Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115927 пута)

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #540 послато: Мај 28, 2019, 11:55:43 поподне »
Ћеран, Ђурђевдан, Чаглица, Велика Кладуша

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних, као ни претерано блиских поклапања. Најближи би му могли бити Бомештар из Босанске Крупе, те двојица Карановића (из Босанског Петровца и Дрвара), који сви славе Ђурђевдан. Од свих се разликује на 4 од упоредива 23 маркера.

О пореклу ових Ћерана нисам пронашао ништа осим да их 1991. године није било у Чаглици. Исте године највише их је било у Босанској Бојној и Стабанџи.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #541 послато: Мај 29, 2019, 12:02:49 пре подне »
Ћеран, Ђурђевдан, Чаглица, Велика Кладуша

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних, као ни претерано блиских поклапања. Најближи би му могли бити Бомештар из Босанске Крупе, те двојица Карановића (из Босанског Петровца и Дрвара), који сви славе Ђурђевдан. Од свих се разликује на 4 од упоредива 23 маркера.

О пореклу ових Ћерана нисам пронашао ништа осим да их 1991. године није било у Чаглици. Исте године највише их је било у Босанској Бојној и Стабанџи.

Мислим да Карановић за њих наводи да су старином из Дробњака, што је генетиком овом приликом и потврђено.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #542 послато: Мај 29, 2019, 12:14:52 пре подне »
Да ли онда Јовановићев резултат указује да је предање Црнојевића из Грађана нетачно, или обрнуто, да је предање Бездановића нетачно? :)
Како тренутно ствари стоје, требало би да су прадеда Црнојевића и предак Бездановића два рођена брата. Проверићу и претпоставку да су Црнојевићи и и предак Бездановића браћа од стричева у другом колену, мада ми је то мање вероватно.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #543 послато: Мај 29, 2019, 12:21:31 пре подне »
Деспотовић, Никољдан, Граб, Бијело Поље

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних поклапања, а најближи би му могао један тестирани из Пријепоља који слави Ђурђевдан. Разликују се на 2 од 17 упоредивих маркера.

Тестирани је навео да су Деспотовићи пореклом из Павиног Поља. Међутим, иако је тестирано више појединаца пореклом из Павиног Поља, те утврђено да припадају истој хаплогрупи као и Деспотовић, делује да нису ближе повезани.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #544 послато: Мај 29, 2019, 12:46:52 пре подне »
Трифуновић, Ђурђевдан, Речице, Пожега

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има потпуно поклапање на 23 упоредива маркера са једним од тестираних Церовића из Тушине. Од географски ближих поклапања треба поменути Јовићевића из Пожеге (Никољдан) и Пантића из Карана (Ђурђевдан). Од обојице се разликује на 2 од упоредива 23 маркера.

Љ. Стојановић, "Стари записи и натписи, књига 5".
Записи у псалтиру Цетињског манастира

"Да се зна када би гладна година у Дробњацима у лето 1720. и оде у ... ?... земљу... сви Дробњаци листом у Ужичку нахију.
Може бити добра полазна основа за истраживање дубљег порекла оних који су I1-P109 а потичу са тог простора.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #545 послато: Мај 29, 2019, 12:49:52 пре подне »
Љ. Стојановић, "Стари записи и натписи, књига 5".
Записи у псалтиру Цетињског манастира

"Да се зна када би гладна година у Дробњацима у лето 1720. и оде у ... ?... земљу... сви Дробњаци листом у Ужичку нахију.
Може бити добра полазна основа за истраживање дубљег порекла оних који су I1-P109 а потичу са тог простора.

"...у доњу земљу..."?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #546 послато: Мај 29, 2019, 01:21:36 пре подне »
Ћеран, Ђурђевдан, Чаглица, Велика Кладуша

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних, као ни претерано блиских поклапања. Најближи би му могли бити Бомештар из Босанске Крупе, те двојица Карановића (из Босанског Петровца и Дрвара), који сви славе Ђурђевдан. Од свих се разликује на 4 од упоредива 23 маркера.

