Аутор Тема: Порекло Ивана Мештровића  (Прочитано 5647 пута)

На мрежи Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Порекло Ивана Мештровића
« послато: Новембар 21, 2016, 09:50:34 пре подне »
Налетех у књизи Милана Кашанина (1895-1981) "Сусрети и писма" занимљив и, бар мени, досад непознат детаљ о пореклу вајара Ивана Мештровића. Описујући свој боравак у Холандији 1931. године, где се на састанку Пен-клуба дружио са Јованом Дучићем и Иваном Мештровићем, Кашанин је забележио следеће:

"Први пут сам тада чуо да је Иван Мештровић у младости имао на подсетници поред презимена Мештровић и презиме Габриловић. Дучић га је уверавао, с великом озбиљношћу и усрдношћу, да се није могао презивати Габриловић, него Гавриловић, и да је православнога порекла. Мештровић је, не без осмеха, пристајао да буде Србин, али не и правосављанин, и порицао Дучићева филолошка и верска објашњења. Поново су се приближили кад су се опоменули да је Мештровић старином из Фојнице, у Босни, а Дучић родом из Требиња, у Херцеговини. На крају су се, на Дучићев предлог, сагласили да су обојица велики уметници".

(Милан Кашанин, "Сусрети и писма", стр. 156, Библиотека "Данас", Матица српска, Нови Сад, 1974)

« Последња измена: Новембар 21, 2016, 02:34:25 поподне Број 1 »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #1 послато: Новембар 21, 2016, 11:43:49 пре подне »
У његовом селу Отавицама код Дрниша имају презимена Габрић и Габриловић. За Габриће постоји легенда међу Србима да потичу од православца Лазе Габрића који је прешао у католике, јер га једном приликом није примио православни поп.

Мештровићи су сигурно били католици у 18. веку, а за даље не знам. Иван Мештровић је био један од најзначајнијих Хрвата у формирању Краљевине СХС, али су дана његови тешки националисти.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #2 послато: Новембар 21, 2016, 11:54:13 пре подне »
Мештровић је био и писац. Написао је приповетку Луди Миле (имам је) о видовњаку Мили Кричкићу из Кричака којим је био опседнут. Још га је насликао и извајао. Имао је одличне односе са Србима и унијатима, од којих је један Милаковић био кум на његовом крштењу. Његов таленат је открио унијатски поп из Кричака и дао га на школовање. У делу Луди Миле пише како је стара православна црква у суседном селу Кањани некад била католичка, па стога немам баш утисак да је у себи осећао српско порекло и поред свега.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #3 послато: Новембар 21, 2016, 01:57:32 поподне »
У његовом селу Отавицама код Дрниша имају презимена Габрић и Габриловић. За Габриће постоји легенда међу Србима да потичу од православца Лазе Габрића који је прешао у католике, јер га једном приликом није примио православни поп.

Ово презиме Габрић ме подсети на анегдоту из мог студентског живота уочи распада Југославије. У то време сам још студирао у Загребу и становао у студентском дому "Моша Пијаде" на Тргу жртава фашизма (којег су те 1991. године преименовали у Трг хрватских великана). У четверокреветној соби било је нас тројица и, игром случаја (нисмо се договарали), сва тројица смо били Срби. Једног дана, с почетка 1991. у собу је дошао нови цимер и представио се именом Ватрослав Габрић. Био је из места Крњак код Карловца (на Кордуну). Радост да нам је соба коначно етнички мешовита кратко је трајала - испоставило се да је Ватрослав Србин и то не мали, већ повећи (похвалио се како су му после 1945. готово сви ближи рођаци завршили у емиграцији у Енглеској...). Иначе, у то време, у индексима на загребачком свеучилишту (вероватно је тако и данас) морала је да се наведе и националност, а Ватрослав је у тој рубрици истакао Србин тако да је скоро пробио папир. С друге стране, један од моја преостала два цимера, Србин из Босанске посавине, кад је загустило, своје етничко изјашњење Србин у индексу преправио је у СР БиХ (тј. Социјалистичка република Босна и Херцеговина).
Зна ли неко нешто о Габрићима из Крњака?

