Аутор Тема: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности  (Прочитано 48401 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #140 послато: Децембар 24, 2020, 03:51:04 поподне »
"Крајишки" кластер изблиза:





Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #141 послато: Децембар 24, 2020, 03:54:20 поподне »
"Крајишки" кластер изблиза:





И ја тог крајишког изгледа имам највише.

Ова анализа са кластерима чини ми се да највише има смисла.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #142 послато: Децембар 24, 2020, 04:27:46 поподне »
Ја:



Занимљиво, стари резултати на ФТДНА су ми исто налазили ашкенаске корене, док нови ФТДНА то нема, а на овом сајту се нису предомислили :)


Ипак најзамиљивији ми је резултат за моју жену, због ова два процента, ђе их нађоше :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #143 послато: Децембар 24, 2020, 06:54:29 поподне »
Ево и моје досадне готово једноличне процене. Јој како сам се разочарао кад сам је добио.

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #144 послато: Децембар 24, 2020, 07:37:52 поподне »
Овај Балкан је највећим дијелом моделиран по западнобалканским словенским народима, значи да су у њему садржани и словенски и балкански елементи. Вјероватно је најизразитија балканска популација у овом рачуначу она која је означена као: Грчка и Јужна Италија.

Ево и моје процјене


Иначе, примјетио сам да је ова база већа од оне на ФТДНА и да је много већи број дијаспоре присутан. Наишао сам на неке резултате блиских поклапања која прије нисам видио, при чему неки са мном дијеле заиста велике сегменте, од преко 40cM. И наравно Крајишници су у питању.

У табели са подударањима могу се филтрирати ове наведене етничке припадности. Нпр. кад укључим филтер Балти могу да видим са којим појединцима дијелим тај дио наслеђа. То и није интересантно за подударања са Балкана, али јесте за евентуалне везе на словенском сјеверу. Тако се мени прилично високо појављују Пољак и Украјинка, па је јасно откуд та "балтска" компонента.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #145 послато: Децембар 24, 2020, 08:08:50 поподне »
Сад баш гледам овај њихов Chromosome browser. Боље је урађен него на ФТДНА. Практично не морају да се извлаче IBD сегменти, већ су издвојени и веома лако се повезују појединци. Давно сам залазио на овај сајт, морам признати да је пријатно изненађење од периода кад сам му задњи пут приступао.

У алатима постоји опција да ти ураде кластеризацију подударања. Кликнуо сам и стоји да ће ми те кластере послати на мејл кад их заврше. Баш ме интересује како ће то изгледати.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #146 послато: Децембар 24, 2020, 08:45:26 поподне »
Овај Балкан је највећим дијелом моделиран по западнобалканским словенским народима, значи да су у њему садржани и словенски и балкански елементи. Вјероватно је најизразитија балканска популација у овом рачуначу она која је означена као: Грчка и Јужна Италија.

Биће да је тако. У Хрватској, Босни и Србији "Greek and South Italian" се креће у просеку од 14.3% (Хрватска), до 26.7% (Србија). У Бугарској је око 64.8%, Северној Македонији 80.3%, а Грчкој чак 89%.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #147 послато: Децембар 24, 2020, 08:49:05 поподне »
Биће да је тако. У Хрватској, Босни и Србији "Greek and South Italian" се креће у просеку од 14.3% (Хрватска), до 26.7% (Србија). У Бугарској је око 64.8%, Северној Македонији 80.3%, а Грчкој чак 89%.

Не заборави Албанију у којој је 83,6%.

Зато су Балти код Албанаца 1,8%, а Источни Европљани чак ни не постоје.
« Последња измена: Децембар 24, 2020, 08:51:44 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #148 послато: Децембар 24, 2020, 08:56:11 поподне »
Не заборави Албанију у којој је 83,6%.

Зато су Балти код Албанаца 1,8%, а Источни Европљани чак ни не постоје.

Међутим, немогуће је да Албанци немају словенске генетике у већем проценту од ове, само је она код њих представљена  кроз ову Балкан (јужнословенску) компоненту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #149 послато: Децембар 24, 2020, 09:01:29 поподне »
Међутим, немогуће је да Албанци немају словенске генетике у већем проценту од ове, само је она код њих представљена  кроз ову Балкан (јужнословенску) компоненту.

Да, заборавих Албанце. Свакако Балкан означава микс Словена и староседелаца Балкана. Код Албанаца се ова компонента јавља у просеку 72.7%

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #150 послато: Децембар 24, 2020, 09:01:57 поподне »
Међутим, немогуће је да Албанци немају словенске генетике у већем проценту од ове, само је она код њих представљена  кроз ову Балкан (јужнословенску) компоненту.

