Аутор Тема: Prezime Japundžić i Japundža  (Прочитано 6802 пута)

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Prezime Japundžić i Japundža
« послато: Фебруар 04, 2020, 08:28:48 поподне »
Pozdrav svima.
Moje prezime je Japundžić, živim u Srbiji. Moj pradeda je negde izmedju dva rata napustio Mokro Polje, Dalmacija Porodica se posle II sv. rata nastanila u Srbiji. Istrazivao sam njegovo poreklo u Mokrom Polju, popisao sam sve Japundzice u tom selu (oko stotinak lica 1800-1900) i napravio rodoslov koji pocinje od Kirila ili Ćira i Ilije Japundžića koji su rodjeni verovatno negde oko 1780 jer sam pronašao u crkvenim maticnih knjigama umrlih za Mokro Polje  njihove sinove koji su rodjeni 1803( Jandrija, Ćirov sin), 1810(Jovan, Ilijin sin), 1815(Sava, Ilijin sin). Nemam podatke gde su svi oni rodjeni. Od njih poticu svi ostali po maticnom knjigama koje sam gledao.Takođe nasao sam crkvene knjige koje beleze domacinstva u Mokrom Polju sa clanovima porodice sa pocetka 19 veka i nisam tu nasao zavedenu porodicu Japundžić. Po svemu sudeći su oni tu dosli od nekuda.Da napomenem da je tu prezime bilo Japundžić i da je dodavano uz to i Stoletić na pojedinim mestima. Konkretno u matičnim knjigama otac moga pradede je Japundžić Stoletić.

Istrazivao sam malo po internetu i rekao bih da su Japundzici i Japundze ista familija. Da li neko zna vise o tome?
Mene zanima odakle su Japundžići dosli u Mokro Polje, kad je to moglo biti, da li su nekada bili Japundze, ili su Japundze bili Japundzici?
Da li postoje neke knjige gde mogu nesto pronaci? Svaka pomoc je dobrodošla.

Pozdrav
« Последња измена: Октобар 05, 2021, 11:16:06 поподне Amicus »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #1 послато: Фебруар 04, 2020, 09:28:42 поподне »
Pozdrav svima.
Moje prezime je Japundžić, živim u Srbiji. Moj pradeda je negde izmedju dva rata napustio Mokro Polje, Dalmacija Porodica se posle II sv. rata nastanila u Vojvodini. Istrazivao sam njegovo poreklo u Mokrom Polju, popisao sam sve Japundzice u tom selu (oko stotinak lica 1800-1900) i napravio rodoslov koji pocinje od Đure i Ilije Japundžića koji su rodjeni verovatno negde oko 1780 jer sam pronašao u crkvenim maticnih knjigama umrlih za Mokro Polje  njihove sinove koji su rodjeni 1803( Jandrija, Đurin sin), 1810(Jovan, Ilijin sin), 1815(Sava, Ilijin sin). Nemam podatke gde su svi oni rodjeni. Od njih poticu svi ostali po maticnom knjigama koje sam gledao.Takođe nasao sam crkvene knjige koje beleze domacinstva u Mokrom Polju sa clanovima porodice sa pocetka 19 veka i nisam tu nasao zavedenu porodicu Japundžić. Po svemu sudeći su oni tu dosli od nekuda.Da napomenem da je tu prezime bilo Japundžić i da je dodavano uz to i Stoletić na pojedinim mestima. Konkretno u matičnim knjigama otac moga pradede je Japundžić Stoletić.
Jedan moj pokojni rođak je govorio kako je on cuo da su oni u Mokro Polje dosli iz Like.To je ono sto znam.

Istrazivao sam malo po internetu i rekao bih da su Japundzici i Japundze ista familija. Da li neko zna vise o tome?
Mene zanima odakle su Japundžići dosli u Mokro Polje, kad je to moglo biti, da li su nekada bili Japundze, ili su Japundze bili Japundzici?
Da li postoje neke knjige gde mogu nesto pronaci? Svaka pomoc je dobrodošla.

