Аутор Тема: Порекло презимена Добрић  (Прочитано 1484 пута)

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Порекло презимена Добрић
« послато: Децембар 25, 2019, 02:47:59 поподне »
Нас Добрића је било чак у 16. веку у северној Далмацији. Славимо Светог Ђурђа.
У селу добропољци између книна и задра, до последњег рата било је много кућа Добрића, можда нам је то постојбина?
Знам да Добрића било и у Ценој Гори и Лици и Банији..
Можда ће неком звучати не логично али мене је увек вукла знатижеља и мишљење да смо ми из села Добропољци потекли - сви. Зашто?
Сам назив села, корен речи је Добар-Добро као и корен нашег презимена које је врло могуће дошло у употребу из патронима.
Друго, у селу се помињемо и у 16. веку чак и на острвима по Јадрану, црква у селу је настала 1500. и неке године носи назив - Свети Ђорђе , баш као и светац заштитник куће којег ми славимо,познато је да је један наш предак био ктитор једне катедрале у Скрадину или Шибенику (заборавио сам)..
Да ли неко има неке информације или сазнања одакле смо ми Добрићи, где је наша постојбина?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло презимена Добрић
« Одговор #1 послато: Децембар 25, 2019, 05:46:36 поподне »
Тешко да сте сви од истог. Досадашња генетска истраживања су показала, да код ретких презимена није исти предак, ако славе различиту славу.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Порекло презимена Добрић
« Одговор #2 послато: Децембар 27, 2019, 06:33:58 поподне »
Добрића је у Лици било у Деренгају код Грачаца. Од њих је моја бака (мајка мога оца) - Стана. Она се удала за Стеву Обрадовића из Долова код Брувна. Данас Добрића има у Бачком Грачацу код Оџака. Када је реч о старини рода Добрићи су записани у Дечанској хрисовуљи 1 (између 1335. и 1345. г). Могуће порекло им је југо-западна Херцеговина. Код Новака Мандића- Студа село Добрићи се спомиње у околини Дубровника а село Добрићево код Требиња. Поздрав

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Порекло презимена Добрић
« Одговор #3 послато: Децембар 27, 2019, 07:02:55 поподне »
У дубровачким записима задужења, 23.10.1426. г. спомиње се Радиша Добрић из Подборача (Горње Подриње) који је од дубровчанина Антона Бучка позајмио извесни новчани износ.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Порекло презимена Добрић
« Одговор #4 послато: Јануар 06, 2020, 10:23:38 поподне »
Jako zanimljivi odgovori...Hvala vam.
Da li negde ima slika te hrisovulje, neke strane nešto?
Ima i u Srbiji selo Dobrići pokraj Šapca ali nisam siguran dal smo mi istokrvnici..

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Порекло презимена Добрић
« Одговор #5 послато: Јануар 06, 2020, 10:26:00 поподне »
У дубровачким записима задужења, 23.10.1426. г. спомиње се Радиша Добрић из Подборача (Горње Подриње) који је од дубровчанина Антона Бучка позајмио извесни новчани износ.
Da li imate sliku?

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Порекло презимена Добрић
« Одговор #6 послато: Јануар 15, 2020, 03:07:18 поподне »
Ja sam koristio podatke iz dela Esada Kurtovića (Ispisi iz dubrovačkih knjiga zaduženja) kao i podatke od Novaka Mandića Studa (tu se spominju dečanske hrisovulje). Pošto sam tražio podatke o Obradovićima, usput sam uzimao i podatke o svim upisanim ljudima čija se prezimena javljaju u Lici (npr. Dobrići, Zorići, Radakovići, Popovići, Milovanovići, Vojnovići, Bogunovići i dr.). Potrebno je nešto vremena da podatke o Dobrićima nađete u pomenutim delima ali će vam koristiti. Pozdrav