P. S. Тек кад сам ово написао приметих да је ова прича баш у духу Броја 1 (из рубрике `Приче из минулих векова`). :)
« Последња измена: Новембар 21, 2016, 04:52:31 поподне Број 1 »

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #4 послато: Новембар 21, 2016, 04:22:24 поподне »
Габрића данас има око Суботице.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #5 послато: Новембар 21, 2016, 06:44:03 поподне »
Знам да Габрића има и у Сомбору. Сећам се да ми је пријатељ из Сомбора причао како има школског друга Габрића чија се сестра сликала за Плејбој.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #6 послато: Новембар 21, 2016, 06:47:08 поподне »
Има село Габрић код Суботице. Знам јер тамо стаје шинобус који иде за Кикинду из Суботице :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #7 послато: Новембар 21, 2016, 07:39:25 поподне »
Мештровић је био и писац. Написао је приповетку Луди Миле (имам је) о видовњаку Мили Кричкићу из Кричака којим је био опседнут. Још га је насликао и извајао. Имао је одличне односе са Србима и унијатима, од којих је један Милаковић био кум на његовом крштењу. Његов таленат је открио унијатски поп из Кричака и дао га на школовање. У делу Луди Миле пише како је стара православна црква у суседном селу Кањани некад била католичка, па стога немам баш утисак да је у себи осећао српско порекло и поред свега.

Ево га Луди Миле:



Занимљива прича. Кажу да је "предвидео" судбину краља Александра:

Aleksandar poginuo jer ga nije poslušao

U Milina proročanstva 1935. godine malo je tko vjerovao, baš kao što nije povjerovao ni kralj Aleksandar, kojemu je Ludi Mile napisao pismo te mu ga poslao u Beograd. Upozorio ga je da ne ide u Francusku jer će biti ubijen. No, Ludog Milu nije slušao ni puk, a kamoli kralj! – Mile je bio nepismeno čeljade – kazala je Bepina. – Kralju je pismo napisala njegova kći Pera, a on je diktirao. Kralj Aleksandar pismo je pročitao, ali se na upozorenje oglušio te otputovao u Marseille, gdje mu se dogodilo upravo ono što mu je Ludi Mile pretkazao. Nakon toga, u Drniš se sjatila sva sila žandarmerije te su Milu uhapsili. Vlasti su bile uvjerene da je u vezi s atentatorima. Međutim, istragom je utvrđeno da on s tim činom nije imao nikakve veze pa je pušten na slobodu.

http://www.vecernji.hr/zanimljivosti/nostradamus-iz-drnisa-812482

Каже ли Мештровић још нешто занимљиво? :)

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #8 послато: Новембар 21, 2016, 08:56:17 поподне »
Занимљива прича. Кажу да је "предвидео" судбину краља Александра:

Aleksandar poginuo jer ga nije poslušao

U Milina proročanstva 1935. godine malo je tko vjerovao, baš kao što nije povjerovao ni kralj Aleksandar, kojemu je Ludi Mile napisao pismo te mu ga poslao u Beograd. Upozorio ga je da ne ide u Francusku jer će biti ubijen. No, Ludog Milu nije slušao ni puk, a kamoli kralj! – Mile je bio nepismeno čeljade – kazala je Bepina. – Kralju je pismo napisala njegova kći Pera, a on je diktirao. Kralj Aleksandar pismo je pročitao, ali se na upozorenje oglušio te otputovao u Marseille, gdje mu se dogodilo upravo ono što mu je Ludi Mile pretkazao. Nakon toga, u Drniš se sjatila sva sila žandarmerije te su Milu uhapsili. Vlasti su bile uvjerene da je u vezi s atentatorima. Međutim, istragom je utvrđeno da on s tim činom nije imao nikakve veze pa je pušten na slobodu.

http://www.vecernji.hr/zanimljivosti/nostradamus-iz-drnisa-812482

Каже ли Мештровић још нешто занимљиво? :)

Има иста прича за Стевана Божића (отац Сретена Божића, алиас Барнабир Вонгар, аустралијски писац). Такође је писао краљу с упозорењем пре путовања. После атентата се судио с Крунским саветом, ваљда, што краљу нису проследили писмо упозорења. Без успеха пошто писмо нестаде из архиве. - - Божић такође предвиђа изненадно плануће WW3.

