Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Порекло Андрића, Горњи Граци, Ђурђевдан

(1/8) > >>

АГГ:
Za naše Andriće(krsna Slava Đurđevdan) iz sela Gornji Graci se navodi da su došli iz susjednog sela Gornja Medna a dalje iz Glamoča i bili smo u službi nekog bega. Beg je nam poklonio zemljište u Gornjim Gracima pa smo došli u Grace sredinom 19 vijeka na "gotovo" zato nam je nadimak Gotovčević. Tad je navodno došao Todor Andrić iz Medne.

Андрић:
Nije došao Todor Andrić iz Medne nego Pero Andrić.

Андрић:
Dalje nama porijeklo nije iz Glamoča. Saznao sam od Andrića iz Gornje Medne da smo od onih iz Bratača kraj Nevesinja u istočnoj Hercegovini, tada je Đurađ Andrić sa svojim braćama Svetozarom,Simeunom i Obradom, odselio u jedan kraj Bosne, pošto je kako kaže predanje ubio navodno jednog bega. Ova porodica iz Bratača slavi Sv.Jovana, a prislužuje Aranđelovdan i to piše u knjizi Jevta Dedijera. To znači da smo iz nekog razloga promijenili svoju krsnu slavu.

Андрић:
U Mednoj postoje dva zaseoka Andrića. Jedan je prema Baraćima,a jedan je prema Vrbljanima. U tamošnjim zaseocima niko više ne živi, svi su odselili. Ispostavio sam kommunikaciju preko Facebooka sa ljudima iz zaseoka Andrića prema Baraćima. Oni kažu da ništa neznaju o drugom zaseoku Andrića. Samo znaju da je njihova lokacija iza neke šume i izgleda da samo oni znaju da taj zaseok Andrića uopšte postoji. Ljudi koji bi trebali biti blizu te lokacije, neznaju ništa o tome zaseoku.A oba dva zaseoka slave Đurđevdan.

Андрић:
Pogrešno sam reko, ubili su u Brataču jednog trgovca i opljačkali ga, tako piše u knjizi Riste Miličevića "Hercegovačka Prezimena", a predanje kaže da je Đurađ Andrić pretuko jednog janičara i pobjego je sa svojom suprugom i braćama Svetozarom,Simeunom i Obradom pred janičarskom vojskom u jedno selo, zove se Vrtoče, kraj Bosanskog Petrovca. Tu je nakon nekog vremena ubio jednog bega i pobjego je u srpski Grad Prizren u današnje srpsko selo Medna sa svojim braćama,porodicom i tu se nastanio. To je za sad sve što sam čuo od njih.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију