни град са најмлађим именом...

Po ovoj logici, treba promijeniti ime i Novom Sadu pošto ga je dobio u Ugarskoj.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #21 послато: Март 23, 2018, 12:33:17 пре подне »
Тачно, али је добио тај назив док је припадао Угарској, а то је тако кад се мењају границе. И Братислава се звала Пожоњ и Пресбург. Да је Братислава променила назив после другог светског рата у Жданово или Жуков, ако би враћали стари назив, вратили би га у Братиславу а не у Пожоњ, јер је у Словачкој. Кад смо код Братиславе, нисам размишљао о томе, али мислим да је главни град са најмлађим именом...

С тим да изгледа од 1918. до 1935. стари назив ником није сметао. Кикинда на пример носи своје име од 15. века па ником не смета. Не знам што би онда сметао Бечкерек. Та промена имена нема никакве везе са променом граница већ су ондашње власти изгледа биле решиле да неком граду дају име Краља Петра, па допаде Бечкереку. Исто што је касније Тито радио када је преименовао Подгорицу у Титоград.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #22 послато: Март 23, 2018, 12:34:25 пре подне »
Po ovoj logici, treba promijeniti ime i Novom Sadu pošto ga je dobio u Ugarskoj.
Има градова који нису мењала назив, него су само прилагођени језику већине или преведени буквално. (мада мислим да је Нови Сад изворно српски назив, пошто су га Срби основали 1694 на левој обали Дунава, па су га мађари превели у Ујвидек). У Словачкој има Кошице, а био је угарски град Каса. Сентандреја-Szentende, а и у Војводини их је и данас приличан број.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #23 послато: Март 23, 2018, 12:41:07 пре подне »
С тим да изгледа од 1918. до 1935. стари назив ником није сметао. Кикинда на пример носи своје име од 15. века па ником не смета. Не знам што би онда сметао Бечкерек. Та промена имена нема никакве везе са променом граница већ су ондашње власти изгледа биле решиле да неком граду дају име Краља Петра, па допаде Бечкереку. Исто што је касније Тито радио када је преименовао Подгорицу у Титоград.
У том случају, ако су власти краљевине решиле тек 1935те да дају име граду по Краљу Петру, онда значи да су власти биле јако толерантне према старим називима места и нису то радиле "преко колена" као ови после. Мада је послератна идеологија решила да крене историја из почетка, па је зато било толико промена, док само уређење монархије више води рачуна о традицији, па се зато мењало јако мало...Али пре бих и Бечкерек вратио него да остане Зрењанин, мада ипак ми је Петроврад фаворит :)
« Последња измена: Март 23, 2018, 12:44:18 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #24 послато: Март 23, 2018, 12:53:30 пре подне »
Mijenjanje imena gradova i sela je tipično za režime koji u stvari nemaju dovoljno povjerenja u sebe.  Tipičan strah od neprijatelja, više zamišljenih no stvarnih.

I Mađari su najnormalnije rabili srpska imena mjesta(prilagođena svom pravopisu) u Vojvodini do oko 1900.  Onda odjednom Rigyicza postoje Regőce, Sztanisics postaje Őrszállás, itd.  Doslovno je svako mjesto dobilo mađarsko ime, ako ga to tad nije imalo.  Svejedno što su Mađari u Stanišiću i dalje zvali selo onako kako su ga zvali.  200 godina su bila lokalna imena u redu, ali onda se zadnjih 20 godina, kad je carstvo bilo na umoru, ide u mađarizaciju.  I naravno, usput još da se malo oda počast mađarskim junacima, pa onda imamo to da Ómoravica postane Bácskossuthfalva. 

Pa onda 1918. dođe novi režim, pa onda opet idu promjene.  Dio Baranje koji je pripao KSHS je još gori primjer od Bačke.  Od samo nešto više od 30 naselja, bar deset ih je bez ikakve potrebe dobilo novo ime, iako narodna imena kojim su se služili lokalni Srbi i Hrvati postoje.  Pa Petarda postaje Baranjsko Petrovo Selo.  Brnjevar postaje Branjin Vrh.  Monoštor postaje Beli Manastir, iako onaj preko puta Dunava u Bačkoj ostaje Monoštor.  Kačvola je postala Jagodnjak, Suljoš Kneževi Vinogradi, Kišfaluba Branjina.  Na sjeveru je Ižip postao Topolje, Daljok Duboševica a Marok Gajić.  Ovo su sve mjesta u kojim je živjelo autohtono južnoslavensko stanovništvo, no ni mađarska ni njemačka mjesta nisu zaobiđena.  Velišmarta je danas Zmajevac, Šepša je Kotlina, Sentištvan je Petlovac. 

S druge strane, Bolman koji ima mađarsko ime a srpsko stanovništvo je ostao Bolman.  Tordinci i Darda imaju očito mađarski korijen(isti -- koplje) su ostali Tordinci i Darda.  Malo logike a još manje razloga za promjene. 