О пореклу ових Ћерана нисам пронашао ништа осим да их 1991. године није било у Чаглици. Исте године највише их је било у Босанској Бојној и Стабанџи.

Приликом својих истраживања Поуња у Босанској крајини, Милан Карановић је затекао 28 кућа Ћерана у девет насеља (међу њима и 3 куће Ћерана у Чаглици). Што се тиче ближег поријекла, Ћерани спадају међу старије родове на подручју крајишког Поуња, тј. међу родове који су били на овом подручју прије аустроугарске окупације Босне и Херцеговине (1878). Према подацима које је Карановић прикупио, Ћерани су на подручје Поуња дошли из Лике, углавном у периоду између Лаудановог рата и Омер-паше Латаса (1791-1850). Занимљиво је то што је 1915. године у Грачацу (Лика) пописано 9 кућа Ћеранића, а поријекло поуњских Ћерана од Грачаца забиљежио је Карановић у дијелу о Зборишту. По Карановићу, Ћерани су свакако даљим поријеклом из Дробњака, пошто су имали презимењаке са истом крсном славом међу Дробњацима.

С обзиром на бројност Ћерана на подручју крајишког Поуња почетком XX вијека и на постојање једног огранка Ћерана у Бојни код Глине (Банија), мислим да је извјесно да су Ћерани један од старијих родова на ширем подручју Суве међе. Банијска Бојна је село које је основано након рата 1788-1791. године са банијске стране Суве међе и село у коме су Ћерани потврђени већ почетком XIX вијека, у најмање једној породичној задрузи. По мом мишљењу, постојање Ћерана на подручју Баније иде у прилог већој старости Ћерана на подручју крајишког Поуња и доводи у питање њихово личко поријекло.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #547 послато: Мај 29, 2019, 09:39:39 пре подне »
Љ. Стојановић, "Стари записи и натписи, књига 5".
Записи у псалтиру Цетињског манастира

"Да се зна када би гладна година у Дробњацима у лето 1720. и оде у ... ?... земљу... сви Дробњаци листом у Ужичку нахију.
Може бити добра полазна основа за истраживање дубљег порекла оних који су I1-P109 а потичу са тог простора.

Ovo je jako zanimljiv podatak i za moju dalju istragu,iako sam "južni".Hvala prezimenjače.
« Последња измена: Мај 29, 2019, 10:20:22 пре подне Amicus »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #548 послато: Мај 29, 2019, 09:56:27 пре подне »
Ћеран, Ђурђевдан, Чаглица, Велика Кладуша

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Нема потпуних, као ни претерано блиских поклапања. Најближи би му могли бити Бомештар из Босанске Крупе, те двојица Карановића (из Босанског Петровца и Дрвара), који сви славе Ђурђевдан. Од свих се разликује на 4 од упоредива 23 маркера.

О пореклу ових Ћерана нисам пронашао ништа осим да их 1991. године није било у Чаглици. Исте године највише их је било у Босанској Бојној и Стабанџи.

Рекао бих један од спектакуларнијих резултата из ове туре, или читавог СДД. Мислим да је крајишке Ћеране у контексту Дробњака први поменуо Скарић, а Карановић касније само прихватио такво мишљење. Оно што смо причали недавно, иако је Скарић имао доста промашаја код повезивања на основу топонима, презимена и крсних слава, има и оваквих случајева.

Поставља се питање када је настало презиме дробњачких Ћеранића, тј. да није у питању само случајност. Мада је вероватно реч о специфичном корену који, као што видимо, упућује на те крајеве.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #549 послато: Мај 29, 2019, 03:08:13 поподне »
Свима који су објављени послана су обавештења о објављеном коментару на резултат.