 Албанци имају у просјеку око 20 % словенске аутозомалне генетике кад се пореде са правим прото-словенским налазима као "динарик" Сунгир и "аварски" налаз који су блиски генетски (гдје не спада онај чешки налаз који је превише западно). Они имају у рачуначима знатно већи "балтик" елемент него било који палеобалкански налаз, чак и они који су доста сјеверније позиционирани од Албанаца (илирски нпр.).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #151 послато: Децембар 24, 2020, 09:04:22 поподне »
Албанци имају у просјеку око 20 % словенске аутозомалне генетике кад се пореде са правим прото-словенским налазима као "динарик" Сунгир и "аварски" налаз који су блиски генетски (гдје не спада онај чешки налаз који је превише западно). Они имају у рачуначима знатно већи "балтик" елемент него било који палеобалкански налаз, чак и они који су доста сјеверније позиционирани од Албанаца (илирски нпр.).

Управо поменух да је албанска словенска компонента конкретно у овом рачуначу "сакривена" у компоненти Балкан.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #152 послато: Децембар 24, 2020, 09:10:01 поподне »
Биће да је тако. У Хрватској, Босни и Србији "Greek and South Italian" се креће у просеку од 14.3% (Хрватска), до 26.7% (Србија). У Бугарској је око 64.8%, Северној Македонији 80.3%, а Грчкој чак 89%.

Ти проценти значе да ће 26.7% особа из Србије добити ту компоненту у одређеном проценту, а не да је то просечна вредност. 73.3% је неће добити уопште.

Практично сви (96%) добиће Балканску компоненту.




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #153 послато: Децембар 24, 2020, 09:21:49 поподне »
Ево до ово нас објављених овдје (7 укупно), просјек Балканске компоненте је 72,4%. Кључно је питање, колико је ту заиста балканског, а колико словенског удјела.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #154 послато: Децембар 24, 2020, 09:24:41 поподне »
Ево до ово нас објављених овдје (7 укупно), просјек Балканске компоненте је 72,4%. Кључно је питање, колико је ту заиста балканског, а колико словенског удјела.

Мислим да је око пола-пола.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #155 послато: Децембар 24, 2020, 09:26:00 поподне »
Ти проценти значе да ће 26.7% особа из Србије добити ту компоненту у одређеном проценту, а не да је то просечна вредност. 73.3% је неће добити уопште.

Практично сви (96%) добиће Балканску компоненту.



Тачно, лоше сам се "одразио". ;)

Ево до ово нас објављених овдје (7 укупно), просјек Балканске компоненте је 72,4%. Кључно је питање, колико је ту заиста балканског, а колико словенског удјела.

Верујем да мало претеже словенски удео, или да је око 50-50%, с обзиром да се компонента јавља и код Албанаца доста често, а они су, према неким другим рачуначима, изразита балканско-староседелачка групација.

Ван мреже Uzi

  • Одбор за архивистику
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #156 послато: Децембар 24, 2020, 09:40:54 поподне »
Србин из Лике:



Српкиња из Лике и Кордуна:

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 129
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #157 послато: Децембар 24, 2020, 11:07:43 поподне »

Крајишки Србин са обе стране фамилије (Кнежевић Мали Цвјетнић Дрвар, Ковачевић Босански Дољани)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #158 послато: Јануар 09, 2021, 02:58:05 поподне »
Разочарање.
Поклапања по свету
Од 4200 мог оца 1000 из УСА (ту има пуно презимена са простора бивше СФРЈ, Албаније, Бугарске, Румуније и др. ), а нешто мало из Србије,  један (?) из Албаније.

А ја видим да има доста наших људи (па и исто тако раде и Албанци) који означе земљу свог пребивалишта. И ту онда стоји и застава те земље.

Шта се ово Албанци као крију нешто? Ништа не разумем.

И као сад треба да "гледам" међу којим народима имамо поклапање односно  земљама?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1603
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #159 послато: Јануар 09, 2021, 10:06:44 поподне »
Морам сама себе да демантујем. Свиђа ми се како су одрадили карту етницитета.

Групе (гроздове) које су идентификовали.

Све оно што сам ја данима мукотрпно исцртавала, трагала за подацима, они су већ одрадили.

Скоро да сам могла да их испроверавам. Препорука за њих. Имају и велику базу.