Слушао сам да су католици у Босни унапред знали за атентат, нису ни нарочито крили.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #9 послато: Новембар 21, 2016, 09:24:27 поподне »
Имам пола стране о том видовњаку у будућој књизи, мада прича о атентату на краља Александра и хапшењу и испитивању звучи надреално. Нашао сам одавно тај чланак у хрватским новинама. У приповетци Луди Миле се прича о његовом лутању, спавању у пољу, залажењу у цркве обе вере и привиђењима његове умрле жене...нека имена и презимена су измишљена, односно не поклапају се историјске чињенице. Имам слику с његовог гроба у Кричкама, само не знам како се стављају слике. Право име му је било Михаил Кричкић, а дође ми и неки далеки род.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #10 послато: Новембар 22, 2016, 11:05:33 пре подне »
Један интерсантан детаљ из биографије Ивана Мештровића. Милорад Екмечић у својој књизи Историја Срба у новом веку 1492-1992.  се доста бавио покретом Срба католика, са посебним освртом на Далмацију. Поред Ивана Мештровића, ту убраја и Иву Војиновића и Влаху Буковца.

На страни 172/339 наводи догађај из 1910. године када је српски посланик у Бечу извјести своју владу о политичком скандалу који је изазвала изложба Ивана Мештровића. Посланик је извијестио да је: "Мештовић, који је добар Србин, узимао мотиве за своје радове из наших (српских) народних пјесма, а нарочито из косовске епопеје и поставио себи за задатака да косовске јунаке оличи у вајарским радовима".

Хабсбуршко министарство просвјете је направило нагодбу са аутором да откупи два рада за 40 000 круна, али су се послије извинили и одустали са изговором да Аустро-Угарска не може себи допустити величање српске историје. Револтирани Мештровић је посланстви саопштио да на заказаној изложби за наредну годину, у Риму, неће излагати у хабсбуршком, него у српском павиљону.

Напомињем да се то дешава након "анексине кризе", када су међудржавни односи Србије и А-У дошли до тачке усијања.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #11 послато: Новембар 22, 2016, 02:32:27 поподне »
Има село Габрић код Суботице. Знам јер тамо стаје шинобус који иде за Кикинду из Суботице :)

Габрићи из Суботице су Буњевци. После рата су били нарочито популарни народни певач Нестор Габрић и његов брат хармоникаш Антуш.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Порекло Ивана Мештровића
« Одговор #12 послато: Април 14, 2019, 05:54:05 поподне »
Ја ћу да извучем ову тему из паучине јер и мене интересује Мештровићево порекло. Као и ви ту мотив није генетике очева или жеља да га по-србим већ разумем средину која га је извајала.   

Иван је био изузетно значајан уметнички утицај у Србији, и за очување Србске и друге Словенске културе својим стваралачким радом.  Није то први пут да је неки Хрват, Немац, Словак, Мађар, Албанац, Руски монарх ... урадио нешто значајно за Српски народ и очување културе ... а ни обрнуто. Шта је већи комплименат Српској култури него то?
 
Колико ја разумем, њега је мотивисао стваралачки рада, а не националност. Као и други великани његовог времена, он је био под сталним националним притиском да даје изјаве.  Иван Мештровић је успео да разбије нациналне и шовинистичке баријере као да не постоје. Мало ко је успевао то у толикој мери тада ... па и сада кад смо бомбардовани јефтиином белетристиком Блица и других "новости." Па и та његово достигнуће захтева поштовање. 

За Друштво Порекло би било корисно да га боље разумемо путем родослова и историких догђаја. Па онда га јавно али и објективно објаснимо хвалећи његов допринос.  Ултра-националне организације не величају великане нација са којима су у једно време имале и ружну прошлост.