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #550 послато: Мај 29, 2019, 03:15:20 поподне »
Петронијевић, Аранђеловдан, Риђаге, Чачак

Припада хаплогрупи I2-PH908. Једина специфичност која се може издвојити је вредност 12 на маркеру 549. Када се томе додају још 439=12 и 481=29, најближи му је Словић из Мађера код Прокупља, даљим пореклом из Мекенића код Лепосавића. Са њим има потпуно поклапање на упоредива 23 маркера. Једну разлику има са једним тестираним из околине Приштине, даљим пореклом из Сиринићке жупе. Сва тројица славе различите славе, а и географски су прилично удаљени. Можда је Херцеговина "хот-спот" овог потенцијалног рода.

Тестирани је навео да су у Риђаге досељени током 18. века из Челица код Нове Вароши.
« Последња измена: Мај 29, 2019, 03:17:43 поподне Милош »

Ван мреже Рујански

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #551 послато: Мај 29, 2019, 10:38:59 поподне »
Трифуновић, Ђурђевдан, Речице, Пожега

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има потпуно поклапање на 23 упоредива маркера са једним од тестираних Церовића из Тушине. Од географски ближих поклапања треба поменути Јовићевића из Пожеге (Никољдан) и Пантића из Карана (Ђурђевдан). Од обојице се разликује на 2 од упоредива 23 маркера.

О пореклу Трифуновића није забележено ништа у литератури, па преносим оно што је тестирани написао:

Захваљујем на коментару и анализи мог ДНК резултата!
Напокон се барем оквирно рарешила енигма порекла Трифуновића из Речица, за којом већ дуже време трагам. Мада сам и ја већ био претпоставио,  упркос свом доста скромном знању из генетике, а на основу добијеног резултата, да сам вероватно дробњачког порекла.
Питао бих вас следеће ствари:
1) Моје прво питање је, да ли је потпуно поклапање на 23 упоредива маркера са једним од тестираних ЦЕРОВИЋА из дробњачког села Тушине, довољно, да се може рећи да су ТРИФУНОВИЋИ из Речица од ЦЕРОВИЋА, или би требала да се уради још детаљнија анализа ипсилон хромозома?
2) Ако треба урадити ново тестирање, колико детаљно по вашем мишљењу би минимално  требало да буде, да би се прецизније утврдило и везало порекло за одређени предачки род?
3) Због друге варијанте предачког порекла које сам сазнао, а где се спомиње место Благај у средишњој Херцеговини или његова околина, која би после овог  мог ДНК резултата, претпостављам ако је предање тачно, било етапно место задржавања тог онда заобилазног пута сељења од Дробњака до пожешког краја... интересује ме да ли постоје резултати мени генетских сродних породица или родова у средњој и источној Хецеговини?   
                        Срдачан поздрав !!

Ван мреже Рујански

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #552 послато: Мај 29, 2019, 10:40:28 поподне »
Љ. Стојановић, "Стари записи и натписи, књига 5".
Записи у псалтиру Цетињског манастира

"Да се зна када би гладна година у Дробњацима у лето 1720. и оде у ... ?... земљу... сви Дробњаци листом у Ужичку нахију.
Може бити добра полазна основа за истраживање дубљег порекла оних који су I1-P109 а потичу са тог простора.