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #25 послато: Март 23, 2018, 12:57:55 пре подне »
С тим да изгледа од 1918. до 1935. стари назив ником није сметао. Кикинда на пример носи своје име од 15. века па ником не смета. Не знам што би онда сметао Бечкерек. Та промена имена нема никакве везе са променом граница већ су ондашње власти изгледа биле решиле да неком граду дају име Краља Петра, па допаде Бечкереку. Исто што је касније Тито радио када је преименовао Подгорицу у Титоград.

Управо тако, с тим да за називе из Титовог времена, не знам колико су их "напамет" давали, можда у Хрватској или Словенији, али у Црној Гори и Србији, па и Босни, не би се рекло да је напамет давано? :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #26 послато: Март 23, 2018, 01:03:41 пре подне »
У том случају, ако су власти краљевине решиле тек 1935те да дају име граду по Краљу Петру, онда значи да су власти биле јако толерантне према старим називима места и нису то радиле "преко колена" као ови после. Мада је послератна идеологија решила да крене историја из почетка, па је зато било толико промена, док само уређење монархије више води рачуна о традицији, па се зато мењало јако мало...Али пре бих и Бечкерек вратио него да остане Зрењанин, мада ипак ми је Петроврад фаворит :)

Каква ти је то логика :o? Онда би се могло рећи да су "ови после" били још толерантнији. Ево на пример Кикинди, Суботици, Сомбору не променише име до дана данашњег. Замисли тек ту толеранцију према старим називима.

Надам се да ће Зрењанинци сами одлучивати о називу свог места па нека бирају како хоће. Само, ако је једини смисао ове промене имена затирање прошлости од 1945. до данас, онда ће у Војводини бити доста посла.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #27 послато: Март 23, 2018, 01:09:57 пре подне »
Каква ти је то логика :o? Онда би се могло рећи да су "ови после" били још толерантнији. Ево на пример Кикинди, Суботици, Сомбору не променише име до дана данашњег. Замисли тек ту толеранцију према старим називима.

Надам се да ће Зрењанинци сами одлучивати о називу свог места па нека бирају како хоће. Само, ако је једини смисао ове промене имена затирање прошлости од 1945. до данас, онда ће у Војводини бити доста посла.
Па не знам за број градова у међуратној Југославији којима је мењан назив по узору на чланове краљевске породице или на неки симбол који је монархистички, али је у односу на послератну Југославију безначајан...А поготово што се ради о Краљу Петру (који је умро 1921.), да је 1935те тек неки град по њему добио име, то је по мени јако толерантно...За разлику од послератног режима који је давао имена читавим градовима по човеку који је био жив у то време...А за Кикинду, Суботицу итд., можда нису имали довољно хероја да покрију све што су хтели  ;D Шалим се :)
« Последња измена: Март 23, 2018, 01:14:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #28 послато: Март 23, 2018, 01:15:59 пре подне »
Па не знам за број градова у међуратној Југославији којима је мењан назив по узору на чланове краљевске породице или на неки симбол који је монархистички, али је у односу на послератну Југославију безначајан...А поготово што се ради о Краљу Петру (који је умро 1921.), да је 1935те тек неки град по њему добио име, то је по мени јако толерантно...За разлику од послератног режима који је давао имена читавим градовима по човеку који је био жив у то време...А за Кикинду, Суботицу итд., можда нису имали довољно хероја да покрију све што су хтели  ;D Шалим се :)

Одосмо предалеко :). Све у свему мишљења сам да је промена назива насеља глупост, ко год да је чини. Наравно, у случају Зрењанина штета је већ учињена, по мом мишљењу чак два пута, и сад тешко да има решења којим ће сви бити задовољни. А да нико ништа раније није мењао, све би било у реду.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #29 послато: Март 23, 2018, 01:28:54 пре подне »
Одосмо предалеко :). Све у свему мишљења сам да је промена назива насеља глупост, ко год да је чини. Наравно, у случају Зрењанина штета је већ учињена, по мом мишљењу чак два пута, и сад тешко да има решења којим ће сви бити задовољни. А да нико ништа раније није мењао, све би било у реду.
Да не би сад причали о овоме, као што не причамо ни о Кикинди , или Сомбору, Суботици...
« Последња измена: Март 23, 2018, 01:30:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #30 послато: Март 23, 2018, 01:39:07 пре подне »
Обреновићи су били гори од комуниста по питању мењања имена. Руку на срце, тек у њихово време се враћамо у градове, а многе вароши и градићи се оснивају њиховим заслугама. Да пробам да наведем неколико примера:
Палеж - Обреновац
Пореч - Доњи Милановац (по Михаиловом брату Милану)
Горњи Милановац (по Милошевом полубрату Војводи Милану)
Карановац - Краљево
Гургусовац - Књажевац