Pozdrav

Јапунџе/Јапунџићи су карактеристично крајишко презиме. Јавља се и код Срба и код Буњеваца у Лици и Далмацији. Најранији запис је из 1709. године (Павле Јапунџић покојног Михаила из Крушева у Далмацији), сљедећи је из 1712. године у попису Лике, у Мазину (православни) и Ловинцу (католици).

У том периоду краја 17.  и почетка 18. вијека, српско становништво на подручју Далмације и Лике је било доста покретљиво, тако да је тешко утврдити гдје је матица, у Лици или Далмацији. Оно што је извјесно јесте да је презиме Јапунџа/Јапунџић настало у 16. и 17. вијеку, док су ти крајеви били под Турцима. Ради се о турцизму, од јапунџа-вунена кабаница. Презиме је могло настати надимачки,или по занату-јапунџија.

Сви православни Јапунџе/Јапунџићи славе св. Николу, па се вјероватно ради о једном роду. Њима припада и неколико породица Јапунџа/Јапунџића у Босанској Крајини, досељених из Лике.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #2 послато: Фебруар 04, 2020, 10:17:53 поподне »
Hvala na pomoći.
Da dodam jos ovo, ponasao sam na internetu mapu Habsburskog carstva iz 1828 i na njoj ima ucrtano Mokro Polje sa delom gde su ziveli Japundzici, kao vidi se mozda dve kuce ili tri, nije veliko.Pokusavao sam naci neke knjige za Mazin ali nisam našao. Procitao sam ovde na sajtu da postoji Mletacki katastar iz 1709 i u njemu je ima Mokro Polje, da li je publikovan na internetu?

Mapa Habsburga 1828
[img] https://ibb.co/hKFSLkB/[img]

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #3 послато: Фебруар 04, 2020, 10:28:01 поподне »
Hvala na pomoći.
Da dodam jos ovo, ponasao sam na internetu mapu Habsburskog carstva iz 1828 i na njoj ima ucrtano Mokro Polje sa delom gde su ziveli Japundzici, kao vidi se mozda dve kuce ili tri, nije veliko.Pokusavao sam naci neke knjige za Mazin ali nisam našao. Procitao sam ovde na sajtu da postoji Mletacki katastar iz 1709 i u njemu je ima Mokro Polje, da li je publikovan na internetu?

Mapa Habsburga 1828
[img] https://ibb.co/hKFSLkB/[img]

Заиста поред овог Јапунџића у Крушеву, 1709. године је пописан и Бајо Јапунџић покојног Јакова у Мокром Пољу. С обзиром да је то једини Јапунџић у Мокром пољу, сасвим је извјесно да и твоја породица потиче од овог Баје.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #4 послато: Фебруар 04, 2020, 10:53:08 поподне »
E gde si nasao tog Baju Japundzica, kakav je to popis? Mozes li mi malo pojasniti?
 Iz koje je to godine, 1709?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #5 послато: Фебруар 04, 2020, 11:19:51 поподне »
Била је то повећа породица од 15 чланова (8 мушких). Катастар је из 1709. године. За истраживање даље прошлости мораћете да се генетички тестирате по мушкој линији.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #6 послато: Фебруар 04, 2020, 11:38:50 поподне »
Da li možes da mi pojasnis oko toga testiranja. Sta bih tacno mogao ustanoviti sa tim i gde se to radi?
Kako bi mi to pomoglo?
Hvala na informacijama

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #7 послато: Фебруар 04, 2020, 11:54:12 поподне »
Код нас у Пореклу. Узме се брис из уста, плати 6.500 дин на попусту, чекас се пар дана на резултат. Утврђује се којој хаплогрупи припадате, ваше прапорекло по мушкој линији и оно што је најбитније, бар за мене, која су ти презимена најблискија и могуће закључивање одакле сте дошли. Имамо већ много тестираних па можемо поредити резултат са њима и чекати будуће рођаке који се још нису тестирали.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #8 послато: Април 19, 2020, 06:10:25 поподне »
Pozdrav, Hristos Vaskrse

Da li je neko upoznat, postoji li neki popis stanovništva, civilnog/vojnog u periodu oko 1700-1840 godine za Mokro polje/Knin da moze da se pogleda na internetu ?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #9 послато: Април 19, 2020, 09:07:54 поподне »
Pozdrav, Hristos Vaskrse

Da li je neko upoznat, postoji li neki popis stanovništva, civilnog/vojnog u periodu oko 1700-1840 godine za Mokro polje/Knin da moze da se pogleda na internetu ?