Захваљујем се теби ''саплемениче и од старине земљаче'', као и Ољеру, на труду и на  подацима из записа у псалтиру цетињског манастира као могући разлог одсељења из Дробњака као и прецизнијег временског оквира када се то могло десити, јер сам и ја стекао дојам да се долазак у Речице десио у првој половини 18. века или чак можда и самим крајем 17. века.
Нисам се до сада могао усредсредити на Дробњак у проучавању, мада сам по нашој крсној слави га узимао као могућу постојбину, зато што Дробњак при мом распитивању нико конкретно није спомињао, него се уопштено наводила Црна Гора, поред још и Благаја код Мостара. А и сам Ђурђевдан као слава је веома честа, тако да сама она није много могла да ми помогне у одређивању тачног места порекла. Наравно, сада после овог ДНК резултата, све се лепо уклапа, па и крсна слава  
Нисам само сигуран да ли је потпуно поклапање на 23 маркера са једним Церовићем из Тушине довољно да кажемо да су ТРИФУНОВИЋИ из Речица од ЦЕРОВИЋА?
Да ли ти је познато колико су дробњачки исељеници присутни и централној Херцеговини, јер ми је та путања сељења доста заобилазна од Дурмитора, преко средње Херцеговине, до ужичког краја, мада није искључена?
Знам да имам репринт ''Дробњака'' од Светозара Томића у издању ЦИД-а из Подгорице, као и књигу С. Караџића и С. Шибалића ''Дробњак – породице у Дробњаку и њихово поријекло'' издато 1997. године, тако да ћу се у наредном периоду у зависности од слободног времена подробније и пажљивије  бацити на читање. Жао ми је, што ми је промакло да купим кадa сам могао оригинално издање Андрије Лубурића ''Дробњаци, племе у Херцеговини'' из 1930. године, јер ми се чини да то оригинално и савремено издање нису идентични.
Свака сугестија, евентуално неки нови податак, или можда нека додатна литература о Дробњацима би ми значила.
   Срдачан поздрав и још једном хвала на труду на проналажењу преписа из псалтира !!
« Последња измена: Мај 29, 2019, 10:48:58 поподне Рујански »

Ван мреже Рујански

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 6
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #553 послато: Мај 29, 2019, 11:39:54 поподне »
"...у доњу земљу..."?

Захваљујем се на допуни непрочитаног дела одломка из псалтира цетињског манастира!
Значи ми и веома су ми битни подаци из одломка  као могуће прецизније временско одређење сеобе мојих предака као и наведени узрок који је то изазвао.
Ја сам и иначе претпостављао да се досељавање Трифуновића у Речице десило у првој половини 18. века или чак и крајем 17. века, тако да се подаци из псалтира оквирно поклапају са тим мојим размишљањима.
Срдачан поздрав и још једном хвала  :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #554 послато: Мај 29, 2019, 11:43:48 поподне »
...
Срдачан поздрав и још једном хвала  :)

Нема на чему  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #555 послато: Мај 30, 2019, 12:09:09 пре подне »
Захваљујем се теби ''саплемениче и од старине земљаче'', као и Ољеру, на труду и на  подацима из записа у псалтиру цетињског манастира као могући разлог одсељења из Дробњака као и прецизнијег временског оквира када се то могло десити, јер сам и ја стекао дојам да се долазак у Речице десио у првој половини 18. века или чак можда и самим крајем 17. века.
Нисам се до сада могао усредсредити на Дробњак у проучавању, мада сам по нашој крсној слави га узимао као могућу постојбину, зато што Дробњак при мом распитивању нико конкретно није спомињао, него се уопштено наводила Црна Гора, поред још и Благаја код Мостара. А и сам Ђурђевдан као слава је веома честа, тако да сама она није много могла да ми помогне у одређивању тачног места порекла. Наравно, сада после овог ДНК резултата, све се лепо уклапа, па и крсна слава  
Нисам само сигуран да ли је потпуно поклапање на 23 маркера са једним Церовићем из Тушине довољно да кажемо да су ТРИФУНОВИЋИ из Речица од ЦЕРОВИЋА?
Да ли ти је познато колико су дробњачки исељеници присутни и централној Херцеговини, јер ми је та путања сељења доста заобилазна од Дурмитора, преко средње Херцеговине, до ужичког краја, мада није искључена?
Знам да имам репринт ''Дробњака'' од Светозара Томића у издању ЦИД-а из Подгорице, као и књигу С. Караџића и С. Шибалића ''Дробњак – породице у Дробњаку и њихово поријекло'' издато 1997. године, тако да ћу се у наредном периоду у зависности од слободног времена подробније и пажљивије  бацити на читање. Жао ми је, што ми је промакло да купим кадa сам могао оригинално издање Андрије Лубурића ''Дробњаци, племе у Херцеговини'' из 1930. године, јер ми се чини да то оригинално и савремено издање нису идентични.
Свака сугестија, евентуално неки нови податак, или можда нека додатна литература о Дробњацима би ми значила.
   Срдачан поздрав и још једном хвала на труду на проналажењу преписа из псалтира !!
Нема на чему. Ово је само једна од забележених сеоба, занимљива јер је била масовна. Могуће је да су ваши преци дошли и пре 1720. у Ужичку нахију. Што се Лубурића тиче, колико ја знам нема разлике у подацима у различитим издањима.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #556 послато: Мај 30, 2019, 03:18:51 поподне »
Степановић, Аранђеловдан, Горњи Рибник, Трстеник