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #31 послато: Март 23, 2018, 01:44:32 пре подне »
Да не би сад причали о овоме, као што не причамо ни о Кикинди , или Сомбору, Суботици...
Има ту и економске конотације због вађења личне карте или како већ све то даље иде са папирима ал ако то занемаримо онда би стварно значило да је народ још увек у некој фази комунистичког расположења а у некој врсти аутошовинистичког става према свему што асоцира на монархију и што има српско национално обележје.Из прича мојих родитеља па и старијих људи схватам да је један део народа јако лепо живео у Титово време,путовало се пило и јело ал зато сви ми млађи па и ти старији сада плаћамо цех тога.Да се не упуштам у неку дубљу расправу око идеологија и политичких игара  које ни сам сасвим не разумем хоћу рећи ако није економски фактор у питању онда је нека врста ината..према коме и због чега не знам.Свакако да та комунистичка имена нису давана без разлога и мислим да би најлогичније било или да се град зове Бечкерек или Петровград.Па и у Немачкој постоји толико топонима словенског,да не кажем лужичкосрпског порекла ал су то прилагодили свом језику.У нашем окружењу да не причам,упркос покушајима прекрајања назива и историје.
Ипак мени можда интересантнија ствар су називи улица.Јел нормално да у Србији постоје улице са називима њених непријатеља да не кажем душмана..о чему се ту заправо ради?
« Последња измена: Март 23, 2018, 01:52:15 пре подне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #32 послато: Март 23, 2018, 01:54:03 пре подне »
Има ту и економске конотације због вађења личне карте или како већ све то даље иде са папирима ал ако то занемаримо онда би стварно значило да је народ још увек у некој фази комунистичког расположења а у некој врсти аутошовинистичког става према свему што асоцира на монархију и што има српско национално обележје.Из прича мојих родитеља па и старијих људи схватам да је један део народа јако лепо живео у Титово време,путовало се пило и јело ал зато сви ми млађи па и ти старији сада плаћамо цех тога.Да се не упуштам у неку дубљу расправу око идеологија и политичких игара  које ни сам сасвим не разумем хоћу рећи ако није економски фактор у питању онда је нека врста ината..према коме и због чега не знам.Свакако да та комунистичка имена нису давана без разлога и мислим да би најлогичније било или да се зове Бечкерек или Петровград.Па и у Немачкој постоји толико топонима словенског,да не кажем лужичкосрпског порекла ал су то прилагодили свом језику.У нашем окружењу да не причам,упркос покушајима прекрајања назива и историје.
Ипак мени можда интересантнија ствар су називи улица.Јел нормално да у Србији постоје улице са називима њених непријатеља да не кажем душмана..о чему се ту заправо ради?
Mислим да је у питању незаинтересованост и незнање локалних власти за те ствари...Најбизарнији пример се десио у Крагујевцу, после распада државе, када је кренуло са мењањем назива улица , у тој махнитој акцији се десило да су променили улицу пилота Михаила Петровића , мислећи да је био партизански пилот, а ради се о првом српском пилоту из првог светског рата, Крагујевчанину... ако се тако нешто десило, онда не чуди ни што држе још увек називе који нису прикладни...То је све до градских власти...у исто време, улице Цара Лазара и Цара Душана су јако мале, споредне улице...тотално неплански је то рађено
« Последња измена: Март 23, 2018, 02:01:23 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #33 послато: Март 23, 2018, 02:08:54 пре подне »
Mислим да је у питању незаинтересованост и незнање локалних власти за те ствари...Најбизарнији пример се десио у Крагујевцу, после распада државе, када је кренуло са мењањем назива улица , у тој махнитој акцији се десило да су променили улицу пилота Михаила Петровића , мислећи да је био партизански пилот, а ради се о првом српском пилоту из првог светског рата, Крагујевчанину... ако се тако нешто десило, онда не чуди ни што држе још увек називе који нису прикладни...То је све до градских власти...у исто време, улице Цара Лазара и Цара Душана су јако мале, споредне улице...тотално неплански је то рађено

Онда то једино нека врста петиције може да погура..код нас постоји баш за штросмајерову улицу идеја да се тај назив уклони а богами ваљало би вратити и улицу Саве Текелије уместо Моше Пијаде и осталих "народних хероја".
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #34 послато: Март 23, 2018, 02:10:37 пре подне »
Онда то једино нека врста петиције може да погура..код нас постоји баш за штросмајерову улицу идеја да се тај назив уклони а богами ваљало би вратити и улицу Саве Текелије уместо Моше Пијаде и осталих "народних хероја".
Да, петиција која би указала властима о чему се ради...јер да знају, сами би се сетили то да ураде
« Последња измена: Март 23, 2018, 02:12:53 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Велики Бечкерек, Петроград, Зрењанин - ?
« Одговор #35 послато: Март 23, 2018, 09:12:42 пре подне »
Да, петиција која би указала властима о чему се ради...јер да знају, сами би се сетили то да ураде

Баш ме занима колико би се потписа сакупило за такве петиције  ::).
Kамене рабъ и госодинъ