Још се ниси тестирао?

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #10 послато: Мај 04, 2020, 06:39:46 пре подне »
Da li se može potvrditi testiranjem ovo predanje do koga sam došao?





Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #11 послато: Мај 04, 2020, 09:11:41 пре подне »
Тешко да су тачна та предања која иду све до Српског царства.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #12 послато: Мај 04, 2020, 09:17:19 пре подне »
Али могуће да је тачно ово за Радаковиће, а њих имамо тестиране. То су Кричи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #13 послато: Мај 04, 2020, 10:07:19 пре подне »
Али могуће да је тачно ово за Радаковиће, а њих имамо тестиране. То су Кричи.

Биће овде замршена ситуација, као и код многих других крајишких родова. Јесу ти Радаковићи из Брувна и околине (M205) највише исељавали у Поуње, али међу крајишким Радаковићима (Јошан, Могорић), имамо и R1b-U152>Y4355. Видим на овом списку и Гутеше, они су такође R1b-U152>Y4355, као и Колунџије. Колунџије из Лике (Никољдан) имамо на 23andMe и они су R1a-M417. Биће овде бар три, четири хаплогрупе, а највеће су шансе да је главнина "рода" R1b-U152.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #14 послато: Мај 04, 2020, 10:20:15 пре подне »
Дакле мораће овде да се тестирају Јапунџе, Рајилићи, Гаковићи и Дивјаци да би могли да дамо неки озбиљнији закључак.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #15 послато: Мај 04, 2020, 11:49:26 пре подне »
Видим да се у контексту ових сеоба помиње и Модрино Село код Кистања. Ту је, ако се не варам, матица још једној M205 породици која слави Никољдан. У питању су Црнобрње. Како немамо њихове Y-STR вредности, не знамо да ли су и колико блиски крајишким Радаковићима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #16 послато: Мај 04, 2020, 12:44:23 поподне »
Иако ове приче о даљем пореклу треба узети с резервом (често се не зна ни последња етапна станица у Крајини), занимљива је прича о пореклу овог рода из области Бранковића. Наиме, подсетићу да и Карановић за род Радаковића-Дивјака каже да је старином "из Старе Србије".
« Последња измена: Мај 04, 2020, 12:54:01 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #17 послато: Мај 04, 2020, 02:43:13 поподне »
Ево те приче коју је пренео Карановић:

"Radakovići 84 kuća, u 28 naseLja i od njih Prgomelje 5 k. u 2 n. Jedno su sa Divjacima 17 k. u 7 n. Slave Sv. Nikolu. U ovu su oblast došli iz Like, gde je to vrlo razgranat rod. U Liku su, vele, došli iz Stare Srbije."

Знначи и Пргомеље би требало да су део овог рода, па ето позива за днк тест.

Од Радаковића из Брувна (J2b-M205>Y22059) води порекло и наш познати глумац, Горан Радаковић





« Последња измена: Мај 04, 2020, 03:11:01 поподне Небојша »

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #18 послато: Мај 04, 2020, 05:17:59 поподне »
Predanje je iz ove knjige,

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Prezime Japundžić i Japundža
« Одговор #19 послато: Октобар 06, 2021, 07:25:45 пре подне »
Јапунџић, Никољдан, Мокро Поље, Книн

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120>Z17855>A16413>BY37213>A20030, роду А у Табели нашег пројекта.
 
Јапунџићи су према предању „од Радаковића из Лике“, а најстарији познати предак био им је Јаков Јапунџић рођен око 1630, у околини Мазина.

Тестирани је близак свим припадницима рода А, а потпуно поклапање има са Гаћешом из Грачаца. У овом роду су још и Лабус, Пепић и Паројчић.

Хаплотип овог рода јако је близак хаплотипу Љешњана-Војинића из црногорских Брда. Очекују се ускоро резултати БигИпсилон теста Гаћеше, и тада ћемо моћи да проценимо када се „крајишки“ огранак одвојио од „брђанског“.