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP4278. Најближа поклапања има са тестиранима из рода В у табели, од Максимовића из Црне Главе код Рашке (Гавриловдан) и Црноглавца из Митровог Поља код Александровца (Аранђеловдан) разликује се на 2 од 17 маркера, а од Сремчевића из Беле Воде код Крушевца (Аранђеловдан) на 3 од 17. Од тројице наведених разликује се нешто нижим вредностима DYS390=24 и Y-GATA-H4=11.

"Степановићи

Не може се са сигурношћу рећи одакле су досељени. Потомци мисле да им је предак досељен из Русије преко Црне Горе или Кумодража. Можда су и повратници одсељени у Русију после пропасти Првог српског устанка. Дамњан је умро 1937, а Јован 1843. године. Степановићи су две фамилије. Једни су од Мијаила (р. 1818. год.) и жене му Стојане. Друга је од Миленкових (брата Михаилова), пасторка Стевана Јевтића и браће Ђоке и Милана, које је мајка преудајом довела из Стопање. Они су преузели презиме Степановић. Фамилија је дала велики број интелектуалаца, па су се и селили: Београд, Трстеник, Вр. Бања, иностранство.

Слава: Св. Ђорђе???.

Број домова: Горњи Рибник 10, Трстеник 3, Београд 5, Вр. Бања 1, САД 1."

https://www.poreklo.rs/2018/11/21/poreklo-prezimena-selo-gornji-ribnik-trstenik/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #557 послато: Мај 30, 2019, 03:29:01 поподне »
Радовановић, Митровдан, Ћуприја

Припада хаплогрупи R1a-Z280, могуће грани YP343>P278.2. Нема блиских поклапања на Пројекту, а од неуобичајених вредности истиче се јако висока DYS576=22. Тестирани није оставио никакве детаљније податке о пореклу.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #558 послато: Мај 30, 2019, 03:41:46 поподне »
Обрадовић, Јовањдан, Осијек

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Поседује практично модални хаплотип па има велики број блиских и релативно блиских поклапања. Издваја се потпуно поклапање са Обрадовићем из Јасенице код Босанске Крупе, који такође слави Јовањдан, па је могуће да заиста и јесу ближе повезани у скоријој прошлости. Од Обрадовића из Рудопоља Брувањског у Лици (такође слави Јовањдан) разликује се на 2 од 18 маркера. Није оставио детаљније податке о пореклу.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #559 послато: Мај 30, 2019, 05:08:12 поподне »
Станисављев (Ђорђевић), Ђурђевдан, Златибор

Припада хаплогрупи R1a-M458. Најближе поклапање има са Мандићем из Виљуше код Чачка (слава Лучиндан), разликују се на само 1 од 23 маркера. Од карактеристичних вредности издваја се благо повишена DYS643=11.

Станисављев је мајчино презиме, док за Ђорђевиће из Скржута и Јованетиће из Дрежника које је тестирани навео у упитнику нисам успео пронаћи ништа у доступној литератури, па ако неко има више информација нека напише.

« Последња измена: Мај 30, 2019, 05:31:52 поподне Црна Гуја »